SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Africa Bibliography v digitální podobě 8. 2. 2011 - Cambridge University Press

Vydavatelství Cambridge University Press a International African Institute oznámili, že Africa Bibliography, nejdůležitější bibliografický průvodce po všech publikacích z oboru afrikanistika, se nyní představuje v online podobě.

Online verze nabídne bibliografické záznamy knižních publikací a článků, a dále několik možností pokročilého vyhledávání (quick search, advanced Boolean, faceted search a browse). Prolinkování na plné texty funguje přes CrossRef a Google Scholar. Na začátku bude v digitální podobě dostupný obsah od roku 2004 do aktuálního čísla, a později pak i dřívější ročníky zpětně až do roku 1984.

Více informací

Časopisy Národního institutu pro agronomický výzkum na platformě SpringerLink 8. 2. 2011 - Springer

Od začátku roku 2011 se pět titulů z produkce francouzského Národního institutu pro agronomický výzkum (Institut national de la recherche agronomique (INRA) objevuje na platformě SpringerLink.

Konkrétně jde o časopisy Apidologie, Annals of Forest Sciences, Dairy Science and Technology, Agronomy for Sustainable Development a Veterinary Research (všechny v angličtině).

Jedná se o velmi prestižní tituly, Institut national de la recherche agronomique (INRA) je v Evropě hodnocen na 1. místě co se týká publikací pro agronomický výzkum, botaniku a zoologii. Institut spolupracuje s předními světovými výzkumnými institucemi a univerzitami.

Více informací

Data z ARTstor Digital Library nyní dostupná přes službu Summon 8. 2. 2011 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Serials Solutions, součást ProQuest LLC, integrovala vizuální materiály z kolekcí ARTstor do služby Summon™.

Digitální knihovna ARTstor nabízí přes milion obrázků (se zaměřením na umění, architekturu, vědu a humanitní obory), které používají především pracovníci ve výzkumu a pedagogové. Kolekce ARTstor Digital Library čerpají materiály z muzeí, od soukromých fotografů, vědců, od knihoven, umělců a z fotografických archivů.

Služba Summon aktuálně nabízí rychlé a jednoduché vyhledávání ve více než 600 milionech záznamů od 6 800 providerů.

Více informací

World News Connection již na nové platformě Proquest Dialog 4. 2. 2011 - ProQuest Dialog

Těsně v závěsu za cca 120 databázemi v kategorii STM (Science, Technology and Medicine), které již byly spuštěny na nové platformě Dialog (Proquest) přišla na řadu i databáze World News Connection (WNC).

Databáze obsahuje články z 820 neamerických pramenů a je vynikajícím zdrojem pro mezinárodní zpravodajství, politologii, společenské vědy nebo žurnalistiku. Sledovány jsou noviny a časopisy, webové zdroje, televizní a rozhlasové vysílání, s denní aktualizací. Archiv sahá do roku 2006.

Nejlepší představu o obsahu asi poskytne přehled sledovaných pramenů zde.

Více informací

Co obnáší být knihovníkem v 21. století? 1. 2. 2011 - ProQuest

Britský časopis Guardian pravidelně publikuje články týkající se jednotlivých povolání a přibližuje, co daná profese obnáší. V lednu se objevil článek o knihovnících „Beyond books: what it takes to be a 21st century librarian“, naleznete jej online na careers.guardi­an.co.uk.

Je zde v kostce shrnuto, že „mottem“ knihovnictví je navést uživatele na informace, které hledají a pomoci jim tyto informace zpracovat a využít.

Profesionální knihovníci se zde nedočtou pravděpodobně nic překvapivého, článek je určen spíše těm, kteří žijí s představou, že knihovník je ten, kdo půjčuje knížky ;)

Více informací

Kolekce Academic Complete oceněna časopisem CHOICE 1. 2. 2011 - ProQuest

Společnost ebrary oznámila, že kolekce e-books Academic Complete získala prestižní ocenění CHOICE Outstanding Academic Title (OAT).

Kolekci Academic Complete, která nabízí více než 52 000 titulů, dnes předplácí tisíce knihoven po celém světě. Uživatelům nabízí např. tyto služby:

 • kolekce je dostupná 24hodin denně, 7 dní v týdnu z jakéhokoliv zařízení, které umožňuje www připojení (včetně iPadu)
 • možnost uploadovat a integrovat vlastní PDF materiály díky technologii DASH!
 • zdarma MARC záznamy
 • statistiky ve formátu COUNTER
 • www školení
 • uchovávání rešeršní strategie a možnost nastavení alertů
 • možnost vytvoření své individuální „knihovničky“, dopisování poznámek a zvýrazňování textu
 • možnost kopírovat a tisknout text s automatickým doplněním citace a URL odkazu na zdrojový dokument

Více informací

Není vám víc než 25 a chcete v květnu zdarma do Paříže a navštívit OECD? 1. 2. 2011 - OECD Publishing

OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) vyhlašuje u příležitosti 50. výročí své existence soutěž o nejlepší amatérské video na téma „Pokrok je když…“. Video musí být provedeno v anglickém nebo francouzském jazyku v délce max. 3 minuty a uzávěrka je o půlnoci dne 1.3.2011.

Třem výhercům OECD uhradí letenku, kompletní pětidenní pobyt a příslušné diety. Dvacet videí vybraných speciální komisí bude umístěno na web OECD a na YouTube. Vyhlášení výsledků bude 15.4.2011.

Přesné a právně platné regule soutěže jsou uvedeny zde. Základní informace jsou zde.

Držíme palce!

Více informací

Nový open časopis pro neurologii u Biomed Central 1. 2. 2011 - BioMed Central

Neural Systems & Circuits je novým open access časopis u vydavatelství Biomed Central. Zveřejňuje čistě teoretické články i studie kombinující teoretickou část s experimentální.

Více informací o titulu a první články naleznete zde.

Více informací

Wiley-Blackwell zahájil spolupráci s Wildlife Society 1. 2. 2011 - Wiley

Vydavatelství Wiley-Blackwell začíná na základě nové spolupráce s Wildlife Society vydávat v roce 2011 následující tituly:

 • Journal of Wildlife Management (je nejvýznamějším titulem, který se zabývá péčí o volně žijící zvěř a její ochranou, existuje od r. 1937)
 • Wildlife Monographs (je supplementem časopisu Journal of Wildlife Management)
 • Wildlife Society Bulletin (bude dostupná pouze online verze, publikovat bude recenzované články, které hledají praktické aplikace vědeckého výzkumu v oboru péče o volně žijící zvěř)

Více informací