SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Sprievodca pre environmentálne vedy 30. 5. 2015 - Oxford University Press

Oxford Bibliographies Online sprístupnila prvé články zo sprievodcu najnovším výskumom o environmentál­nych vedách. Od antropocénu až po bezpečnosť vodných zdrojov vrátane najnovšej témy venovanej zvýšenej morskej hladine.

Modul bude slúžiť ako sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium za posledné desaťročia.

S Oxford Bibliographies Online sa jednoducho zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie.

Více informací

Beta verzia Christian-Muslim Relations 1500 - 1914 23. 5. 2015 - Brill

Brill spustil beta verziu databázy Christian-Muslim Relations 1500 – 1914, ktorá chronologicky nadväzuje na Christian-Muslim Relations 600 – 1500.

Všeobecné dejiny vzťahov medzi dvoma vierami, ako ich zachytávajú diela písané kresťanmi a muslimami o druhom vierovyznaní a proti nemu. V beta verzii je 250 článkov pokrývajúcich Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Maltu, Francúzsko a severnú Európu v 16. storočí. Dostupné sú už aj tri celé eseje z tlačeného vydania.

Zoznámte sa s obsahom cez voľne dostupné vyhľadávanie. Radi zabezpečíme pre organizácie skúšobný prístup aj k úplným textom.

Více informací

Beta verzia Dead Sea Scrolls Electronic Library 19. 5. 2015 - Brill

Na vyskúšanie je dostupná beta verzia príručky Dead Sea Scrolls Study Edition.

Online vydanie uľahčuje prístup ku zbierke Kumránskych zvitkov od Mŕtveho mora. Obsahuje všetky na novo upravené prepisy v hebrejčine a aramejčine a preklady nebiblických rukopisov do angličtiny. Okrem toho poskytuje zhrnutia obsahu biblických zvitkov z Kumránu a obrázky vo vysokom rozlíšení.

Príručka je predovšetkým nástrojom pre študentov a pre odborníkov z iných odborov, ktorí potrebujú spoľahlivé kompendium ku všetkým nájdeným materiálom. Užitočná je aj pre tých, ktorí študujú pôvodné rukopisy na mikrofišiach alebo CD-ROM.

Základ anglického prekladu tvorí The Dead Sea Scrolls Translated od Wilfreda G. E. Watsona skontrolovaný a opravený autormi online verzie.

Více informací

Knižné kolekcie 2015 pre biblistiku 19. 5. 2015 - Brill

Vydavateľstvo Brill predstavilo knižné kolekcie na rok 2015 pre výskum a štúdium biblistiky:

Novinkou je mimoriadna kolekcia monografií a príručiek z rokov 1974 – 2014 Compendia Rerum Iudaicarum ad Novum Testamentum o „veciach židovských“ objasňujúcich vznik kresťanstva.

Více informací

ProQuest digitalizuje americký fashion magazín Harper's Bazaar 18. 5. 2015 - ProQuest

Poprvé v historii budou mít módní nadšenci online přístup ke kompletnímu archivu amerického magazínu Harper's Bazaar, který je vůbec prvním lifestylovým časopisem, který začal v Americe vycházet, a to již před 150 lety. V Harper's Bazaar Archive najdete každé číslo od roku 1867 až po nejnovější vydání. Vyhledávat bude možné plnotextově a dle mnoha dalších specifických kritérií. Na své si tak přijdou nejen milovníci módy, ale i vědci zaměření na genderová studia, marketing, reklamu, design, módu, umění, kulturu, ad.

Archiv bude dostupný na konci roku 2015 na plaformě ProQuest. Bude obsahovat na 350 000 stran (v databázi naleznou uživatelé každou stránku z časopisu i fotografie a ilustrace ve vysokém rozlišení). Vyhledávání v Harper's Bazaar bude možné kombinovat s hledáním ve Vogue Archive a Women’s Wear Daily archives na stejné platformě.

Více informací

AiP a AiB zastupují předního vydavatele časopisů pro endokrinologii 12. 5. 2015 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se staly oficiálními exkluzivními partnery společnosti BioScientifica, která těsně spolupracuje se Society for Endocrinology, European Society for Endocrinology, Society for Reproduction and Fertility, ad. a nabízí širokou škálu produktů a služeb pro lékařské a vědecké komunity, a pro farmaceutický průmysl. Vydává především řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii:

 • Journal of Endocrinology IF 3.718
 • Journal of Molecular Endocrinology IF 3.081
 • Endocrine-Related Cancer IF 4.805
 • European Journal of Endocrinology IF 4.069
 • Reproduction IF 3.174

Časopisy jsou dostupné formou ročního předplatného, přístup je k aktuálnímu ročníku a zpětně až do roku 1997. Zároveň je možné jednorázovým nákupem získat dva archivy:

Obraťte se na nás s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Vyhľadávajte v Knoveli z aplikácií Excel, Revit, Inventor a AutoCAD 12. 5. 2015 - Knovel

Ako východiskový bod k textovému vyhľadávaniu priamo v Knoveli slúži Basic Search. Od teraz môžete vyhľadávať v Knoveli aj bez toho, aby ste museli opustiť aplikácie Excel, Revit, Inventor, či AutoCAD.

Knovel v MS Excel Po nainštalovaní bezplatnej aplikácie Excel Add-In budete mať v Exceli na samostatnej karte vyhľadávacie okno a odkazy na Data Search, Unit Converter a My Knovel. Inštalácia zaberie menej ako 5 minút.

Knovel v aplikáciách Autodesk Podobne si stiahnete a nainštalujete plug-in na rýchle vyhľadávanie v Knoveli do nástrojov Inventor®, Revit® a AutoCAD®.

Viac sa dozviete počas 30-minútového webinára vo štvrtok 14. 5. o 17 h., kde bude predstavený Knovel Quick Search plug-in aj s praktickými ukážkami, ako sa dostať k obsahu Knovelu priamo z aplikácií Autodesk. Pokiaľ sa chcete zúčastniť alebo pozrieť si webinár zo záznamu, zaregistrujte sa.

Více informací

IET.TV na nové platformě 28. 4. 2015 - Institution of Engineering and Technology (IET)

IET (The Institution of Engineering and Technology) se svou IET.TV pokračuje ve stěžejní roli autoritativního informačního zdroje pro moderní inženýry a techniky. Jde o jednu z nejrozsáhlejších sbírek video dokumentů z mnoha oblastí souvisejících s technikou. V současnosti tvoří obsah přes 6500 videí, přičemž ročně přibývá 1000 dalších.

Je ověřeno průzkumy, že v našem multimediálním věku dává 60% uživatelů přednost vizuální informaci před textovou. Kromě toho výzkum ukazuje, že 53% lidí si zapamatuje viděné, zatímco jen 22% přečtené.

Nová platforma IET.TV poskytuje uživateli veškerý komfort jak pro vyhledávání a procházení videí, tak i pro jejich další využití, včetně stahování, sdílení a provázání na další obsah IET. Prezentace informací je připravena na mobilní zařízení, vč. chytrých telefonů a tabletů. Samozřejmostí je institucionální přístup přes Shibboleth a Athens.

Zájemcům nabízíme kromě detailních informací i bezplatné a nezávazné vyzkoušení pro celou instituci.

Více informací

DeGruyter připravil kolekci děl slavného architekta Le Corbusiera 24. 4. 2015 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Vydavatelství De Gruyter v letošním roce pod hlavičkou Birkhäuser představilo Le Corbusier Online – speciální zdigitalizovanou kolekci 22 e-knih, mezi nimi např. Œuvre complète (z let 1929–1970), všechny Le Corbusier Guides (detailní popisy architektových staveb), Le Modulor et Modulor 2, Une petite maison, a Choix de lettres (korespondence). Kolekce vznikla k 50. výročí úmrtí slavného architekta.

Aktuálně DeGruyter oznámil také spolupráci s vydavatelstvím Columbia University Press. Kromě nejnovějších e-knih bude DeGruyter distribuovat také více než 3 000 dříve vydaných knih, které jsou v tištěné podobě již rozebrány.

Columbia University Press je čtvrté nejstarší univerzitní vydavatelství v USA, svoji produkci zaměřuje na:

 • humanitní vědy (umění, obchod, ekonomika, literatura, historie, náboženství, filosofie, psychologie, lingvistika, politické vědy, ad)
 • sociální vědy
 • další vědní obory (biologie, matematika, medicína a fyzika, ad.)

Více informací

V ProQuest ebrary vybírejte z tisíce nových knižních titulů 23. 4. 2015 - ProQuest

V ebrary se za poslední měsíc objevilo přes 2 900 nových e-knih určených pro jednorázový nákup a DDA (Demand-driven Acquisition). Jedná se o tituly z produkce vydavatelství Oxford University Press, ABC-CLIO, Springer Publishing Group, ad., v různých jazycích a z širokého spektra oborů od matematiky, pedagogiky a literatury až po referenční příručky.

Prohlédněte si kompletní seznam.

Další novinky byly zařazeny do předplacených databází – Academic Complete, Government Complete, College Complete a Public Library Complete:

 • Academic Complete naleznete přes 3 020 novinek (včetně více než 450 titulů z Princeton University Press, téměř 200 z vyd. John Wiley and Sons, více než 150 z Ashgate Publishing, a více než 80 Choice Outstanding Academic Titles.
 • do Government Complete bylo zařazeno přes 3 000 titulů např. z produkce World Health Organization, Ashgate Publishing a Stanford Briefs.
 • Public Library Complete nabízí přes 720 novinek od vyd. International Reading Association, Laurence King Publishing, John Wiley and Sons, ad.
 • College Complete obsahuje více než 900 nových titulů z Princeton University Press, John Wiley and Sons, Laurence King Publishing, and F. A. Davis, ad.

ProQuest aktuálně pracuje na spojení platforem ebrary a EBL – Ebook Library (je součástí skupiny ProQuest od roku 2013) do jedné platformy optimalizované pro všechny elektronické knihy (více než 600 000 titulů od 600 vydavatelů), která bude pojmenována ProQuest Ebook Central™.

Více informací