SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

McGraw-Hill Medical: behaviorálna medicína, patológia, praktické lekárstvo a viac 10. 12. 2019 - McGraw-Hill Professional

Na platforme McGraw-Hill sú dostupné nové knihy, multimediálne a štúdijné materiály v AccessMedicine:

Zo špecializovaných kolekcií:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Více informací

Multimedia Fluid Mechanics je teraz online 28. 11. 2019 - Cambridge University Press

Cambridge University Press spustil online verziu obľúbeného DVD Multimedia Fluid Mechanics. Väčšina pedagógov a študentov pozná pôvodnú tlačenú knihu a DVD pod familiárnym názvom Homsy podľa mena hlavného autora. Projekt podporili National Science Foundation a NASA.

Multimedia Fluid Mechanics Online slúži ako rozšírenie textových učebníc mechaniky tekutín. Súčasťou je multimediálna knižnica 800 komponentov, desiatky interaktívnych animácií a 20 virtuálnych laboratórií v moduloch Kinematics, Dynamics, Interfacial Phenomena, Similarity & Scaling, Boundary Layers, Turbulence, Control Volumes a History.

Online verzia je optimalizovaná pre hlavné webové prehliadače a operačné systémy. Simulácie a videá boli prerobené, aby nevyžadovali inštaláciu plug-inov. Ľahkú prácu s textami podporuje softvér MathJax.

Dostupná formou predplatného pre neobmedzený počet súčasne pracujúcich používateľov.

Více informací

Knihy s oceněním Medical Book Award 2019 22. 11. 2019 - British Medical Association

Ocenění kniha roku od Britské lékařské asociace – BMA Medical Book of the Year 2019 – získala publikace Travel Medicine, 4th Edition vydavatelství Elsevier.

V kategoriích jednotlivých oborů se umístily knihy z vydavatelství Wolters Kluwer / LWW, Cambridge University Press, Elsevier, Oxford University Press, ad.

První cenu ve svojí kategorii získaly např.:

Většina z oceněných knih je dostupná v elektronické podobě na platformách vydavatelů. Chcete získat přístup? Kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Luciu Poledníkovú (SR).

Více informací

Nové rozhraní ProQuest One sbírá ocenění 21. 11. 2019 - ProQuest

Nové vyhledávací rozhraní ProQuest One, které bylo představeno na začátku letošního roku, získalo ocenění nejlepší rozhraní (Best Interface) v rámci Annual Readers’ Choice Awards, které každoročně uděluje časopis Charleston Advisor.

V kategorii Best effort byla oceněna společnost BioOne a v kategorii Best Contract Options pak Cambridge University Press.

ProQuest One Academic figuruje také na seznamu Outstanding Academic Title list pro rok 2019, který každoročně uveřejňuje časopis Choice Magazine (vydavatelem je Association of College & Research Libraries). Na seznam se dostane pouze top výběr recenzovaných akademických knižních publikací a online zdrojů, které byly editory magazínu Choice v předchozím roce recenzovány. Ve své recenzi Choice Magazine označil ProQuest One Academic za ’highly recommended’.

Více informací

Které časopisy Karger začnou od ledna vycházet v režimu OA? 20. 11. 2019 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger přesouvá pět svých časopiseckých titulů mezi OA tituly, a to od ledna 2020:

Vydavatelství Karger se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd. Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu, stejně tak seznam open access časopisů.

Chcete vědět více o publikování v časopisech Karger? Zhlédněte prezentaci a/nebo si vyžádejte příručku How to get your biomedical paper published. Vítaným pomocníkem pro autory je také nástroj Journal Scout.

