SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

PhD práce dalších špičkových univerzit najdete nově v ProQuest Dissertations & Theses Global 12. 7. 2021 - ProQuest

Další dvě věhlasné evropské univerzity – německá Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg a švédská Karolinska Institutet nově uveřejňují doktorandské práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. V PQDT jsou k dispozici práce laureátů Nobelovy ceny, vítězů Pulitzerovy ceny, ale také známých herců, hudebníků, aktivistů, ad. Více viz ProQuest Dissertations & Theses – You can do more.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby. A od roku 2021 mají k dispozici Electronic Theses and Dissertations Dashboard, který vizuální formou prezentuje chování uživatelů a statistiky. Přečtěte si zkušenosti univerzit s ETD nebo zhlédněte záznam prezentace z letošního ProQuest Day.

Více informací

Nepromeškete šanci stát se členem SOS Early Career Advisory Board 9. 7. 2021 - Thieme

Výzva pro všechny začínající vědce – chemiky! Staňte se členem Science of Synthesis Early Career Advisory Board (ECAB) a ambasadorem databáze Science of Synthesis! ECAB je dvouletý program zaměřený na talentované mladé vědce, kteří získají nejen přístup do Science of Synthesis a dalších Thieme zdrojů pro chemii, ale také možnost spolupracovat s renomovanými odborníky. Přihlášku je třeba zaslat nejpozději do 31. července 2021.

SoS je uznávanou referenční příručkou ověřených informací o organických syntetických metodách. Online verze Science of Synthesis oslavila v loňském roce 20 let.

Více informací

Ušetrite pri nákupe e-kníh od Brill, Packt a ďalších vydavateľstiev 9. 7. 2021 - ProQuest

Do 30. 9. 2021 získate zľavu 25 % pri nákupe e-kníh vydavateľstiev Brill, Diplomica Verlag, Duncker & Humblot, International Labor Organization (ILO), John Benjamins Publishing Company, Packt Publishing, Quae, Traugott Bautz Verlag a University of Minnesota Press dostupných na platforme ProQuest Ebook Central.

Na výber je 50 000 titulov v angličtine, ale aj nemčine a francúzštine. Zastúpené sú knihy z odborov – právo, spoločenské vedy, počítačová veda a informačné technológie, manažment, religionistika, jazykoveda, história, filozofia, ekonomické vedy, pedagogika, politológia, vizuálne umenia, technika a ďalšie.

Všetky e-knihy sú bez DRM. Väčšina je dostupná aj cez akvizíciu založenú na dopyte používateľov a moderovaný nákup.

U všetkých titulov sa zľava automaticky zobrazuje v akvizičnom katalógu v LibCentral. Nemáte prístup? Vypýtajte si ho.

Více informací

SAGE pripravuje video kolekciu výskumných metód pre lekárske a zdravotnícke odbory 7. 7. 2021 - SAGE Publications

SAGE Research Methods budú rozšírené o video kolekciu pre medicínsky výskum so 60 hodinami tutoriálov, prípadových štúdií, „in practice“ filmov a rozhovorov s odborníkmi. Medzi výskumnými metódami sú klinická štúdia, od návrhu, cez priebeh až po analýzu, ďalej bioštatistika, systematický prehľad a meta analýza. Zahrnuté sú aj metódy výskumu epidemiologických a infekčných chorôb, ktoré priamo súvisia so súčasnou pandémiou COVID-19.

Platforma umožňuje vytvárať si z videí klipy a vkladať videá do e-learningových systémov, ako je Moodle.

SAGE Research Methods Video: Medicine and Health nadväzujú na kolekciu prípadových štúdií pre medicínsky výskum – SAGE Research Methods Cases: Medicine and Health.

Více informací

American Academy of Pediatrics, The Economist, Global Institute for Dental Education a Springer Nature v Academic Video Online 2. 7. 2021 - Alexander Street, a ProQuest Company

Počas prvého polroku pribudlo do Academic Video Online vyše 2600 dokumentárnych a vzdelávacích filmov, najmä:

Z medicíny, ošetrovateľstva, rehabilitácie, zubného lekárstva a ďalších zdravotníckych odborov je vyše 670 nových videí hlavne od:

Všetky videá sú automaticky dostupné pre používateľov z inštitúcií s predplatným kolekcie Academic Video Online na platforme Alexander Street a v ProQuest One Academic. Mimo počítačovú sieť týchto inštitúcií sa zobrazia voľne dostupné ukážky.

Více informací

The Library of Latin Texts aktualizovaná 1. 7. 2021 - Brepols Publishers

The Library of Latin Texts, spája pôvodne dve samostatné zbierky, je rozšírená o nové diela autorov, ako sú Denis Kartuzián, Izidor Sevilský, Ján Scotus Eriugena, Martin Luther, ďalej diela Devotio moderna a nové kritické vydanie Hieronýmových komentárov k Izajášovi od Mgr. Grysona. Aktualizované sú texty Clavis Scripturae Sacrae seu De sermone Sacrarum Literarum, prima pars od Matthiasa Flacia Illyrica a Summa napísaná Henrichom z Gentu.

V súčasnosti digitálna knižnica latinských textov obsahuje vyše 143,6 milióna slov vo viac než 11 298 dielach a diplomatických listinách.

Více informací

Writefull nově nabízí korekturu angličtiny na úrovni vět a frází v odborném textu 30. 6. 2021 - Digital Science | Writefull

Po měsících vývoje, testování a ladění byla spuštěna nová generace služby Writefull, která pomáhá s jazykovou korekturou odborných textů v angličtině. Novinkou je Full Edit, který vychází z nových jazykových modelů, které zásadním způsobem zpřesňují překlad.

Nové modely Writefull jdou nad rámec jednotlivých slov a revidují rovnou celé věty. Kromě korektury gramatiky, pravopisu, slovní zásoby, interpunkce a stylu nabízejí nově korekturu na úrovni frází a vět. Writefull tedy navrhuje změny v pořadí slov, použití správných slov, mění strukturu vět a zvyšuje srozumitelnost výsledného textu, atd.

Příklady a ukázky najdete na blogu Writefull a v záznamu aktuálního webináře se zakladateli Writefull. Detailněji pak v uživatelském manuálu. Připravili jsme pro vás také videoukázku Full Edit v češtině.

Tato pokročilá kontrola jazyka je k dispozici všem uživatelům placených služeb Writefull for Word on Mac, MS Word 2016 a vyšších verzí*, a Word Online. Jednoduše vyberte v menu ‘Full Edit' a vyzkoušejte, jak funguje. Chcete-li využívat původní jazykovou kontrolu gramatiky, pravopisu, slovní zásoby, interpunkce a stylu, vyberte si místo toho režim ‘Proofread‘, který je defaultně nastaven. ‘Proofread‘ je ideální pro rychlou kontrolu, zatímco ‘Full Edit‘ nabízí důkladnější korekturu prakticky na úrovni editačních služeb. * Brzy bude tato novinka dostupná také pro uživatele Writefull Revise, Writefull for Overleaf a uživatele MS Office 2013.

Writefull je přizpůsoben specifickým požadavkům na vědecké a akademické psaní a vede autora odborného textu od začátku až do konce s využitím nejnovějších jazykových algoritmů založených na umělé inteligenci (AI). Zvyšuje produktivitu a šanci na publikování v odborných časopisech, a autorům také podstatně šetří čas. Služby Writefull využívá i řada vydavatelů.

Více informací

Pôsobivé vizualizácie dát so SAGE Research Methods 29. 6. 2021 - SAGE Publications

Najnovšia kolekcia Sage Research Methods učí začínajúcich aj pokročilých vedcov, ako vytvárať pôsobivé vizualizácie dát, vybrať si vizualizačný nástroj a najvhodnejší typ grafu ku konkrétnemu dátovému príbehu. Súčasťou SRM Data Visualization sú:

  • 30 hodín praktických vzdelávacích videí
  • galéria grafov rozdelených do piatich kategórií vizualizácií
  • cvičné súbory údajov s návodmi, ako vytvoriť vizualizáciu
  • prehľady 75 vizualizačných nástrojov od Excelu po Python
  • tipy, ako grafy použiť v prezentáciách a komentované príklady nevhodného použitia

S obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie a ukážky:

Více informací

Přejeme Vám krásné léto! 29. 6. 2021 - Albertina icome Praha

Přejeme Vám krásné léto plné odpočinku, pohody, sluníčka a příjemných zážitků!

Děkujeme za Vaši přízeň. Vaše AiP.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

Nestihli jste ProQuest Day? Pusťte si ho ze záznamu. 24. 6. 2021 - Albertina icome Praha / ProQuest

Ve čtvrtek 17. 6. se po delší době uskutečnilo setkání ProQuest Day, tentokrát pouze v online podobě. Počet účastníků z ČR a SR se vyšplhal ke 140, byli mezi nimi informační a vědečtí pracovníci z institucí s přístupem k e-zdrojům a nástrojům ProQuest, a další zájemci.

Neměli jste v uvedený den možnost program sledovat? Pusťte si záznamy jednotlivých příspěvků.

Můžete zhlédnout např. případovou studii, jak Národní technická knihovna využívá moderovaný nákup a krátkodobé výpůjčky e-knih, a jak zdarma publikovat a zviditelnit závěrečné práce Vaší univerzity v celosvětově největší databázi závěrečných prací ProQuest Dissertations & Theses a textové a datové dolování a analýzu sentimentu v TDM Studio.

Zveřejnili jsme i novinky a ukázky zaměřené na zpřístupňování primárních pramenů v digitální podobě, jak O'Reilly podporuje vzdělávání v ekonomických a technických oborech a co v databázi ProQuest Central najdou přírodovědci a technici.

Více informací