SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Březen patří ženám 10. 3. 2013 - ProQuest

Zatímco u nás slavíme pouze MDŽ, v Americe, v Británii a v Austrálii se slaví celý měsíc – březen je prohlášen za Women's History Month. Při té příležitosti společnost ProQuest nabídla zkušební přístup ke zdrojům, které větší či menší měrou s dějinami žen, s feminismem a právy žen souvisí. Jedná se o tyto databáze:

Za relevatní zdroje lze považovat také:

Zapomenout nemůžeme ani na elektronické knihy zaměřené na gender a feminismus, které nabízí společnost ebrary – aktuálně více než 9000 titulů pro jednorázový nákup.

Více informací

V ebrary kultovní díla science fiction 10. 3. 2013 - ProQuest

ebrary aktuálně nabízí nové cenově zvýhodněné balíčky elektronických knih z nabídky RosettaBooks, se zaměřením na science fiction a úspěšné knižní tituly, podle kterých byly natočeny slavné filmy.

První novinkou je Kurt Vonnegut Package – Vonnegut je považován za jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století. Balíček obsahuje stěžejní díla (18 titulů) včetně Jatek č. 5, Kolíbky a Mechanického piana.

Dalším kultovním spisovatelem, jehož tituly ebrary nabízí, je Arthur C Clarke – nabízený balíček je první digitální kolekcí jeho nejznámějších prací a krátkých povídek (35 titulů).

Poslední novinkou je pak balíček nezapomenutelných knižních titulů, které se staly předlohou pro neméně úspěšná filmová zpracování (30 titulů). Obsahuje tituly jako Konec civilizace, Cesta do Indie, Absolvent, Půlnoční kovboj a V žáru noci.

Více informací

Kolekce ASP patří mezi nejlepší referenční zdroje za rok 2012 8. 3. 2013 - Alexander Street Press

Časopis Library Journal jako každoročně zveřejnil seznam nejlepších referenčních zdrojů za minulý rok (Best References of 2012). Letos se může radovat společnost Alexander Street Press (ASP), která má na seznamu hned tři své produkty:

Další zdroj, Filmakers Library Online, je nominován na cenu Learning On Screen Award.

Více informací

Přes 100 abstraktových databází zindexováno ve vyhledávači Summon 8. 3. 2013 - Ex Libris, a ProQuest company

Summon aktuálně umožňuje vyhledávání v obsahu více než 100 abstraktových databází. Na rozdíl od jiných vyhledávačů využívá Summon vlastní technologii slučování metadat a plných textů z různých zdrojů do jednoho záznamu optimalizovaného pro vyhledávání. V jednom jediném záznamu jsou pak obsažena všechna metadata – abstrakty, předmětová hesla, deskriptory z tezauru a řízených slovníků, počty citací a další údaje. Summon tedy dokáže šikovně maximalizovat využití abstraktových databází, v jejichž obsahu si nyní bude moci vyhledávat více uživatelů a v případě, že má jejich instituce přístup k plnému textu, rovnou si ho zobrazit.

Služba Summon podporuje vyhledávání v abstraktových databázích bez ohledu na to, u koho je knihovna předplácí nebo na jaké platformě jsou dostupné. Tento přístup zajišťuje, že relevantní výsledky nejsou zkreslené a neupřednostňují konkrétního poskytovatele nebo dodavatele.

Mezi zindexované zdroje patří např. the MLA International Bibliography, Thomson Reuters Web of Science(SM), Aquatic Sciences & Fisheries Abstracts (ASFA), ARTbibliographies Modern (ABM), British Humanities Index (BHI), British Nursing Index (BNI), ESPM: Environmental Sciences & Pollution Management, International Bibliography of the Social Sciences (IBSS), International Index to Music Periodicals, International Index to Performing Arts, Sociological Abstracts, ad.

Více informací

Dílo nejvlivnějších náboženských myslitelů 20. století online 7. 3. 2013 - Alexander Street Press

Vydavatelství Alexander Street Press připravuje online sérii Twentieth Century Religious Thought, která nabídne učené náboženské texty z pera předních světových náboženských myslitelů z počátku 19. století až do počátku 21. století. Díky tomu budou vědci, vedle studia myšlenek jednotlivých učenců, schopni zkoumat, jak se různé teorie, náboženské skupiny, náboženství, politické a kulturní skupiny prolínají, jak se liší a jak se ovlivnily navzájem. Součástí této série budou následující kolekce:

První kolekce Christianity je již dostupná, v kompletní podobě bude obsahovat zhruba 100 000 stránek zveřejněných spisů vlivných křesťanských teologů, spolu s doplňkovými archivními zdroji. Hlavním tématem je protestantismus, katolicismus, evangelictví, luteránství, teologie osvobození, systematická teologie, dialektická teologie a teocentrická teologie. Součástí bude více než 30 autorů z Evropy, Severní Ameriky, Asie a Latinské Ameriky.

V první fázi budou dostupné originály v angličtině a díla přeložená do angličtiny, postupně budou přidávána i díla v původním jazyce autora (např. francouzština, španělština, němčina).

Více informací

Nejnovější modul UpToDate pro dermatology 7. 3. 2013 - Wolters Kluwer - UpToDate

Společnost UpToDate oznámila pokrytí dalšího oboru – dermatologie. Šéfredaktorem UpToDate: Dermatology je dr. Jeffrey Callen a celkem se jedná již o 21. specializaci plně zastoupenou v UpToDate.

UpToDate: Dermatology obsahuje doporučení, která reflektují poslední vývoj a diagnostické/lé­čebné postupy, a jsou čerpána z 450 lékařských časopisů, včetně Journal of the American Academy of Dermatology, Archives of Dermatology, British Journal of Dermatology a the New England Journal of Medicine.

Všechna témata jsou psána exkluzivně pro UpToDate (pro UpToDate pracuje téměř 5000 odborníků, a to jako autoři textů, editoři a recenzenti). Obsah je:

  • založený na důkazech,
  • komplexní,
  • s odkazy na prameny (např. PubMed, Cochrane library)
  • prochází rozsáhlým odborným recenzním hodnocením, takže doporučení jsou přesná a spolehlivá

Více informací

RSC kúpila The Merck Index 27. 2. 2013 - Royal Society of Chemistry

Slávna „biblia“ chémie, The Merck Index, sa stala súčasťou portfólia Royal Society of Chemistry. RSC chystá významné zmeny a aktualizácie online verzie The Merck Index, aby naďalej poskytovala cenné, dôveryhodné a relevantné informácie pre vedecko-výskumných pracovníkov.

Po dohode so spoločnosťou Merck RSC prevezme publikáciu od nového 15. vydania, ktoré má vyjsť v apríli.

Více informací

ebrary nabízí 2012 CHOICE Outstanding Academic Titles 26. 2. 2013 - ProQuest

ebrary aktuálně nabízí v elektronické podobě tituly ze seznamu 2012 CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT). Jedná se celkem o více než 350 titulů, které lze získat formou nákupu. Ebrary jako jediný dodavatel e-books nabízí tento exluzivní výběr.

Časopis CHOICE každý rok v lednu publikuje seznam význačných odborných titulů, které vzešly z recenzí v předchozím roce, nazvaný CHOICE Outstanding Academic Titles.

Více informací

Nominujte zajímavé projekty a služby na Cenu INFORUM 2013 26. 2. 2013 - Albertina icome Praha

Dejte knihovnickému světu vědět o zajímavém projektu, produktu nebo službě, které souvisí s elektronickými informačními zdroji, a byly představeny v roce 2012 nebo 2013.

I v letošním roce byla vyhlášena soutěž o Cenu INFORUM 2013, prostřednictvím online formuláře lze zadávat nominace z ČR a SR, o vítězi rozhodnou hlasováním v přihláškách sami účastníci konference. Přehled již došlých nominací viz web INFORUM.

Nominace lze zadávat do poloviny března. Výsledky hlasování o Cenu INFORUM 2013 budou slavnostně vyhlášeny a cena předána během společenského večera 21. května 2013 (Infomejdan).

Vítězové z minulých let jsou zveřejněni u každého z předchozích ročníků – viz Archiv.

Více informací

Používateľmi riadená akvizícia e-zdrojov De Gruyteru 26. 2. 2013 - de Gruyter

Predstavte si, že máte neobmedzený prístup ku kvalitným informačným zdrojom. Je to jednoduchšie, než si myslíte.

Vydavateľstvo De Gruyter predstavilo nový prístup k výberu informačným zdrojom podľa potrieb používateľov. S modelom Patron Driven Acquisition (PDA) knižnice a inštitúcie môžu využívať vyše 11000 e-kníh, 500 e-časopisov a 15 miliónov záznamov v databázach.

Model je jednoduchý:

  • Vyberiete si z druhov dokumentov (e-časopisy, e-knihy, databázy) alebo podľa odborného zamerania (STM, spoločenské vedy a humanity).
  • Zaplatíte poplatok za prenájom e-zdrojov podľa počtu používateľov v organizácii a za skutočné využitie obsahu s dopredu určenými maximálnymi výdajmi.
  • Na konci prístupu sa rozhodnete, ktoré zdroje chcete získať na trvalo na základe doterajšieho využitia a informačných potrieb inštitúcie.
  • Poplatok za prenájom sa zmení na trvalý nákup vybraných e-zdrojov.

Více informací