Více informací

Nové knihy IOP: laser, kvantová a štatistická mechanika 20. 11. 2019 - IOP Publishing

Medzi koncoročnými knižnými novinkami IOP Publishing sú:

Onedlho vyjdú aj:

  • Machine Learning for Tomographic Imaging a 2. vydanie Scientific Basis of the Royal College of Radiologists Fellowship v spolupráci s Institute of Physics and Engineering in Medicine
  • Extreme Solar Particle Storms v spolupráci s American Astronomical Society
  • Handbook of Exact Solutions to the Nonlinear Schrödinger Equations
  • A Course on Digital Image Processing with MATLAB®

Z novších kníh často používanými sú:

S obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné prvé kapitoly a e-knihy z edície Physics World Discovery, ktoré si môžete zdarma prečítať a stiahnuť celé.

E-knihy IOP sú dostupné formou trvalého nákupu v kolekciách AAS-IOP Astronomy, Expanding Physics a Concise Physics. Radi poskytneme bližšie informácie o možnostiach sprístupnenia pre vašu inštitúciu.

Více informací

Nejvlivnější egyptský deník Al-Ahram online 17. 11. 2019 - UKSG eNews

East View Information Services oznámilo zpřístupnění digitálního archivu nejvlivnějšího egyptského Al-Ahram (الأهرام, „Pyramidy“), který byl založen v roce 1875 a je jedním z nejvýznamnějších na Blízkém východě. Al-Ahram pokrývá celou řadu egyptských zpráv, včetně ekonomiky, politiky, sociálních témat, sportu a umění. Digitální archiv poskytuje čtenářům takové funkce, jako je digitalizace na úrovni stránky, kompletní původní grafika a možnost plnotextově prohledávat text.

Digitální archiv Al-Ahram je součástí Global Press Archive East View, který je výsledkem iniciativy Stanford University Libraries a Hoover Institution Library & Archives, které usillují o digitální uchovávání a zpřístupnění tisíců původních tištěných novinových titulů.

Více informací

Tipy a triky, jak vytěžit maximum ze statistik COUNTER 5 v Excelu 16. 11. 2019 - UKSG eNews

V rámci série Foundation Class vydala iniciativa COUNTER nový bezplatný online tutoriál, který je praktickou ukázkou toho, jak pracovat se statistickými výstupy COUNTER 5 v Excelu. Vysvětluje, jak vytvořit kontingenční tabulku, aby bylo možné provést podrobnou analýzu statistických ukazatelů, jak vytvořit součty nebo přizpůsobit sestavy vašim vlastním specifikacím.

Tento tutoriál vytvořila pro komunitu COUNTER Kornelia Junge ze společnosti Wiley, která je členkou výkonného výboru COUNTER. Její tutoriál obsahuje tipy a triky, jak vytěžit maximum ze statistik COUNTER pomocí Excelu.

Tutorial je k dispozici na YouTube kanálu COUNTER, kde najdete i další užitečné tutoriály.

Řada vydavatelů, se kterými spolupracujeme, již nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER 5 (např. Royal Society of Chemistry, Brill, Oxford University Press, ProQuest, Ovid, Taylor & Francis, Royal Society Publishing, ad.). Máte-li dotazy ke svým statistikám, obraťte se na naši podporu.

Více informací

Tematicky zaměřené seznamy e-knih vám usnadní výběr titulů pro vaše uživatele 15. 11. 2019 - ProQuest

Pro instituce, které využívají platformu pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central, jsou nově připraveny předvybrané seznamy e-knih na konkrétní témata. Tzv. curated topic lists mohou knihovníkům významně ušetřit práci s vyhledáváním relevantních titulů a sloužit jim jako vodítko pro výběr titulů.
Nové seznamy jsou přidávány každý měsíc, a na každém seznamu je cca 50 titulů. Aktuálně dostupné se zaměřují např. na Women in STEM, Smart Cities, Artificial Intelligence, Data Science, Cybersecurity, Research & Study Skills, LGBTQ Studies, Reconstructive Surgery, a mnoho dalších témat. K seznamům se dostanete po přilogování do LibCentral, zobrazují se přímo na titulní stránce po pravé straně.

Chcete-li navrhnout další téma, zadejte jej prostřednictvím ProQuest Idea Exchange.

Více informací