SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nový web pro klíčovou matematickou databázi Zentralblatt MATH 21. 8. 2013 - Springer

Nejznámější databáze pro matematické obory, Zentralblatt MATH (zbMATH), představila nové uživatelské rozhraní, které uživatelům umožní intuitivní práci s tímto zdrojem a nabídne nové funkce.

Hlavní změny se týkají vylepšení možností vyhledávání a filtrování výsledků (např. možnost kombinace několika vyhledávacích kritérií, možnost modifikovat rešešní dotaz, jednoduché přepínání mezi hlavními kategoriemi, dokumenty, autory nebo časopisy; a integrované odkazy mezi zindexovanými články a novou databází swMATH). Ke změnám došlo na základě výsledků průzkumu mezi uživateli. Do budoucna se počítá i se zpřístupněním zbMATH na mobilních zařízeních.

Producenty online databáze zbMATH jsou FIZ Karlsruhe – Leibniz Institute for Information Infrastructure, Heidelberg Academy of Sciences and Humanities a European Mathematical Society (EMS). Existuje od roku 1931, a je považována za nejstarší a nejkomplexnější přehledový časopis pro matematiku, v současné online podobě zprostředkovává také mezinárodní kontakty mezi odborníky z celého světa.

Databáze pokrývá téměř veškerou odbornou literaturu, obsahuje aktuálně tři miliony citací z 3 500 časopisů a více než 1 100 knižních edicí a 170 000 monografií, a odráží tak současný stav výzkumu v oboru a jeho vývoj za posledních 150 let.

Více informací

Knižné kolekcie LWW pre klinickú medicínu s novým obsahom 20. 8. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid pokračuje v aktualizovaní knižných kolekcií pre jednotlivé lekárske špecializácie vydavateľstva Lippincott, Williams & Wilkins.

Kolekcie odborných kníh:

Kolekcie príručiek na rýchle vyhľadanie informácií:

Knihy vydavavateľstva LWW sú pre organizácie dostupné len na platforme OvidSP.

Více informací

Databáze Literature Online od listopadu v novém rozhraní 19. 8. 2013 - ProQuest

Databáze Literature Online už patnáct let patří k základním informačním zdrojům pro studenty a vyučující literárněvědních oborů. V listopadu 2013 se její uživatelé dočkají nového, modernizovaného rozhraní.

Literature Online nabízí tisíce primárních děl, miliony bibliografických citací, tisíce plných textů časopiseckých článků a unikátní multimediální a referenční nástroje.

Veškerý obsah se v listopadu přesune na novou samostatnou platformu, která uživatelům nabídne moderní a intuitivní rozhraní, rychlé vyhledávání a samozřejmě všechny specifické rešeršní funkce, na které jsou zvyklí. Rozhraní bude uzpůsobeno i pro vyhledávání prostřednictvím mobilních zařízení.

Současné stránky lion.chadwyck­.co.uk budou paralelně funkční až do jara 2014, poté budou uživatelé již automaticky přesměrováni na nové stránky. Pro stávající zákazníky budou k dispozici uživatelské příručky a manuály k migraci.

Více informací

Knižní novinky vydavatelství Birkhäuser pro architekturu a design 19. 8. 2013 - de Gruyter

Vydavatelství De Gruyter, které od roku 2012 nabízí tituly Birkhäuser zaměřené na architekturu, umění a design, zveřejnilo podzimní katalog titulů. Publikace vydavatelství Birkhäuser se vyznačují nejen zajímavým poutavým obsahem, ale také unikátním grafickým zpracováním. V produkci tohoto vydavatelství naleznete monografie, příručky, slovníky, kolekce esejů a učebnice pro teorii i praxi.

Všechny elektronické knihy jsou dostupné přes platformu De Gruyter Online. E-knihy je možné kupovat jednotlivě nebo si vybrat z nabízených balíčků, např. Arts and Architecture, incl. Birkhäuser (78 titulů) nebo Arts and Architecture, incl. Birkhäuser – Titles in English (30 titulů).

Více informací

UpToDate vede žebříček zdrojů pro podporu klinického rozhodování 19. 8. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

V nejnovějším průzkumu, který uveřejnil časopis Journal of the Medical Library Association (JMLA), odpovídalo více než 16000 lékařů na otázku, kde vyhledávají informace pořebné pro klinické rozhodování při péči o pacienty. Nejčastěji uváděli online časopisy, PubMed a databázi UpToDate. Výsledky jasně prokazují, že databázi UpToDate používají lékaři v praxi jednoznačně více než jiné obdobné produkty pro podporu rozhodování.

