SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Podzim ve znamení online konferencí 10. 9. 2020 - Albertina icome Praha

Letošní rok zatím příliš nepřál osobnímu setkávání během odborných konferencí. Řada akcí musela být zrušena nebo přesunuta na náhradní termín. Aktuálním trendem je pak překlopení tradiční konference do online podoby. Těchto virtuálních konferencí kvapem přibývá, rádi bychom Vás pozvali na některé z nich.

Již během příštího týdne se uskuteční tradiční setkání uživatelů Ex Libris, konference IGeLU 2020 (14.9. – 17.9.) s podtitulem Breaking out of your shelf, která v online podobě bude dostupná všem zájemcům. Zazní zde mimo jiné příspěvky zaměřené na discovery služby (např. Summon). Koncem září budete mít možnost se seznámit s digitálními nástroji Digital Science. Global Showcase 2020 konference (28.9. – 2.10.) je určena pracovníkům oddělení pro vědu a výzkum, knihovníkům a dalším zainteresovaným odborníkům, kteří jsou zodpovědní za analytické výstupy, prezentaci vědeckovýzkumných výsledků, otevřenou vědu, transparentnost a spolupráci ve vědecké komunitě.

V září nebude chybět také tradiční Peer Review Week (21.-25.9.), tenktorkát je mottem Trust in Peer Review.

Vedle toho na přelomu září a října proběhne série školení se zaměřením na e-knihy a pravidelné webináře pro začínající vědce Charlesworth Author Services.

I s letošním knižním veletrhem ve Frankfurtu (14.-18.10.) budou pravděpodobně spojeny online aktivity vydavatelů, o zajímavých webinářích Vás budeme rádi informovat. Pro začátek listopadu stále s jiskřičkou naděje počítáme s účastí na konferenci Bibliotheca academica (3.-4.11.), která letos proběhne v Liberci.

Těšíme se na setkání pod Ještědem a přejeme vám podzim plný barevných zážitků. Vaše AiP.

Více informací

Ouriginal: ze dvou silných antiplagiátorských systémů bude jeden 4. 9. 2020 - Urkund | Prio Infocenter AB

Spojením dlouholetých odborných znalostí dvou evropských společností – Urkund a PlagScan International – vznikla nová služba Ouriginal pro posuzování autenticity a originality textů, prevenci plagiátorství a odhalování shody textů. Ouriginal podpoří tvořivé myšlení studentů a vyučujícím ušetří čas při hodnocení odevzdaných prací.

Distributorem Ouriginal pro Českou republiku je Albertina icome Praha. Pro více informací a/nebo nastavení zkušebního přístupu kontaktujte Vladimíra Karena.

Více informací

Nabídka e-knih u IOP Publishing se rozrostla na 500 titulů 25. 8. 2020 - IOP Publishing

Katalog e-knih z vydavatelství IOP Publishing již čítá 501 titulů, jubilejním titulem je Life With Hubble: An insider's view of the world's most famous telescope, který odhaluje fascinující zákulisí tohoto příběhu, a jehož autorem je David Leckrone, který byl jako vědec 33 let součástí projektu Hubble.

Vydavatelství Institute of Physics vydává odborné časopisy, odborné monografie a vysokoškolské učebnice zaměřené na teoretické a aplikované fyzikální vědy. S obsahem publikací se seznámíte přes volně dostupné první kapitoly a e-knihy z edice Physics World Discovery, které si můžete zdarma přečíst a stáhnout celé.

E-knihy IOP jsou dostupné formou trvalého nákupu v kolekcích AAS-IOP Astronomy, Expanding Physics a Concise Physics. Rádi poskytneme bližší informace o možnostech zpřístupnění pro vaši instituci.

Více informací

ProQuest přidává u nejsledovanějších videí zvukový popis pro nevidomé 25. 8. 2020 - ProQuest / Alexander Street

Společnost ProQuest oznámila přidání zvukových komentářů ke svým nejsledovanějším videím na platformách Academic Video Online a ProQuest One™ Academic ve snaze zpřístupnit edukační streamovaná videa také uživatelům se zrakovým postižením.
Zvukový popis, také označovaný jako video popis nebo vizuální popis, je další stopa vyprávění určená primárně pro nevidomé a zrakově postižené uživatele, a popisující, co se děje na obrazovce. Podívejte se na volně dostupnou ukázku – Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment.

U většiny ze 70 000 videí na platformě Academic Video Online jsou k dispozici také textové přepisy mluveného slova (Transcript).

Bližší informace v příspěvku na blogu + postup, jak požádat o zvukový popis pro předplatitele Academic Video Online a ProQuest One™ Academic.

Platforma Academic Video Online hostí nejrozsáhlejší videokolekci pokrývající širokou škálu oborů, podporující distanční výuku, hosting vlastních videí a snadnou integraci s výukovými online systémy. Všechna videa z Academic Video Online jsou k dispozici také na platformě ProQuest One™ Academic.

Více informací

250 let od narození Ludwiga van Beethowena - zalovte ve zdrojích OUP 24. 8. 2020 - Oxford University Press

Na počest 250. výročí narození německého hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena připravilo vydavatelství Oxford University Press výběr ze svých zdrojů (knihy, referenční příručky, články) zahrnující témata jako Beethovenův hudební styl, technika, osobní život a zdraví:

A mnoho dalšího na Beethowen at 250.

Více informací

Stáhněte si COUNTER 5 manual pro ejournals! 22. 8. 2020 - UKSG eNews

Iniciativa COUNTER publikovala další část příručky pro knihovníky, týkající se COUNTER 5 statistik pro e-časopisy. Autorem je opět John Henry a hlavní důraz je kladen na srozumitelnos­t textů.

COUNTER bude publikovat postupně tzv. moduly (části příručky), které bude možné stáhnout. V tuto chvíli jsou dostupné:

Řada vydavatelů, se kterými spolupracujeme, již nabízí stahování uživatelských statistik ve formátu COUNTER 5 (např. Royal Society of Chemistry, Brill, Oxford University Press, ProQuest, Ovid, Taylor & Francis, Royal Society Publishing, SAGE, ICE Publishing, ad.). Máte-li dotazy ke svým statistikám, obraťte se na naši podporu.

Více informací

Higher Education - portál pro učebnice z Cambridge University Press 21. 8. 2020 - Cambridge University Press

V polovině června 2020 spustilo vydavatelství Cambridge University Press beta verzi nového portálu pro online učebnice – Higher Education. Start ostré verze je naplánován na 21.8., do konce roku zde zpřístupní více než 750 titulů.

Vydavatelství tím reaguje na měnící se výukové a studijní potřeby, a digitalizaci výuky. Důraz byl kladen především na sofistikované vyhledávání a možnost přistupovat k učebnicím i offline. Součástí obsahu je také audio, video a další doprovodné materiály, počítá se i s interaktivními otázkami na konci kapitol. Text publikací bude možné doplnit vlastními poznámkami nebo si zvýraznit důležité pasáže.

Všechny dostupné funkce nového rozhraní si můžete projít díky open access titulu A Critical Introduction to International Criminal Law, podmínkou je však vytvoření osobního účtu.

Chcete-li vědět více, přečtěte si blog, podívejte se na video, nebo se zaregistrujte na webinář (24.8. od 9 hod). Seznam titulů je dostupný zde.

Více informací

Nový OA časopis pro atmosférickou chemii u RSC 21. 8. 2020 - Royal Society of Chemistry

Novinkou v porfoliu časopisů vydavatelství Royal Society of Chemistry je titul Environmental Science: Atmospheres, který bude dostupný v režimu gold open access. Jedná se o interdiscipli­nární časopis zahrnující všechny aspekty atmosférické vědy. Šéfredaktorem se stal profesor Neil Donahue z Carnegie Mellon University. Až do poloviny roku 2023 jsou autoři článků v tomto periodiku osvobozeni od poplatků za publikování (APC).

Royal Society of Chemistry (RSC) je nejstarší chemická společnost na světě. Kromě vydávání časopisů, knih a databází (přehled v našem katalogu), RSC podporuje také výuku chemie a aktualizuje bezplatnou databázi chemických struktur ChemSpider (open access).

Více informací

www.proquest.com se stává novou vstupní adresou pro vyhledávání 17. 8. 2020 - ProQuest

V polovině června ProQuest umožnil přímý přístup z otevřeného webu ke své platformě. Vyhledávání, zobrazování náhledů a čtení plnotextového OA obsahu je tak dostupné komukoliv.
Ve velkých změnách ProQuest pokračuje i během prázdnin, nově lze vyhledávání zahájit přímo z adresy www.proquest.com, která je lehce zapamatovatelná pro uživatele. Všechny původní URL adresy zůstávají funkční, respektive jsou přesměrovány.

Uživatelé z institucí, které předplácí některou z databází ProQuest, mohou navíc po přihlášení pracovat i s plnými texty, které nejsou volně dostupné. Jakmile ke stránkám www.proquest.com přistoupí uživatel z předplácející instituce z IP adres své instituce nebo vzdáleně např. přes Shibboleth, může na svém počítači nebo tabletu využívat všech předností placeného přístupu po dobu 90 dní (za předpokladu, že na svém zařízení nevymaže cookies) bez nutnosti se opakovaně registrovat.

Registrovaní uživatelé vyhledávají primárně ve zdrojích, které jejich instituce předplácí. Rozšířit vyhledávání i na zdroje mimo předplatné lze zaškrtnutím volby Show results outside my library's sub­scription vlevo od výsledků vyhledávání.

Další podrobnosti jsou průběžně zveřejňovány v rámci ProQuest Support Center a FAQ. Všechny novinky za rok 2020 najdete v PPT prezentaci.

V ProQuestu naleznete časopisecké databáze, největší digitální archiv novin, aktuální zpravodajství, výzkumné zprávy, elektronické knihy, multimedia a další vědecké kolekce. ProQuest je určen pro všechny úrovně uživatelů – od začátečníků až po pokročilé. Uživatelské rozhraní ProQuest je k dispozici mimo jiné v češtině a je uzpůsobeno i pro uživatele, kteří přistupují z mobilních zařízení.

Více informací

Overleaf má už šest milionů uživatelů a nominaci na cenu 16. 8. 2020 - Digital Science & Research Solutions Inc

Službu Overleaf aktuálně používá po celém světě více než 6 milionů uživatelů, největší nárůst byl zaznamenán letos v květnu. Overleaf je nejpopulárnější online verze textového editoru LaTeX pro psaní a publikování článků, četnou uživatelskou základnu má i v ČR. Základní verze je k dispozici zdarma, institucionální verze Overleaf Commons umožňuje využívat velké množství šablon přizpůsobených nejrůznějším požadavkům, a to včetně požadavků jednotlivých vydavatelů odborných článků. Každý zákazník má k dispozici vlastní portál usnadňující registraci nových uživatelů (v průběhu roku 2020 vč. „single-sign-on“, SSO). Šablony je také možno vytvářet a sdílet, ať už na globální úrovni anebo v rámci dané instituce.

Overleaf je také finalistou letošních SaaS Awards 2020 v kategorii Best SaaS for Nonprofits or Education.

Chcete se seznámit s Overleaf blíže? Zaregistrujte se na online školení pro začátečníky i pokročilé. Pro více informací kontaktujte Vladimíra Karena.

Více informací