SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Služba Summon: nová verze Database Recommender 9. 4. 2011 - Ex Libris, a ProQuest company

Nejnovější verze Database Recommender automaticky analyzuje výsledky vyhledávání uživatele přes službu Summon, a na základě této analýzy mu doporučí, které zdroje jsou pro daný dotaz nejrelevatnější. Uživatel pak své vyhledávání může omezit pouze na tyto zdroje.

Dřívější verze Database Recommender pracovala pouze se zadanými klíčovými slovy, ale ne s výsledky vyhledávání.

Database Recommender je schopen doporučit jak databáze, které jsou nativně indexovány službou Summon, tak i ty, které Summon neindexuje.

Více informací

Anketa: jak vaše knihovna označuje "databáze" 8. 4. 2011 - Gale, a part of Cengage Learning

Stephen Abram na svém blogu zveřejnil zajímavou anketu na téma *Jak vaše knihovna nazývá na svých webových stránkách nebo intranetu licencované elektronické zdroje, které předplácí?** Označuje je pro uživatele jako databáze, online zdroje, e-zdroje,…? Jaké označení pro „databáze“ je nejlepší a mění se nějak podle typu knihovny nebo podle typu uživatele? Upravují knihovny kvůli svým uživatelům oficiální názvy databází a uvádějí svůj OPAC katalog na seznamu databází?

Pokud vás tato otázka zaujala, vyplňte krátkou anketu What Do You Call Databases?.

Více informací

Databáze EMBASE u Ovidu bude rozšířena o některé záznamy z MEDLINE 8. 4. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

Předplatitelé databáze EMBASE (Excerpta Medica Database) na platformě Ovid se v příštích týdnech dočkají přidání většího počtu unikátních záznamů z databáze MEDLINE.

Více informací

Gale zpřístupní zdarma vybrané zdroje v rámci National Library Week 8. 4. 2011 - Gale, a part of Cengage Learning

Společnost Gale, součást Cengage Learning, nabízí v rámci National Library Week bezplatný přístup k šesti vybraným elektronickým zdrojům, a to v období od 10. do 24. dubna 2011.

Každá knihovna, která bude chtít tyto zdroje svým uživatelům nabídnout, si může také stáhnout tzv. widget (vyhledávací formulář, přes který lze rychle zadat dotaz do nabízených bezplatných zdrojů).

Více informací hledejte od 10. dubna na adrese www.gale.cengage.com/NLW.

Mezi šest online zdrojů, které budou v tomto období dostupné bezplatně, patří: Gale NewsVault; Science in Context; GREENR (Global Reference on the Environment, Energy, and Natural Resources); Global Issues in Context; Powerspeak Languages; a Slavery and Anti-Slavery.

Více informací

Nové knihy a časopisy na platformě Ovid 8. 4. 2011 - Wolters Kluwer - Ovid

V rozhraní Books@Ovid se objevilo 110 nových titulů a aktualizovaných knižních vydání např. z produkce vydavatelství People’s Medical Publishing House (Čína), LWW, Springer Publishing, Clinical Publishing a Jones & Bartlett – zde je jejich seznam s podrobnějšími informacemi.

V rozhraní Journals@Ovid přibylo 5 nových titulů a kolekce LWW Total Access Collection byla rozšířena o další nové tituly – jedná se o šest titulů vydávaných ve spolupráci s American Heart Association.

Více informací

ProQuest Dialog chystá nové Support Center 8. 4. 2011 - ProQuest

Co je to stemming? Jak funguje levostranné rozšíření vyhledávacího termínu? Jak mohu vyhledávat a získávat výsledky v japonštině?

Na tyto i jiné otázky uživatelům již brzy odpoví nové ProQuest Dialog Support Center.

Jeho spuštění chystá ProQuest Dialog a bude obsahovat časté otázky (FAQ), nápovědu pro syntaxi dotazu, popis dovedností systému, tipy pro vyhledávání, ad.

Více informací

SAGE vypsal soutěž pro knihovníky o účast na konferenci ALPSP 8. 4. 2011 - SAGE Publications

Vydavatelství SAGE bude v letošním roce sponzorovat jednomu knihovníkovi účast na mezinárodní konferenci ALPSP (Association of Learned and Professional Society Publishers). Tato konference se koná blízko Oxfordu od 14.-16. září 2011.

Cestovní grant pokryje výherci náklady na účast na konferenci a slavnostní večeři, ubytování a cestovní náklady na území Velké Británie. Pro zařazení do soutěže je nutné odpovědět na otázku „Why should librarians be talking to publishers in 2011?“, a to maximálně ve 140 znacích prostřednictvím Twitteru nebo e-mailem.

Uzávěrka soutěže je 27. května 2011.

Detailní informace o podmínkách soutěže se dočtete zde.

Více informací

Vybrané zdroje ProQuest, ebrary a Bowker bezplatně v rámci National Library Week 8. 4. 2011 - ProQuest

V době od 10. – 16. dubna 2011 zpřístupní společnost ProQuest řadu zajímavých zdrojů zdarma. Konkrétně se bude jednat o tyto zdroje:

  • ProQuest® Civil War Era, 1840–1865
  • ProQuest® African American Heritage
  • ebrary Public Library Complete
  • ebrary School Collection
  • eLibrary®
  • CultureGrams™
  • SIRS® Issues Researcher
  • SIRS Discoverer®
  • Bowker Books In Print®

Podrobnější popis k těmto databázím a informace o bezplatném přístupu hledejte na stránkách proquest.com/en-US/promos/cele­brate_nlw.shtml

Více informací

34 nových e-kníh v Knovel Library 1. 4. 2011 - Knovel

Knižná kolekcia Knovel Library je rozšírená o 34 nových knižných titulov v 12 tematických kolekciách vrátane Electrical & Power Engineering, Civil Engineering & Construction Materials a Transportation Engineering.

Tematická kolekcia Transportation Engineering je pre členov slovenského a českého konzorcia dostupná za príplatok.

Více informací

Alexander Street Press sprístupnil Education in Video 1. 4. 2011 - Alexander Street Press

Vydavateľstvo Alexander Street Press predstavilo prvú online kolekciu video nahrávok Education in Video vytvorenú špeciálne na vzdelávanie študentov učiteľských odborov a ďalší rozvoj učiteľov v praxi.

Súčasťou sú modelové demonštrácie výučby, prednášky, dokumenty, zábery z triedy, dokumentovanie náročných situácií v pedagogickom procese.

V súčasnosti Education in Video sprístupňuje 118 titulov v dĺžke 77 hodín. Celkovo bude kolekcia obsahovať vyše tisíc videí v dĺžke 750 hodín.

Více informací