SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Po 15 rokoch vychádza druhá kolekcia scenárov 8. 1. 2016 - Alexander Street Press

Alexander Street Press vydal novú kolekciu scenárov Film Scripts Online: Volume II. Stalo sa tak 15 rokov, od kedy začalo vydavateľstvo digitalizovať 1000 scenárov klasických hollywoodských filmov, ktoré dovtedy neboli nepublikované.

Filmové scenáre patria k najťažšie dostupným primárnym literárnym prameňom. Prvá kolekcia American Film Scripts vznikla po dohode s Warner Bros., Sony, RKO, MGM a ďalšími veľkými filmovými štúdiami a s vlastníkmi práv Faber & Faber, Newmarket Press, Penguin Putnam, StudioCanal, Vintage Anchor a samotnými autormi.

Skripty filmov ako Singin’ in the Rain, Casablanca a Raging Bull boli dovtedy nedostupné v archívoch Po prvýkrát mohli vedci porovnať predstavu scenáristu s interpretáciou producenta a režiséra.

Volume II obsahuje ďalších 500 scenárov filmov, ktoré sú bližšie k súčasnosti a nielen z americkej produkcie, a 37 monografií z edície Film Classics od British Film Institute.

Začína s 208 filmami od Hitchcockovho The Ring z roku 1927 až po Leaving Las Vegas. Medzi titulmi sú Tender Mercies, Jazz Singer, The Lavender Hill Mob, Deer Hunter, či filmy od britských režisérov, ako sú Peter Hall, Ken Loach a Michael Powell.

Obe kolekcie sú odteraz dostupné na novej platforme.

Více informací

Vyšla kolekcia Handbook of Oriental Studies pre výskum starovekého Blízkeho východu 8. 1. 2016 - Brill

Brill vydal kolekciu vedeckých príručiek a bibliografických prác, ktoré sa venujú politickým, hospodárskym a sociálnym dejinám starovekého Blízkeho východu. Súčasťou sú diela z humanít aj spoločenských vied vrátane štúdií zameraných na náboženstvá, prírodné vedy, umenie, archeológiu, antropológiu, literatúru a lingvistiku.

Po dokončení bude obsahovať aj 72 kníh, vydaných v rokoch 1961 – 2015, ktoré sú v digtálnej podobe dostupné po prvýkrát.

Více informací

15 let e-novinek 7. 1. 2016 - Albertina icome Praha

Když jsme v roce 2000 poprvé rozesílali naše e-novinky, spousta věcí byla jinak. Euro jsme kupovali za 35, dolar za 38. Počítač vlastnila každá pátá domácnost, mobil každá třetí. Dnes máme počítače v kapse, telefonujeme z hodinek a auta umí jezdit téměř bez řidičů. A co e-novinky?

Za tu dobu pro vás 12 autorů přichystalo celkem 3 547 novinek. To číslo překvapilo i nás. A abychom mohli ty další tisíce novinek chystat lépe, prosíme vás o názor.

Řekněte nám, co si o e-novinkách myslíte, poraďte, co dělat lépe. Vyplnění ankety vám zabere maximálně 10 minut.

Z došlých odpovědí 1. února vylosujeme tři šťastlivce, kteří od nás dostanou vstupenku na konferenci INFORUM 2016.

Děkujeme za odpovědi.

Více informací

Brill Research Perspectives: prehľadové články z humanitných a spoločenských vied 7. 1. 2016 - Brill

Ako pribúda množstvo vedeckej literatúry, je pre vedcov stále ťažšie udržať si prehľad a to aj vo vlastnom odbore. Odpoveďou vydavateľstva Brill sú e-časopisy Brill Research Perspectives.

Vyberajú podstatné informácie z medzinárodného práva, humanitných a spoločenských vied do stráviteľnejšej podoby a zároveň odkazujú na primárne zdroje.

Od januára 2016 začínajú vychádzať Brill Research Perspectives:

 • Biblical Interpretation
 • China Law and Society Review
 • Critical Theory
 • Diplomacy and Foreign Policy
 • Family Law in a Global Society
 • Governance and Public Policy in China
 • International Banking and Securities Law
 • International Information and Communications Technology Law
 • International Investment Law and Arbitration
 • International Water Law
 • Law of the Sea
 • Multilingualism and Second Language Acquisition
 • Voluntaristics Review

Časopisy sa dajú predplatiť samostatne alebo ako kolekcia.

Více informací

Slovem roku 2015 není slovo, ale smajlík! 6. 1. 2016 - Oxford University Press

Oxford Dictionaries každoročně vyhlašují „slovo roku“, a pro rok 2015 byl poprvé v historii zvolen piktogram, tedy lépe řečeno emotikon neboli smajlík „tvář se slzami štěstí“ (Face with Tears of Joy). Tento emotikon byl vybrán jako „slovo“, které nejlépe odráželo étos, náladu, a obavy roku 2015.

