SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Jak Thieme MedOne pomůže s připravou na zkoušku USMLE? 10. 3. 2021 - Thieme Publishing Group

Zkoušku USMLE (United States Medical Licensing Examination ) skládají na konci svého studia absolventi lékařských fakult v USA i zahraniční absolventi medicíny, jako nutnou podmínku pro vstup do absolventských postgraduálních programů klinické medicíny v USA.

Ucelenou řadu příruček s testovacími otázkami nabízí databáze Thieme MedOne Education, k dispozici jsou tisíce otázek s výběrem odpovědí ve stylu USMLE® a podrobná vysvětlení rozdělená podle orgánových systémů a úrovně obtížnosti. Přibližně 20% otázek je založeno na obrázku, což reflektuje formát USMLE. Konkrétně Thieme MedOne Education nabízí:

Thieme MedOne Education mohou využívat např. studenti Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity, a uživatelé Národní lékařské knihovny. Prověřit své znalosti si mohou také prostřednictvím části Questions and Answers.

Více informací

Nejčtenější dizertační práce v databázi ProQuest Central 10. 3. 2021 - ProQuest

Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců. Jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují.

Věděli jste, že dizertace jsou také podstatnou součástí databáze ProQuest Central, ke které má přístup většina vysokých škol v ČR?

Projděte si seznam nejčtenějších dizertací za leden 2021, které jsou pro uživatele ProQuest Central dostupné v plném textu.

Více informací

Nový časopis pro zlepšení globálního zdravotnictví a prevenci infekcí 10. 3. 2021 - Cambridge University Press

Nový open access časopis z vydavatelství Cambridge University Press, Antimicrobial Stewardship and Healthcare Epidemiology (ASHE), si kladě za cíl přispět ke zlepšení bezpečnosti globální zdravotní péče a k omezení nárůstu rezistence na antibiotika.

Časopis, který vychází ve spolupráci s The Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA), bude publikovat originální výzkum v oblasti dohledu nad antibiotiky, epidemiologie zdravotní péče a prevence infekcí. ASHE začne přijímat příspěvky od 12. března a všechny články budou publikovány pod licencí Creative Commons, což umožní svobodnou komunikaci výzkumu a zároveň zajistí, že autorská práva zůstanou autorovi. Časopis bude volně k dispozici komukoli s připojením k internetu kdekoli na světě.

Více informací

Zpestřete studentům online výuku biologie: JoVE nabízí vzdělávacím institucím přístup do videoučebnice 3. 3. 2021 - MyJoVE Corp., Albertina icome Praha

Možnost nastavit otevřený přístup k videím pro online výuku molekulární biologie nabídl vysokým školám a dalším výzkumným institucím v ČR a SR vydavatel prvního impaktovaného videočasopisu JoVE.

Zainteresované instituce získají až do konce letního semestru online přístup do videoučebnice JoVE Core: Molecular Biology, kde jsou prostřednictvím 157 animovaných videí vysvětleny klíčové pojmy a koncepty oboru. V dalších 33 videích jsou pak demonstrovány původní laboratorní experimenty.

Pro více informací a nastavení přístupu pro Vaši instituci nás prosím kontaktujte – AiP nebo AiB.

Více informací

Brill připravuje dvě nové knižní série pro sociální vědy 23. 2. 2021 - Brill

Vydavatelství Brill rozšiřuje své portfolio v oblasti společenských věd přidáním dvou nových interdiscipli­nárních knižních sérií: International Studies in Maritime Sociology a Studies in Political Economy of Global Labor and Work.

International Studies in Maritime Sociology je recenzovaná, transdisciplinární série monografií, které shromažďují pohledy z různých společenskovědních oborů na témata práce na moři, sociologie využívání mořských zdrojů (např. rybářství a těžební průmysl), námořní migrační trasy, námořní turistika, ad.

Série Studies in Political Economy of Global Labor and Work zkoumá historický vývoj a transformaci dělnických organizací, odborů a třídní konflikty v širším kontextu měnící se globální kapitalistické politické ekonomiky.

Více informací

Přírůstky v Academic Complete za poslední rok 23. 2. 2021 - ProQuest

Instituce s předplatným kolekce ebooks Academic Complete mají přístup k těmto novinkám:

 • v roce 2020 přibylo 11 760 nových titulů, celkový počet tak dosahuje již 199 900 titulů
 • narůstající počet DRM-free titulů, aktuálně jich je přes 28 500
 • vzrůstající počet cizojazyčných titulů – aktuálně to je již přes 12 500 titulů ve francouzštině, němčině, italštině, češtině, španělštině, čínštině, a mnoha dalších
 • 50 titulů ze seznamu CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT)
 • 45 titulů ze žebříčku Doody’s Core Titles
 • přírůstky v jednotlivých oborech: medicína 1420, náboženství 1065, sociální vědy 995, obchod a ekonomika 920, historie 760,
 • platforma pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central získala ocenění ASPIRE Gold, informace o přístupnosti

Podrobnější informace viz aktuální infografika.

