SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Videá JoVE pre študentov farmakológie 19. 9. 2023 - MyJoVE Corp.

Spoločnosť JoVE, popredný producent a vydavateľ video zdrojov pre vedecký výskum a vzdelávanie, predstavila nový vzdelávací video program JoVE Core Pharmacology pre študentov bakalárskych ročníkov. Video animácie sú rozdelené do sekcií:

 • General Pharmacological Principles
 • Adverse Drug Effects and Chemical Toxicity
 • Pharmacokinetics
 • Pharmacodynamics
 • Drugs Acting on Autonomic Nervous System: Cholinergic Agonists and Antagonists Agents
 • Drugs Acting on Autonomic Nervous System: Adrenergic Agonists and Antagonists Agents
 • Skeletal Muscle Relaxants
 • Local Anesthetics

Videá v kolekcii vysvetľujú základné pojmy a kľúčové prvky farmakológie liečiv a objasňujú logiku často používaných klinických liekov a ich použitie v liečbe.

S novým modulom JoVE Education sa môžete zoznámiť cez voľne dostupné náhľady. Bližšie informácie o JoVE Education a JoVE Research poskytnú Jakub Petřík (ČR) a Lucia Poledníková (SR).

Více informací

Představujeme Oxford Journals Collection na rok 2024 29. 8. 2023 - Oxford University Press

Nahlédněte do připravovaných časopiseckých kolekcí Oxford University Press na rok 2024. Součástí hlavní kolekce bude 375 časopisů s retrospektivou od roku 1996, z toho více než 70 % impaktovaných. Do kolekce přibyde 8 nových časopisů:

 • British Journal of Radiology (BJR)
 • Dentomaxillofacial Radiology (DMFR)
 • Journal of Bone and Mineral Research (JBMR)
 • Journal of Evolutionary Biology
 • Art History
 • Biometrics
 • Bulletin of the Chemical Society of Japan (BCSJ)
 • Chemistry Letters

Ve všech předmětových kolekcích (Medicine, Life Sciences, Social Sciences, Humanities, Law, Mathematics & Physical Sciences) publikují laureáti Nobelovy ceny. V roce 2022 platforma Oxford Journals zaznamenala více než 250 000 000 s­tažení.

Starší ročníky jsou dostupné prostřednictvím Oxford Journals Archive, který lze získat formou trvalého nákupu, předplatného na kalendářní rok nebo cestou evidence based acquisition (EBA).

Korespondenční autoři ze zapojených institucí mají možnost publikování v hybridních a OA titulech OUP v režimu Open Access bez nutnosti hradit poplatek za zpracování článku (Article Processing Charge, APC).

Informace k předplatnému na rok 2024 vám podají Filip Vojtášek a Miriam Suchoňová.

Více informací

Imunológia a mikroskopické techniky v JoVE Encyclopedia of Experiments 15. 8. 2023 - MyJoVE Corp.

JoVE Encyclopedia je rozšírená o novú sekciu zameranú na imunológiu a mikroskopické techniky, ktoré pribudli do existujúcej sekcie biologických techník.

 • Sekcia Immunology obsahuje experimentálne postupy zamerané na izoláciu, kultiváciu, diferenciáciu a funkčnú analýzu rôznych imunitných buniek. Tieto postupy sú určené na skúmanie rôznych aspektov imunitného systému a jeho bunkových zložiek. Zahŕňajú manipuláciu a štúdium imunitných buniek získaných z ľudských a myších modelov.
 • MicroscopyTechni­ques v sekcii Biological Techniques ponúka súbor vysoko presných metód na skúmanie rôznych biologických javov v rôznych mierkach. Tieto techniky vrátane mikroskopie TIRF, mikroskopie mriežkových listov, mikroskopie tmavého poľa, AFM a ďalších umožňujú vedcom vizualizovať a kvantifikovať dynamické procesy, bunkové štruktúry a molekulárne interakcie s výnimočným rozlíšením a presnosťou. Tieto techniky posyktujú neoceniteľný pohľad na základné biologické procesy, čo umožňuje hlbšie pochopenie bunkového správania, molekulárnej dynamiky a mechanizmov chorôb.

JoVE Encyclopedia of Experiments je prvá online video encyklopédia pokročilých výskumných experimentov na svete. Dostupná je ako súčasť JoVE Unlimited a JoVE Research.

Více informací

Chystá se dvoujazyčná knižní série The Hsu-Tang Library of Classical Chinese Literature 10. 8. 2023 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press představuje novou knihovnu klasické čínské literatury The Hsu-Tang Library of Classical Chinese Literatur, která obsahuje dvojjazyčná vydání literatury od dynastie Čou po konec císařské Číny v roce 1911, tzn. tři tisíciletí klasické čínské literatury.

Tato nová série, kterou podpořil velkorysý dar Agnes Hsu-Tangové a Oscara Tanga, bude vydávat filozofickou, historiografickou a náboženskou literaturu, poezii, beletrii a drama, a představí nejen mistrovská díla, ale i méně známá díla a díla z širší sinografické sféry.

Oxford University Press vydá jednotlivé svazky v tištěné i v digitální podobě prostřednictvím online platformy. Přehled chystaných svazků.

Pro více informací si přečtěte článek Launching the Hsu-Tang Library of Classical Chinese Literature on the 250th Anniversary of the Complete Library of the Four Treasuries.

Více informací

Integrated Critical Thinking and Clinical Reasoning in Pharmacy Practice v AccessPharmacy 9. 8. 2023 - McGraw-Hill Professional

Počas letných mesiacov pribudli do vzdelávacieho portálu AccessPharmacy:

Evidence-Based Pharmacy Practice Updates nájdete nové články:

 • Thiazide Diuretics in Hypertension: Hydrochlorothiazide Versus Chlorthalidone
 • Preventing Venous Thromboembolism After a Traumatic Fracture—Aspirin or Low Molecular Weight Heparin
 • Pemafibrate and the PROMINENT trial—Will this trial show benefit of a fibric acid derivative added to statin therapy?
 • Empagliflozin and the EMPA-KIDNEY trial

Nové a aktualizované texty, multimédiá, prípadové štúdie a nástroje sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre ašu inštitúciu? Napíšte Jane Machonskej (ČR) alebo Lucii Poledníkovej (SR).

Více informací

Literární věda a lingvistika v Academic Complete Ebooks. Nejčastěji používané e-knihy 8. 8. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

V kolekci Academic Complete je dostupných 9 846 knih zaměřených na literární vědu a lingvistiku. Tento rok jsou v Evropě nejčastěji vyhledávané tituly:

V Česku:

Na Slovensku:

Těžisko tvoří knihy od John Benjamins Publishing, De Gruyter, Taylor & Francis, BRILL, Cambridge Scholars, Oxford University Press, Bloomsbury, Multilingual Matters, Cambridge University Press, Wiley a dalších, často univerzitních vydavatelství. Zastoupené jsou také tituly v češtině – z nakladatelství Karolinum Univerzity Karlovy a z nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity.

Najvíce knih v Academic Complete je v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině, italštině a češtině. Najdete zde také knihy v holandštině, čínštině, arabštině, portugalštině, polštině, ruštině, švédštině, ukrajinštině, řečtině, latině, maďarštině a mnoha dalších jazycích.

Knihy jsou dostupné na platformách ProQuest Ebook Central a ProQuest pro instituce s licencovaným přístupem přes konzorcium CzechElib.

Chcete mít k dispozici celý seznam 50 nejpoužíva­nějších knih v Evropě zaměřených na literární vědy a lingvistiku? Napište Lucii Poledníkové.

Více informací

Uživatelé Web of Science nově vyhledávají i v databázi dizertací a diplomových prací! 7. 8. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

V polovině července byla na platformu Web of Science přidána nová kolekce ProQuest Dissertations & Theses Citation Index (PQDTCI), která umožňuje vyhledávání v kolekci více než 5,6 milionu záznamů disertací a diplomových prací z více než 4 000 univerzit z 60 zemí světa (včetně České republiky). Uživatelé z institucí, které předplácejí alespoň jednu z částí Web of Science Core Collection, již mají tuto databázi ve vyhledávání automaticky dostupnou.

Integrace ProQuest Dissertations & Theses do služby Web of Science (WoS) přináší unikátní možnost provádět rozsáhlé rešerše a vyhledávat z jednoho místa v časopisech, příspěvcích z konferencí, preprintech, patentech, diplomových a dizertačních pracích, a dalších vědeckých publikacích.

ProQuest Dissertations & Theses Citation Index je samostatnou databází, která je standardně zahrnuta do vyhledávání ve všech databázích (All Databases Search). Uživatelé PQDTCI mají k dispozici všechny nástroje pro vyhledávání, zpřesňování a analýzu výsledků, které jsou vlastní platformě Web of Science. Uživatelé mohou také omezit své vyhledávání na dizertační a diplomové práce tím, že zvolí vyhledávání pouze v ProQuest Dissertations & Theses Citation Index. Detailní info k vyhledávání viz PQDT Citation Index Quick Reference Guide a FAQ.

Instituce, které předplácejí oba zdroje – WoS a PQDT Global – mají navíc nastaveno prolinkování z WoS na více než tři miliony plných textů kvalifikačních prací na platformě ProQuest.

1. září se uskuteční webinář Web of Science Essentials – PQDT Citation Index. V letošním roce plánuje Clarivate ještě přidat u záznamů v PQDTCI prolinkování na Cited References (citované záznamy) a Related Records (související záznamy).

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých dizertací a diplomových prací do programu ETD Dissemination. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k pracím jejich studentů převedeným do elektronické podoby (seznam institucí, které jsou již do programu zapojeny). A od roku 2021 mají také k dispozici Electronic Theses and Dissertations Dashboard, který vizuální formou prezentuje chování uživatelů.

