SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Detailní analýza patentové aktivity za rok 2012 23. 8. 2013 - Thomson Reuters

Společnost Thomson Reuters už počtvrté publikovala State of Innovation report (ke stažení v PDF), kde podrobně analyzuje patentovou aktivitu za rok 2012 ve 12 klíčových technologických oblastech, včetně seznamu top přihlašovatelů. Analýza vychází z dat dostupných v mezinárodní patentové databázi Derwent World Patents Index (DWPI), která letos slaví 50. výročí.

DWPI je nejznámější a nejspolehlivější zdroj patentových informací. Zprostředkovává informace o více než 23 milionech vynálezů, popsaných ve více než 50 milionech patentových dokumentů. Databázi používá přes 40 patentových úřadů po celém světě.

Více informací

Nový web pro klíčovou matematickou databázi Zentralblatt MATH 21. 8. 2013 - Springer

Nejznámější databáze pro matematické obory, Zentralblatt MATH (zbMATH), představila nové uživatelské rozhraní, které uživatelům umožní intuitivní práci s tímto zdrojem a nabídne nové funkce.

Hlavní změny se týkají vylepšení možností vyhledávání a filtrování výsledků (např. možnost kombinace několika vyhledávacích kritérií, možnost modifikovat rešešní dotaz, jednoduché přepínání mezi hlavními kategoriemi, dokumenty, autory nebo časopisy; a integrované odkazy mezi zindexovanými články a novou databází swMATH). Ke změnám došlo na základě výsledků průzkumu mezi uživateli. Do budoucna se počítá i se zpřístupněním zbMATH na mobilních zařízeních.

Producenty online databáze zbMATH jsou FIZ Karlsruhe – Leibniz Institute for Information Infrastructure, Heidelberg Academy of Sciences and Humanities a European Mathematical Society (EMS). Existuje od roku 1931, a je považována za nejstarší a nejkomplexnější přehledový časopis pro matematiku, v současné online podobě zprostředkovává také mezinárodní kontakty mezi odborníky z celého světa.

Databáze pokrývá téměř veškerou odbornou literaturu, obsahuje aktuálně tři miliony citací z 3 500 časopisů a více než 1 100 knižních edicí a 170 000 monografií, a odráží tak současný stav výzkumu v oboru a jeho vývoj za posledních 150 let.

Více informací

Knižné kolekcie LWW pre klinickú medicínu s novým obsahom 20. 8. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

Ovid pokračuje v aktualizovaní knižných kolekcií pre jednotlivé lekárske špecializácie vydavateľstva Lippincott, Williams & Wilkins.

Kolekcie odborných kníh:

Kolekcie príručiek na rýchle vyhľadanie informácií:

Knihy vydavavateľstva LWW sú pre organizácie dostupné len na platforme OvidSP.

Více informací

Databáze Literature Online od listopadu v novém rozhraní 19. 8. 2013 - ProQuest

Databáze Literature Online už patnáct let patří k základním informačním zdrojům pro studenty a vyučující literárněvědních oborů. V listopadu 2013 se její uživatelé dočkají nového, modernizovaného rozhraní.

Literature Online nabízí tisíce primárních děl, miliony bibliografických citací, tisíce plných textů časopiseckých článků a unikátní multimediální a referenční nástroje.

Veškerý obsah se v listopadu přesune na novou samostatnou platformu, která uživatelům nabídne moderní a intuitivní rozhraní, rychlé vyhledávání a samozřejmě všechny specifické rešeršní funkce, na které jsou zvyklí. Rozhraní bude uzpůsobeno i pro vyhledávání prostřednictvím mobilních zařízení.

Současné stránky lion.chadwyck­.co.uk budou paralelně funkční až do jara 2014, poté budou uživatelé již automaticky přesměrováni na nové stránky. Pro stávající zákazníky budou k dispozici uživatelské příručky a manuály k migraci.

Více informací

Knižní novinky vydavatelství Birkhäuser pro architekturu a design 19. 8. 2013 - de Gruyter

Vydavatelství De Gruyter, které od roku 2012 nabízí tituly Birkhäuser zaměřené na architekturu, umění a design, zveřejnilo podzimní katalog titulů. Publikace vydavatelství Birkhäuser se vyznačují nejen zajímavým poutavým obsahem, ale také unikátním grafickým zpracováním. V produkci tohoto vydavatelství naleznete monografie, příručky, slovníky, kolekce esejů a učebnice pro teorii i praxi.

Všechny elektronické knihy jsou dostupné přes platformu De Gruyter Online. E-knihy je možné kupovat jednotlivě nebo si vybrat z nabízených balíčků, např. Arts and Architecture, incl. Birkhäuser (78 titulů) nebo Arts and Architecture, incl. Birkhäuser – Titles in English (30 titulů).

