SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Chemical Science a Environmental Science: Nano s vyššími impakt faktormi 9. 7. 2019 - Royal Society of Chemistry

Podľa 2018 Journal Citation Reports od Clarivate Analytics si impakt faktor zvýšil otvorený časopis Chemical Science (9,6) a Environmental Science: Nano (7,7) zameraný na aplikácie nanomateriálov a ich interakcie s environmentálnymi a biologickými systémami.

Z ďalších časopisov si zlepšili impakt faktor:

Prvý impakt faktor získali:

Máte záujem sprístupniť časopisy RSC pre odborníkov vašej inštitúcie? Bližšie informácie radi poskytnú Miriam Suchoňová (SR) a Jiří Kadleček (ČR).

Více informací

83 % časopisov Institute of Physics s vyšším impakt faktorom 26. 6. 2019 - IOP Publishing

Časopisy vydavateľstva Institute of Physics si významne polepšili podľa 2018 Journal Impact Factors od Clarivate Analytics – 83 % portfólia má vyšší impakt faktor oproti minulému roku. Napr.:

IOP Publishing vydáva špecializované časopisy z fyzikálnych vied a súvisiacich odborov vrátane kvantovej technológie, optiky, biofyziky, astronómie a astrofyziky, techniky a učiteľstva fyziky.

Více informací

Jaká bude kolekce časopisů Oxford University Press v roce 2020? 26. 6. 2019 - Oxford University Press

Nahlédněte do připravovaných časopiseckých kolekcí Oxford University Press na rok 2020. Celá kolekce bude mít 358 časopisů s retrospektivou od roku 1996, 7 titulů je nových:

 • Law Collection – GRUR International: Journal of European and International IP Law
 • Life Sciences – Clinical Chemistry, Journal of AOAC International, Journal of Applied Laboratory Medicine, Toxicology Research
 • Humanities Collection – Bulletin of the Institute of Classical Studies, Historical Research
 • Medicine Collection – Clinical Chemistry, Journal of Applied Laboratory Medicine, Toxicology Research

Kompletní katalog titulů na rok 2020 je k dispozici online. Předplatné na vyžádání u Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňové (SR).

Více informací

Journal of Endocrinology slaví 80 let! 25. 6. 2019 - BioScientifica

Časopis Journal of Endocrinology, který vydává od roku 1939 Society for Endocrinology, letos slaví 80 let existence. Aktuální impakt faktor časopisu je 4.381 a zástupcem šéfredaktora se stal profesor 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Haluzík, který se představil v krátkém interview.

Seznamte se s časopisem prostřednictvím Best of 2018, což je přehled nejčtenějších a nejcitovanějších článků za rok 2018. Všechny články publikované v režimu open access pak najdete např. na platformě Science Open.

Obraťte se na Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Nové knihy IOP: astrochémia, biomechanika, optické biosensory, biofyzika, Maple a ešte viac 25. 6. 2019 - IOP Publishing

Medzi tohtoročnými novinkami IOP Publishing sú knihy:

Onedlho vyjdú:

 • Konstantin K. Likharev: Statistical Mechanics: Lecture notes, and Statistical Mechanics: Problems with solutions
 • Vladimir Fortov: Lectures on the Physics of Extreme States – s troma zväzkami Volume 1: Mechanical background, materials and manufacturing, Volume 2: Thin film transistors a Volume 3: Energy devices and applications – vyjde v kolekcii IOP Expanding Physics

S obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné prvé kapitoly a e-knihy z edície Physics World Discovery, ktoré si môžete zdarma prečítať a stiahnuť celé.

E-knihy IOP sú dostupné formou trvalého nákupu v kolekciách AAS-IOP Astronomy, Expanding Physics a Concise Physics. Radi poskytneme bližšie informácie o možnostiach sprístupnenia pre vašu inštitúciu.

Více informací

SAGE zpřístupnil multidisciplinární tezaurus pro sociální vědy 25. 6. 2019 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE spustilo novou Terminologickou službu (Terminology Service) a volně zpřístupnilo svůj tezaurus pro obor sociálních věd. Social Science Thesaurus je multidisciplinární slovník nejdůležitějších pojmů v sociálních vědách, který kombinuje pojmy, vztahy a definice. Obsahuje více než 61 000 termínů, dostupný je v RDF pod licencí Creative Commons.

SAGE používá tento slovník jako svůj hlavní slovník klíčových slov pro automatizované taggování obsahu v SAGE Knowledge a SAGE Research. Jste zvání k prohlížení, stahování, používání a úpravám slovníku pro jakékoli nekomerční účely.

Většina pojmů v tezauru byla vytěžena z klíčových slov v encyklopediích SAGE a dalších referenčních dílech. Vztahy mezi koncepty byly odvozeny z implicitních struktur v těchto dílech, například z indexů klíčových slov. Kromě nadřazených/pod­řazených vztahů jsou koncepty seskupeny podle typu: koncepty, lidé, organizace, události, metody, teorie nebo zákony.

Více informací

Speciální kolekce evropského práva a politiky z OUP 25. 6. 2019 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press připravilo dvě speciální kolekce odborných e-knih zaměřené na evropské právo a politiku. Jedná se o výběr z Oxford Scholarship Online.
Kolekce European Law čítá 116 titulů, např.:

 • Law and Values in the European Union
 • The Constitution of European Democracy
 • EU Powers Under External Pressure
 • The Law & Politics of Brexit

Kolekce European Politics nabízí 110 titulů, např.:

 • The Impact of the Economic Crisis on European Environmental Po­licy
 • The Normalization of the European Commission
 • Democratic Politics in a European Union Under Stress
 • The European Court of Justice and the Policy Process

Pro seznam titulů a bližší informace o možnostech pořízení kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Pro odborníky na evropské právo a politiku je k dispozici také Brexit Hub.

Více informací

Nový časopis bude zkoumat dopad datové vědy na vládní politiku 24. 6. 2019 - Cambridge University Press

Nový open access časopis Data & Policy bude zkoumat úlohu datové vědy (neboli data science) při utváření vládní politiky a jejího možného dopadu na soukromí a důvěru veřejnosti. Časopis je výsledkem spolupráce mezi vydavatelstvím Cambridge University Press a výroční konferencí Data for Policy, která se letos konala na UCL 11. – 12. června.

Institut Alan Turing Institut – národní institut pro datovou vědu ve Spojeném království – a UCL slíbili podporu tomuto časopisu, poskytnou finanční prostředky, které umožní výzkumným pracovníkům z neziskového sektoru zveřejnit svůj výzkum na základě otevřeného přístupu. Časopis je volně k dispozici na platformě Cambridge Core. Máte-li zájem dozvědet se více, přečtěte si úvodní editorial.

Více informací

ProQuest přichází jako první s 360° videi a virtuální realitou 24. 6. 2019 - ProQuest

Vybraná videa na platformě ProQuest, ProQuest One™ Academic a v novém rozhraní Alexander Street nabízejí prvky virtuální reality a 360stupňové video (nebo sférické video, někdy 360° video). ProQuest je tak první akademická platforma pro streamovaná videa, kde se studenti mohou ponořit do studia prostřednictvím virtuální reality.

S využitím nejmodernějších technologií od renomovaných multimediálních společností, jako jsou např. Within a CNN, jsou tyto filmy natočeny 360° kamerami. Při přehrávání na notebooku se jeví jako panoramatické, což divákovi umožňuje plnou kontrolu nad úhlem přehrávání. Při sledování na mobilním telefonu se speciálními „kartonovými“ brýlemi, jako jsou Google Cardboard nebo Daydream, vytvářejí zcela pohlcující zážitek, který umisťuje diváka do scény.

Virtuální realita a 360° záběry jsou k dispozici pro rostoucí počet dokumentárních filmů, a další budou přibývat. Podívejte se na svém počítači nebo mobilu na následující ukázky:

V následujícím blogu se dočtete, jak se tato videa produkují a jak virtuální realita mění způsob, jakým se učíme.

Více informací

Klíčové tituly o vlivu Římské říše v režimu OA 21. 6. 2019 - Brill

Vydavatelství Brill uveřejnilo v režimu open access ve spolupráci s profesorem Olivierem Heksterem a Radboud University Nijmegen 14 svazků v knižní edici Impact of Empire. Jedná se o kompletní sbírku sborníků z výročních workshopů International Network Impact of Empire.

Knihy s otevřeným přístupem vydavatelství Brill jsou k dispozici prostřednictvím systému DOAB, služby JSTOR a jsou také součástí kolekcí Brill e-knih. Vznikla např. zcela nová kolekce Impact of Empire Online, která čítá celkem 34 titulů, a open access tituly jsou její součástí.

Více informací