SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Oxford University Press se připojilo k Initiative for Open Abstracts 5. 1. 2021 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) oznámilo, že se připojí k Iniciativě pro otevřené abstrakty (I4OA), která usiluje o spolupráci mezi vydavateli, knihovníky, výzkumnými pracovníky a dalšími zúčastněnými stranami s cílem prosazovat a podporovat neomezenou dostupnost abstraktů vědeckých publikací, zejména článků v časopisech a kapitol knih, v důvěryhodných úložištích, kde jsou otevřené a přístupné pro strojové čtení. Otevřené abstrakty poskytují např. příležitost k analýze pomocí dolování textu, zpracování přirozeného jazyka anebo umělé inteligence.

Více informací

Věhlasné britské a nizozemské univerzity zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global 5. 1. 2021 - ProQuest

Další dvě evropské univerzity – Wageningen University & Research (zaměření na výrobu potravin, krmiv a bio produktů, na přírodní zdroje a životní prostředí, ad.) a Royal College of Art (zaměření na umění a design) nově uveřejňují závěrečné práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.

Více informací

Snadnější vyhledávání souvisejících článků na platformě Taylor & Francis Online a podpora SeamlessAccess 23. 12. 2020 - Taylor & Francis Group

Taylor & Francis na své platformě Taylor & Francis Online nově u všech článků přidává funkci Further reading, která uživatelům zásadně zjednodušší vyhledávání souvisejících a doporučených článků z celkového počtu 4,5 milionu článků, které aktuálně na Taylor & Francis Online najdete. Autorům článků pak tato novinka pomůže dostat jejich články do zorného pole dalších vědců, kteří pracují na dobných tématech.

Tuto funkci uvidíte u všech článků po pravé straně – ukázka. K dalším článkům se dostanete přes následující volby:

  • People also read – články, které si také uživatelé čtou
  • Recommended articles – doporučené články, funkce podporovaná umělou inteligencí, spojitost je založena na klíčových slovech a na obsahu samotného článku
  • Cited by – další články, které odkazovaly a citovaly daný článek, zahrnuty jsou i odkazy na články dostupné na platformách jiných vydavatelů

Taylor & Francis je od začátku prosince navíc dalším poskytovatelem, který pro institucionální přihlášení u platformy Taylor & Francis Online využívá integraci služby SeamlessAccess.

Více informací

PF 2021 - poděkování a vše nejlepší do nového roku 19. 12. 2020 - Albertina icome Praha

Vánoce jsou za dveřmi a my bychom vám rádi poděkovali za celý rok, který byl neuvěřitelnou výzvou pro všechny z nás. Všem našim zákazníkům, uživatelům a dalším příznivcům přejeme spokojené vánoční svátky ve společnosti nejbližích, a do nového roku všechno dobré, hodně štěstí, zdraví a brzký návrat do „normálu“.

Vaše AiP

Ilustrace Eva Holická

Více informací

McGraw-Hill: podcasty v AccessMedicine a knižné novinky 18. 12. 2020 - McGraw-Hill Professional

Novinkou v kolekcii AccessMedicine sú voľne dostupná séria audio nahrávok S2D: The Symptom to Diagnosis Podcast. Začína so 6 podcastmi. Nové časti pribudli aj do Harrison's Pod­class, všetky sú tiež voľne dostupné. Okrem multimédií sú v AccessMedicine aj knižné novinky:

Do AccessPharmacy pribudli:

…a do špecializovaných portálov:

Chcete dohodnúť online školenie v češtine alebo slovenčine? Uvažujete o predplatnom pre vašu inštitúciu? Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací

Stavebníctvo: novinky a nástroje v Knovel Library 14. 12. 2020 - Knovel | Elsevier

Ťažisko sekcie Civil Engineering & Construction Materials tvoria knihy American Society of Civil Engineers, CIBSE, Institution of Civil Engineers, Elsevier, Wiley, Institution of Structural Engineers a ďalších spoločností. Zastúpené sú inžinierske staviteľstvo, budovy a ich energetická hospodárnosť, stavebné materiály, ako sú betón, asfalt, bitumen, drevo a ďalšie.

V súvisiacich sekciách sú príručky z dopravného a environmentálneho inžinierstva, geovied, vrátane geodézie, geotechniky a vodného hospodárstva, ďalej projektového manažmentu či aplikovanej matematiky. Napr. od Transportation Research Board, Geological Society of London, European Association of Geoscientists & Engineers, American Water Works Association, International Water Association a Society for Industrial and Applied Mathematics. Z najnovších sú to:

Podstatou Knovel Library sú interaktívne a analytické nástroje:

Osobný účet umožňuje nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vzdialene vstupovať do Knovel Library. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v slovenčine alebo češtine? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací

Strojárenstvo: novinky a nástroje v Knovel Library 7. 12. 2020 - Knovel | Elsevier

Ťažisko sekcie Mechanics & Mechanical Engineering tvoria knihy Elsevier, Wiley, American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers, REHVA, American Society of Plumbing Engineers, American Water Works Association a ďalších spoločností.

Zastúpené sú návrh, konštruovanie a výroba strojov, potrubná doprava, úprava vzduchu, mechanika tekutín a ďalšie odbory. V súvisiacich sekciách sú knihy od International Society of Automation, American Society for Quality, Project Management Institute a Society of Manufacturing Engineers. Z najnovších sú to:

Podstatou Knovel Library sú interaktívne a analytické nástroje:

Osobný účet umožňuje nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vzdialene vstupovať do Knovel Library. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v slovenčine alebo češtine? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací

IOP Publishing představuje novou sérii environmentálních časopisů s otevřeným přístupem 2. 12. 2020 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) chystá novou sérii Environmental Research, která nabídne odborné časopisy pro environmentální vědy v režimu OA. Prvním titulem je Environmental Research: Infrastructure and Sustainability (ERIS), který doplňuje již zavedené OA tituly Environmental Research Letters (ERL) a Environmental Research Communication­s (ERC).

ERIS, který nyní přijímá příspěvky, je multidisciplinární časopis zabývající se důležitými výzvami týkajícími se všech aspektů rozvoje infrastruktury a udržitelnosti.

Série Environmental Research se rozroste v průběhu roku 2021 o další tituly a obsahově bude pokrývat všechny hlavní oblasti výzkumu životního prostředí. Všechny časopisy budou plně OA a budou vedeny specializovanou redakční radou.

Více informací

Nestihli jste miniINFORUM? Pusťte si záznam. 25. 11. 2020 - Albertina icome Praha / Albertina icome Bratislava

Ve čtvrtek 19. 11. proběhla v naší režii virtuální konference miniINFORUM 2020. Počet účastníků z ČR a SR se vyšplhal k číslu 150, a tento zájem nás rozhodně velmi potěšil. Příspěvky seznamující s novinkami byly proloženy dvěma videopříspěvky.
Neměli jste v uvedený den možnost program sledovat? To v případě virtuální konference nevadí, protože kouzelné tlačítko Record zaznamenalo průběh celé akce, viz www.miniinforum.cz.

miniINFORUM 2020 se zaměřilo na e-knihy, portál JoVE, který kombinuje odborné články a výukové lekce s praktickými videi, a na antiplagiátorský systém Urkund by Ouriginal. miniAnketa mezi akademickými knihovnami z různých koutů republiky poodhalila, jak knihovny, jejich uživatelé a vedení univerzit spolupracují v době koronavirové. A namísto tradičně netradičního zahájení došlo tentokrát až zcela na závěr na pozvání do AiP Wellness.

Více informací