SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Jak uživatelé nahlížejí na knihovny? 23. 2. 2011 - ProQuest

Jane Burke, viceprezidentka společnosti ProQuest pro strategické plánování a jedna ze zvaných přednášejících pro letošní konferenci INFORUM 2011, publikuje na blogu InfoViews sérii úvah na téma Discovery and the User Experience.

V první z nich se zamýšlí nad tím, jak současní koncoví uživatelé vnímají knihovnu – v podstatě ji tak trochu přehlížejí a většinou své vyhledávání začínají na internetu přes vyhledávací portály. A ačkoliv celý příspěvek nevyznívá pro knihovny příliš optimisticky, přeci jenom se na konci konstatuje, že není nic ztracené, neboť podle posledního průzkumu společnosti OCLC Američané považují knihovny za důvěryhodnější a přesnější než internetové vyhledávače.

Úvodní část User Perceptions of the Library si přečtěte zde. Další příspěvky budou následovat v nadcházejících týdnech.

Více informací

Nové tituly v Cambridge Books Online 23. 2. 2011 - Cambridge University Press

V rámci poslední únorové aktualizace Cambridge Books Online se objevilo 49 nových titulů. Cambridge Books Online nabízí přístup k elektronickým knihám z vydavatelství Cambridge University Press.

Záběr oborů je velmi široký – od vědy, techniky a medicíny až po humanitní a sociální vědy. Aktuálně je v nabídce 10 984 titulů.

Jejich přehled naleznete na ebooks.cambrid­ge.org.

Více informací

Ovid Primal Pictures - zdroj 3D modelů i pro stomatologii 22. 2. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

Primal Pictures představuje nejdetailnější multimediální, interaktivní a dynamické 3D modely lidské anatomie dostupné v elektronickém formátu na platformě OvidSP. Díky specializovaným modulům je to ideální pomůcka i pro dentisty a studenty stomatologie:

  • 3D Head & Neck Anatomy for Dentistry – více než 100 3D ilustrací
  • 3D Real–Time Viewer for Dentistry – možnost otočit si modely o 360 stupňů
  • 3D Anatomy for Dental Hygiene – anatomický 3D atlas pro dentální hygienistky

V průběhu měsíce února máte možnost si tento zdroj vyzkoušet.

Více informací

Služba Summon a vyhledávání v institucionálních repozitářích 22. 2. 2011 - Ex Libris, a ProQuest company

Institucionální repozitáře a digitalizované speciální sbírky jsou velmi unikátním a cenným zdrojem. Mnoho knihoven již využilo službu Summon pro navedení uživatelů na vlastní institucionální repozitáře a zvláštní sbírky v digitální podobě.

Možné je ale také do vyhledávání přes službu Summon zařadit repozitáře a speciální sbírky z jiných knihoven nebo institucí. Více než 90 repozitářů z 63 různých institucí bylo v prosinci 2010 zařazeno do služby Summon. To je více než 1,2 milionu záznamů.

Tyto repozitáře fungují na různých softwarových platformách, jako jsou např. DSpace, CONTENTdm, EPrints, Fedora, LUNA a mnoho dalších.

Více informací

Referenční příručky pro chemii k vyzkoušení 21. 2. 2011 - Wiley

Vydavatelství Wiley na svých www stránkách nabízí volný vstup do tří referenčních příruček zaměřených na chemii. Jedná se o:

Více informací pro získání zkušebního přístupu (do 31. března 2011) naleznete zde.

Více informací

Anketa pro oborové knihovníky, možnost vyhrát iPad! 17. 2. 2011 - Wiley

Společnost Wiley-Blackwell se obrací na všechny oborové specialisty-knihovníky (subject librarian) se žádostí o vyplnění krátké ankety. Z došlých odpovědí budou vylosování tři výherci, kteří získají iPad.

Anketu je nutné vyplnit do 28. února 2011 a naleznete ji zde.

Více informací

ebrary představuje každý týden tituly pro aktuální téma 17. 2. 2011 - ProQuest

Společnost ebrary představila novinku, tzv. „Topic of the Week“ – každý týden bude na www.ebrary.com zveřejněn přehled titulů, které se váží k aktuálnímu tématu. V týdnu od 14. února je to např. Egypt.

ebrary tak chce knihovníkům pomoci udržovat jejich kolekce elektronických knih aktuální pro uživatele. Na stránkách ebrary je možné si z každého titulu část prohlédnout, a knihovny pak mají možnost nákupu individuálních titulů.

Pokud chcete dostávat každý týden upozornění o novinkách v rámci Topic of the Week, přihlašte se.

Více informací

INFORUM 2011 - staňte se naším přednášejícím - registrace prodloužena! 14. 2. 2011 - Albertina icome Praha

Možnost přihlásit příspěvek byla prodloužena! Váš odborný příspěvek do programu konference INFORUM 2011 můžete zaregistrovat do pondělí 28. 2. 2011!

Pokyny pro registraci příspěvku, včetně online formuláře, naleznete na stránce Call for Papers. Můžete také jako každoročně nominovat produkt, službu nebo počin spojený s elektronickými informačními zdroji.

Věříme, že Vás témata konference zaujmou, a těšíme se na Vaše příspěvky.

Více informací

Main Economic Indicators - stěžejní statistické periodikum OECD dále vylepšeno 14. 2. 2011 - OECD Publishing

Main Economic Indicators (MEI) je klíčový statistický zdroj OECD: (Organization for Economic Co-operation and Development). V únoru 2011 doznal MEI vylepšení:

  • přímo vyhledávatelné tabulky pro jednotlivé země a tematické subjekty prostřednictvím portálu iLibrary
  • každá tabulka je dostupná ve formátu HTML, PDF a XLS (Excel)
  • předplatitelé tištěné verze si nyní mohou zvolit jazykovou mutaci (anglicky nebo francouzsky), místo původní dvojjazyčné.

MEI může každý sám bezplatně vyzkoušet na 1. čísle letošního ročníku zde.

Více informací