SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

E-knihy z vydavatelství China Social Sciences Press 26. 2. 2020 - East View Information Services Inc.

Kolekce více než 14 000 e-knih z produkce China Social Sciences Press – vydavatelské sekce Čínské akademie sociálních věd – je nyní dostupná online jako Chinese Social Science Library (CSSL).

CSSL zahrnuje monografie vydávané od roku 1978 po současnost, a pokrývající širokou škálu témat včetně filozofie, náboženství, historie, archeologie, literatury, umění, ekonomie a politiky. Aktualizace probíhá přibližně šestkrát ročně, celkem je přidáno cca 1 500 nových titulů ročně.

Online portál CSSL je kompatibilní s EZProxy, nabízí plné texty, pokročilé možnosti vyhledávání a možnost procházet obsah dle témat, předmětových hesel a klíčových slov.

Více informací

Druhé vydání BBC Ladmark Video: velké kočky, dynastie, ad. 24. 2. 2020 - Alexander Street, a ProQuest Company

BBC Landmark Video představuje exkluzivní HD pohled na krásu přírody kolem nás. Videa jsou ideální pro výuku přírodních věd, biologie, geografie, geologie, nauky o Zemi, environmentalis­tiky, klimatologie, antropologie, ad. Ve druhém vydání se objevilo 37 nových videí z produkce BBC, celkem jich nyní kolekce nabízí 105.

Nově zařazeny byly série:

 • Big Cats
 • Civilisations
 • Dynasties
 • Mission Galápagos
 • Earth’s Natural Wonders (Series 2)
 • Secrets of the Human Body
 • Icons
 • Rituals

Pro bližší informace a/nebo zkušební přístup kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Co přibylo do Oxford Journals Archive v roce 2020? 23. 2. 2020 - Oxford University Press

Oxford University Press poskytuje archivní čísla časopisů prostřednictvím kolekce Oxford Journals Archive. Instituce si mohou vybrat dle svých potřeb přístup (předplatné, jednorázový nákup – nyní se slevou, viz níže, EBA – evidence based acquisition) do celého archivu, do tematických kolekcí (Medicine, Science, Humanities, Social Sciences a Law) nebo do archivu jednotlivých titulů.

Archiv pro rok 2020 nabízí 248 časopisů s články z období 1791–1995, mezi nově zařazené tituly patří:

 • Bulletin of the Institute of Classical Studies (1954+)
 • Clinical Chemistry (1955+)
 • Historical Research (1923+)
 • Journal of AOAC INTERNATIONAL (1915+)

V archivu je možné vyhledávat zdarma (až po úroveň abstraktu), plné texty jsou k dispozici institucím, které si archiv předplatily/za­koupily. Kompletní seznam všech časopiseckých titulů viz. The 2020 Oxford Journals Archive.

Nákup archivů časopisů OUP aktuálně se slevou 25 % a více, pro další informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Taylor & Francis Online podporuje propojení na klinická hodnocení 23. 2. 2020 - Taylor & Francis Group

Taylor & Francis Online (tandfonline.com) nově propojuje údaje z klinických hodnocení s publikovanými články a tyto údaje automaticky ukládá do Crossref a PubMed, za předpokladu, že autoři zadají čísla klinických studií ve svém rukopisu.

Aktuálně Taylor & Francis vydává více než 250 časopisů v oboru medicíny a zdraví, a publikované články jsou často spojeny s registrovaným klinickým hodnocením. Pro přístup k údajům z klinického hodnocení stačí u konkrétního článku kliknout na tlačítko Check for updates (vyzkoušejte např. u tohoto článku). Pokud existují nějaké související údaje z klinických hodnocení, objeví se to v rozbalovacím seznamu Crossmark spolu s odkazy na další články, které se přímo vztahují k těmto klinickým hodnocením.

Klinické studie jsou registrovány v patnácti veřejných registrech schválených WHO nebo na clinicaltrials.gov (tyto stránky provozuje National Library of Medicine). Po registraci je studii přiděleno Clinical Trial Number (CTN), které je následně použito k identifikaci této studie ve všech publikacích, které o ní informují.

Více informací

Brill představil referenční příručku o historii medicíny v režimu OA 22. 2. 2020 - Brill

Ve spolupráci s Oxford University a Wellcome Trust zpřístupnilo vydavatelství Brill novou online referenční příručku A Literary History of Medicine – The ʿUyūn al-anbāʾ fī ṭabaqāt al-aṭibbāʾ of Ibn Abī Uṣaybiʿah Online (LHOM). Jedná se o nejstarší ucelenou historii medicíny. Obsahuje biografie více než 432 lékařů, od starověkého Řecka až po současníky autora – syrského lékaře Ibn Abī Uṣaybiʿah, součástí jsou také básně a anekdoty. Díky velkorysé podpoře Wellcome Trust je příručka volně dostupná pod licencí CC-BY-NC 4.0.

Více informací

ProQuest Central: co je nové za rok 2019? 20. 2. 2020 - ProQuest

Přinášíme přehled pro uživatelé ProQuest Central – co nového se v databázi objevilo za posledních 12 měsíců.

Na úrovni publikací přibylo do ProQuest Central 1 500 odborných časopisů v plných textech včetně:

Více zpravodajství, blogů a magazínů:

 • 100 novinových titulů z různých částí světa, např. New Delhi Times nebo La Republica
 • nejnovější příspěvky z více než 400 blogů z Newstex
 • více než 80 trade journals včetně tří z WSJ Pro series se zaměřením na kybernetickou bezpečnost, centrální bankovnictví a finanční regulaci
 • 80 nových publikací, např. z vydavatelství Kogan Page

Nejnovější výzkum:

 • průběžně přibývají working papers od providerů jako jsou arXiv a RePEc
 • další plnotextové dizertace, aktuálně jich je v databázi přes 295 000
 • 70 nových sborníků z konferencí

Více zdrojů pro výuku a praxi:

Odkazy slouží uživatelům s aktivním přístupem k ProQuest Central, prémiovým kolekcím a oborovým databázím. Vedou přímo do služby ProQuest, pokud jste v internetové síti vaší organizace nebo využíváte vzdálený přístup.

Hodil by se vám kompletní seznam titulů? Chcete dohodnout školení u vás nebo online? Kontaktujte Michaela Svobodu (ČR) nebo Lucii Poledníkovou (SR).

Více informací

Přírůstky v Academic Complete za poslední rok 17. 2. 2020 - ProQuest

Instituce s předplatným kolekce ebooks Academic Complete mají přístup k těmto novinkám:

 • v roce 2019 přibylo 27 000 nových titulů, celkový počet tak dosahuje již 175 000 titulů
 • narůstající počet DRM-free titulů, aktuálně jich je přes 25 000
 • přibylo 9 000 cizojazyč­ných titulů ve francouzštině, němčině, italštině, češtině, španělštině, čínštině, a mnoha dalších
 • 13 titulů ze seznamu CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT), v kolekci jich tak nyní najdete přes 2000
 • 14 titulů z žebříčku Doody’s Core Titles, a celkem jich je v kolekci 275
 • bezplatné obohacení záznamů elementy z Syndetics Unbound

Academic Complete je polytematická kolekce více než 175 000 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Více informací

Gale uvádí druhou část Women’s Studies Archive 14. 2. 2020 - Gale, a part of Cengage Learning

Gale, a Cengage company, zveřejnila druhou část série Women’s Studies Archive: Voice and Vision. Tento nový archiv, který vychází z první části série „Issues and Identity“, zkoumá vývoj feminismu v 19. a 20. století (1780–2000). Nepostradatelný zdroj pro vědce zabývající se historií žen, studiem genderu a sociální historií. Databáze čerpá zdroje z: The British Library, Swarthmore College, American Antiquarian Society, New York University, The National Archives, University of California.

Voice and Vision nabízí:

 • přístup k více než 800 000 stránkám unikátního obsahu v 15 sbírkách psaných ženami, což z něj činí nejkomplexnější zdroj pro ženská studia
 • rozmanité pokrytí témat: hlasovací právo, antikoncepce, pacifismus, občanská práva, zdraví a hygiena, rozvody, sociální reformy, ad.
 • velké množství primárních zdrojů od roku 1780 do roku 2000 s širším geografickým záběrem; rozmanitý globální pohled na zkušenosti žen a jejich dopad na společnost
 • křížové vyhledávání a textovou analýzu v rámci platforem Gale Digital Scholar Lab a Gale Primary Sources

V archivu jsou dostupné kolekce zaměřené výhradně na ženské autorky, a na časopisy a magazíny vytvořené ženami. Vědci mají nyní přístup k periodikům psaným, ilustrovaným a vydávaným ženami, a představujícím jejich práci, obavy a názory. Více si přečtěte v blogu nebo shlédněte video s editorkou.

Více informací

ProQuest Ebook Central získal cenu ASPIRE Gold za přístupnost svého obsahu 14. 2. 2020 - ProQuest

V nedávném auditu získala platforma pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central ocenění ASPIRE Gold, protože se snaží v maximální míře o přístupnost obsahu i všech funkčností pro rozmanité skupiny uživatelů. K dispozici je prohlášení o přístupnosti a další informace o přístupnosti Ebook Central.

Accessibility mode lze v aplikaci Ebook Central zapnout, když máte vytvořen vlastní uživatelský účet a používáte čtečku obrazovky, jako je JAWS nebo VoiceOver. S pomocí čtečky si uživatelé se zrakovým postižením mohou „číst“ text na obrazovce a ovládat navigaci. Ukázka zde.

Pokud se chcete dozvědět více o ASPIRE, a jak byly hodnoceny jiné platformy a vydavatelé, navštivte ASPIRE.

Více informací