Více informací

UpToDate vede žebříček zdrojů pro podporu klinického rozhodování 19. 8. 2013 - Wolters Kluwer - Ovid

V nejnovějším průzkumu, který uveřejnil časopis Journal of the Medical Library Association (JMLA), odpovídalo více než 16000 lékařů na otázku, kde vyhledávají informace pořebné pro klinické rozhodování při péči o pacienty. Nejčastěji uváděli online časopisy, PubMed a databázi UpToDate. Výsledky jasně prokazují, že databázi UpToDate používají lékaři v praxi jednoznačně více než jiné obdobné produkty pro podporu rozhodování.

Kompletní studie The value of library and information services in patient care: results of a multisite study je dostupná online.

V nemocničních zařízeních, která databázi UpToDate předplácejí, vede používání tohoto špičkového znalostního informačního zdroje k časovým úsporám, snížení úmrtnosti a zamezení chybných diagnóz, chybné medikace a nepotřebných testů.

Více informací

Za akých podmienok vznikne dobrý tím? 8. 8. 2013 - Henry Stewart Talks

Henry Stewart Talks sprístupnilo sériu ôsmych e-prednášok o efektívnych tímoch v kolekcii Marketing & Management.

Úvodná prednáška, aké sú predpoklady, aby vznikol dobrý tím (61 min.), je voľne dostupná do konca augusta 2013:

Pokiaľ máte aktívne predplatné, váš prístup je automaticky rozšírený o novú sériu a e-prednášky doplnené do existujúcich sérií.

Navyše môžete využiť novú funkciu, ktorá vám uľahčí sprístupňovanie e-prednášok priamo na e-learningových portáloch, web stránkach s odporúčanou literatúrou, či iným spôsobom zdieľať e-prednášky so študentami. Stačí pod e-prednáškou kliknúť na tlačidlo EMBEDED: HTML a/alebo WORD a skopírovať odkaz na vaše stránky.

Více informací

Android aplikace pro uživatele SpringerLink 1. 8. 2013 - Springer

Vydavatelství Springer představilo SpringerLink mobile app pro Android. Uživatelé si mohou aplikaci zdarma stáhnout v Google Play. Mají pak možnost vyhledávat v nabídce elektronických časopisů a knížek dostupných na platformě SpringerLink.

Už v lednu 2012 Springer zpřístupnil aplikaci pro iPhone a iPad a letos v červnu ji aktualizoval. Stáhnout lze v iTunes App Store.

V roce 2012 nabízel Springer více než 2 200 časopisů a 8000 nových knih z nejrůznějších o­borů.

Více informací

Před 75 lety vstoupil mikrofilm do služeb knihoven 29. 7. 2013 - ProQuest

Přesně před 75 lety si Eugene Power položil zásadní otázku: „Jak všechny ty dokumenty uchováme pro budoucnost?“ A přišel s revoluční myšlenkou ukládat a uchovávat dokumenty metodou mikrofilmování.

Ke slavnému výročí vyšel nyní poutavý komiks Wild Beginnings of UMI, mapující založení společnosti UMI – University Microfilms Inc. (dnes ProQuest) Eugenem Powerem v roce 1938 a počátky mikrofilmování.

První mikrofilmy E. Power vyvolával v pohřebním ústavu, během války ale začal být zájem o jeho služby, který ještě více vzrostl po válce. Byl to významný milník i pro knihovny, které mohly začít uchovávat a sdílet své rozsáhlé sbírky.

Mikrofilm hraje svoji roli i nadále, v éře digitalizace, jeho nespornou výhodou je totiž dlouhověkost, cenová dostupnost a snadná reprodukce. Díky mikrofilmu a digitalizaci dnes mají uživatelé možnost nahlédnout do výtisku starých novin nebo do vzácných knižních sbírek.

Více informací

Časopisy o architektúre a umení od roku 1854 do 2005 25. 7. 2013 - ProQuest

ProQuest zdigitalizoval významné časopisy 20. storočia v angličtine zamerané na výtvarné a úžitkové umenie, interiérový a priemyselný dizajn, záhradníctvo a krajinné inžinierstvo:

 • Apollo
 • Architectural Review
 • Architects' Journal
 • ArtAsia Pacific
 • Art Monthly
 • C Magazine
 • Canadian Architect
 • Ceramics Technical
 • Country Life
 • Eye
 • Graphis
 • Ornament
 • Print
 • Sculpture
 • Southwest Art

Časopisy – v elektronickej podobe dostupné prvýkrát – sú zdigitalizované od prvého vydania po rok 2005. Celé čísla sú naskenované vrátane obálky v plnej farbe s vyhľadávaním v úplných textoch a popisoch článkov.

V roku 2014 kolekciu rozšíri British Journal of Photography (1854 – 2005). Časopis vydávaný väčšinou týždenne zaznamenáva históriu fotografovania takmer od počiatkov. Je cenným prameňom pre umenovedné a sociálne dejiny.

Více informací