SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Unikátní databáze chemické odolnosti plastů a elastomerů 19. 6. 2015 - Knovel

Přes rozhraní Knovel je dostupná nová databáze Chemical Resistance Database: Plastics and Elastomers. Jedná se o nejucelenější zdroj normalizovaných dat podrobně popisujících degradaci plastů a elastomerů vystavených různým expozičním médiím včetně více než 2800 chemických substancí a nejrůznějších podmínek (počasí, sterilizace, stárnutí, ad.).

Naleznete zde údaje k více než 1 196 materiálům z 226 rodin polymerních materiálů (čisté a zesílené a/nebo plněné termoplasty, termosetové pryskyřice, gumy, termoplastické elastomery). Databáze tak umožňuje výrobcům rychle se rozhodovat o výběru nejlepších plastů a elastomerů pro širokou škálu nových produktů a pro nastavení výrobního procesu.

Databáze aktuálně obsahuje 183 000 unikátních záznamů, data jsou prezentována v tabulkové podobě. Čerpá z různých zdrojů, včetně komerčních katalogů, časopiseckých článků, technických zpráv a materiálových lis­tů.

Více informací

Aktuální analýzy a studie OECD 18. 6. 2015 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Zajímavou novinkou jsou i nové magazíny OECD360 (analýzy jednotlivých zemí OECD, zpracované vždy v jazyce dané země) a Norden iLibrary (samostatný online repozitář, který čítá více než 500 publikací v angličtině a dalších více než 300 publikací v jiných jazycích – švédština, dánština a norština, dále finština, islandština a ruština).

Více informací

Altmetrika u článků na platformě Taylor & Francis 18. 6. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavatelství Taylor & Francis Group oznámilo, že jako jeden z prvních vydavatelů u článků dostupných přes platformu Taylor & Francis Online a publikovaných od ledna 2012, nově zobrazuje také alternativní ukazatele čtenosti, sdílení a citovanosti (tzv. altmetric).

Vedle tradičních ukazatelů (počty citací z CrossRef, Web of Science a Scopusu) tak uživatelé získají komplexnější obrázek o tom, kolikrát byl konkrétní článek zobrazený nebo citovaný v tradičních (zpravodajství) nebo sociálních médiích (Twitter, Facebook, Google+, Wikipedia, ad.), zmíněný na blogu nebo uložený v online citačních manažerech.

Podívejte se na ukázku – kliknutím na duhový kruh s číslem získáte detailní data.

Více o altmetrice ve Wikipedii (anglicky) nebo v příspěvku A. Jarolímkové z NLK.

Více informací

BMJ chystá novou řadu e-knih a časopis pro ortopedii 17. 6. 2015 - BMJ

Vydavatelství BMJ Publishing Group Ltd rozšiřuje portfolio nabízených časopisů o nový titul specializovaný na ortopedii a sportovní medicínu. The Journal of ISAKOS: Joint Disorders & Orthopaedic Sports Medicine (JISAKOS) vzniká ve spolupráci s International Society of Arthroscopy, Knee Surgery, and Orthopaedic Sports Medicine, a začne vycházet v lednu 2016.

Jedná se o recenzovaný časopis pro každodenní praxi, obsahem budou přehledové články a poslední novinky týkající se diagnostiky a léčby (ortopedické sportovní lékařství, traumatologie, artroskopie, chirurgie a degenerativní kloubní onemocnění). Půjde o dvouměsíčník, články budou publikovány s předstihem v online podobě.

Nově se BMJ pouští také do vydávání referenčních příruček a elektronických knih pro klinickou praxi, a to ve spolupráci s BPP University School of Health. Obsahově budou čerpat z bohatého archivu BMJ, a zaměří se na pediatrii, všeobecnou medicínu, hematologii a revmatologii, kardiologii a respirační medicínu, chirurgii, ortopedii, klinickou onkologii a urgentní medicínu.

Během tří let vyjde cca 30 titulů v těchto edicích:

  • Clinical Review
  • Research Methods
  • Ten Minute Consultation
  • Easily Missed

Více informací

Najděte si svého chemika! 17. 6. 2015 - Thieme Publishing Group

Vyzkoušejte novou přehlednou mapu, která Vám představí jednotlivé přispěvatele vydavatelství Thieme Chemistry – více než 1600 renomovaných chemiků46 zemí světa tak budete mít jako na dlani.

