SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Novinky v obsahu Academic Video Online 26. 11. 2022 - Alexander Street, Part of Clarivate

Medzi novinkami v Academic Video Online nájdete:

Všetky videá sú automaticky dostupné pre používateľov z inštitúcií s predplatným kolekcie Academic Video Online a ProQuest One Academic. Mimo počítačovú sieť týchto inštitúcií sa zobrazia voľne dostupné ukážky.

Chcete dohodnúť seminár, ako využívať videá vo vzdelávaní? Rozšíriť kolekciu o vaše videá? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací

Zvýhodněný nákup e-knih IGI Global v ProQuest Ebook Central 20. 11. 2022 - ProQuest

Získejte neomezený přístup za cenu pro 1 uživatele k tisícům titulů z produkce předního akademického vydavatelství IGI Global! V nabídce je více než 12 000 titulů bez DRM z oborů jako je obchod, informatika, inženýrství nebo vzdělávání.

ProQuest aktuálně rozšířil také počet vydavatelů, jejichž e-knihy lze zakoupit s 50% slevou, pokud je vaše knihovna již vlastní v tištěné podobě.
Aktuálně se nabídka týká produkce více než 50 vydavatelů – např. Taylor & Francis, Oxford University Press, Liverpool University Press, Elsevier Science & Technology, ABC-CLIO, American Mathematical Society, Bloomsbury Publishing, Emerald Group Publishing, Ltd, Human Kinetics, IGI Global, Sage Publications (UK & US), World Scientific & Imperial College Press, ad. E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central.

Slevy platí do 31.12. 2022. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Research Assistant usnadní vyhledávání v OECD iLibrary 19. 11. 2022 - OECD Publishing

Uživatelé z institucí, které předplácejí přístup do OECD iLibrary, mohou nyní pro vyhledávání ve zdrojích OECD využít službu Research Assistant, která pomáhá najít relevantní články a publikace. Stačí uploadovat např. Váš rozepsaný článek, sylabus kurzu nebo část dokumentu, který Vás zajímá, a Research Assistant vyhledá podobně zaměřené zdroje v OECD iLibrary. Ukázka ve videu.

Research Assistant využívá sémantickou umělou inteligenci, vložený text zanalyzuje a identifikuje klíčové pojmy a témata. Poté vyhledá a nabídne publikace a články v OECD iLibrary s podobnými pojmy a tématy. Research Assistant podporuje nahrávání dokumentů ve formátu PDF, DOC, DOCX nebo TXT s maximálním počtem 300 000 znaků. Čím více textu poskytnete, tím lepší bude analýza pro určení klíčových pojmů. Vyhněte se dokumentům s velkým množstvím grafů, tabulek nebo obrázků. Místo nahrání dokumentu můžete také vložit zkopírovaný text z webové stránky nebo dokumentu.

V současné době může Research Assistant pracovat pouze s anglickým textem. Obsah, který nahrajete, bude použit pouze pro jednorázovou analýzu a nikdy nebude uložen. Funkce je dostupná výhradně uživatelům v předplatitelských institucích.

Více informací

Nové knihy v kolekcii Academic Complete 17. 11. 2022 - ProQuest, Part of Clarivate

Od začiatku roku 2022 pribudlo do Academic Complete vyše 19 000 nových kníh, najmä od vydavateľstiev Rowman & Littlefield, Brill, Wiley, Bloomsbury Publishing, Taylor & Francis, Schweitzer Fachinformationen, CoreSource Plus, Emerald, Edinburgh University Press a Packt Publishing, vrátane ocenených titulov.

Tematické kolekcie sú rozšírené o:

 • Social Science – 3700 e-kníh
 • Science & Technology – 3000 e-kníh
 • History – 2300 e-kníh
 • Literature & Language – 2000 e-kníh
 • Business – 1600 e-kníh
 • Health & Medicine – 1500 e-kníh
 • Arts – 1300 e-kníh
 • Education – 1100 e-kníh
 • Religion & Philosophy – 1000 e-kníh
 • Law – 540 e-kníh

Spolu je v kolekcii viac než 224 000 titulov, z toho 32 600 v režime DRM-Free. Najviac kníh je od Taylor & Francis, Wiley, BRILL, Oxford University Press, De Gruyter, Bloomsbury Publishing, National Academies Press, Cambridge University Press, SAGE Publications, John Benjamins Publishing, Emerald Publishing, Elsevier a World Scientific Publishing. Zastúpené sú knihy vyše 180 univerzitných vydavateľstiev vrátane Karolinum Press a Masarykovej univerzity.

