SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Časopis Choice ocenil tri knihy vydavateľstva Brill 20. 1. 2016 - Brill

Tri knihy vydavateľstva Brill zaradili recenzenti časopisu Choice: Current Reviews for Academic Libraries na zoznam Outstanding Academic Titles za rok 2015. Za minulý rok hodnotili 7000 publikácií, z toho desatinu zaradili medzi mimoriadne akademické publikácie.

Medzi ocenenými zdrojmi pre akademické knižnice sú:

Časopis Choice vydáva Association of College & Research Libraries, divízia Americkej asociácie knižníc (ALA).

Více informací

Brill vydavateľom časopisu Scrinium 19. 1. 2016 - Brill

Brill začal vydávať časopis Scrinium: Journal of Patrology and Critical Hagiography. Vznikol v roku 2005 ako medzinárodný vedecký časopis venovaný patristike, kritickej hagiografii a cirkevným dejinám.

Zameraný je na starovekú a stredovekú kresťanskú cirkev, najmä na počiatky kresťanstva, východné a orientálne kresťanstvo.

Na platforme Brill Online Books and Journals je dostupný aktuálny ročník formou predplatného samostatne, ako súčasť Religious Studies Journal Collection alebo Humanities & Social Sciences Collection.

Více informací

UpToDate Talk - novinky v medicíně formou audio rozhovorů s předními odborníky 19. 1. 2016 - Wolters Kluwer

Editoři UpToDate, špičkového znalostního informačního zdroje pro lékařskou praxi založenou na důkazech (Evidence-Based Medicine), zveřejňují klíčové novinky v medicíně již nejen formou What’s New a Practice Changing UpDates, ale také jako podcasty (zvukové záznamy) pod názvem UpToDate Talk. Každý klinický podcast obsahuje nejnovější poznatky založené na publikovaných článcích, které analyzuje odborník na daný obor, a hodnotí jejich dopad na klinickou praxi.

Podcasty jsou zveřejňovány bezplatně přes iTunes nebo na stránkách UpToDate. První je zaměřen na vliv empagliflozinu na diabetes, pneumokokové vakcíny a protilátky PCSK9. Pokud chcete být upozorněni na další podcasty, zaregistrujte se přes iTunes.

Více informací

Další plnotextové časopisy v umělecko-literárních databázích ProQuest 18. 1. 2016 - ProQuest

Společnost ProQuest představila nově zařazené plnotextové časopisy ve svých databázích zaměřených na literaturu a umění.

Arts & Humanities Full Text jsou nově dostupné:

 • Aperture (fotografie)
 • Museum Worlds (muzea a galerie)
 • European Comic Art (umění, komiks)

Literature Online nově uživatelé najdou:

 • Journal of Romance Studies
 • European Comic Art
 • Spenser Studies
 • Emblematica
 • Literature in the Early American Republic
 • Resources for American Literary Study
 • Ibsen News and Comment

International Index of Music Periodicals (IIMPA) nově nabízí:

 • CBMR Digest (Online)
 • Empirical Musicology Review
 • Journal of Science and Technology of the Arts
 • Journal of the American Musical Instrument Society
 • Music Week

Více informací

IOP představuje nový časopis pro kvantovou vědu 14. 1. 2016 - IOP Publishing

Kvantová informatika se stala jedním z nejrychleji rostoucích oblastí výzkumu, charakteristickou svou skutečně multidisciplinární povahou a významným potenciálem pro rozsáhlé technologické inovace. Vydavatelství IOP Publishing tedy představilo nový, impaktovaný časopis Quantum Science and Technology, jehož šéfredaktorem se stal Dr. Robert Thew z University of Geneva. Časopis bude v roce 2016 volně dostupný pro individuální uživatele, univerzity a akademické výzkumné ústavy.

Více informací

Nová generace RefWorks rozčeří vody citačních manažerů 13. 1. 2016 - ProQuest

V polovině ledna 2016 představila společnost ProQuest vylepšenou verzi svého citačního manažeru RefWorks, která v sobě spojuje unikátní vlastnosti a funkce citační služby Flow a starší verze citačního manažeru RefWorks 2.0. Cílem ProQuest RefWorks je zefektivnit pracovní postupy vědců a zprostředkovat knihovnám nové cesty, jak podporovat jejich vědce a uživatele.

Rozhraní je uzpůsobené pro PC, tablety, chytré telefony a jiná mobilní zařízení. Kromě importu bibliografických záznamů a jejich sdílení s dalšími uživateli, je možné do ProQuest RefWorks importovat také plné texty a opatřit je vlastními poznámkami, které lze opět sdílet. K ověření a doplnění údajů u vkládaných záznamů jsou použita data z knowledgebase vyhledávací služby ProQuest Summon. Všechny záznamy a plné texty mají uživatelé uloženy v cloudu, a propojit svůj účet mohou také se službou DropBox. V nabídce jsou tisíce citačních stylů (včetně ČSN ISO 690), které je možno editovat nebo si vytvořit styly vlastní.

K dispozici je doplněk do MS Word, pro psaní odborných textů a vkládání citací, a také doplněk pro Google Docs, který umožňuje i skupinovou práci na textu a citacích. Záznamy lze snadno naimportovat nejen z online databází, ale také z jiných citačních manažerů, stejně tak je k dispozici několik exportních formátů.

Další zajímavé funkce, na které jsou zvyklí především uživatelé RefWorks 2.0, budou implementovány v průběhu letošního roku. V placené institucionální verzi je uživatelům k dispozici neomezený prostor pro záznamy a plné texty, přes admin modul je možné nastavit řadu parametrů, a sledovat analyticko-statistické výstupy užitečné především pro rozhodování o akvizici. Přihlášení je možné prostřednictvím uživatelského jména/hesla, nebo přes Shibboleth.

Všichni, kdo mají založen účet ve Flow, od 18. ledna najdou své záznamy a plné texty na nové adrese refworks.proqu­est.com. Zákazníkům s aktivním předplatným RefWorks 2.0 doporučujeme uskutečnit přechod na novou verzi RefWorks až bude dostupná většina plánovaných speciálních funkcí.

Více informací

Časopis pro léčebnou rehabilitaci v onkologii nyní pod LWW 12. 1. 2016 - Wolters Kluwer - Ovid

Lippincott Williams & Wilkins (LWW) se od ledna 2016 stává vydavatelem časopisu Rehabilitation Oncology (ISSN 2168–3808), který je oficiálním časopisem onkologické sekce American Physical Therapy Association a zabývá se fyziterapií a rehabilitací onkologicky nemocných pacientů. Časopis vychází 4× ročně a je recenzovaný.

V rozhraní Ovid je dostupná kompletní retrospektiva až po nejnovější čísla, tzn. od roč. 1 (1983) až po současnost. V případě ukončení online předplatného instituci zůstávají archivní práva na čísla, která vyšla v době předplatného. Plné texty jsou k dispozici ve formátu PDF.

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopis Rehabilitation Oncology je samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími časopisy a databázemi, které máte přes Ovid dostupné.

Ovid má v nabídce řadu dalších klíčových titulů pro fyzioterapii a rehabilitaci – e-časopisy, e-knihy a tematické kolekce.

Do konce ledna 2016 můžete nahlédnout do jednoho čísla tohoto časopisu. Pro další informace k předplatnému na rok 2016 nás kontaktujte.

Více informací

Brill se stává vydavatelem časopisu pro antickou filosofii 11. 1. 2016 - Brill

Vydavatelství Brill zařadilo od roku 2016 do svého časopiseckého portfolia i titul Méthexis: International Journal for Ancient Philosophy (Rivista internazionale di filosofia antica), který existuje již od roku 1988 a snaží se být mezinárodní platformou pro zveřejnění vědeckých materiálů k dějinám antické filosofie, a přijímá články v různých jazycích – angličtina, francouzština, němčina, italština a španělština.

Aktuální ročník spolu s archivem jsou dostupné na platformě Brill Online Books and Journals. Nabídka vydavatelství Brill zahrnuje celou řadu dalších časopisů, elektronických knih, referenčních příruček nebo bibliografií se zaměřením na antickou filosofii.

Více informací

Vylepšené rozhraní pro e-knihy u Ovidu 11. 1. 2016 - Wolters Kluwer - Ovid

Pro procházení a čtení všech e-knih dostupných na platformě Ovid je nyní k dispozici vylepšená verze rozhraní pro uživatele, která nabízí:

 • více intuitivní rozhraní pro prohlížení elektronických knih, a to buďto abecedně dle názvu (Title) nebo podle předmětových hesel (Subject)
 • k dispozici jsou nyní 3 rozdílné formáty pro prohlížení seznamů knih: citace (Citation View), obálka a název (Newsstand View) a kombinovaný (Hybrid View)
 • nový Ovid Book Reader pro čtení obsahu e-knih

Mezi knižními novinkami dostupnými online na platformě Ovid najdeme např. tyto prestižní tituly, které patří na seznam Doody's:

Více informací