Více informací

Vydavatelství OUP rozšiřuje OA program o další časopisy 7. 8. 2023 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press (OUP) přesouvá další odborné časopisecké tituly mezi OA tituly, a to od ledna 2024:

Korespondenční autoři z konkrétních institucí mají možnost publikování v titulech OUP v režimu OpenAccess bez nutnosti hradit poplatek za zpracování článku (Article Processing Charge, APC).

Více informací

Slevy na e-knihy v ProQuest Ebook Central 5. 8. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

Do konce roku 2023 běží několik slevových akcí na nákup e-knih na plaformě ProQuest Ebook Central:

 • 15% sleva na e-knihy z produkce vydavatelství Elsevier a IGI Global se zaměřením na umělou inteligenci (470+ titulů)
 • sleva 10%-30% na tituly vydavatelství Springer, sleva dle výše celkové objednávky. Výběr z 250 000 titulů
 • tituly IGI Global v neomezené licenci za cenu 1-User, obory: Education, Social Sciences, Library Science, Healthcare, Business Management, Public Administration, Computer Science, ad.
 • 25% sleva na DEI (Diversity, Equity and Inclusion) tituly. V nabíce přes 7 000 titulů od 12 vydavatelů
 • 20% sleva na Education tituly. V nabíce přes 3 600 titulů od 10+ vydavatelů, např. Australian Council for Educational Research, Jessica Kingsley Publishers, Taylor&Francis, Sage, ad.
 • 20% sleva na Business tituly. V nabíce přes 1 700 titulů od 20+ vydavatelů, např. Bloomsbury, Kogan Page, Emerald Group, De Gruyter, Simon & Schuster, University of Toronto Press, Yale University, ad.
 • 20% sleva na Traditional Medicine tituly. V nabíce přes 130 titulů od 10+ vydavatelů, ABC-CLIO, Cambridge Scholars Publishing, Duke University Press, Jessica Kingsley Publishers, ad.
 • 15% sleva na Migration Studies tituly. Více než 200 titulů od 30+ vydavatelů
 • 15% sleva na více než 87 000 titulů od více než 35 vydavatelů – např. Allen & Unwin, Australian Academic Press, Boydell & Brewer, British Small Animal Veterinary Association, Hong Kong University Press, Institution of Engineering and Technology (IET), Manchester University Press, New South Books, Australia (UNSW), Policy Press, ad.

Vedle toho ProQuest aktuálně nabízí produkci 35 vydavatelů, jejichž e-knihy lze zakoupit s 50% slevou, pokud je vaše knihovna již vlastní v tištěné podobě – např. American Mathematic Society, Edward Elgar Publishing, Elsevier, Human Kinetics, IGI Global, Rowman & Littlefield, SAGE Publications, World Scientific & Imperial College Press, ad. E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central.

Slevy platí do 31.12. 2023. Pro bližší informace a přehled titulů kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Nový obsah a vyhledávání na platformě O’Reilly 3. 8. 2023 - ProQuest, Part of Clarivate

O’Reilly’s Learning Platform for Higher Education (dříve Safari) je plnohodnotná vzdělávací platforma určená pro podporu dnešních studentů, kteří očekávají, že se budou učit online, ve svém vlastním čase a podle svých preferencí. Umožňuje knihovnám nabídnout uživatelům aktuální a relevantní materiály pro rychle se vyvíjející obory jako jsou IT technologie, obchod a podnikání.

Společnost O'Reilly průběžně provádí významná vylepšení napříč celou platformou, aby uživatelé našli to, co potřebují, rychleji a intuitivněji. Vyhledávání je poháněné umělou inteligencí nové generace, s personalizovanými výsledky, které reflektují preference a potřeby konkrétního uživatele. Moderní rozvržení navigace na horní liště vyzdvihuje to nejlepší, co O'Reilly nabízí, eliminuje nepřehlednost a poskytuje rychlý přístup ke klíčovým sekcím platformy.

Jen za letošní rok se na platformě O’Reilly for Higher Education objevilo 830 nových e-books, 360 audioknih a 180 videí. V roce 2022 přibylo celkem 734 audioknih, 2 503 knih a 897 videí, tematicky zaměřených např. na Programming Languages, Soft Skills, Leadership and Management, Machine Learning & AI, Data Engineering, Business Strategy, ad. Novinky nepocházejí jen z vydavatelství O'Reilly Media, ale i od dalších vydavatelů jako jsou Packt Publishing, Apress, Assemble You, Manning Publications, Ascent Audio, Pearson Education, John Wiley & Sons, Pragmatic AI Solutions, Recorded Books, McGraw Hill, MIT Sloan Management Review, ad.

Pro detailní seznámení s novou verzí O’Reilly for Higher Education si vyžádejte u AiP/AiB zkušební přístup pro vaši instituci.

Více informací