SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nové knižní kolekce Routledge a CRC Press 8. 11. 2019 - Taylor & Francis Group

S ohledem na své uživatele vydavatelství Routledge a CRC Press připravilo nové interdisciplinární a oborové knižní kolekce, které lze nyní zakoupit se 40% slevou (do 20.12.). Kolekce pokrývají témata jako umělá inteligence a strojové učení, terorismus, zelená technologie & energetika, genderová studia, ad. Nové oborové kolekce jsou zaměřené na gramotnost, průmysl 4.0, kognitivní psychologii, urbanistiku nebo středověkou historii. Pokud už některou z publikací vlastní vaše knihovna v elektronické nebo tištěné podobě, má nárok na další slevu.

Přehled nových kolekcí s odkazy na seznamy titulů. Budete-li mít o některou z kolekcí zájem, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

50% sleva na nákup e-knih z vydavatelství Springer, které máte v tištěné podobě 7. 11. 2019 - ProQuest

Šetřte místo na regálech a nabídněte vašim uživatelům snadný online přístup k nejžádanějším titulům vydavatelství Springer a Palgrave Macmillan! ProQuest nabízí u knižních titulů z tohoto vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi. E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central, kde je k dispozici cca 150 000 titulů od Springera.

50% slevu můžete získat do 31.3. 2020. Stačí zaslat seznam tištěných knih z Vašeho katalogu, připravíme pro Vás ceník jejich e-verzí. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Human Anatomy Atlas - co je nového ve verzi pro rok 2020? 6. 11. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

Human Anatomy Atlas je anatomický atlas obsahující interaktivní trojrozměrné modely všech systémů lidského těla. Slouží nejen jako příručka, ale také jako nástroj pro výuku a samostudium, či vzdělávání pacientů. Jaké novinky a vylepšení najdete ve verzi pro rok 2020?

 • další nervy, tepny a žíly v oblasti hlavy a krku
 • nová 3D anatomie mozku: vylepšený model mozku, nové motorické a smyslové mapy a nové dermatomy
 • přidané a vylepšené anatomické modely pro oblast hrudníku, břicha a pánve
  • vylepšené 3D modely plic nyní zahrnují pohrudnici a možnost studovat a pitvat každou plíci dle bronchopulmonálních segmentů
  • vylepšení u modelů velkého prsního svalu, mezižeberních svalů a chrupavek, které připevňují žebra k hrudní kosti
  • vylepšené modely ledvin nyní se zobrazením detailů z hrubé anatomie
  • nová podrobná mikroanatomie tenkého střeva a klků
 • 3D štítky pro označování struktur – pomocí této funkce lze na obrazovce zobrazit názvy více struktur, užitečné pro interaktivní prezentace
 • nová funkce Draw and Notepad pro interaktivní 3D přednášky a psaní poznámek!
  • během přednášky je možné kreslit v 3D prostoru kolem každého modelu
  • pomocí nového poznámkového bloku lze označit nebo přidat popisný text k libovolnému obrázku

Chcete-li pro Vaši instituci nastavit zkušební přístup, kontaktujte Janu Machonskou. Individuálně lze atlas testovat v průběhu celého listopadu. Přístup lze získat formou předplatného nebo jednorázového nákupu. Do konce prosince 2019 nákup všech modulů Visible Body s 25% slevou.

Využití interaktivních technologií ilustruje např. webinář How Interactive Technology Helps Students Succeed: A Webinar With Prof. Cindy Harley.

Více informací

V Academic Complete přibyly DRM-Free tituly 6. 11. 2019 - ProQuest

Databáze elektronických knih Academic Complete aktuálně nabízí knihovnám a jejich uživatelům přes 20 000 titulů bez ochrany DRM (Digital Right Management). U titulů bez DRM odpadá nutnost použití speciálního software na jejich načtení ve formátu PDF nebo EPUB. Není u nich omezení pro tisk, kopírování nebo stahování. Stahovat je možné kapitoly i celé knihy, ať už do počítače, na tablet nebo do čtečky.

Chcete vidět seznam Top 10 nejžádanějších titulů z Academic Complete nebo zjistit, kteří vydavatelé a které obory jsou nejčetněji zastoupeni? Prohlédněte si nejnovější infografiku. Z pohledu našich knihoven je určitě zajímavé, že v kolekci je 532 titulů v češtině. Celkový přírůstek za letošní rok je přes 8 700 titulů.

Academic Complete je polytematická kolekce více než 162 000 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Hodil by se Vám seznam nově přidaných titulů? Kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Sledujte náš YouTube kanál, a nic vám neunikne 5. 11. 2019 - Albertina icome Praha

Náš YouTube účet AiP podpora vám na jednom místě přináší užitečná videa k e-zdrojům, především krátké tutorialy a zajímavé webináře v angličtině. Pravidelně přidáváme to nejzajímavější, co uveřejní vydavatelé na svých kanálech.

Aktuálně si tak můžete pustit záznam panelové diskuse o kritickém myšlení Promote Critical Thinking & Make Courses More Engaging (and Affordable!), dále záznamy webinářů na téma akviziční modely pro získávání videokolekcí Video Access Models – Opportunities and Risks nebo primární zdroje v éře dezinformací Scholarship Versus Secrecy and Fake News, seznámit se s novou funkcí Readspeaker, která uživatelům Taylor & Francis Online umožní nechat si text článku přehrát jako zvukovou nahrávku nebo si stáhnout MP3 pro poslech offline, projít si základní i pokročilé funkce citačního manažeru RefWorks nebo se naučit používat různé způsoby vyhledávání v časopisech na platformě Journals@Ovid.

Chcete-li mít informace o nových videích z první ruky, přihlašte se k odběru novinek z našeho kanálu kliknutím na červené tlačítko Odebírat. Máte zájem o video tutoriál v češtině ke konkrétní databázi? Napište nám!

Více informací

Specializovaný impaktovaný časopis pro refrakční chirurgii od ledna u vydavatelství LWW 5. 11. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

Lippincott Williams & Wilkins (LWW) se od ledna 2020 stane vydavatelem časopisu Journal of Cataract and Refractive Surgery (JCRS) z produkce American Society of Cataract and Refractive Surgery (ASCRS) a European Society of Cataract and Refractive Surgeons (ESCRS), .

Journal of Cataract and Refractive Surgery publikuje recenzované články o všech aspektech chirurgie předního segmentu oka. Časopis bude od ledna 2020 součástí kolekce LWW High Impact Collection, a lze jej předplatit také samostatně.

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopis JCRS bude samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími časopisy a databázemi, které máte přes Ovid dostupné.

Ovid má v nabídce řadu dalších klíčových titulů pro oftalmologii – e-časopisy, e-knihy a tematické kolekce.

Pro další informace k předplatnému na rok 2020 kontaktujte Janu Machonskou. Vydavatel nabízí 13 měsíců za cenu 12 (od 1.12. 2019 do 31.12. 2020) a zvýhodněnou cenu pro neomezený počet současně pracujících uživatelů pro přístup k ročníkům od roku 1990 až po současnost.

Více informací

Taylor & Francis uživatelům umožní "poslechnout si" článek 4. 11. 2019 - Taylor & Francis Group

Vydavatelství Taylor & Francis Online představilo novou funkci Readspeaker, která umožňuje zaregistrovaným uživatelům na webu Taylor & Francis Online u vyhledaného článku převést text na zvuk, a to jednoduše zvýrazněním nebo umístěním kurzoru nad konkrétními částmi článku, nebo stisknutím tlačítka Play pro poslech celého článku od začátku do konce.

Tento nástroj dokonce umožňuje uživatelům stáhnout si MP3 nahrávku článku, kterou si lze následně přehrát na cestách, nebo si vybrat z patnácti různých jazyků, ve kterých si chce uživatel nahrávku poslechnout, a to bez nutnosti stahovat další programy.

Cílem T&F bylo využít nejnovější technologie k poskytování různých způsobů přístupu k akademickému výzkumu a také ke zpřístupnění obsahu širšímu publiku, včetně zrakově postižených uživatelů. Novou funkci zajisté ocení ti, kteří dávají přednost učení se poslechem, spíše než čtením, nebo jsou hodně zaneprázdněni a chtějí se učit na cestách. Podívejte se na ukázku:

Více informací

Jove představil videokolekce pro imunologii, mikrobiologii a letecké inženýrství 1. 11. 2019 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments rozšířil obsah databáze Science Education, která je zaměřena na výuku laboratorních základů v přírodních a behaviorálních vědách pomocí snadno pochopitelných video ukázek. Novinkou jsou tyto moduly:

 • Immunology (Advanced Biology) – 12 nových videí ukazujících řadu základních technik imunologických laboratoří
 • Microbiology (Advanced Biology) – 12 videí, která demonstrují např. správné sterilní pokovování, kultivační metody, běžné metody identifikace mikrobiálních izolátů a další
 • Aeronautical Engineering – 15 videí se zaměřením na metody hodnocení aerodynamického výkonu, vizualizaci proudění a kalibrační postupy pro systémy měření letu

Z každého videa je volně dostupných prvních 20 sekund a abstrakt. Pro zkušební přístup kontaktujte Jakuba Petříka a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Monografie stále hrají klíčovou roli pro vědeckou práci v humanitních a sociálních vědách 1. 11. 2019 - Oxford University Press, Cambridge University Press

Dvě největší univerzitní vydavatelství, Oxford University Press a Cambridge University Press, uveřejnila výsledky svého letošního rozsáhlého průzkumu zaměřeného na budoucnost vědecké monografie. Průzkum byl otevřen vědcům z humanitních a sociálních oborů a sešlo se téměř 5 000 odpovědí.

Zpráva zjistila, že monografie pro vědce humanitních a sociálních věd zůstává zásadní součástí vědeckého „ekosystému“. Respondenti se domnívají, že monografie je doplňkem, ale ne ekvivalentem časopiseckého článku, protože hraje svou vlastní jedinečnou roli jako médium pro výzkum i publikování. Monografie ve skutečnosti zůstávají zásadním měřítkem vědecké excelence a úspěchu, zejména v humanitních oborech.

Respondenti dále uvedli, že akt psaní monografie podporuje výzkumný proces sám o sobě, pomáhá vědcům organizovat a obohacovat jejich myšlení. Pokud jde o budoucnost, respondenti průzkumu se domnívají, že monografie budou mít hodnotu i za deset let, ale bude nezbytné, aby prošly určitou formou „evoluce“, a zůstaly tak relevantní a užitečné.

Kompletní výsledky ve zprávě nazvané Researchers’ perspectives on the purpose and value of the monograph.

Bližší informace o e-knihách OUP a CUP Vám rádi poskytnou Filip Vojtášek (ČR) a Miriam Suchoňová (SR).

Více informací

Oxford University Press představuje nový časopis Neurosurgery Open 1. 11. 2019 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP od roku 2020 nabídne nový OA titul – Neurosurgery Open, tematicky zaměřený na klinickou neurochirurgii a experimentální neurochirurgii. Jedná se o online-only čtvrtletník, články budou publikovány pod licencí Creative Commons CC-BY-NC ve spolupráci s Congress of Neurological Surgeons (CNS).

OUP je také vydavatelem i dalších 2 oficiálních časopisů CNS, a to Neurosurgery a Operative Neurosurgery.

Více informací