Prístup do kolekcie Academic Complete alebo užšie zameraných – Business, Health & Medicine, Social Sciences a Science & Technology – majú používatelia z inštitúcií, ktoré kolekciu predplácajú v rámci projektu NISPEZ IV alebo CzechElib.

Radi vám poskytneme bližšie informácie o nových knihách v Academic Complete alebo v jednotlivých tematických kolekciách. Napíšte Lucii Poledníkovej (SR) alebo Filipovi Vojtáškovi (ČR).

Více informací

Najnovšie postupy v pediatrickej neurológii a príručka na prežitie pre študentov farmácie od McGraw-Hill 16. 11. 2022 - McGraw-Hill Professional

Do AccessMedicine a užšie zameraných portálov vydavateľstva McGraw-Hill pre lekárov a študentov medicíny pribudli nové knihy, u viacerých sú dostupné aj interaktívne kvízy pre samoštúdium:

S celým obsahom portálov sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a náhľady. Radi vás oboznámime aj s e-learningovými nástrojmi, ktoré môžete na platforme McGraw-Hill Medical využiť. Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací

Royal Society of Chemistry se zavázala ke 100% otevřenému přístupu 12. 11. 2022 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry (RSC) oznámila, že do pěti let chce všech 44 časopisů plně vlastněných RSC zpřístupnit v režimu Open Access. Stává se tak prvním vydavatelem v oblasti chemie a vůbec jedním z prvních vydavatelů, který se zavázal k plně otevřenému přístupu v budoucnosti.
Volný a neomezený celosvětový přístup ke všem špičkovým výzkumným pracem publikovaným v časopisech Royal Society of Chemistry je v souladu se strategií RSC, která zdůrazňuje klíčovou roli spolupráce a otevřeného sdílení vědeckých poznatků při řešení globálních problémů, od nemocí po změnu klimatu.

Royal Society of Chemistry je nejstarší chemická společnost na světě. Kromě vydávání časopisů, knih a databází (přehled v našem katalogu), RSC podporuje také výuku chemie a aktualizuje bezplatnou databázi chemických struktur ChemSpider (open access).

Více informací

Slevy na e-knihy a archivy časopisů pro stavební inženýrství 8. 11. 2022 - ICE Publishing

Vydavatelství ICE Publishing nabízí aktuálně nákup knižních kolekcí ze své produkce s množstevní slevou 10 % až 20 %. Vybrané kolekce – např. Construction Materials, Transport, Energy, Engineering History, Ground Engineering, Structures and Buildings, Water and Wastewater, ad. (viz detailní seznamy titulů) – lze pořídit formou jednorázového nákupu bez dalších poplatků. Nabídka platí do 16.12. 2022.

Ušetřit je možné také na nákupu archivů časopisů ICE Publishing, které byly vydávány v období 1836 – 2002. Sleva 20 % je platná pro zákazníky, kteří aktuálně předplácejí některý z ICE časopisů. Zvýhodněné ceny archivů lze využít až do 16.12. 2022, v nabídce je např. Journal of the Institution of Civil Engineers, Geotechnique Archive, Proceedings of the Institution of Civil Engineers – Civil Engineering a další archivy, viz kompletní seznam.

Má-li Vaše instituce zájem o nákup kolekcí nebo archivů, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Módní bible Vogue slaví letos 130 let 4. 11. 2022 - ProQuest, Part of Clarivate

První číslo proslulého módního časopisu Vogue vyšlo v prosinci 1892. Kompletní retrospektiva od roku 1892 do současnosti je v online podobě dostupná prostřednictvím Vogue Archive. K dispozici je digitální podoba každého čísla ve vysokém rozlišení, tzn. i módní editorialy, inzerce a slavné obálky. Vogue Archive představuje práci nejznámějších módních návrhářů, stylistů a fotografů a je unikátním záznamem o americké a světové módě, kultuře a společnosti.

Časopis Vogue nemusí být jen zdroj nejnovějších módních, kosmetických nebo společenských trendů, ale poslouží i studentům marketingu hledajícím historické reklamy, postgraduálním studentům, kteří potřebují materiály o módě a životním stylu, anebo vědcům zkoumajícím americké zvyky. Díky indexaci všech článků je možné v rámci pokročilého vyhledávání vyhledávat podle specifických kritérií – např. vyhledávat obrázky podle jména návrháře, jména značky nebo druhu oblečení/doplňků/kos­metiky.

Dalšími módními tituly, jejichž archivy společnost ProQuest zpřístupnila v digitální podobě, jsou Vogue Italia Archive a Harper's Bazaar Archive. Archivy lze získat formou trvalého nákupu.

Více informací

Novinky v nabídce Ovid pro uživatele (nejen) medicínských informací 3. 11. 2022 - Wolters Kluwer - Ovid

Na začátku listopadu čeká na uživatele databází na platformě Ovid vylepšený design uživatelského rozhraní pro vyhledávání a prohlížení obsahu, všechny úpravy byly implementovány na základě testování mezi knihovníky, studenty a lékaři.

Nedošlo k žádným zásadním funkčním změnám, ale celkový design je moderní a jednodušší, například se zvětšilo pole pro pokročilé vyhledávání, objevilo se nové záhlaví a zápatí, barvy pro lepší navigaci ve výsledcích vyhledávání a rychlejší a snadnější přístup k filtrům a limitům, ad. Po přihlášení do Ovidu je možné se přes banner v horní části obrazovky přepnout do nového rozhraní a otestovat ho. Mezi oběma verzemi je možné se přepínat tam a zpět.

Novinky jsou i v oblasti obsahové – na platformě Ovid jsou nově dostupné následující kolekce:

 • Evidence-Based Health Collection je kolekce užitečných a různorodých zdrojů založených na důkazech, která poskytuje přístup k nejlepším dostupným vědeckým informacím pro klinická rozhodování a péči o pacienty (KSR Evidence, ECRI Guidelines Trust®, Evidence-Based Practice – FPIN, Lippincott® Nursing Solutions Guideline Summaries)
 • Public Health Advantage je unikátní a komplexní kolekce, která zahrnuje časopisy, knihy a bibliografické údaje od klíčových vydavatelů v oblasti veřejného zdraví a lidského zdraví a nemocí. Součástí je Global Health database, Ovid Healthstar database, 28 LWW e-časopisů, 9 LWW e-books, 100+ CABI e-books, téměř 200 GIDEON ebooks, ad.
 • Diversity, Equity & Inclusion (DEI) Collection

Více informací

Writefull Academizer udělá z neformální angličtiny akademickou 3. 11. 2022 - ThinqLab

Akademický text by měl stavět na vhodné slovní zásobě a výstižných frázích a měl by se vyhýbat hovorovému jazyku. Zdá se to těžké? Nový nástroj Writefull Academizer automaticky přepíše neformální věty na akademické. Také tento čtvrtý widget od společnosti Writefull je založený na umělé inteligenci.

Jak používat Writefull Academizer?

Jednoduše vložte větu do vstupního pole aplikace Writefull Academizer a stiskněte tlačítko „Academize!“, abyste získali akademické přepisy. Můžete generovat tak často, jak si přejete. Použijte akademizované věty Writefull ve své diplomové nebo disertační práci, anebo čerpejte z více vět a vytvořte si vlastní.

Je to tedy konvertor z neformálního do formálního jazyka?

Writefull vycvičil vlastní AI model na konverzi neformálního jazyka na akademický. Nejenže je jazyk formálnější, ale také zapadá lépe do akademického kontextu. To znamená, že je ideální pro psaní seminárních prací, diplomových prací nebo jiných akademických textů.

Jaký je rozdíl mezi aplikacemi Academizer a Paraphraser?

Oba widgety přepisují věty, rozdíl je v tom, že Academizer byl vycvičený na to, aby z neformálního jazyka udělal akademický, zatímco Paraphraser přepisuje akademické věty na nové akademické. Pokud máte neformální větu, kterou chcete přepsat pro akademické účely, použijte Academizer, a pokud máte akademickou větu, kterou chcete přeformulovat, použijte Paraphraser.

Jaké další volně dostupné widgety můžete použít?

Instituce s předplatným Writefull for Word a Writefull for Overleaf mají k dispozici také:

 • Sentence Palette je kolekce užitečných frází, které můžete použít při psaní odborného textu
 • Language Search je databáze autentického jazyka vědeckých textů, pomůže vám zjistit, jak používat slova a fráze v kontextu

Máte zájem o zkušební přístup Writefull pro vaši instituci? Máte otázky? Kontaktujte Vladimíra Karena (ČR) anebo Luciu Poledníkovú (SR).

Více informací