SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách v júli 18. 7. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas júla 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 13 nových monografií, napr. Elotuzumab, Metreleptin, Tenofovir Alafenamide, Deutetrabenazine, Niraparib, Valbenazine, Durvalumab, Brigatinib, Midostaurin, Cerliponase Alfa a 36 revidovaných monografií, napr. levETIRAcetam, Lopinavir and Ritonavir, Levofloxacin, Eprosartan, Telmisartan, Olmesartan, Propofol, Etomidate, Teriparatide, Gatifloxacin, Moxifloxacin
 • BNF – 12 dôležitých zmien týkajúcich sa: levETIRAcetam, Lopinavir and Ritonavir, Levofloxacin, Eprosartan, Telmisartan, Olmesartan, Propofol, Etomidate, Teriparatide, Gatifloxacin, Moxifloxacin, 1 zmena dávkovania: Fenofibrate [dose in renal impairment], 3 vymazané prípravy: Incivo® [telaprevir], Victrelis® [boceprevir], Trobalt® [retigabine] a 10 nových príprav vrátane AirFluSal Forspiro® [fluticasone with salmeterol], Benepali® [etanercept], Delmosart® modified release tablet [methylphenidate hydrochloride].
 • BNF for Children – 6 dôležitých zmien, týkajúce sa napr. Constipation, Contraceptive, interactions, Diabetes, 1 zmena dávkovania: Fenofibrate [dose in renal impairment] a 9 nových príprav, napr. enepali® [etanercept], Delmosart® [methylphenidate hydrochloride].
 • Herbal Medicines – 1 nová mongrafia: Black Raspberry, 1 celá revidovaná: Tansy a 1 čiastočne revidovaná: Thyme
 • Stockley's Drug Interactions – 1054 nových a 18 aktualizovaných alertov
 • Stockley's Herbal Medicines Interactions – aktualizované údaje z Európskeho liekopisu
 • Handbook on Injectable Drugs – 10 nových monografií: Lacosamide, Daunorubicin Citrate Liposomal, Paclitaxel (albumin-bound), Clevidipine Butyrate, Clofarabine, Minocycline Hydrochloride, Ibutilide a 57 aktualizovaných monografií, napr. Linezolid, Argatroban, Quinupristin-Dalfopristin, Daptomycin, Caspofungin Acetate, Tigecycline, Voriconazole, Doripenem, Tranexamic Acid.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Více informací

Mary Ellen Bates: měření návratnosti investic informačního centra 17. 7. 2017 - Springer Nature

Kalkulace a obhajoba návratnosti investic do informačních služeb a vašeho informačního centra je vždy výzva, obzvlášť v době, kdy často slýcháme, že „vše je k dispozici zdarma na internetu“.

Pro výpočet hodnoty služeb (ROI) vaší knihovny se můžete inspirovat v nejnovější bílé knize The True Cost of Information: Measuring the ROI of the Information Center, která je ke stažení zdarma. Autorkou je Mary Ellen Bates, informační profesionálka a zkušená rešeršérka, která v roce 2003 vystoupila na konferenci Inforum.

Více informací

Nové vydání příručky Phila Bradleyho a publikace vydavatelství Karolinum 14. 7. 2017 - Albertina icome Praha

Na platformě ProQuest Ebook Central je k dispozici nejnovější vydání publikace Expert Internet Searching. Autorem je Phil Bradley, který je uznávaným odborníkem na internetové vyhledávače a různé způsoby vyhledávání. V 5. vydání odkazuje na více než 300 vyhledávacích nástrojů a dotýká se aktuálních trendů včetně sociálních médií, vizuálního vyhledávání a validity výsledků vyhledávání.

Rozšiřuje se také nabídka e-knih z českého vydavatelství Karolinum, z titulů publikovaných v letošním roce vybíráme:

 • Evropská integrace z pohledu teorie veřejné volby
 • Inferences with Ignorance: Logics of Questions
 • Theatre Theory Reader: Prague School Writings
 • Vzdělání a dnešek
 • Náročné otcovství
 • Psychiatry and Pedopsychiatry
 • Diagnostika a léčba nejčastějších osteoporotických zlomenin

Přes ProQuest Ebook Central lze publikace jednotlivě zakoupit, číst obsah online i offline, stahovat jednotlivé kapitoly i kompletní obsah nebo dopisovat vlastní poznámky.

