SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Registrace INFORUM 2011 prodloužena - neváhejte! 10. 5. 2011 - Albertina icome Praha

Využijte poslední možnost přihlásit se na INFORUM 2011 – registrace byla prodloužena do neděle, 15. května.

Konference se uskuteční ve dnech 24.-26. května na Vysoké škole ekonomické v Praze, dva doprovodné workshopy můžete navštívit již o den dříve.

Důležité informace:

  • Program konference
  • Registrace

    Pozvání na konferenci letos přijali Jane Burke z ProQuestu, George Machovec z Colorado Alliance of Research Libraries, Roland Renner z Microsoftu či Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu při AV ČR.

Více informací

Gale World Scholar - nový unikátní zdroj pro regionální studia 8. 5. 2011 - Gale, a part of Cengage Learning

Společnost Gale, součást Cengage Learning, představila nový informační zdroj Gale World Scholar. Jedná se o připravovanou sérii regionálně zaměřených zdrojů, které uživatelům zpřístupní na jednom místě zároveň informace z archivních materiálů a nejaktuálnější informace ze současnosti.

Uživatelé si tak mohou udělat ucelený obrázek o daném regionu (každodenní život, kultura, tradice, obyvatelé, ad.). K dispozici jsou i multimediální zdroje (interaktivní mapy, audio/video, ilustrace, ad.) a také interaktivní statistický nástroj pro vizualizaci dat a analýzu trendů v ekonomice, zdravotnictví, demografii, ap.

Gale World Scholar nabídne primární dokumenty získané z amerických a dalších zahraničních knihoven. Informace zde obsažené využijí především vysokoškoláci, absolventi, pedagogové a badatelé z různých oborů, jako jsou např. historie, politické vědy, mezinárodní vztahy, antropologie, sociologie, ekonomie, kulturologie, literatura, hudba, umění a náboženství.

Prvním dostupným zdrojem je aktuálně Gale World Scholar: Latin America and the Caribbean, který pokrývá posledních 500 let historie tohoto regionu. Mezi podstatné historické události a témata patří např. španělsko-americká válka, život a dílo malířky Fridy Kahlo, role kávy v ekonomickém a sociálním životě regionu. Gale World Scholar později nabídne i zdroje zaměřené na Střední východ, Čínu, Jihovýchodní Asii, Indii a Afriku.

Více informací

Nejžádanější absolventské práce 8. 5. 2011 - ProQuest

ProQuest/UMI Dissertation Publishing každoročně zveřejňuje seznam nejprodávanějších absolvetských prací (dizertací a diplomových prací) za předchozí rok.

Nejaktuálnější seznam naleznete zde.

ProQuest/UMI Dissertation Publishing zpřístupňuje každoročně více než 80 000 nových dizertací a diplomových prací, které jsou tak dostupné v různých formátech a také v rámci databáze ProQuest Dissertations & Theses, která nabízí více než 1,4 milionu dizertací v plném textu.

Více informací

SAGE představuje časopis zaměřený na alternativní medicínu 8. 5. 2011 - SAGE Publications

Vydavatelství SAGE představilo mezioborový recenzovaný časopis Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine (JEBCAM), dříve známý jako Complementary Health Practice Review.

Více informací

Vyzkoušejte ProQuest Nursing & Allied Health Source v rámci National Nurses Week 8. 5. 2011 - ProQuest

Amerika slaví National Nurses Week, ProQuest nabízí v tomto období (6.-12. května) bezplatný přístup do databáze ProQuest Nursing & Allied Health Source. Vstup do databáze zde.

Služba ProQuest Nursing and Allied Health Source nabízí přístup k více než 700 časopisům, z toho z více jak 580 zpřístupňuje plné texty, z oblasti ošetřovatelství, cytologie, výživy, onkologie, péče o děti, farmakologie, veřejného zdravotnictví a radiologie. Kolekce nabízí také 3 zdroje Joanna Briggs Institute (JBI) zaměřené na „Evidence-based Nursing“.

Více informací

GREENR obohatený o eseje od Economics for Equity and Environment 7. 5. 2011 - Gale, a part of Cengage Learning

GALE nadviazal spoluprácu s Economics for Equity and Environment (E3 Network), sieťou vyše 200 ekonómov, ktorých aplikovaný výskum podporuje aktívnu ochranu životného prostredia.

Poprední vedci z E3 Network budú prispevať do Global Reference on the Environment, Energy, and Natural Resources esejami o environmentálnych aspektoch z ekonomickej a politickej perspektívy počas roku 2011.

GREENR je online zdroj, ktorú poskytuje informácie o vývoji nových ekologických technológiách a zaoberá sa témami z oblasti životného prostredia, trvalo udržateľného rozvoja a ďalších.

Více informací

Nové kolekcie primárnych historických prameňov v Archives Unbound 6. 5. 2011 - Gale, a part of Cengage Learning

Tri nové kolekcie zverejnila spoločnosť GALE v rámci projektu Archives Unbound na digitalizovanie historických primárnych prameňov:

Více informací

Nové na OvidSP: multimediálna anatómia a fyziológia 3. 5. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

Vylepšite výučbu anatómie a fyziológie vo vašej inštitúcii s 3D zdrojmi od Ovid Technologies. Primal Pictures vytvorila Anatomy and Physiology Online (APO) – ideálny online 3D zdroj doplnkových materiálov na podporu výučby anatómie a fyziológie.

APO sprístupňuje komplexné klinické texty, prípadové štúdie, kvízy a ďalšie materiály vhodné na podporu rôznych štýlov výučby aj samoštúdia.

  • Vhodná alternatíva, keď nie je k dispozícii laboratórium.
  • Obsah podporuje vzdelávacie ciele Human Anatomy and Physiology Society (HAPS).
  • Online zdroj dopĺňa vyučovacie metódy v triede.
  • Multimediálny obsah pre učiteľov i študentov – video snímky, animácie a ilustrácie doplnené hovoreným slovom, snímky z pitvy, prípadové štúdie a mnohé ďalšie.

Více informací

Po BlueSheets a DataSheets přicházejí ProSheets 3. 5. 2011 - ProQuest Dialog

Pokud znáte Dialog a DataStar, pak už jste také jistě slyšeli o Dialog Bluesheets a DataStar Datasheets.

Nově se objevily ProQuest Dialog ProSheets – se stejným posláním jako výše zmiňované BlueSheets a DataSheets – detailně popisují obsah a strukturu dané databáze. Přinášejí instrukce pro vyhledávání (obsahují popis databáze, oborové zaměření, retrospektivu, četnost aktualizací, přehled zdrojů pro danou databázi, přehled existujících vyhledávacích polí včetně příkladů vyhledávání, přehled možností limitování dotazu, atd.)

ProQuest Dialog ProSheets naleznete na adrese www.dialog.com/prosheets nebo v rámci ProQuest Dialog Support Center.

Aktuálně jsou v nabídce detailní ProSheets pro 17 databází, a pracuje se na dalších, aby byly pokryty všechny zdroje, které nabízí ProQuest Dialog.

Více informací