SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 4. 3. 2017 - World Bank Group

World Bank vo februári zverejnila publikácie najmä v edícii Policy Research Working Papers a Water Papers, ale aj:

Mimo sérií vyšla napr. Trade Developments in 2016: Policy Uncertainty Weighs on World Trade.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

EMIS - významný zdroj informací o rozvíjejících se trzích 26. 2. 2017 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se staly oficiálními dodavateli mezinárodního zdroje informací o trzích, firmách, zemích a sektorech – EMIS, který pokrývá přes 120 tzv. „emerging markets“. Informace pocházejí od světově renomovaných makroekonomických expertů, analytických firem a agentur i ze zdrojů operativního agenturního zpravodajství, v kombinaci s vlastním know-how na poli firemních a M&A informací.

Pro více informací kontaktujte Jiřího Kadlečka a Miriam Suchoňovú.

Aktuálně si lze zdarma stáhnout Emerging Europe M&A Report 2016/17 nebo Global Economies and Consumers in 2017.

Více informací

Co nového nabízí OASIS? 25. 2. 2017 - ProQuest

Systém OASIS slouží k vyhledávání, výběru a akvizici tištěných a elektronických knih. Obsahuje metadata o knihách na platformách EBL, ebrary, MyiLibrary, ProQuest Ebook Central a EBSCO ebooks. Jedná se o bezplatnou online službu, která podporuje také různé způsoby získání e-knih včetně akvizice řízené uživateli (demand driven acqusition).

Nově můžete vyhledávat a objednávat přes OASIS také více než 26 000 e-knih vydavatelství De Gruyter.

Zastoupeni jsou i tito vydavatelé:

 • Oxford University Press: UPSO
 • IGI Global: InfoSci
 • Wiley: Wiley Online Library
 • Taylor & Francis: T&F eBooks
 • Taylor & Francis: CRC netBASE
 • World Scientific
 • Rittenhouse (již brzy)
 • Sage (již brzy)
 • Cambridge (již brzy)

Chcete mít přístup do OASIS nebo detailnější informace k této službě? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Zúčastnit se také můžete některého z chystaných webinářů.

Více informací

Získejte cestovní grant JoVE 24. 2. 2017 - MyJoVE Corp.

Společnost JoVE vypsala soutěž o cestovní grant na konferenci Charleston Conference, která se koná 6. – 10. 11. 2017. Zúčastnit se mohou knihovníci z akademických, lékařských nebo výzkumných institucí, kteří šíří povědomí o problematice reprodukovatelnosti vědeckých výzkumů (Scientific Research Reproducibility).

Žadatelé zašlou jednostránkový esej, kde popíší, jakými způsoby komunikují se svými uživateli (vědci, akademiky, studenty) o problematice nezopakovatelnosti vědeckých experimentů. Ideální je uvést konkrétní příklady kampaní a podpůrných materiálů (jako jsou LibGuides, letáky, e-mailové kampaně, aktivita na sociálních sítích, blogy, videa, ap.).

Detailní podmínky pro udělení grantu a přihláška jsou k dispozici na www stránkách JoVE. Hrazeny budou náklady až do výše 1 500 USD, uzávěrka je 18. 8.

Recenzovaný vědecký video-časopis JoVE (Journal of Visualized Experiments) obsahuje instruktážní nahrávky vědeckých pokusů s odborným komentářem. Pokrývá oblasti biologie, fyziky, chemie, medicíny, neurověd a životního prostředí.

Více informací

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách vo februári 21. 2. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas februára 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 4 nové monografie: Netupitant/Pa­lonosetron; Sugammadex; Rucaparib; Nusinersen a 19 revidovaných monografií: Propofol; Etomidate; Aprepitant/Fo­saprepitant; Varenicline; Vigabatrin;…
 • BNF – 14 dôležitých zmien a 3 nové prípravy
 • BNF for Children – 1 dôležitá zmena týkajúca sa potravinových alergií
 • Dietary Supplements – 6 revidovaných monografií: Magnesium, Vitamin B12, Vitamin C, Vitamin D, Vitamin E a Vitamin K
 • Stockley's Drug Interactions – 26 nových a 118 aktualizovaných monografií
 • The Green Guide – aktualizovaná verzia zohľadňuje zmeny v odporúčaniach britskej MHRA a legislatíve týkajúcej sa Správnej distribučnej pra­xe
 • The Orange Guide – aktualizovaná verzia zohľadňuje odporúčania Európskeho spoločenstva týkajúce sa Správnej výrobnej praxe a MHRA týkajúce sa GMP and GDP

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Více informací

INFORUM 2017 - Call for Papers do 19. března 17. 2. 2017 - Albertina icome Praha

Rádi bychom Vás pozvali na 23. ročník konference INFORUM, kterou pořádáme ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, v termínu 30.-31. května 2017.

Letošní konference s podtitulem „Jdeme do hloubky“ je tradičně zaměřena na profesionální elektronické informační zdroje. Nabídne zvané přednášející, tematické sekce, doprovodné workshopy, výstavu domácích a zahraničních firem a večerní Infomejdan.

Vyzýváme tímto zájemce o aktivní účast k zaslání návrhu na vystoupení (název příspěvku a stručný abstrakt) nejpozději do 19. března 2017 prostřed­nictvím online přihlášky. Délka příspěvku se předpokládá 20 minut, jednací řečí je čeština, slovenština a angličtina.

Více informací

Open access knihy v rámci Oxford Scholarship Online 16. 2. 2017 - Oxford University Press

Oxford Scholarship Online (OSO) je obrovská a rychle se rozrůstající on-line knihovna, která poskytuje snadný přístup k tisícům vědeckých publikací vydavatelství Oxford University Press. OSO je základním zdrojem pro studenty, vědce a akademiky, pokrývá celou řadu oborů napříč humanitními a společenskými vědami, medicínou, právem a přírodními vědami. K dispozici je 20 tematických kolekcí. Více se dozvíte v nové interaktivní brožuře.

Věděli jste, že Oxford Scholarship Online nabízí také 28 publikací v režimu open access? Prohlédněte si je, a nabídněte je vašim uživatelům, MARC záznamy ke stažení zde.

Více informací

IOP Publishing chystá knižní řadu pro biofyziku 15. 2. 2017 - IOP Publishing

IOP Publishing ve spolupráci s Biophysical Society připravuje online kolekci učebnic, monografií a příruček, zabývajících se všemi aspekty biofyziky – výzkum, aplikace, vzdělávání, metody, počítačové nástroje a techniky. Konkrétně budou publikace zaměřeny například na bioenergetiku, biologickou fluorescenci, biopolymery in vivo, kryo-elektronovou mikroskopii, exocytózu a endocytózu, membránovou biofyziku, molekulární biofyziku, biofyziku nanočástic, ad.

E-knihy budou dostupné v několika formátech (HTML, PDF, EPUB 3, a MOBI), Bude je tedy možné číst na různých zařízeních, k dispozici budou také multimedia a mathML. Všechny budou na platformě IOPscience, kde je bude možné prohledávat spolu s dalšími časopisy a knihami. První tituly se objeví v roce 2019.

Více informací

Classiques Garnier: knihy vydané v januári 2017 11. 2. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy:

 • Guittonneau (Pierre-Henri), Dans l’ombre de la capitale – Les petites villes sur l’eau et Paris au XVe siècle v kolekcii Bibliothèque d'histoire médiévale
 • Delforge (Frédéric), Jacqueline Pascal (1625–1661) – Biographie v kolekcii Univers Port-Royal
 • Simiand (Guillaume), Casanova dans l’Europe des aventuriers v kolekcii L'Europe des Lumières
 • Vercruysse (Jeroom), Bibliographie descriptive des imprimés du baron d'Holbach v kolekcii Dictionnaires et synthèses

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací

Všetky časopisy OUP na novej platforme Oxford Academic 10. 2. 2017 - Oxford University Press

Od februára 2017 sú všetky časopisy Oxford University Press na novej responzívnej platforme Oxford Academic. Vznikla so zámerom časom zastrešiť všetky elektronické informačné zdroje OUP. Používatelia predchádzajúcej Oxford Journals si všimnú viaceré nové funkcie aj pôvodné, ale prívetivejšie:

 • Tešiť sa môžu všetci, ktorým chýbalo vo výsledkoch vyhľadávania zobrazenie len článkov dostupných s plnými textami, či už cez predplatné alebo open access.
 • Vyhľadávať sa dá vo všetkých časopisoch alebo v konkrétnom časopise jednotlivé slová, aj frázy v úvodzovkách a pomocou logických operátorov.
 • Na rozdiel od trendu z nových platforiem odstraňovať pokročilé vyhľadávanie, na Oxford Academic zostáva zachované, ale má nový vzhľad.
 • Články sú obohatené o altmetriku a identifikáciu autorov cez ORCID.
 • Pokiaľ ste mali vytvorený osobný účet na starej platforme, prihlasovacie údaje platia aj na Oxford Academic. Cez osobný účet si môžete ukladať vyhľadávania, nastaviť si alerty k vyhľadávaniam, novým vydaniam časopisov, článkom a reakciám na články. Aj bez osobného účtu môžete sledovať RSS kanály časopisu.
 • Samozrejmosťou je prístup cez mobilné zariadenia.

Odkazy z pôvodnej platformy vás automaticky presmerujú na Oxford Academic.

Zmeny v nastavení vzdialeného prístupu, integrácie do lokálneho katalógu či discovery služby, ktoré z migrácie vyplývajú pre správcov prístupu sú zhrnuté Oxford Academic Migration Pack.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie pre vašu organizáciu? Napíšte Michaelovi Svobodovi (ČR) alebo Ladislavovi Svrškovi (SR).

Více informací