Ze statistik také vyplynulo, že v roce 2015 se jednalo o celosvětově nejpoužívanější emotikon v digitální komunikaci, ve Velké Británii představuje až pětinu všech použitých emotikonů. Ačkoliv se samotné slovo emoji (emotikon) v angličtině poprvé objevilo teprve v roce 1997, jeho výskyt se jen za rok 2015 oproti předchozímu roku ztrojnásobil. Termín emoji pochází z japonštiny a je spojením slov e jako obrázek a moji jako písmeno.

Na stránkách Oxford University Press najdete statistiky četnosti výskytu emotikonů za poslední dva roky, historii emotikonů, další nominovaná slova pro rok 2015, a také video, které ukazuje, jak by vypadalo použití emotikonů v reálném životě :-D :'-)

Více informací

Počet záznamů v databázi PsycINFO překročil 4 miliony 30. 12. 2015 - American Psychological Association

Americká psychologická asociace (APA) v prosinci oznámila, že do databáze PsycINFO zindexovala již více než 4 miliony záznamů. Jedná se o prestižní abstraktovou databázi zaměřenou na psychologický a behaviorální výzkum.

V roce 1927 začínala databáze pod názvem Psychological Abstracts, excerpuje více než 2 570 časopisů, knih, kapitol z knih a dizertací z různých vědních disciplín. Obsah PsycINFOje aktualizován každý týden a obsahuje jak aktuální, tak historické informace s retrospektivou až do 16. století.

Jubilejním záznamem je článek The Effect of Unpredictable Early Childhood Environments on Parenting in Adulthood (autoři Ohad Szepsenwol, Jeffry A. Simpson, Vladas Griskevicius a K. Lee Raby).

Více informací

Volně dostupné zdroje týkající se práv uprchlíků 29. 12. 2015 - Oxford University Press

V reakci na uprchlickou krizi v Evropě zpřístupnilo vydavatelství Oxford University Press bezplatně více než 30 článků a kapitol z příruček specializovaných na tuto problematiku, a určených všem, kteří s uprchlíky pracují nebo se chtějí dozvědět více o právech a povinnostech týkajících se uprchlíků.

Materiály reflektují čtyři základní otázky: kdo je uprchlík, jaká práva mají uprchlíci, jaké jsou povinnosti tranzitních zemí a jaké pak státu, kde uprchlík žádá o azyl.

Více informací

Cengage Learning a ProQuest opět v žebříčku top firem 28. 12. 2015 - EContent Magazine

V prosinci EContent Magazine popatnácté publikoval prestižní seznam 100 firem, které jsou považovány za nejdůležitější v oblasti zpřístupňování digitálního obsahu The Top 100 Companies in the Digital Content Industry.

Již poněkolikáté se v tomto seznamu objevily firmy, které AiP a AiB zastupují:

V nabídce mají řadu velmi zajímavých online databází, e-časopisů, e-knih, videokolekcí a online služeb, které jsou dostupné formou předplatného nebo trvalého nákupu.

Více informací

Nový modul v UpToDate: primární péče ve sportovní medicíně 23. 12. 2015 - Wolters Kluwer - UpToDate

Společnost UpToDate oznámila pokrytí dalšího oboru – primární péče ve sportovní medicíně. Šéfredaktorem UpToDate: Primary Care Sports Medicine (Adolescents and Adults) je Karl B. Fields, MD a celkem se jedná již o 23. specializaci plně zastoupenou v UpToDate.

UpToDate: Primary Care Sports Medicine je výsledkem pětiletého úsilí týmu uznávaných specialistů. Tato specializace nabízí více než 260 témat a obsahuje doporučení, která reflektují poslední vývoj a diagnostické/lé­čebné postupy sportovní medicíny, zahrnuje i nechirurgickou péči zaměřenou na sportovce v adolescentním a dospělém věku.

Nechybí ani informace pro pacienty v angličtině a španělštině, a také více než 1 400 doprovodných obrázků. Čerpá z více než 470 odborných časopisů, včetně American Journal of Sports Medicine, British Journal of Sports Medicine, Clinical Journal of Sports Medicine, Medicine and Science in Sports and Exercise, The Journal of Strength and Conditioning Research a dalších.

Všechna témata jsou psána exkluzivně pro UpToDate (pro UpToDate pracuje téměř 5 700 odborníků, a to jako autoři textů, editoři a recenzenti). Obsah je:

 • založený na důkazech,
 • komplexní,
 • s odkazy na prameny (např. PubMed, Cochrane library)
 • prochází rozsáhlým odborným recenzním hodnocením, takže doporučení jsou přesná a spolehlivá

Více informací

PF 2016 16. 12. 2015 - Albertina icome Praha

K přání příjemného prožití vánočních svátků a mnoha úspěchů v novém roce 2016 připojujeme poděkování za Vaši důvěru a úspěšnou spolupráci.

Vaše AiP.

Ilustrace Eva Holická

Více informací