SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

McGraw-Hill Medical: 20. vydanie Harrison's Manual of Medicine a viac 22. 10. 2019 - McGraw-Hill Professional

Na platforme McGraw-Hill sú dostupné nové knihy, multimediálne a štúdijné materiály v AccessMedicine:

Zo špecializovaných kolekcií:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Více informací

Mezinárodní týden otevřeného přístupu 2019 22. 10. 2019 - SPARC

Mottem 12. ročníku Týdne otevřeného přístupu, který se koná 21. – 27. 10. 2019, je Otevřený pro koho? Rovnost v otevřených znalostech. Týden organizuje SPARC – Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition.

Ve spolupráci s Charlesworth Author Services jsme při této příležitosti připravili otevřený webinář English writing skills: Preparing your paper for an OA journal. Podívejte se na záznam webináře.

U příležitosti Open Access Week:

Otevřený přístup, Plán S a Read & Publish:

Z nových otevřených e-zdrojů:

O dalších aktivitách během týdne otevřeného přístupu se dozvíte na Twitteru a dalších sociálních sítích. Sledujte #OAweek.

Novinku průběžně aktualizujeme. Když se vrátíte, můžete zde najít něco nového.

Více informací

Cambridge University Press otevřelo přístup do knih a časopisů v rámci World Mental Health Day 10. 10. 2019 - Cambridge University Press

do konce října 2019 otevřelo vydavatelství Cambridge University Press přístup k 175 kapitolám z knih knih a článků z časopisů, a to při příležitosti Světového dne duševního zdraví.

Světový den duševního zdraví připadá na 10. října a letos se pozornost zaměřuje na prevenci sebevražd. To se odráží ve výběru titulů obsažených ve volně dostupné kolekci, včetně The Neuroscience of Suicidal Behavior, the Cambridge Handbook of Psychology, Health, and Medicine, a The Cambridge Handbook of International Prevention Science.

K dispozici jsou také časopisecké články např. z CNS Spectrums, Epidemiology and Psychiatric Sciences, a Global Mental Health spolu s příspěvky z blogů od autorů a předních odborníků v oboru.

Články a kapitoly najdete na adrese cambridge.org/wmhd2019.

Více informací

Knovel trochu inak. Nielen pre technikov 25. 9. 2019 - Elsevier | Knovel

Knovel už nejeden rok dobre slúži technikom. Čo si v nej môžu nájsť vedci a študenti z netechnických odborov? Pozrite si zopár príkladov.

Neprekvapí, že obsahuje informácie pre súvisiace odbory, ako sú prírodné vedy, najmä aplikované:

…a manažment:

Obsiahnuté sú aj technické aspekty medicíny a zdravotníctva:

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Kontaktujte nás.

Více informací

Polovica časopisov Oxford University Press s vyšším impakt faktorom 20. 9. 2019 - Oxford University Press

Podľa 2018 Journal Citation Report® od Clarivate Analytics, impakt faktory časopisov Oxford University Press naďalej rastú. OUP vydáva 286 časopisov s impakt faktorom, z nich 144 titulov má zvýšený IF:

  • 20,6 % časopisov medzi top 10 % aspoň v jednej kategórii
  • 46,2 % časopisov medzi top 25 % aspoň v jednej kategórii
  • 50,3 % s vyšším impakt faktorom oproti JCR 2017
  • Jedenásť časopisov získalo impakt faktor po prvýkrát.

V ôsmych kategóriách sú časopisy OUP na prvom mieste:

Prehľad všetkých časopisov, ktoré majú vyšší IF alebo ho získali po prvýkrát je na web stránke Oxford University Press.

Více informací

Populární chytré příručky OUP i formou trvalého nákupu 20. 9. 2019 - Oxford University Press

Pod názvem Very Short Introductions (VSI) vychází v tištěné podobě již od roku 1995 velmi oblíbená série titulů, které nabízejí seriózní a čtivé úvody do širokého spektra témat/oborů. Jednotlivé tituly, které jsou něco mezi referenční příručkou a akademickou prací, mají průměrně 120–180 stran, jejich autory jsou experti v daném oboru, a doposud jich vydavatelství Oxford University Press vydalo přes 600.

Nyní jsou Very Short Introductions dostupné nejen formou ročního předplatného ale lze je zakoupit i natrvalo – jako celek nebo po disciplínách:

  • umění a humanitní vědy
  • věda a matematika
  • sociální vědy
  • právo
  • medicína a zdraví

Rozhraní je optimalizováno i pro vyhledávání přes mobilní zařízení. Projít si obsah a funkce můžete také prostřednictvím guided tour. Abstrakty jsou dostupné zdarma, kompletní seznam titulů zde.

Máte zájem o více informací, seznam/ceník, o zkušební přístup? Kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

McGraw-Hill Medical: novinky z bioštatistiky, farmácie a genetiky 18. 9. 2019 - McGraw-Hill Professional

Na platforme McGraw-Hill sú dostupné nové knihy, multimediálne a štúdijné materiály:

V AccessPharmacy:

V špecializovaných kolekciách:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Více informací

360-stupňové videá od The New York Times a RYOT v Academic Video Online 17. 9. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

Kolekcia Academic Video Online je rozšírená o nové videá v 360-stupňovom spracovaní s prvkami virtuálnej reality:

Dostupné sú na novej video platforme rovnako ako napr. série Great Speeches pre komunikačné a mediálne štúdiá a Movie Talk pre filmové štúdiá.

Odkazy vedú priamo na platformu Alexander Street Video. Pokiaľ ste v internetovej sieti organizácie s prístupom, videá sa zobrazia celé. Ostatným sa zobrazia ukážky videí.

Školenie, propagačné materiály v slovenčine? Napíšte, radi dohodneme.

Více informací

Kvalita vědeckého recenzování tématem Peer Review Week 2019 17. 9. 2019 - různí

Odborné společnosti, vydavatelství a organizace hodnotící výzkum připravují pátý Peer Review Week (PRW). Koná se od 16. do 20. 9. 2019 s mottem Quality in Peer Review.

Mezi organizátory jsou FEMS, The Royal Society, SAGE Publishers, Taylor & Francis a Wiley. K oslavám přispěly i další.
Přečtěte, pusťte si:

O dalších aktivitách během týdne vědeckého recenzování se dozvíte na Twitteru a dalších sociálních sítích. Sledujte #PeerRevWk19 a #QualityinPeer­Review.

Novinku průběžně aktualizujeme. Když se vrátíte, můžete zde najít něco nového.

Více informací

CEEOL nově umožňuje vzdálený přístup k licencovanému obsahu přes Google Scholar 13. 9. 2019 - CEEOL - Central and Eastern European Online Library

Central and Eastern European Online Library (CEEOL), přední poskytovatel akademických časopisů pro humanitní a sociální vědy, e-knih a šedé literatury ze střední, východní a jihovýchodní Evropy, ve spolupráci s Google implementoval Campus Activated Subscriber Access (CASA), tzn. pohodlný přístup k licencovanému obsahu přes Google Scholar pro uživatele z institucí, které zdroje CEEOL přeplácejí, a to i mimo internetovou síť instituce nebo z mobilního zařízení.

CASA je rozšířením služby Subscriber Links a funguje následovně – jestliže autorizovaný uživatel přistupuje ke zdrojům CEEOL v počítačové síti svojí organizace, CASA si to zapamatuje a umožní mu přístup ze stejného zařízení během následujících 30 dní i mimo IP adresy instituce – z domova, na cestách, ap.

CASA usnadňuje studentům a vědcům přístup k obsahu dostupnému prostřednictvím repozitáře CEEOL odkudkoli bez nutnosti proxy / VPN nebo jiných autentizačních systémů. CASA pomáhá knihovnám poskytovat jejich uživatelům okamžitý přístup k zakoupenému obsahu a zároveň dodržovat licenční podmínky. Princip fungování CASA viz infografika.

Více informací