SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Sleva na e-knihy ze seznamu Clarivate Book Citation Index 22. 3. 2022 - ProQuest, part of Clarivate

ProQuest nabízí slevu na nákup cca 20 000 knižních titulů od různých vydavatelů ze seznamu Clarivate Book Citation Index (např. Bloomsbury, CABI, IOS, John Benjamins, Taylor) na platformě ProQuest Ebook Central.

15% slevu můžete získat do 30.6. 2022. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Do 30.6. platí také 50% sleva u knižních titulů vybraných vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě. Tato speciální nabídka se týká produkce cca 35 vydavatelů, např.: American Mathematical Society, Bloomsbury Publishing, Edward Elgar Publishing, Human Kinetics, Springer Verlag, World Scientific & Imperial College Press, ad.

Více informací

Další z řady Oxford Open journals zaměřené na ekonomiku a na zdraví, změnu klimatu a globální udržitelnost 21. 3. 2022 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press představilo další dva časopisecké tituly z nové řady Oxford Open. Jde o Oxford Open Economics a transdisciplinární časopis Oxford Open Infrastructure and Health.

Doposud byly představeny časopisy Oxford Open Immunology, Oxford Open Materials Science, Oxford Open Climate Change. a Oxford Open Energy.

Série Oxford Open se postupně rozšíří a zahrne špičkový výzkum v celé řadě oborů. Pokryje oblasti, v nichž je publikování formou OA již zavedenou cestou pro vědeckou komunikaci, ale bude se snažit začlenit i do jiných oblastí a zvýšit podporu publikování OA. Celá řada bude založena na zásadách otevřeného výzkumu, včetně open dat a open peer review. Oxford Open usnadní větší otevřenost nejen v obsahu, ale ve všech aspektech šíření výzkumu.

Více informací

ProQuest One Business oceněna jako Databáze roku 2021 19. 3. 2022 - Library Journal

Ve svém březnovém čísle Library Journal uveřejnil seznam nejzajímavějších databází a referenčních děl, které na svých stránkách recenzoval v roce 2021. Ve výběru „Best Databases of 2021“ zabodovala i databáze ProQuest One Business.

„Tento nepostradatelný zdroj, který byl vytvořen s cílem podpořit studenty ekonomických oborů ve zdokonalování jejich výzkumných dovedností, obsahuje market a industry reports, rozhovory s business leaders, publikace jako je Wall Street Journal, video případové studie, a další. Kromě vynikajícího obsahu je databáze také skvěle uspořádaná a snadno se v ní orientuje.“

Kromě toho ProQuest One Business získala vloni také ocenění nejlepší nový produkt / služba (Best New Product/Service) v rámci Annual Readers’ Choice Awards, které každoročně uděluje časopis Charleston Advisor.

Pro zájemce rádi vyžádáme zkušební přístup. Kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú. Ke zhlédnutí je také webinář.

V předchozím roce bodovala v žebříčku „Best Databases of 2020“ databáze ProQuest One Literature.

Více informací

Zahrajte si online slovní hru Scholardle 17. 3. 2022 - Digital Science | Writefull

Writefull představil online slovní hru Scholardle, která je akademickou variantou open source verze hry Wordle.

Ve hře Scholardle se každý den snažíte uhodnout pětipísmenné slovo z akademické angličtiny. K dispozici je šest pokusů. Po každém pokusu jsou písmena označena zelenou (písmeno je uhodnuto a na správné pozici), žlutou (písmeno je uhodnuto, ale není na správné pozici) nebo šedou (dané písmeno není ve slově obsaženo) barvou.

Scholardle čerpá z databáze Writefull, která obsahuje publikované recenzované články z různých akademických oborů.

Více informací

Informačný nástroj Knovel Corrosion pomáha predchádzať korózii 11. 3. 2022 - Elsevier Engineering Solutions

Účinky korózie sa fyzicky prejavia až po určitom čase, ale preventívna stratégia protikoróznej ochrany môže pomôcť ušetriť náklady, skrátiť prestoje a zvýšiť bezpečnosť.

