SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nejnovější vydání OECD-FAO Agricultural Outlook 12. 7. 2022 - OECD Publishing

Nejnovější vydání OECD-FAO Agricultural Outlook 2022–2031 vyšlo 29. června. Obsahuje prognózy trhu s hlavními komoditami, biopalivy a rybami.

Spolu s publikacemi Agricultural Policy Monitoring and Evaluation 2022, OECD Review of Fisheries, Measuring the Environmental Performance of Agriculture Across OECD Countries, a dalšími, je součástí OECD Agriculture and Food iLibrary. Kolekce obsahuje všechny OECD publikace (590+) a statistiky (6 800+ grafů a tabulek) zaměřené na zemědělství a rybolov.

Při této příležitosti můžete do 15. 9. 2022 využít slevu 20 % na online předplatné celé OECD Agriculture and Food iLibrary. V průběhu předplatného bude mít vaše instituce přístup ke všem publikacím a statistikám, následně vám zůstane přístup k obsahu, který jste si předplatili.

Bližší informace poskytnou Jana Machonská (ČR) a Miriam Suchoňová (SR).

Více informací

Jak pandemie COVID-19 ovlivnila využívání akademických časopisů? 11. 7. 2022 - Taylor & Francis Group

Aktuální zpráva Reading and Publishing during a pandemic vydavatelství Taylor & Francis se vrací zpět k rokům 2020 a 2021, kdy v době lockdownů zůstaly vysoké školy a knihovny zavřené. Jak to všechno ovlivnilo způsob přístupu k vědeckým časopisům a jejich čtenost? Četly se v době pandemie časopisy více či méně? A co lidé četli? Zaměřili se více na lékařské publikace, aby získali odpovědi na otázky týkající se krize, kterou zažívali?

To jsou některé z otázek, na které vydavatelství hledalo odpověď na základě dat ze svých zdrojů. Kromě mnoha dalších zjištění, které zpráva odhalila, bylo zjištěno, že:

 • lockdowny měly jen velmi dočasný negativní dopad na čtenost akademických časopisů
 • články o COVID-19 byly velmi čtené, ale nebyl to jediný obor, který v daném období zaznamenal nárůst
 • Altmetric data ukazují, že články o COVID-19 se těšily vysoké míře zájmu, ale i nadále se hojně mluvilo o jiných populárních tématech, od klimatických změn po dinosaury

Více informací

Wolters Kluwer a American Society of Nephrology oznamují spolupráci při vydávání časopisů 5. 7. 2022 - Wolters Kluwer

Vydavatelství Wolters Kluwer, Health a American Society of Nephrology (ASN), která zastupuje více než 20 000 odborníků na nefrologii ve 132 zemích, kteří se snaží pomáhat lidem s onemocněním ledvin a jejich rodinám, uzavřely dohodu o vydávání časopisů.

Na základě této dohody bude společnost Wolters Kluwer od ledna 2023 vydávat portfolio tří odborných lékařských časopisů ASN: Journal of the American Society of Nephrology, Clinical Journal of the American Society of Nephrology a Kidney360.

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopisy AASLD bude samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími časopisy a databázemi, které máte přes Ovid dostupné.

Pro další informace k předplatnému kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

17. července nebudou dostupné služby ProQuest 4. 7. 2022 - ProQuest

V neděli 17. 7. proběhne plánovaná technická odstávka online služeb ProQuest, a to v době od 04 do 12 hod.

Nedostupné v těchto časech budou:

 • databáze na platformě ProQuest (www.proquest.com)
 • ProQuest Dialog (dialog.proqu­est.com/profes­sional)
 • databáze na platfomě Chadwyck-Healey
 • Books in Print (www.booksinprint.com)
 • databáze na platfomě Alexander Street Press (search.alexan­derstreet.com)

Detailní informace viz PQ Support center. Aktuální stav dostupnosti služeb ProQuest ověříte kdykoliv přes ProQuest Status page.

Více informací

Od července e-knihy a e-časopisy společně na platformě Oxford Academic 28. 6. 2022 - Oxford University press

Od 14. července je možné z jednoho místa vyhledávat v časopisech i v e-knihách OUP, a to přes platformu Oxford Academic. Nově sem byly přesunuty knižní tituly z platforem Oxford Scholarship Online, University Press Scholarship Online, Very Short Introductions, Oxford Medicine Online, Oxford Clinical Psychology a Oxford Handbooks Online.

Chcete se blíže seznámit s Oxford Academic? Přihlaste se na některý z chystaných webinářů nebo si pusťte video tour.

Jste knihovník z instituce, které se migrace týká? Vezměte si na pomoc Migration Checklist a FAQs.
Příspěvek na FB ke sdílení: v češtině nebo slovenštině.

E-knihy z produkce OUP jsou dostupné nejen formou ročního předplatného (kolekce) ale lze je zakoupit i natrvalo nebo formou evidence-based acquisition. Prohlédněte si kompletní katalog online produktů OUP na rok 2022. Bližší informace Vám podají Filip Vojtášek nebo Miriam Suchoňová.

Více informací

Přejeme Vám léto plné odpočinku a dobré nálady 21. 6. 2022 - Albertina icome Praha

Léto už je za dveřmi a všichni už potřebují načerpat síly, nabrat dech a dobít baterky. Přejeme vám, ať se vám to během léta podaří. Odpočívejte, dopřávejte si zážitky, relax i sladké nicnedělání podle svých představ se svými blízkými nebo s přáteli.

Prožijte krásné, poklidné a naplněné léto!

Vaše AiP.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

Overleaf už má deset milionů uživatelů ze 189 zemí! 17. 6. 2022 - Overleaf

Služba Overleaf se těší nebývalému zájmu uživatelů, zatímco v lednu se mohla pyšnit devíti miliony registrovaných uživatelů, nyní už počet uživatelů Overleaf překročil deset milionů. Overleaf aktuálně předplácí více než 6 800 univerzit z celého světa, a také soukromé společnosti.
Na oslavu dosažení 10 milionů uživatelů má Overleaf připraveno několik malých překvapení, sledujte jejich Twitter, kde se dozvíte více.

Overleaf je nejpopulárnější online verze textového editoru LaTeX pro psaní a publikování článků, četnou uživatelskou základnu má i v ČR. Základní verze je k dispozici zdarma, institucionální verze Overleaf Commons umožňuje využívat velké množství šablon přizpůsobených nejrůznějším požadavkům, a to včetně požadavků jednotlivých vydavatelů odborných článků. Aktuální počet šablon je 13 938.

Pokud jste uživatel/ka Overleaf a chcete si vyzkoušet některé z novinek, na kterých se pracuje, nezapomeňte si aktivovat beta verzi, čerstvou novinkou je např. možnost zobrazit náhled PDF vašeho projektu na samostatné kartě (PDF Detach).

Zveřejněny byly také výsledky letošního průzkumu mezi uživateli, kteří používají Overleaf k nejrůznějším účelům, nejčastěji samozřejmě pro psaní článků. Polovina respondentů uvedla, že s pomocí Overleaf napsala svou disertační nebo diplomovou práci a téměř polovina používá Overleaf k psaní učebních osnov a domácích úkolů.

Chcete se seznámit s Overleaf blíže? Kontaktujte Vladimíra Karena.

Více informací

Veľký korpus francúzskych gramatík rozšírený o 18. storočie 14. 6. 2022 - Classiques Garnier Publishers

Vydavateľstvo Classiques Garnier rozšírilo Grand Corpus des grammaires françaises, des remarques et des traités sur la langue.

 • Pribudli úplne nové Corpus des grammaires françaises du XVIIIe siècle a Corpus des remarques et des traités sur la langue française (XVIIIe siècle).
 • Rozšírená je aj zbierka Corpus augmenté des remarques et des traités sur la langue française (XVIIe siècle).

Gramatiky sú dostupné samostatne alebo ako kolekcia formou predplatného aj trvalého nákupu. Inštitúcie, ktoré už majú prístup do kolekcie Classiques Garnier Numerique alebo do veľkého korpusu gramatík môžu rozšíriť svoj prístup k novému obsahu za poplatok. Bližšie informácie poskytnú Vojtěch Karen (ČR) a Miriam Suchoňová (SR).

Více informací

Writefull pomůže nejen se psaním, ale nově nabízí i generátor abstraktu 13. 6. 2022 - Digital Science | Writefull

Služba Writefull už umí nejen korigovat odborný text v angličtině, ale dokáže k němu „vykouzlit“ také abstrakt. Abstract Generator je chytrý widget, který využívá umělou inteligenci k automatickému generování abstraktu pro váš článek.

Jak to funguje

Stejně jako většina funkcí aplikace Writefull je i generátor abstraktů plně řízen umělou inteligencí. Na webové stránce generátoru abstraktů vložte do připraveného pole text svého rukopisu (tedy od úvodu po závěr – s výjimkou abstraktu a referencí) a klikněte na tlačítko ‚Generate Abstract and Title‘. Spolu s abstraktem navíc získáte i název pro svůj článek – ten vychází z automaticky vygenerovaného abstraktu. Nelíbí se vám vygenerovaný abstrakt nebo název? Žádný problém, klikněte znovu na tlačítko ‚Generate…‘ a objeví se další návrh.

Proč automatický generátor abstraktů?

Je těžké vybrat z odborného textu ty nejdůležitější části a z nich pak vytvořit stručný odstavec.Tento nový widget vám pomůže se s tím vypořádat – ušetří vám čas i frustraci. Nezapomeňte, že výstup aplikace Writefull je plně automaticky generován, takže si zkontrolujte úplnost a správnost abstraktu.

Toto je úplně první verze generátoru abstraktů a v následujících měsících bude dále vylepšován. Máte návrhy na vylepšení nebo nápady na další widgety? Napište na support@writefull.com!

Jaké další widgety Writefull nabízí?

Chcete se o Writefull dozvědět více? Zhlédněte některý z webinářů.

Máte zájem o zajištění licence Writefull pro vaši instituci, nebo máte nějaké dotazy? Kontaktujte, prosím, Vladimíra Karena.

Více informací

Specializované online výukové portály pro oftalmologii a rodinné lékařství 10. 6. 2022 - Wolters Kluwer - Ovid

Na platformě LWW Health Library jsou vyučujícím a rezidentům (lékaři v tréninku) nově k dispozici na jednom místě klíčové učebnice a odborné publikace, multimediální obsah a kvízy pro další vzdělávání v oborech oftalmologie (LWW Health Library: Ophthalmology) a rodinná medicína (LWW Health Library: Family Medicine).

Portál LWW Health Library nabízí:

 • odborné publikace a učebnice z vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW), které jsou průběžně aktualizovány
 • obrázky, které se dají stahovat do PowerPointu
 • databázi otázek a odpovědí, které se dají využít ve výuce, při přípravě na písemné i ústní zkoušky a v dalším vzdělávání
 • videa znázorňující důležité techniky
 • responzivní design rozezná zařízení, z kterého uživatel přistupuje na portál, a přizpůsobí se PC i mobilnímu zařízení
 • možnost vytvoření osobního účtu pro vzdálený přístup a tisk/stahování kapitol

Má-li vaše instituce zájem o vyzkoušení LWW Health Library: Ophthalmology či LWW Health Library: Family Medicine, kontaktujte Janu Machonskou (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací