SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

SAGE Business Researcher pro studenty obchodu a managementu 21. 4. 2015 - SAGE Publications

Akademické vydavatelství SAGE zveřejnilo informaci o novém čtvrtletníku SAGE Business Researcher, kde zkušení novináři publikují detailní reporty zaměřené na současná a kontroverzní témata. SAGE Business Researcher je určen především studentům oboru obchod a management pro jejich studium a výzkum. Součástí každého čísla jsou:

 • reporty (shrnutí, současná situace, pohled do budoucnosti, chronologie, zdroje pro další studium)
 • krátké články – stručný průzkum klíčových otázek
 • data ke stažení pro nezávislou analýzu
 • názory expertů – rozhovory s odborníky

Přístup do SAGE Business Researcher lze získat formou ročního předplatného nebo jednorázového nákupu a následných aktualizací.

SAGE se chystá představit další nové zdroje pro obchod a řízení – na podzim 2015 SAGE Business Stats a na jaře 2016 SAGE Business Cases. Všechny tři zdroje najdete v sekci Business and Management. V roce 2016 také SAGE zařadí kolekci videí pro obchod a management na platformu SAGE Video, která bude spuštěna nyní na konci dubna.

Více informací

WWW stránky Oxford Journals v novém 21. 4. 2015 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) postupně v průběhu tohoto roku převádí všechny své elektronické časopisy do nového uživatelského rozhraní Oxford Journals.

Knihovníci i koncoví uživatelé uvítají především:

 • intuitivní rozhraní pro začátečníky i pokročilé
 • snadnou cestu k aktuálnímu i archivnímu obsahu
 • rychlé odkazy pro sdílení na sociálních sítích, uložení záznamů do citačních manažerů a nastavení zasílání alertů nebo RSS
 • propojení na další zdroje OUP a na externí zdroje

Kompletní přehled o změnách a vylepšeních získáte na speciálních stránkách redesign.oxfor­djournals.org, kde jsou k dispozici i náhledy, videa a brožury pro knihovníky a koncové uživatele.

Více informací

Kdo jsou finalisté letošních cen CODiE? 20. 4. 2015 - ProQuest

Na seznamu finalistů letošních cen CODiE 2015 se objevily i tyto produkty:

CODiE Awards, za kterými stojí Software & Information Industry Association (SIIA), jsou udělovány již od roku 1986. Každoročně ocenění získavají nejlepší produkty a služby informačního průmyslu.

Více informací

Nový portál pro gynekologii a porodnictví v praxi i ve výuce 20. 4. 2015 - McGraw-Hill Professional

McGraw-Hill Education zpřístupnil na své platformě AccesMedicine nový specializovaný informační portál pro gynekologii a porodnictví ObGyn Collection, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje pro tento obor, a to jak pro studenty, tak pro zkušené lékaře.

Nabízí se nejžádanější referenční příručky (např. Williams Gynecology a Williams Obstetrics), klinické texty a atlasy pro urogynekologii, onkologii a fetální medicínu, multimediální obsah včetně názorných videí a obrázků, a je zde také možnost vytvořit si vlastní testy.

Dostupné formou předplatného, podmínkou je být také předplatitelem AccessMedicine. Portál je optimalizován pro prohlížení v mobilních zařízeních. Obsahem ObGyn vás provede toto video.

Více informací

Konference INFORUM 2015 právě probíhá 16. 4. 2015 - Albertina icome Praha

V Praze na Vysoké škole ekonomické se v termínu 26.-27. května koná konference INFORUM 2015.

Na webu konference najdete detailní program a představení zvaných přednášejících, kterými jsou letos Pål Hermod Bakka (Norsko), Michael Levine-Clark (USA) a Lyn Robinson (UK). Postupně budou do sborníku přibývat plné texty příspěvků a prezentace.

Mediálními partnery letošní konference jsou časopisy IKAROS, Inflow, ITlib, KNIHOVNA – knihovnická revue a Online Searcher. A opět to žije i na Facebooku, kde jsou zveřejňovány nejčerstvější novinky.

Více informací

OvidSP je mrtev, ať žije Ovid® 16. 4. 2015 - Wolters Kluwer Health Learning, Research & Practice

Společnost Wolters Kluwer přejmenovala svoji plaformu OvidSP jednoduše na Ovid®. Tato změna se postupně projeví na všech www stránkách, v propagačních a tréninkových materiálech.

Ovid® poskytuje uživatelům – kterými jsou především odborníci z medicínských a dalších vědních oborů – přístup k elektronickým časopisům, knihám a databázím.

Vyhledávací rozhraní Ovid® je intuitivní pro všechny úrovně uživatelů – od začátečníků až po velmi pokročilé, a umožňuje současné vyhledávání ve všech předplacených databázích, časopisech a knihách.

Více informací

Do konce roku více než 700 nových ebooks na platformě UPSO 15. 4. 2015 - Oxford University Press

Vydavatelství The University of Minnesota Press a Columbia University Press zpřístupní v průběhu roku 2015 své tituly na platformě University Press Scholarship Online (UPSO). V nabídce se tak objevilo téměř 800 nových knih především z oblasti sociálních a humanitních věd, a přírodních věd. V nabídce UPSO se objeví dvě zcela nové předmětové sekce – Art a Architecture.

Seznam dalších vydavatelů, jejichž tituly jsou dostupné přes tuto platformu, je dostupný zde. Celkově UPSO nabízí přes 17 000 monografií ve 28 předmětových sekcích.

Všechny tituly disponují abstrakty a klíčovými slovy až na úroveň jednotlivých kapitol, jsou dostupné v XML formátu (s možností uložení do PDF), celý obsah je možné křížově prohledávat a přes citace v bibliografiích a poznámkách pod čarou se lze prokliknout na další dokumenty.

Uživatelské rozhraní je optimalizováno i pro chytré telefony a tablety.

Více informací

Inspec s 15 miliónmi záznamov 10. 4. 2015 - Institution of Engineering and Technology

Databáza Inspec spoločnosti Institution of Engineering and Technology (IET) po roku dosiahla po roku ďalší míľnik – v súčasnosti obsahuje už 15 miliónov abstraktov a záznamov. Inspec je najkomplexnejšia databáza zameraná najmä na výskum v oblasti inžinierskych odborov vrátane fyziky, elektrotechniky, elektroniky, komunikácií, počítačov, informačných technológií, výroby a strojárstva.

Indexované sú časopisecké články, konferenčné zborníky, technické správy, videá a open access časopisy.

Více informací

Online portál pre klinických psychológov 7. 4. 2015 - Oxford University Press

Portál Oxford Clinical Psychology začína s 80 novými aj časom overenými odbornými príručkami, vedeckými prácami a manuálmi vydavateľstva Oxford University Press. Zahrnuté sú poruchy a klinické problémy:

 • zneužívanie návychových látok a závislosť
 • hnev
 • úzkosť
 • porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
 • poruchy príjmu potravy
 • patologické zhromažďovanie
 • afektívne poruchy
 • obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)
 • bolesť
 • sexuálne poruchy
 • poruchy spánku
 • trauma

Určený je klinickým psychológom v akademickom prostredí aj v odbornej praxi, školiteľom i študentom.

Více informací