Príklady otázok, ktoré sa týkajú predchádzania korózii, zahŕňajú:

  • Je tento materiál vhodný pre toto konkrétne použitie a prostredie?
  • Aký bude vplyv iných látok, ktoré budú s týmto materiálom interagovať?
  • Môžem nahradiť kov plastom alebo pridať povlak?

Na tieto otázky nie je ľahké odpovedať. Skúsenosti môžu poskytnúť určité usmernenie, ale prístup k spoľahlivým údajom a prípadovým štúdiám v ľahko použiteľnom formáte je mimoriadne cenný. Namiesto toho, aby ste museli zháňať rady od rôznych odborníkov, môžete pomocou informačného nástroja, ako je Knovel Corrosion, skontrolovať kompatibilitu materiálov, prečítať si prípadové štúdie o korózii, použiť interaktívne izokorózne krivky a súvisiace odborné knihy.

Knovel Corrosion umožňuje rýchly výber vhodného materiálu s ohľadom na prostredie. Nástroj je dostupný formou predplatného pre organizácie.

Více informací

Scientometrie na steroidech. Opravdu víte, jak jste citovaní? 19. 2. 2022 - Albertina icome Praha

Sledování ohlasů na publikované vědecké práce je v současnosti čistě kvantitativní – autory zajímá především to, kolikrát byla publikace citována jinými autory. Ne všechny citace jsou však stejné.

Každá citace je uvedena v určitém citačním kontextu, ze kterého vyplývá, proč byla práce citována. Citační kontext lze odvodit z části textu, v níž byla citace uvedena, a z toho, co uvádějí k citovanému dílu autoři v citující publikaci.

Během online setkání 10. 3. 2022 představíme a živě předvedeme nástroj scite_, který pomáhá výzkumným pracovníkům lépe vyhledávat a hodnotit vědecké články prostřednictvím inteligentních citací. Zobrazují kontext citace a popisují, zda článek poskytuje potvrzující či vyvracející důkazy, případně zda se jedná pouze o zmínku.

scite_ je startup sídlící v Brooklynu, který je částečně financován National Science Foundation a National Institute on Drug Abuse of the National Institutes of Health. Využívá vlastní model hlubokého učení a přístup k plným textům článků rostoucího počtu vydavatelů a zdrojů, jako jsou například preprintové servery. Používají ho výzkumní pracovníci a vydavatelé z desítek zemí.

Více informací

Znáte Jirku a Emu? 5. 2. 2022 - Albertina icome Praha

Představujeme vám naše nové kreslené přátele, se kterými se budete setkávat na našich stránkách a Facebooku.
Jirka a jeho pes Ema – oba mají blízko ke knihovnám a pomohou vám objevovat svět informačních zdrojů, vědí o všech novinkách a v zásobě mají řadu užitečných tipů.

Že už jste Jirku a Emu někdy potkali? Ano, i to je možné, oba mají předobraz v reálném světě :)

Jirka a Ema

Více informací

Academic Video Online: Britannica, Monarda Arts a Programming Electronics Academy 4. 2. 2022 - Alexander Street, a ProQuest Company

Úplnou novinkou v kolekcii Academic Video Online sú dokumentárne a vzdelávacie filmy spoločností:

Do kolekcie pribudli ďalšie filmy od:

  • BBC Worldwide, zastúpené sú najmä nahrávky hudobných predstavení a dokumentárne filmy pre spoločenské a environmentál­ne vedy.
  • Seven Dimensions zo série Insights and Strategies zameranej na manažment ľudských zdrojov.

Všetky videá sú automaticky dostupné pre používateľov z inštitúcií s predplatným kolekcie Academic Video Online a ProQuest One Academic. Mimo počítačovú sieť týchto inštitúcií sa zobrazia voľne dostupné ukážky.

Chcete dohodnúť online seminár, ako využívať videá vo vzdelávaní? Rozšíriť kolekciu o vaše videá? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací