SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nejnovější tematicky zaměřené seznamy v ProQuest Ebook Central 15. 5. 2020 - ProQuest

Pro instituce, které využívají platformu pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central, jsou připraveny další seznamy e-knih na konkrétní témata. Tzv. curated topic lists mohou knihovníkům významně ušetřit práci s vyhledáváním relevantních titulů a sloužit jim jako vodítko pro výběr titulů.
Nové seznamy jsou přidávány každý měsíc, a na každém seznamu je cca 50 titulů. Nově dostupné seznamy se zaměřují např. na Digital Scholarship, Cannabis Studies, Criminal Justice, Distance Learning, Green Chemistry, Image Processing, Machine Learning, Midwifery, Olympics, Sustainability, Telecommuting, Veterinary Science, a mnoho dalších témat. K seznamům se dostanete po přilogování do LibCentral, zobrazují se přímo na titulní stránce po pravé straně.

Chcete-li navrhnout další téma, zadejte jej prostřednictvím ProQuest Idea Exchange. Zde můžete hlasovat i pro návrhy ostatních.

Více informací

Vypilujte své odborné texty v angličtině, vezměte si na pomoc Writefull! 5. 5. 2020 - Albertina icome Praha

Rádi bychom vám představili nejnovější přírůstek do portfolia společnosti Digital Science & Research Solutions Limited. Nástroj Writefull byl speciálně navržen pro korekci odborných textů v angličtině. Od jiných obdobných nástrojů se liší tím, že používá jazykové modely založené na umělé inteligenci (AI), a průběžně se „učí“ z textů milionů publikovaných článků. Writefull koriguje gramatiku, použití odborné terminologie, interpunkci, pravopis a stylistiku.

Z nabídky Writefull jsou pro instituce jako vysoké školy nebo výzkumné ústavy určeny doplňky Writefull for Word a Writefull for Overleaf, které mohou studenti, doktorandi a vědci použít během psaní textů v textovém editoru Word, respektive v LaTeX editoru Overleaf. Oba nástroje automaticky navrhují jazykové úpravy textu, které lze přijmout jediným kliknutím. Writefull for Word dále nabízí „Sentence Palette“ – prohledávatelnou databázi vět a frází, které se běžně používají ve vědeckých publikacích. Použít je lze pro strukturování a psaní jakéhokoli textu.

Writefull přináší zkvalitnění jazykové úrovně článků, publikací, záverečných prací, projektových žádostí, zpráv, ad. Díky této sadě nástrojů můžete psát v angličtině s větší jistotou a přesností.

Chcete se o Writefull dozvědět více? Zaregistrujte se na webinář Create your perfect article using Writefull.

Máte zájem o zajištění licence Writefull pro vaši instituci, nebo máte nějaké dotazy? Kontaktujte, prosím, Vladimíra Karena.

Více informací

ACM Digital Library má parádní nové rozhraní 1. 5. 2020 - ACM - Association for Computing Machinery

Association for Computing Machinery (ACM) na začátku roku představila novou verzi rozhraní ACM Digital Library. Nová ACM DL zahrnuje kompletní databázi článků a souvisejících publikací ACM zveřejněných během posledních 70 let.

Vylepšení a nové funkce si můžete vyzkoušet na svém PC, tabletu a v mobilních zařízeních:

  • interaktivní rozhraní, pokročilé vyhledávání a fasety pro filtrování výsledků vyhledávání
  • v sekci People přehled autorů, jejich kontaktních údajů a detailní informace o oboru zájmu, publikovaných článcích a spolupracovnících, viz např. autoři z ČRSR
  • v sekci Conferences přehled uskutečněných a chystaných konferencí pod hlavičkou ACM
  • detailní bibliografická data a údaje o autorech
  • metriky – počet citací a stažení článku
  • zasílání alertů (publikování nového sborníku z konference, citace vybraného článku, uložené rešeršní dotazy, TOC – obsah nového čísla)
  • export citací (zkopírovat či stáhnout lze ve formátech BibTeX, EndNote, ACM Ref)
  • ACM account (pro vzdálený přístup, uložení článků nebo rešeršní strategie, vytvoření kolekcí „binders“ a jejich sdílení s kolegy, studenty, ap.)
  • snadné sdílení článku nebo části abstraktu (Twitter, LinkedIn Reddit, Facebook a přes email)
  • diskuse pod článkem

Se všemi funkcemi a nástroji se seznamte prostřednictvím kampaně Features of the New ACM Digital Library nebo videa na YouTube.

Více informací

McGraw-Hill Medical: nové vydania Clinical Neuroanatomy, Foundations of Clinical Research a viac 30. 4. 2020 - McGraw-Hill Professional

AccessMedicine sú nové a aktualizované knihy:

AccessPharmacy:

V ďalších špecializovaných kolekciách:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Dajte vedieť.

Více informací

Počet záznamů ve službě CAB Direct překročil 13 milionů 30. 4. 2020 - CABI Publishing

Počet bibliografických záznamů v databázích CAB Abstracts a Global Health dosáhl nového mezníku – celkový počet záznamů přesáhl 13,2 milionu. Obě databáze jsou přístupné prostřednictvím platformy CAB Direct – nejúplnějšího a nejrozsáhlejšího zdroje referencí pro aplikované přírodní vědy (živočišná a rostlinná výroba, chovatelství a pěstitelství, ochrana rostlin, genetika, lesní inženýrství, ekonomika, veterinární medicína, lidská výživa, rozvoj venkova, turistika atd.).

Obsah CAB Direct je aktualizován každý týden a obsahuje jak aktuální, tak historické informace – jsou zde k dispozici záznamy s retrospektivou více než 100 let. U více než 4000 titulů časopisů a šedé literatury je k dispozici plný text v unikátním CABI full text repozitáři.

Samotná databáze CAB Abstracts obsahuje publikace z více než 120 zemí v 50 jazycích, včetně anglických abstraktů u většiny článků.

Nová verze CAB Direct, která byly spuštěna v roce 2016, nabízí sofistikované vyhledávání, možnost zvýrazňovat a anotovat záznamy, analyzovat výsledky vyhledávání a další užitečné nástroje. Pro cílené vyhledávání slouží CAB Thesaurus.

Více informací

Aktualizováno: Vydavatelé zpřístupňují články a kapitoly o koronaviru 27. 4. 2020 - Albertina icome Praha s.r.o.

S ohledem na vypuknutí nákazy v Číně a postupující epidemii koronaviru řada vydavatelů poskytla bezplatný přístup ke článkům souvisejícím s koronaviry pro lékaře, vědce, ekonomy, i laickou veřejnost.

Články, kapitoly, témata ze znalostních nástrojů pro klinickou praxi:

Nadstavbové nástroje na vyhledávání a informace z různých zdrojů na jednom místě:

U.S. National Library of Medicine:

Ekonomické a společenské dopady, dotační příležitosti:

Standardy pro výrobu a testování ochranných pomůcek, matematické modelování:

Zajímavosti:

Novinku průběžně aktualizujeme. Když se vrátíte, můžete zde najít něco nového.
Ilustrace: Pixabay

Více informací

FILM PLATFORM a ďalšie novinky v Academic Video Online 25. 4. 2020 - Alexander Street, a ProQuest Company

Vďaka novej spolupráci ProQuest a FILM PLATFORM bude kolekcia Academic Video Online rozšírená o veľmi žiadané dokumentárne filmy tohto producenta.

FILM PLATFORM je známa po celom svete dokumentárnymi filmami zo spoločenských vied. Dokumenty boli premietané na prestížnych filmových festivaloch, viaceré boli nominované na Oskara alebo získali ocenenia.

Medzi ďalšími novinkami sú dokumentárne filmy najmä z antropológie a literatúry od BBC, The New York Times 360, Documentary Educational Resources (DER) a Wapikoni Mobile. Z ďalších spoločenských vied od Governors State University, z umenia a architektúry od Illuminations Television, z manažmentu, ale aj technických odborov, od Apress a Seven Dimensions.

Filmy sú automaticky dostupné pre inštitúcie s predplatným Academic Video Online alebo ProQuest One Academic. Mimo počítačovú sieť týchto inštitúcií sa zobrazia voľne dostupné ukážky.

Více informací

Vědci z ČR získali ocenění v rámci IOP Publishing Reviewer Award 25. 4. 2020 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) jmenovalo vítěze Reviewer Awards za rok 2019, které jsou udělovány nejlepším recenzentům.

RNDr. Jana Horáková z Technické univerzity v Liberci získala prestižní ocenění Reviewer of the Year od časopisu Biomedical Materials.

Další vědci z UK, TUL, KNAV a UPOL pak získali ocenění Outstanding Reviewer jako recenzenti těchto časopisů IOPP:

Více informací

Čtěte a sdílejte články ve formátu EPUB na platformě Taylor & Francis Online 24. 4. 2020 - Taylor & Francis Group

Taylor & Francis testuje na své platformě Taylor & Francis Online novou čtečku eReader, která umožní snadno sdílet bezplatný přístup k odborným článkům. Kromě sdílení článků podporuje eReader také snadné čtení v jakémkoli prohlížeči a na jakémkoli zařízení, online nebo offline. EPUB formát se automaticky přizpůsobuje různým velikostem obrazovky, což je skvělé pro mobilní uživatele. Další výhodou je možnost vkládat vlastní poznámky nebo jedním kliknutím zvětšit písmo, což je obzvlášť užitečné pro osoby se zrakovým postižením.

Seznam časopisů zapojených do testování (články od roku 2019). Nová čtečka je dostupná pro předplatitele Taylor & Francis, v článku je třeba kliknout na tlačítko EPUB.

Více informací

Qinsight vyhledává s pomocí umělé inteligence v biomedicínské literatuře 23. 4. 2020 - S. Karger Publishers

Qinsight je nový vyhledávací systém, který oproti jiným obdobným službám využívá několik metod umělé inteligence, díky čemuž je vyhledávání v odborné literatuře časově méně náročné a výsledky relevantnější. Mimo to Qinsight dokáže najít a zobrazit smysluplné vztahy mezi pojmy a nastupujícími trendy, což u jiných systémů není možné.

Qinsight zahrnuje přes 44 milionů dokumentů, a více než 14 milionů plných textů. Obsah zahrnuje v podstatě všechny biomedicínské a přírodovědné časopisy, patentové granty a žádosti, grantové žádosti NIH, databázi TOXLINE, protokoly o léčbě AHRQ, databázi PubMed, příspěvky z konferencí a další zdroje. Vizuální analýza v Qinsight odkrývá Key Concepts, predikuje nastupující trendy (Concept Trends) a odkrývá skrytá spojení a souvislosti (Connections).

Bližší informace viz introduction video, vyžádat si lze také zkušební přístup.

Více informací