SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Stáhněte si sérii průvodců mapující publikační proces 31. 3. 2021 - Taylor & Francis Group

Vydavatelství Taylor & Francis připravilo pro všechny, kdo publikují v odborných časopisech, sérii praktických průvodců, která Vás provede celým publikačním procesem od výběru časopisu až po zaslání článku a recenzní řízení. Ke stažení jsou aktuálně dostupné:

Více informací

50% sleva na nákup e-books, které už máte v tištěné verzi 27. 3. 2021 - ProQuest

Z důvodu uzavření knihoven je v řadě případů obtížné dostat odbornou literaturu ke čtenářům, ať už z důvodů vzdálenosti nebo rozpůjčovanosti všech exemplářů. Řešením je nabídnout vašim uživatelům rychlý a snadný přístup k nejžádanějším titulům online! I letos totiž ProQuest nabízí u knižních titulů vybraných vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi. 50% slevu můžete získat v průběhu celého roku až do 31.12. 2021.

Tato speciální nabídka se týká produkce cca 70 vydavatelů, nap­ř.:

 • Bloomsbury Publishing
 • CABI
 • Edward Elgar Publishing
 • Emerald Group Publishing, Ltd.
 • Human Kinetics
 • John Benjamins
 • Peter Lang Publishing
 • Taylor & Francis
 • World Scientific & Imperial College Press
 • ad.

E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central. Stačí zaslat seznam tištěných knih z vašeho katalogu, připravíme pro vás ceník jejich e-verzí. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Politologický časopis a ďalšie nové vydania v Central and Eastern European Online Library 26. 3. 2021 - CEEOL - Central and Eastern European Online Library

Do časopiseckej kolekcie CEEOL pribudli nové vydania časopisov relevantných najmä pre vedcov a študentov, ktorí sa venujú politológii, teológii, lingvistike, literárnej vede, ekonomickým a historickým vedám:

Z otvorených časopisov pribudli FACTA UNIVERSITATIS – Philosophy, Sociology, Psychology and History, Revue Européenne du Droit Social a Teaching English with Technology.

Inštitúcie s predplatným CEEOL majú prístup automaticky rozšírený o nové časopisy a vydania. Pokiaľ vaša inštitúcia má záujem o prístup k časopisom, knihám a sivej literatúre na platforme CEEOL, neváhajte nás kontaktovať.

Více informací

Stáhněte si manuál s vysvětlením rozdílů mezi COUNTER 4 a COUNTER 5 statistikami! 23. 3. 2021 - UKSG eNews

Iniciativa COUNTER publikovala další část příručky pro knihovníky, týkající se klíčových rozdílů mezi COUNTER 5 a COUNTER 4 statistikami. Autorem je opět John Henry a hlavní důraz je kladen na srozumitelnos­t textů.

COUNTER bude publikovat postupně tzv. moduly (části příručky), které bude možné stáhnout. V tuto chvíli jsou dostupné:

Řada vydavatelů, se kterými spolupracujeme, již nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER 5 (např. Royal Society of Chemistry, Brill, Oxford University Press, ProQuest, Ovid, Taylor & Francis, SAGE, IOP Publishing, ICE Publishing, ad.). Máte-li dotazy ke svým statistikám, obraťte se na naši podporu.

Více informací

Nová video kolekcia BBC: Britain at War 17. 3. 2021 - Alexander Street, a ProQuest Company

ProQuest predstavil novú kolekciu BBC: Britain at War so 165 videami z dokumentárnych sérií BBC, najmä Britain’s Greatest Generation, Secrets of World War II a Churchill's Bo­dyguard. Spolu vyše 150 hodín dokumentárnych filmov je zameraných na vojnové konflikty od prvej svetovej vojny až po nedávne, ako bol konflikt v Afganistane.

Kolekcia slúži na obohatenie seminárov a prednášok zo svetových dejín, britských reálií či politológie. 95 % videí je dostupných len na platformách ProQuest. Videá môžete jednoducho integrovať do výučbových systémov, ako je Moodle.

Kolekcia je dostupná formou predplatného alebo trvalého nákupu pre akademické inštitúcie a verejné knižnice samostatne alebo ako súčasť Academic Video Online. Dobrá správa pre inštitúcie s prístupom k Academic Video Online, prístup máte automaticky rozšírený.

Více informací

Nové přírůstky v edici Very Short Introductions 17. 3. 2021 - Oxford University Press

Během 26 let připravilo vydavatelství Oxford University Press více než 660 příruček v edici Very Short Introductions (VSI). Nabízejí seriózní a čtivé úvody do širokého spektra témat/oborů. Jednotlivé tituly, které jsou něco mezi referenční příručkou a akademickou prací mají průměrně 120–180 stran, jejich autory jsou experti v daném oboru.

V rámci oslav 26. výročí je každý měsíc volně dostupná kapitola z vybrané příručky. Odkazy na tituly naleznete na facebookových stránkách, spolu s otázkami k zamyšlení a diskusi, které pokládají samotní autoři příruček. V březnu si přečtěte první kapitolu z Sikhism: A Very Short Introduction a v dubnu pak z Ritual: A Very Short Introduction.

Další novinky roku 2021:

Více informací

Brill dosáhl milníku 20.000 e-knih 12. 3. 2021 - Brill

Vydavatelství Brill nyní nabízí více než 20 000 elektro­nických knih z oblasti humanitních a sociálních věd, mezinárodního práva a lidských práv a biologie, přičemž každý rok přibyde více než 1 000 nových titulů. Lze si vybrat předmětové kolekce, specializované edice, nebo sestavit vlastní výběr e-knih přes Brill E-Book Select nebo Brill Evidence Select (EBA) – výběr jednotlivých titulů a akvizice založená na využití.

Nejžádanější tituly z katalogu e-knih:

Více informací

ProQuest One Literature oceněna jako Databáze roku 2020 11. 3. 2021 - Library Journal

Ve svém březnovém čísle Library Journal uveřejnil seznam nejzajímavějších databází a referenčních děl, které na svých stránkách recenzoval v roce 2020. Ve výběru „Best Databases of 2020“ zabodovaly např. databáze ProQuest One Literature a AccessScience (McGraw-Hill) nebo Refugees, Relief and Resettlement: Forced Migration and World War II. (Gale).

„Ačkoliv databází zaměřených na literaturu existuje hodně, tato databáze [ProQuest One Literature] je jedinečná v tom, že se chlubí více než 500 000 literárními texty, 1 200 odbornými časopisy, 20 000 e-knihami a 14 000 dizertacemi, a také multimediálním obsahem, např. audio nahrávkami Shakespearových her nebo video a audio nahrávkami básníků jako jsou Seamus Heaney nebo Langston Hughes, kteří recitují své dílo. Obsah je obdivuhodně široký a rozmanitý a rozhraní je elegantní a uživatelsky přívětivé.“

Pro zájemce rádi vyžádáme zkušební přístup. Kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Kompletní seznam Best Databases 2020.

Více informací

Urkund a Plagscan završují spojení spuštěním nového antiplagiátorského systému Ouriginal 11. 3. 2021 - Ouriginal

V pondělí 15. 3. bude spuštěna nová verze antiplagiátorského systému vzniklá spojením výhod dosavadních systémů Urkund a PlagScan již pod novým společným názvem Ouriginal. Hlavní novinky nové verze jsou:

 • Přepracované a modernizované uživatelské rozhraní Webinbox umožňuje jednodušší správu a archivaci kontrolovaných dokumentů
 • Součástí nového Webinboxu je nyní (podle oprávnění) i rozhraní pro správu implementace Ouriginal pro Vaši instituci
 • Nový modul Ouriginal Metrics využívá analýzu stylu a vzoru psaní konkrétního autora a skupiny jeho kolegů/studentů k přidání další úrovně kontroly a ochrany proti plagiarismu a psaní „na zakázku“
 • Další nový modul Cross Language Text Matching (CLTM) umožňuje identifikovat plagiarismus založený na použití překladu z jiného jazyka. CLTM v současnosti pokrývá angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, holandštinu, švédštinu, dánštinu a japonštinu

Dosavadní uživatelé získají novou verzi Webinboxu v rámci svého standardního předplatného. Moduly Ouriginal Metrics a CLTM jsou jim k dispozici za příplatek.

Více informací