Mapa má zajímavý interaktivní formát a její součástí je seznam všech autorů s doplňujícími informacemi. Snadno tak zjistíte, kdo přispívá do Science of Synthesis, Pharmaceutical Substances, jednotlivých monografií nebo online encyklopedie RÖMPP a kdo je členem redakčních rad SYNTHESIS, SYNLETT a SYNFACTS.

Většina autorů Thieme Chemistry je z Evropy, Japonska nebo USA (např. Max Planck Institute, Harvard University nebo University of Tokyo a další). Zastoupen je také Island, Francouzská Guinea a Jihoafrická republika.

Ředitel vydavatelské sekce Guido F. Herrmann, kterého můžete znát jako zvaného přednášejícího na konferenci Inforum 2010, říká: „Mezinárodnost je v chemii naprosto zásadní. Thieme Chemistry je doopravdy globálním vydavatelem a my jsme hrdí, že můžeme našemu mezinárodnímu společenství autorů poskytnout ty nejlepší služby.“

Prohlédněte si Thieme Chemistry Author Map.

Více informací

Volný vstup do humanitních zdrojů OUP 17. 6. 2015 - Oxford University Press

V souvislosti s výročím sedmdesáti let od konce 2. světové války zpřístupňuje vydavatelství Oxford University Press zdarma vybraný obsah ze svých časopisů a online zdrojů, a to až do 25. června.

Dostupné jsou např. části z The Oxford Handbook of Postwar European History, The Oxford International Encyclopedia of Peace, The Oxford Companion to World War II nebo z Oxford Scholarship Online, ad.

Více informací

Ilustrované referenční příručky pro radiologii, anatomii a patologii 8. 6. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Základními pilíři každé diagnostické medicínské disciplíny jsou tři obory: radiologie, patologie a anatomie. Tyto klíčové obory pokrývají bohatě ilustrované referenční příručky Amirsys, které slouží jak studentům, tak lékařům v praxi, a jsou dostupné např. na platformě Ovid.

Aktuálně jsou zde dostupné tyto novinky:

Více informací

Kde hľadať potenciálnych používateľov? 8. 6. 2015 - Albertina icome Bratislava

Kolega Ladislav Svršek z Bratislavy sa tejto výzvy zhostil svojským spôsobom – spolu so svojou manželkou Lindou priviedli na tento svet 31. mája 2015 nového človiečika.

Ale Michael, ako potenciálny používateľ, má pred sebou ešte dlhú cestu. Ťažko súdiť, či je toto nasledovaniahodný príklad, každopádne prajeme rodičom veľa trpezlivosti – prvé výsledky sa môžu dostaviť už po šiestich rokoch.

Více informací

Snadnější přístup k případovým studiím z medicínských zdrojů OUP 4. 6. 2015 - Oxford University Press

Portál Oxford Medical & Surgical Case Reports je nový discovery nástroj pro klinické lékaře, výzkumníky a studenty, a slouží k vyhledávání cenných a klinicky důležitých informací v lékařských a chirurgických oborech. Z jednoho místa lze nakombinovat vyhledávání v širokém spektru medicínských zdrojů OUP:

  • přístup k více než 5 000 případovým studiím ze 40 specializací
  • aktualizace obsahu a sledování novinek
  • vyhledává se např. v Journal of Surgical Case Reports, Oxford Medical Case Reports, a Oxford Medicine Online
  • jedním rychlým dotazem lze získat výsledky z různých časopisů a knih, což dříve nebylo možné

Vyhledávač Oxford Medical & Surgical Case Reports je volně dostupný, přístup k plným textům je v řadě případů také bezplatný, protože se čerpá i z open access časopisů.

Více informací

Jak jsou na tom ČR a SR v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 3. 6. 2015 - OECD Publishing

OECD aktuálně představilo magazíny OECD360, které přinášejí v přehledné formě analýzy jednotlivých zemí OECD, zpracované vždy v jazyce dané země. Dozvíte se zde, jak si Česká a Slovenská republika vedou v porovnání s ostatními zeměmi OECD z hlediska ekonomiky, kvality života, rozvoje, zemědělství, společnosti, zaměstnanosti, vzdělání, ad.

Letos je to právě 20 let, co se Česká republika stala členem OECD, Slovenská republika přistoupila o pět let později.

Všechny online verze OECD360 jsou k dispozici zdarma, a přizpůsobené i čtení na tabletech a mobilních zařízeních. Sdílet je lze také na sociálních sítích a/nebo umístit na vaše www stránky.

Více informací