Academic Complete je polytematická kolekce více než 199 900 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Více informací

Tukydides v Oxford Scholarly Editions Online 20. 2. 2021 - Oxford University Press

V rámci Oxford Scholarly Editions Online teraz nájdete všetky kritické vydania Tukydidovho diela vrátane:

Prejdite si celý prehľad.

Vďaka Oxford Scholarly Editions Online môžete paralelne čítať texty a preklady celých Dejín Peloponézskej vojny, Voľne dostupné ukážky:

Více informací

ProQuest podporuje integraci s výukovým systémem Moodle 19. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest představil nové možnosti propojení mezi platformou ProQuest a e-learningovými systémy, konkrétně Moodle a Canva (další systémy budou brzy následovat). Platforma ProQuest nyní splňuje standard IMS Global Learning Consortium v. 1.3 pro interoperabilitu výukových nástrojů (LTI). Je to další vylepšení ze strany ProQuestu, které usnadňuje a zefektivňuje přístup do předplacených e-zdrojů, zejména v době distanční výuky.

Jakmile je integrace mezi platformou ProQuest a Moodle nastavena (viz návody níže), vyučující mohou bez problémů vkládat odkazy na obsah z ProQuestu přímo do studijních materiálů v Moodle (bez nutnosti opustit prostředí kurzu). A studenti získají přímý přístup k obsahu, aniž by se museli samostatně přihlašovat do ProQuestu, uživatel je ověřen přímo v Moodle.

Dnes je kriticky důležité, aby studenti nejen získali snadný přístup k předplacenému obsahu, ale také aby čerpali ze spolehlivých a prověřených zdrojů, jako je např. ProQuest Central. Integrace s výukovými systémy je dalším způsobem, jak mohou akademické knihovny aktivně podporovat výzkum a výuku. Tato služba je stávajícím zákazníkům poskytována zdarma.

Návody pro integraci:

Více informací

BioScientifica představila nový časopis pro endokrinní onkologii 18. 2. 2021 - BioScientifica

Vydavatelství Bioscientifica představilo nový recenzovaný open access časopis Endocrine Oncology, jehož šéfredaktorem je Edward Gelmann z University of Arizona. Časopis dává možnost publikovat důležité výsledky a podporuje vědecký výzkum a klinickou praxi, témata pro první čísla jsou k dispozici zde.

BioScientifica vydává řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii. Do portfolia vydavatelství patří např. Endocrine-Related Cancer, Journal of Endocrinology, Journal of Molecular Endocrinology, European Journal of Endocrinology, Reproduction nebo Echo Research and Practice (open access).

Obraťte se na Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Inspirujte se seznamem top publikací z ošetřovatelství za rok 2020 18. 2. 2021 - Wolters Kluwer

American Journal of Nursing (AJN), časopis vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, zveřejnil vítěze prestižní soutěže Book of the Year Awards za rok 2020. AJN zveřejňuje tento seznam vybraných titulů pro ošetřovatelství každoročně již od roku 1969.

V jednotlivých kategoriích zvítězily tyto tituly:

 • Portable RN: The All in One Nursing Reference
 • Advanced Physiology and Pathophysiology: Essentials for Clinical Practice
 • Advanced Pediatric Assessment
 • Public/Community Health and Nursing Practice: Caring for Populations
 • The Caregiver’s Com­panion
 • Shining the Light on All the Right: Celebrating the Art of Nursing Around the World
 • Trauma Nursing: From Resuscitation Through Rehabilitation
 • Navigate 2 Premier Access for Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Featuring Kognito Simulations
 • Global Aging: Comparative Perspectives on Aging and the Life Course
 • Talking Therapy: Knowledge and Power in American Psychiatric Nursing
 • Emerging Technologies for Nurses: Implications for Practice
 • Handbook of Perinatal and Neonatal Palliative Care: A Guide for Nurses, Physicians, and Other Health Professionals
 • Wound Care Essentials: Practice Principles
 • The Successful Nurse Faculty Member: Tools of the Trade
 • Evidence-Based Leadership, Innovation, and Entrepreneurship in Nursing and Healthcare: A Practical Guide for Success
 • Translation of Evidence Into Nursing and Healthcare
 • Handbook of Perinatal and Neonatal Palliative Care: A Guide for Nurses, Physicians, and Other Health Professionals
 • Professional Nursing: Concepts and Challenges
 • Fast Facts for the Nurse Psychotherapist: The Process of Becoming edited

Kompletní seznam titulů za rok 2020 je k dispozici v aktuálním čísle časopisu. Řadu titulů z tohoto prestižního seznamu lze zakoupit i v elektronické podobě přes ProQuest Ebook Central, Ovid, a další online služby. Pro více informací kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací