SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Aktuálne správy z technických odborov v Knoveli 31. 3. 2023 - Elsevier | Knovel

Novou službou pre používateľov Knovelu je Engineering Newsfeed. Automaticky zobrazuje najnovšie správy od významných inžinierskych a technických zdrojov.

Na jednom mieste môžete sledovať aktuálne spravodajstvo AIAA, AIChE, AZoM.com, BIC, The Economist, European Union Aviation Safety Agency, The Chemical Engineer, IEEE Spectrum, IChemE, International Water Association (IWA), MIT News – School of Engineering, New Scientist, NY Times, Nuclear Engineering International, Phys.org, SME – Mining Engineering Online, U.S. Chemical Safety and Hazard Investigation Board a mnohé ďalšie.

Engineering Newsfeed si môžete prispôsobiť. Na výber sú letectvo a kozmonautika, chemikálie, stavebníctvo, energie, životné prostredie, potravinárstvo, materiály, ťažobný priemysel, obaly, obnoviteľná energia a prírodné vedy.

Spravodajstvo je dostupné z hlavnej stránky a zo zvislej navigačnej lišty v sekcii More Tools pre všetky inštitúcie s prístupom do Knovelu.

Více informací

Čo potrebujete vedieť o kvalitatívnych a zmiešaných metódach výskumu 30. 3. 2023 - SAGE Publications

Nová video kolekcia Qualitative & Mixed Methods poskytuje komplexný úvod do základných zručností, konceptov a techník výskumných metód, ktoré výskumní pracovníci potrebujú pri realizácii projektov založených na kvalitatívnych a zmiešaných metódach.

Videonahrávky sa zaoberajú zručnosťami potrebnými na uskutočnenie výskumu vrátane toho, ako získať prístup k plánovaným účastníkom, efektívne viesť rozhovory, spravovať terénne poznámky a údaje a komunikovať svoje zistenia.

Súčasťou modulu sú rozhovory s odborníkmi, praktické návody, prípadové štúdie a dokumentárne filmy. Vznikol za účasti špičkových odborníkov v tejto oblasti, vrátane Johnnyho Saldanu a Cheryl Poth. Zahŕňa základné metódy kvalitatívneho a zmiešaného výskumu. Ukazuje ich použitie v skutočných výskumných projektoch a diskutuje o vývoji kvalitatívnych a zmiešaných metód:

  • kvalitatívne metódy, ako sú rozhovory, etnografia a metódy založené na umení
  • najnovší vývoj v oblasti digitálneho a online výskumu
  • zber a manažment údajov
  • práca so zraniteľnými skupinami obyvateľstva a účastníkmi
  • návrhy zmiešaných metód vrátane triangulácie, integrácie a sekvenčných návrhov

Bližšie informácie a skúšobný prístup pre vašu inštitúciu radi poskytnú Filip Vojtášek (ČR) a Lucia Poledníková (SR).

Více informací

Vývoj jazzové hudby prostřednictvím videokolekce Music Online 24. 3. 2023 - ProQuest

Nová hudební videokolekce Music Online: The Qwest TV Collection umožňuje badatelům, studentům a milovníkům hudby zkoumat vývoj jazzu prostřednictvím streamovaného videa a zažít sílu živých vystoupení znovu a znovu odkudkoli a kdykoli.

Kolekce čerpá z vystoupení, která se uskutečnila ve 20. a 21. století po celém světě, a představuje rozmanité umělce v široké škále žánrů, včetně jazzu, soulu, funku, hip-hopu, rocku, folku, elektronické hudby a globální hudby.

Více informací

42 knih Oxford University Press s oceněním Outstanding Academic Titles 2022 22. 3. 2023 - Oxford University Press

Ocenění Outstanding Academic Title 2022, které uděluje Choice – časopis Association of College & Research Libraries – získalo 42 knih vydavatelství Oxford University Press. Téměř všechny jsou dostupné online na platformě Oxford Academic a mohou být inspirací pro rozšíření vašeho knižního fondu. Mezi oceněnými jsou např.:

Outstanding Academic Titles je top výběr z odborných knižních titulů a online zdrojů, které byly redaktory časopisu Choice recenzovány v předchozím roce. Budete-li mít o některou z publikací v online podobě zájem, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

McGraw-Hill: nové vydania kníh z kardiológie, dermatológie, fyzioterapie a farmácie 21. 3. 2023 - McGraw-Hill Professional

Medzi novými vydaniami v AccessMedicine sú:

Do špecializovaných portálov pribudli:

Chcete dohodnúť online školenie v češtine alebo slovenčine? Uvažujete o sprístupnení pre vašu inštitúciu? Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací

Přichází vylepšená evidence based acquisition pro e-knihy Taylor & Francis 17. 3. 2023 - Taylor & Francis Group

Akvizice e-knih formou evidence-based acquisition (EBA) funguje na principu uhrazení předem dohodnutého depozitu a přístupu ke všem titulům nebo k vybrané kolekci e-knih z produkce konkrétního vydavatele po dobu dvanácti měsíců. Na základě statistik využití jsou následně indikovány nejoblíbenější tituly, a instituce si je vybere pro trvalý nákup (až do výše dříve uhrazeného depozitu). Uživatelé tak mají na rok k dispozici široké spektrum publikací, které mohou číst a dále s nimi pracovat, a knihovna se pro nákup konkrétních titulů rozhoduje na základě deklarovaného zájmu uživatelů.

Vydavatelství Taylor & Francis nyní přichází s EBA+, což je flexibilnější verze evidence-based acquisition, která knihovnám umožňuje výměnu nevyužívaných titulů v průběhu EBA.

Pro akvizici formou EBA+ si lze vybrat:

  • velké kolekce (humanitní a sociální vědy – HSS nebo přírodní vědy – STEM).
  • více než 30 předdefinovaných oborových kolekcí
  • předmětové kolekce dle roku vydání
  • kolekci na míru dle potřeb vaší instituce

Máte-li zájem získat více informací, neváhejte kontaktovat Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

E-knihy IOP Publishing slaví 10 let, soutěžte o ceny 14. 3. 2023 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing letos slaví desetileté výročí svého programu vydávání elektronických knih.V letech 2013–2023 IOPP vydalo téměř 800 elektronických knih, včetně publikací vydaných ve spolupráci s učenými společnostmi, jako jsou American Astronomical Society, the Institute of Physics and Engineering in Medicine – IPEM, nebo the Biophysical Society.

Více informací o vydaných titulech, autorech, počtech stažení, atd. viz přehledová infografika.

Na oslavu tohoto úspěchu IOPP připravilo speciální kalendář, který zahrnuje kvízy, rozhovory a soutěže o dárky na příštích deset měsíců. Chcete-li se dozvědět více, navštivte speciální stránku věnovanou tomuto výročí.

Přehled všech IOPP e-books na platformě IOPscience nebo v Excel seznamu.

Chtěli byste se zapojit do publikačního programu IOPP jako autor? Projděte si FAQ.
Má vaše instituce zájem o nákup některé z kolekcí IOPP nebo o evidence-based acquisition (EBA)? Obraťte se na Vladimíra Karena (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Nové transformační smlouvy otevírají cestu k OA publikování 13. 3. 2023 - Albertina icome Praha

Odbor CzechELib Národní technické knihovny a společnost Albertina icome Praha s.r.o. v roli zástupce zahraničních vydavatelství uzavřely na základě výběrových řízení 22 smluv na dodávání elektronických informačních zdrojů akademickým a výzkumným institucím pro období 2023 – 2025 (či 2027).

Sedm smluv je typu read & publish, tzn. že umožňují uživatelům ze zapojených institucí přístup k plným textům odborných článků a zároveň korespondenčním autorům z těchto institucí publikovat v režimu OpenAccess se slevou či bez nutnosti hradit poplatek za zpracování článku (Article Processing Charge, APC).

Možnost publikování v otevřeném režimu je zahrnuta v licenčních smlouvách mezi CzechELib a těmito vydavateli vědeckých časopisů:

Hlavní parametry transformačních smluv 2023+.

V letošním roce chystají vydavatelé webináře pro knihovníky a publikující autory, o termínech vás budeme s předstihem informovat.
Bude-li mít vaše instituce zájem o školení vyhledávání v těchto zdrojích či o propagační materiály, neváhejte se obrátit na naši podporu.

Více informací

Prípadové štúdie z urgentnej medicíny, štúdijné materiály z medicíny a farmakoterapie od McGraw-Hill 10. 3. 2023 - McGraw-Hill Professional

Medzi marcovými novinkami od McGraw-Hill v AccessMedicine a špecializovaných kolekciách nájdete:

S celým obsahom portálov sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a náhľady. Radi vás oboznámime aj s e-learningovými nástrojmi, ktoré môžete na platforme McGraw-Hill Medical využiť. Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací