SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Zajistíme vám přístup k e-knihám z vydavatelství Elsevier 28. 3. 2019 - Albertina icome Praha

Díky spolupráci s vydavatelstvím Elsevier nabízíme nákup i předplatné jednotlivých publikací či kolekcí, které jsou zpřístupněny společně s časopisy na známé platformě ScienceDirect. Aktuálně je v nabídce více než 38 000 titulů (monografií, odborných příruček, encyklopedií, učebnic, ad.). Všechny knihy jsou DRM-free, bez omezení pro tisk, kopírování či stahování.

Knihy lze pořídit formou jednorázového nákupu s právem trvalého přístupu – včetně atraktivního modelu EBA (evidence-based acquisition) – díky tomu lze získat na 12 měsíců přístup do velkého množství e-knih a následně se rozhodnout, které pořídit natrvalo. Je rovněž možné koupit e-verzi tištěného vydání téže knihy, kterou již má knihovna ve svém fondu, a to s výraznou slevou.

Platforma ScienceDirect nabízí vzdálený přístup, vytvoření osobního účtu, zasílání alertů, statistiky ve formátu COUNTER a SUSHI a záznamy ve formátu MARC a KBART.

Máte-li zájem o více informací, seznamy titulů nebo ceník, kontaktujte Filipa Vojtáška.

Více informací

Česká a slovenská stopa v Journal of Visualized Experiments 26. 3. 2019 - MyJoVE Corp.

V recenzovanom JoVE Video Journal doteraz vyšlo 9982 video článkov a protokolov, z toho 4259 je od vedcov z Európy. Momentálne 37 článkov je od vedcov z Česka a Slovenska. Zastúpené sú vo všetkých sekciách časopisu okrem genetiky.

Autormi sú vedci z Akademie věd ČR, Slovenskej akadémie vied, vysokých škôl, zdravotníckych zariadení a výskumných ústavov. Na video článkoch sa často podieľajú vedci z viacerých inštitúcií, napr.:

Chcete publikovať svoje výskumné metódy a techniky ako video článok? Podporiť reprodukovateľnosť pokusov? Rozšíriť českú a slovenskú stopu v JoVE Video Journal? Natočte video protokol s JoVE. Pozrite sa, ako sa natáča video. Tu sa dozviete viac informácií o publikačnom procese od prípravy rukopisu cez recenzný proces, tvorbu skriptu, filmovanie, editovanie videa až po korektúru a zverejnenie. A o nákladoch.

Pre zaujímavosť videá sa natáčajú priamo v našich krajinách, nemusíte cestovať ďaleko. Oficiálni video producenti JoVE sú v Prahe, Brne, Olomouci a Bratislave.

Více informací

Najdôležitejšie články z transfúziológie: prvý štvrťrok 2019 22. 3. 2019 - Evidentia Publishing

Top článkami podľa NHS Blood and Transplant Systematic Review Initiative boli počas prvého štvrťroka:

Každý mesiac môžete zdarma dostávať e-mailom výber najnovších záznamov pridaných do databáz Transfusion Evidence Library a Stem Cell Evidence.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z transfúziológie a hematológie.

Více informací

O kterých elektronických knihách se nejvíce píše/mluví? 19. 3. 2019 - ProQuest

Uživatelé z institucí, které předplácejí kolekci elektronických knih ProQuest Academic Complete, nově naleznou u jednotlivých titulů také tzv. Altmetric badge – alternativní metriky, které umožňují autorům i čtenářům v reálném čase sledovat, kde je kniha recenzována, začleněna do sylabů nebo diskutována na sociálních sítích. Tato nová funkce umožní uživatelům rychle a snadno najít zdroje, které jsou aktuální, důležité a relevantní pro jejich výzkum, a také zjistit, které tituly stojí za přečtení ještě před tím, než jsou k dispozici recenze. Metodika výpočtu skóre viz stránky Altmetric.

Již v loňském roce platforma ProQuest Ebook Central integrovala do záznamů také nejoblíbenější prvky služby Syndetics Unbound (recenze, informace o autorovi, přehled ocenění, ad.).

ProQuest Academic Complete™ je polytematická kolekce odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Kolekce je průběžně aktualizována a rozšiřována o nové tituly.

Více informací

Jak uživatelé vyhledávají a přistupují k odborným online zdrojům - srovnání průzkumů z let 2005 až 2018 18. 3. 2019 - Renew Publishing Consultants

How Readers Discover Content in Scholarly Publications (2018) je nejnovější report identifikující trendy v chování uživatelů při vyhledávání odborných informací (online články, knihy, videa). Uskutečnil se s podporou předních vydavatelů a zanalyzoval odpovědi od více než 10 000 lidí, kteří pracují a studují v různých sektorech, oborech a regionech.

Nově získaná data jsou porovnávána i s průzkumy uskutečněnými v letech 2015, 2012, 2008 a 2005.

Některé poznatky vyplývající z výsledků průzkumu:

 • abstraktové databáze jsou stále nejdůležitějším výchozím bodem pro vyhledávání v akademickém sektoru a pro tento sektor jsou akademické vyhledávače (jako je Google Scholar) důležitější než obecné vyhledávače, např. Google (strana 9). Oproti tomu dochází k poklesu používání Google Scholar v komerčním sektoru (strana 20)
 • pro vědce-akademiky jsou akademické vyhledávače nejdůležitějším nástrojem pro vyhledávání článků v časopisech (strana 15)
 • zhruba ve 45 % případů lidé zahájí vyhledávání zadáním rešeršního dotazu. Přibližně 55 % lidí však nalezlo článek, který potřebovali, jinými způsoby, např. pomocí odkazů na sociálních sítích, v e-mailu, alertech nebo při procházení dalších zdrojů
 • přibližně 60 % uživatelů ze zemí s vyššími příjmy čte články z „volných "zdrojů“ (dá se předpokládat, že toto číslo je tak vysoké především díky PubMedu)
 • knihovníci se při vyhledávání chovají zcela jinak než všichni ostatní uživatelé, preferují profesionální databáze a zdroje zakoupené knihovnou. To může poukazovat na prohlubující se propast mezi tím, co knihovníci doporučují, a jak se chovají jejich uživatelé (strana 18)
 • zhruba 5 % článků je v bohatých zemích staženo přes SciHub
 • k videím se uživatelé nejčastěji dostávají přes Google a YouTube, ale např. lékaři se k videím dostanou především prostřednictvím časopisů, které čtou (strana 32)
 • nárůst používání mobilních zařízení pro přístup k akademickému obsahu se od roku 2012 stabilizoval (strana 41)
 • související články (related articles) zůstávají nejoblíbenější funkcí webových stránek vydavatelů. Funkce zaměřené na autory zaznamenaly nárůst popularity (strana 43), oproti tomu metriky na úrovni článků nejsou tak populární (strana 45)

Report byl publikován pod licencí CC BY NC, zdarma jsou k dispozici také výchozí data.

Více informací

Artfilms: britskí výtvarní umelci 20. storočia 17. 3. 2019 - Contemporary Arts Media / Artfilms

Séria dokumentárnych filmov skúma životy a dielo výnimočných a vplyvných britských umelcov 20. storočia. Každé umelecké dielo sprevádza zvukový doprovod, ktorý vychádza z rozhovorov, listov a písomností umelca.

Prečítajte si viac o šiestich 60-minútových programoch: Francis Bacon, Barbara Hepworth, Antony Gormley, Eric Gill, Helen Chadwick a Henry Moore.

Na výber je celá kolekcia pre vysoké školy alebo verejné knižnice, jednotlivé videá alebo moduly, napr. Visual Art / Digital Arts & Photography.

Více informací

Cambridge Elements už sú tu 16. 3. 2019 - Cambridge University Press

V Cambridge Elements už je dostupných 85 s rozsahom krátkej monografie na 50 – 120 strán a Cambridge University Press počas najbližšieho roku pripravuje na vydanie ďalších 15. Elementy sú dostupné formou trvalého nákupu. Zakúpiť môžete celú kolekciu, odbory a série alebo jednotlivé krátke monografie.

Medzi najnovšími sú:

 • Pragmatism and the Origins of the Policy Sciences
 • Legislative Hardball: The House Freedom Caucus and the Power of Threat-Making in Congress
 • A Practical Introduction to Regression Discontinuity Designs

S celým obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a abstrakty a vtipnú infografiku The Periodic Table of Cambridge Elements.

Více informací

Nejaktuálnější adresář knihoven z celého světa 15. 3. 2019 - de Gruyter

Vydavatelství DeGruyter chystá na srpen 2019 vydání aktuálního přehledu knihoven z celého světa. Publikace bude dostupná také v elektronické podobě, která umožňuje snadné vyhledávání.

World Guide to Libraries 2019 (34. vyd.) obsahuje informace o knihovnách různých typů z celého světa. K dispozici jsou kontaktní údaje, jména vedoucích pracovníků, informace o fondu a o zapojení do systému MVS, o zvláštních sbírkách, členství v národních nebo mezinárodních organizacích, ad. Údaje o cca 41 500 knihovnách z více než 200 zemí.

V případě zájmu o elektronickou verzi nás kontaktujte.

Kompletní katalog De Gruyter pro letošní rok z oboru knihovnictví a informační věda je dostupný online.

Z nabídky open access titulů pro obor knihovnictví:

Více informací

Predstavujeme MedOne Ophthalmology 15. 3. 2019 - Thieme Publishing Group

Najnovší zo špecializovaných portálov MedOne Ophthalmology na jednom mieste sprístupňuje všetky informácie vydavateľstva Thieme zamerané na oftalmológiu:

 • 41 e-kníh
 • články z otvoreného Journal of Academic Ophthalmology
 • 370 videí a 16 000 ilustrácií
 • procedurálne techniky pre chirurgov
 • kolekcie podľa diagnoz a symptomů

Súčasťou sú aj knižné bestsellery The Wills Eye Handbook of Ocular Genetics a Neuro-Ophthalmology Illustrated.

Více informací

Nová encyklopedie církevního a náboženského práva 14. 3. 2019 - Brill

První svazek Lexikon für Kirchen- und Religionsrecht (LKRR) je nyní k dispozici online! Nabízí spolehlivé a stručné informace k základním otázkám práva církví a náboženských komunit a náboženského práva. Encyklopedie je věnována mezináboženskému a ekumenickému pohledu a nabízí uživateli možnost porovnat jednotlivé oblasti práva. Kromě otázek státního práva a církevního práva katolických a protestantských církví se zabývá také církevním právem pravoslavných církví a také židovským a islámským právem.

Nyní je k dispozici svazek 1 (A-E), encyklopedie bude kompletní v roce 2020. Online verze je dostupná formou trvalého nákupu bez dalších poplatků. Má-li vaše instituce zájem o zkušební přístup, kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací