SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Stiahnite si zdarma knihy z lekárskej fyziky 29. 1. 2019 - IOP Publishing

Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine sprístupnilo IOP Publishing od 28. 1. do 10. 2. 2019 e-knihy z lekárskej fyziky:

Knihy si môžete zdarma stiahnuť vo formátoch Kindle, ePub a PDF alebo prečítať online na hore uvedených odkazoch.

Vydavateľstvo Institute of Physics vydáva odborné časopisy a knihy zamerané na teoretické a aplikované fyzikálne vedy vrátane lekárskej fyziky a biofyziky. Napr. knižné edície IOP Series in Global Health and Radiation Oncology, Series in Physics and Engineering in Medicine and Biology v spolupráci s Institute of Physics and Engineering in Medicine a Biophysical Society-IOP series.

Bez časového obmedzenia si môžete prečítať prvé kapitoly všetkých e-kníh IOP Publishing a knihy z edície Physics World Discovery. Súčasťou sú aj From Particle Physics to Medical Applications a Proton Beam Therapy.

Více informací

Primární zdroje od ProQuestu bodují v Británii 26. 1. 2019 - ProQuest

Britská nezisková organizace pro podporu vědy a výzkumu JISC označila ProQuest jako „preferovaného dodavatele“ pro nákup digitalizovaných archivních pramenů. Po úspěšné dvouleté pilotní studii získaly vysokoškolské instituce ve Velké Británii dlouhodobý přístup do 20 primárních zdrojů a to až do roku 2022.

Reakce získané od fakult potvrdily, že historické sbírky v digitální podobě jsou pro akademiky klíčovým zdrojem v jejich vědeckovýzkumné práci. Staly se důležitým doplňkem tradičních zdrojů používaných v akademických institucích a studie JISC potvrdila jejich popularitu mezi akademickými institucemi. Nákup databází v rámci projektu JISC vycházel z podrobného posouzení obsahu zdrojů a důkladných analýz studijních plánů vysokoškolských institucí ve Velké Británii.

ProQuest nabízí celou řadu primárních informačních zdrojů. Zdigitalizované:

multimediální obsah:

Chcete u vás některý z uvedených zdrojů vyzkoušet? Napište Kláře Loukotové (ČR) nebo Lucii Poledníkové (SR) a my zařídíme zkušební přístup.

Více informací

Nové časopisy v ACM Digital Library 25. 1. 2019 - ACM - Association for Computing Machinery

Digitálnu knižnicu ACM rozšíria štyri časopisy:

Bližšie informácie o zameraní časopisov ako aj o možnostiach publikovať v nich sa dozviete na ACM Publications.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k ACM Digital Library, automaticky získate prístup ku všetkým novým časopisom.

Více informací

Vydavatelství SAGE vyhrálo 6 ocenění 21. 1. 2019 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing získalo cenu Modern Library Award (MLA) za svoji službu SAGE Video a 5 ocenění Choice Outstanding Academic Title.

Modern Library Award (MLA) se uděluje elitním produktům a službám, které jsou hodnoceny na základě kvality, funkčnosti, hodnoty, zkušeností se zákaznickou podporou a dle celkové spokojenosti knihovníků, kteří daný produkt nebo službu využívají. Služba SAGE Video, která obsahuje vzdělávací videa pro výzkum a výuku v klíčových společenskovědních oborech, získala Gold Award (celkem 8,15 bodu z 10).

Seznam titulů Choice Outstanding Academic Title je každoroční výběr top akademických titulů (cca 10 % z celkových asi 6 000 děl). V letošním roce získalo toto ocenění 5 databází a titulů vyd. Sage:

Máte-li zájem některý z těchto zdrojů vyzkoušet nebo získat informace o cenách, kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Najdôležitejšie články z transfúziológie: december 2018 17. 1. 2019 - Evidentia Publishing

Článkom mesiaca podľa NHS Blood and Transplant Systematic Review Initiative bol v decembri 2018 Randomized Trial of Platelet-Transfusion Thresholds in Neonates.

Celý prehľad top článkov si prečítate v Transfusion Evidence Alert.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z transfúziológie a hematológie.

Více informací

Academic Video Online nabídne více než 1000 videí z BBC Studios 16. 1. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

Na základě rozšířené dohody mezi společností ProQuest a BBC Learning, mohou nyní knihovny prostřednictvím předplatného Academic Video Online získat přístup k více než 1 500 edukačních, dokumentárních a zpravodajských videí z produkce BBC Studios.

„BBC Learning je již dlouho považován za zlatý standard kvalitního video obsahu pro akademickou sféru ve vysoce kvalitním streamingovém formátu“, řekl Matt Gallagher, odborný asistent informační vědy a knihovník na University of the Sciences ve Philadelphii. V nadcházejících měsících přidá ProQuest více než 1 500 videí a nabídku bude v příštích letech dále rozšiřovat. Výběr bude realizován ve spolupráci s odborníky na obsah a archivaci z BBC Studios, v řadě případů půjde o dříve nedostupný obsah z 80leté historie BBC. Tematicky se výběr zaměří na vědu, techniku, divadlo, literaturu a další oblasti akademického zájmu. Část titulů bude k dispozici pro trvalý přístup prostřednictvím programu Build by Choice, což umožní knihovnám rozšiřovat své videokolekce bez dodatečných nákladů.

Academic Video Online aktuálně nabízí více než 65 000 filmů, dokumentů a vzdělávacích videí. Máte zájem o zkušební přístup nebo detailnější informace k této službě? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Transplantácie orgánov: top klinické testy v roku 2018 16. 1. 2019 - Evidentia Publishing

Počas roku 2018 Peter Morris Centre for Evidence in Transplantation vybralo 120 článkov, ktoré považuje za najdôležitejšie pre svoj klinický význam a metodologickú kvalitu z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch v oblasti transplantácie orgánov.

Najčastejšie zobrazovanými prehľadmi z 22 000 záznamov, ktoré sú v Transplant Library, boli v roku 2018:

  • Treatment of chronic antibody mediated rejection with intravenous immunoglobulins and rituximab: A multicenter, prospective, randomized, double-blind clinical trial
  • Belimumab in kidney transplantation: an experimental medicine, randomised, placebo-controlled phase 2 trial
  • Prospective randomized study of conversion from tacrolimus to cyclosporine A to improve glucose metabolism in patients with posttransplant diabetes mellitus after renal transplantation

Celý prehľad top 10 článkov je v decembrovom Transplant Evidence Alert. Prehľady sú voľne dostupné do 31. 1. 2019.

Více informací

Průzkum ukázal, že uživatelé stále častěji využívají vzdálený přístup k e-zdrojům 14. 1. 2019 - UKSG eNews

Dle výsledků průzkumu, které uveřejnila společnost OpenAthens, zkušenosti knihoven v poskytování přístupu k digitálnímu obsahu ukazují, že stále více studentů a vědeckých pracovníků pracuje vzdáleně a přes mobilní zařízení, roste tak zájem o vzdálený přístup ke knihovním zdrojům. 98 % knihovníků zapojených do studie zaznamenalo tento zvýšený požadavek a téměř dvě třetiny respondentů (62 %) uvedly, že očekávají, že poptávka bude ještě narůstat v příštích 12 měsících.

Knihovníci uvedli řadu důvodů pro tento trend – možnost flexibilní práce díky novým technologiím, nárůst distančního vzdělávání a dalších nových metod výuky a také časový tlak, který nutí studenty a vědce věnovat se studiu a výzkumu po večerech a o víkendech, kdy jsou doma.

Knihovníci (77 %) cítí, že se tomuto trendu musí přizpůsobit, což pro ně znamená řadu výzev, např. zlepšení technických znalostí. Stejně tak jsou kladeny ale vyšší nároky i na technickou zdatnost samotných uživatelů, aby efektivně mohli vzdáleně využívat předplacené zdroje. V komentářích knihovníci vyzdvihli potřebu pomoci uživatelům zlepšit jejich digitální dovednosti a gramotnost, spolu s rozšířenou online podporou.

Průzkum shromáždil informace od více než 900 knihovníků z celého světa a výsledky jsou k dispozici online – Librarians’ experiences in providing access to digital content.

Potřebujete poradit se vzdáleným přístupem do e-zdrojů, které Vaše knihovna předplácí? Obraťte se na naši podporu.

Více informací

BBC Ladmark Video exkluzívne na platforme Alexander Street 12. 1. 2019 - Alexander Street, a ProQuest Company

BBC Landmark Video predstavuje exkluzívny HD pohľad na krásu prírody okolo nás. Ideálny pre výučbu prírodných vied, biológie, geografie, geológie, náuky o Zemi, environmentalis­tiky, klimatológie a ďalších. Video kolekcia začína s 67 videami zo sérií Planet Earth, Blue Planet, Nature’s Great Events, Frozen Planet, Life Story, Africa a Spy in the Wild. V nasledujúcich rokoch budú pridané ďalšie.

Exkluzívne len u ProQuestu. Dostupná je formou predplatného alebo jednorazového nákupu. Inštitúcie s prístupom k Academic Video Online majú prístup automaticky rozšírený o BBC Landmark Video.

Více informací