Kompletní studie The value of library and information services in patient care: results of a multisite study je dostupná online.

V nemocničních zařízeních, která databázi UpToDate předplácejí, vede používání tohoto špičkového znalostního informačního zdroje k časovým úsporám, snížení úmrtnosti a zamezení chybných diagnóz, chybné medikace a nepotřebných testů.

Více informací

Za akých podmienok vznikne dobrý tím? 8. 8. 2013 - Henry Stewart Talks

Henry Stewart Talks sprístupnilo sériu ôsmych e-prednášok o efektívnych tímoch v kolekcii Marketing & Management.

Úvodná prednáška, aké sú predpoklady, aby vznikol dobrý tím (61 min.), je voľne dostupná do konca augusta 2013:

Pokiaľ máte aktívne predplatné, váš prístup je automaticky rozšírený o novú sériu a e-prednášky doplnené do existujúcich sérií.

Navyše môžete využiť novú funkciu, ktorá vám uľahčí sprístupňovanie e-prednášok priamo na e-learningových portáloch, web stránkach s odporúčanou literatúrou, či iným spôsobom zdieľať e-prednášky so študentami. Stačí pod e-prednáškou kliknúť na tlačidlo EMBEDED: HTML a/alebo WORD a skopírovať odkaz na vaše stránky.

Více informací

Android aplikace pro uživatele SpringerLink 1. 8. 2013 - Springer

Vydavatelství Springer představilo SpringerLink mobile app pro Android. Uživatelé si mohou aplikaci zdarma stáhnout v Google Play. Mají pak možnost vyhledávat v nabídce elektronických časopisů a knížek dostupných na platformě SpringerLink.

Už v lednu 2012 Springer zpřístupnil aplikaci pro iPhone a iPad a letos v červnu ji aktualizoval. Stáhnout lze v iTunes App Store.

V roce 2012 nabízel Springer více než 2 200 časopisů a 8000 nových knih z nejrůznějších o­borů.

Více informací

Před 75 lety vstoupil mikrofilm do služeb knihoven 29. 7. 2013 - ProQuest

Přesně před 75 lety si Eugene Power položil zásadní otázku: „Jak všechny ty dokumenty uchováme pro budoucnost?“ A přišel s revoluční myšlenkou ukládat a uchovávat dokumenty metodou mikrofilmování.

Ke slavnému výročí vyšel nyní poutavý komiks Wild Beginnings of UMI, mapující založení společnosti UMI – University Microfilms Inc. (dnes ProQuest) Eugenem Powerem v roce 1938 a počátky mikrofilmování.

První mikrofilmy E. Power vyvolával v pohřebním ústavu, během války ale začal být zájem o jeho služby, který ještě více vzrostl po válce. Byl to významný milník i pro knihovny, které mohly začít uchovávat a sdílet své rozsáhlé sbírky.

Mikrofilm hraje svoji roli i nadále, v éře digitalizace, jeho nespornou výhodou je totiž dlouhověkost, cenová dostupnost a snadná reprodukce. Díky mikrofilmu a digitalizaci dnes mají uživatelé možnost nahlédnout do výtisku starých novin nebo do vzácných knižních sbírek.

Více informací

Časopisy o architektúre a umení od roku 1854 do 2005 25. 7. 2013 - ProQuest

ProQuest zdigitalizoval významné časopisy 20. storočia v angličtine zamerané na výtvarné a úžitkové umenie, interiérový a priemyselný dizajn, záhradníctvo a krajinné inžinierstvo:

 • Apollo
 • Architectural Review
 • Architects' Journal
 • ArtAsia Pacific
 • Art Monthly
 • C Magazine
 • Canadian Architect
 • Ceramics Technical
 • Country Life
 • Eye
 • Graphis
 • Ornament
 • Print
 • Sculpture
 • Southwest Art

Časopisy – v elektronickej podobe dostupné prvýkrát – sú zdigitalizované od prvého vydania po rok 2005. Celé čísla sú naskenované vrátane obálky v plnej farbe s vyhľadávaním v úplných textoch a popisoch článkov.

V roku 2014 kolekciu rozšíri British Journal of Photography (1854 – 2005). Časopis vydávaný väčšinou týždenne zaznamenáva históriu fotografovania takmer od počiatkov. Je cenným prameňom pre umenovedné a sociálne dejiny.

Více informací

Knižné kolekcie ebrary Complete s novými e-knihami 25. 7. 2013 - ProQuest

ebrary aktualizovalo mnohoodborové kolekcie dostupné formou predplatného. Môžete sa tešiť na:

Více informací