SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Vyhľadávajte v Knoveli z aplikácií Excel, Revit, Inventor a AutoCAD 12. 5. 2015 - Knovel

Ako východiskový bod k textovému vyhľadávaniu priamo v Knoveli slúži Basic Search. Od teraz môžete vyhľadávať v Knoveli aj bez toho, aby ste museli opustiť aplikácie Excel, Revit, Inventor, či AutoCAD.

Knovel v MS Excel Po nainštalovaní bezplatnej aplikácie Excel Add-In budete mať v Exceli na samostatnej karte vyhľadávacie okno a odkazy na Data Search, Unit Converter a My Knovel. Inštalácia zaberie menej ako 5 minút.

Knovel v aplikáciách Autodesk Podobne si stiahnete a nainštalujete plug-in na rýchle vyhľadávanie v Knoveli do nástrojov Inventor®, Revit® a AutoCAD®.

Viac sa dozviete počas 30-minútového webinára vo štvrtok 14. 5. o 17 h., kde bude predstavený Knovel Quick Search plug-in aj s praktickými ukážkami, ako sa dostať k obsahu Knovelu priamo z aplikácií Autodesk. Pokiaľ sa chcete zúčastniť alebo pozrieť si webinár zo záznamu, zaregistrujte sa.

Více informací

IET.TV na nové platformě 28. 4. 2015 - Institution of Engineering and Technology (IET)

IET (The Institution of Engineering and Technology) se svou IET.TV pokračuje ve stěžejní roli autoritativního informačního zdroje pro moderní inženýry a techniky. Jde o jednu z nejrozsáhlejších sbírek video dokumentů z mnoha oblastí souvisejících s technikou. V současnosti tvoří obsah přes 6500 videí, přičemž ročně přibývá 1000 dalších.

Je ověřeno průzkumy, že v našem multimediálním věku dává 60% uživatelů přednost vizuální informaci před textovou. Kromě toho výzkum ukazuje, že 53% lidí si zapamatuje viděné, zatímco jen 22% přečtené.

Nová platforma IET.TV poskytuje uživateli veškerý komfort jak pro vyhledávání a procházení videí, tak i pro jejich další využití, včetně stahování, sdílení a provázání na další obsah IET. Prezentace informací je připravena na mobilní zařízení, vč. chytrých telefonů a tabletů. Samozřejmostí je institucionální přístup přes Shibboleth a Athens.

Zájemcům nabízíme kromě detailních informací i bezplatné a nezávazné vyzkoušení pro celou instituci.

Více informací

DeGruyter připravil kolekci děl slavného architekta Le Corbusiera 24. 4. 2015 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Vydavatelství De Gruyter v letošním roce pod hlavičkou Birkhäuser představilo Le Corbusier Online – speciální zdigitalizovanou kolekci 22 e-knih, mezi nimi např. Œuvre complète (z let 1929–1970), všechny Le Corbusier Guides (detailní popisy architektových staveb), Le Modulor et Modulor 2, Une petite maison, a Choix de lettres (korespondence). Kolekce vznikla k 50. výročí úmrtí slavného architekta.

Aktuálně DeGruyter oznámil také spolupráci s vydavatelstvím Columbia University Press. Kromě nejnovějších e-knih bude DeGruyter distribuovat také více než 3 000 dříve vydaných knih, které jsou v tištěné podobě již rozebrány.

Columbia University Press je čtvrté nejstarší univerzitní vydavatelství v USA, svoji produkci zaměřuje na:

 • humanitní vědy (umění, obchod, ekonomika, literatura, historie, náboženství, filosofie, psychologie, lingvistika, politické vědy, ad)
 • sociální vědy
 • další vědní obory (biologie, matematika, medicína a fyzika, ad.)

Více informací

V ProQuest ebrary vybírejte z tisíce nových knižních titulů 23. 4. 2015 - ProQuest

V ebrary se za poslední měsíc objevilo přes 2 900 nových e-knih určených pro jednorázový nákup a DDA (Demand-driven Acquisition). Jedná se o tituly z produkce vydavatelství Oxford University Press, ABC-CLIO, Springer Publishing Group, ad., v různých jazycích a z širokého spektra oborů od matematiky, pedagogiky a literatury až po referenční příručky.

Prohlédněte si kompletní seznam.

Další novinky byly zařazeny do předplacených databází – Academic Complete, Government Complete, College Complete a Public Library Complete:

 • Academic Complete naleznete přes 3 020 novinek (včetně více než 450 titulů z Princeton University Press, téměř 200 z vyd. John Wiley and Sons, více než 150 z Ashgate Publishing, a více než 80 Choice Outstanding Academic Titles.
 • do Government Complete bylo zařazeno přes 3 000 titulů např. z produkce World Health Organization, Ashgate Publishing a Stanford Briefs.
 • Public Library Complete nabízí přes 720 novinek od vyd. International Reading Association, Laurence King Publishing, John Wiley and Sons, ad.
 • College Complete obsahuje více než 900 nových titulů z Princeton University Press, John Wiley and Sons, Laurence King Publishing, and F. A. Davis, ad.

ProQuest aktuálně pracuje na spojení platforem ebrary a EBL – Ebook Library (je součástí skupiny ProQuest od roku 2013) do jedné platformy optimalizované pro všechny elektronické knihy (více než 600 000 titulů od 600 vydavatelů), která bude pojmenována ProQuest Ebook Central™.

Více informací

Karger slaví 125 let, veškerou knižní produkci má online 22. 4. 2015 - Karger Medical and Scientific Publishers

Při příležitosti oslav 125 let své existence představilo švýcarské vydavateství Karger Medical and Scientific Publishers kompletní online archiv knižních publikací vydávaných od roku 1890. eBook Archive Collection obsahuje 2 400 titulů vydaných před rokem 1997, třetina z nich již byla v tištěné podobě rozebrána.

Do konce roku 2015 platí 25% sleva na nákup archivní kolekce.

Na webu Karger jsou k dispozici také Publishing Highlights – 80 vybraných knih a článků reprezentujících 125 let existence vydavatelství. První je německá příručka z porodnictví z roku 1890, a přehled končí novinkami z molekulární medicíny.

Karger je rodinná firma, přečíst si můžete také rozhovor s pravnučkou zakladatelů Gabriellou Karger, která v současnosti firmu řídí. V květnu bude publikována detailní historie vydavatelství Karger – osnova a ukázky zde, zájemci si mohou tento „Festschrift“ s předstihem objednat.

Více informací

SAGE Business Researcher pro studenty obchodu a managementu 21. 4. 2015 - SAGE Publications

Akademické vydavatelství SAGE zveřejnilo informaci o novém čtvrtletníku SAGE Business Researcher, kde zkušení novináři publikují detailní reporty zaměřené na současná a kontroverzní témata. SAGE Business Researcher je určen především studentům oboru obchod a management pro jejich studium a výzkum. Součástí každého čísla jsou:

 • reporty (shrnutí, současná situace, pohled do budoucnosti, chronologie, zdroje pro další studium)
 • krátké články – stručný průzkum klíčových otázek
 • data ke stažení pro nezávislou analýzu
 • názory expertů – rozhovory s odborníky

Přístup do SAGE Business Researcher lze získat formou ročního předplatného nebo jednorázového nákupu a následných aktualizací.

SAGE se chystá představit další nové zdroje pro obchod a řízení – na podzim 2015 SAGE Business Stats a na jaře 2016 SAGE Business Cases. Všechny tři zdroje najdete v sekci Business and Management. V roce 2016 také SAGE zařadí kolekci videí pro obchod a management na platformu SAGE Video, která bude spuštěna nyní na konci dubna.

Více informací

WWW stránky Oxford Journals v novém 21. 4. 2015 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) postupně v průběhu tohoto roku převádí všechny své elektronické časopisy do nového uživatelského rozhraní Oxford Journals.

Knihovníci i koncoví uživatelé uvítají především:

 • intuitivní rozhraní pro začátečníky i pokročilé
 • snadnou cestu k aktuálnímu i archivnímu obsahu
 • rychlé odkazy pro sdílení na sociálních sítích, uložení záznamů do citačních manažerů a nastavení zasílání alertů nebo RSS
 • propojení na další zdroje OUP a na externí zdroje

Kompletní přehled o změnách a vylepšeních získáte na speciálních stránkách redesign.oxfor­djournals.org, kde jsou k dispozici i náhledy, videa a brožury pro knihovníky a koncové uživatele.

Více informací

Kdo jsou finalisté letošních cen CODiE? 20. 4. 2015 - ProQuest

Na seznamu finalistů letošních cen CODiE 2015 se objevily i tyto produkty:

CODiE Awards, za kterými stojí Software & Information Industry Association (SIIA), jsou udělovány již od roku 1986. Každoročně ocenění získavají nejlepší produkty a služby informačního průmyslu.

Více informací

Nový portál pro gynekologii a porodnictví v praxi i ve výuce 20. 4. 2015 - McGraw-Hill Professional

McGraw-Hill Education zpřístupnil na své platformě AccesMedicine nový specializovaný informační portál pro gynekologii a porodnictví ObGyn Collection, kde jsou na jednom místě dostupné všechny zdroje pro tento obor, a to jak pro studenty, tak pro zkušené lékaře.

Nabízí se nejžádanější referenční příručky (např. Williams Gynecology a Williams Obstetrics), klinické texty a atlasy pro urogynekologii, onkologii a fetální medicínu, multimediální obsah včetně názorných videí a obrázků, a je zde také možnost vytvořit si vlastní testy.

Dostupné formou předplatného, podmínkou je být také předplatitelem AccessMedicine. Portál je optimalizován pro prohlížení v mobilních zařízeních. Obsahem ObGyn vás provede toto video.

Více informací

Konference INFORUM 2015 právě probíhá 16. 4. 2015 - Albertina icome Praha

V Praze na Vysoké škole ekonomické se v termínu 26.-27. května koná konference INFORUM 2015.

Na webu konference najdete detailní program a představení zvaných přednášejících, kterými jsou letos Pål Hermod Bakka (Norsko), Michael Levine-Clark (USA) a Lyn Robinson (UK). Postupně budou do sborníku přibývat plné texty příspěvků a prezentace.

Mediálními partnery letošní konference jsou časopisy IKAROS, Inflow, ITlib, KNIHOVNA – knihovnická revue a Online Searcher. A opět to žije i na Facebooku, kde jsou zveřejňovány nejčerstvější novinky.

Více informací