Pro informace o cenách kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Jak úspěšné knihovny prezentují hodnotu svých služeb a kreativně komunikují s uživateli? 13. 7. 2017 - Taylor & Francis Group, an Informa business

V průběhu roku 2016 společnost Taylor & Francis shromažďovala informace o tom, jak knihovníci komunikují hodnotu své knihovny, jak spolupracují s akademiky a propagují své sbírky. Publikovaný white paper Creative, Evolving, Relevant – Communicating the Library's Value zkoumá inovativní způsoby, kterými knihovny prezentují svou hodnotu směrem ke studentům a vyučujícím a shrnuje, co funguje a co ne. K dispozici jsou konkrétním příklady, které knihovníci mohou implementovat ve své instituci. Dotýkají se témat jako je digitální marketing, spolupráce s akademiky nebo organizace aktivit v knihovně.

Celá publikace je k dispozici ke stažení zdarma.

Další volně dostupné publikace jsou dostupné v sekci Free resources.

Více informací

Unikátní zdroje pro etnomuzikology a divadelní produkci 12. 7. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street v průběhu letošního roku představil několik nových audiovizuálních kolekcí:

 • Performance Design Archive Online – umožňuje nahlédnout do zákulisí největších světových divadelních představení. Je to první komplexní mezinárodní kolekce, která pokrývá všechny aspekty divadelní tvorby, od 17. století až po současnost, včetně scénografie, osvětlení, ozvučení, kostýmů, make-upu, ad.
 • Ethnographic Sound Archives Online – kolekce spojuje dosud nepublikované historické zvukové nahrávky z terénních expedic a korespondující podpůrné materiály, čímž otevírá nové cesty pro studium hudby v kulturním kontextu.
 • Music Online: Music Periodicals of the 19th Century – kolekce anglických periodik zaměřených na hudbu v kontextu společenských, politických, náboženských a hospodářských dějin USA a Velké Británie.

Více informací v aktuálním letáku, pro zkušební přístup nás kontaktujte.

Alexander Street patří celosvětově k předním dodavatelům multimediálního obsahu. Kombinuje video, audio a text s pokročilými online nástroji, což umožňuje změnit způsob, jakým dnes lidé bádají, studují nebo vyučují, prakticky v jakémkoliv oboru.

Více informací

Vědci, foťte a zapojte se do soutěže! 12. 7. 2017 - Royal Society Publishing

Věnujete se vědecké práci a jste nadšenými fotografy? Zašlete své snímky do fotosoutěže vydavatelství Royal Society Publishing, které publikuje např. časopisy Biology Letters, Journal of the Royal Society Interface, Open Biology, Philosophical Transactions of the Royal Society B, Proceedings of the Royal Society B nebo Royal Society Open Science.

Soutěží se v pěti kategoriích:

 • Astronomy
 • Behaviour
 • Earth science & climatology
 • Ecology and Environmental Science
 • Micro-imaging

Hlavními kritérii jsou estetický dojem a zprostředkování zajímavého vědeckého fenoménu. Hlavní výhrou jsou peněžité ceny. Termín odeslání do 31. srpna, bližší propozice a registrační formulář naleznete na www stránkách Royal Society Publishing.

Můžete se inspirovat vítězi z loňského roku. Vítězná fotografie z roku 2016 Dancing with stars (autor Imre Potyó) je připojena k této novince.

Více informací

Taylor & Francis se stane distributorem kolekce pro kritické myšlení 11. 7. 2017 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavatelství Taylor & Francis se stane distributorem produkce Macat International, všechny tituly v angličtině budou uváděny na trh pod značkou Routledge.

Macat International se zaměřuje na vytváření zdrojů pro kritické myšlení spolu s testy, které měří schopnosti kritického myšlení. V současné době nabízí 180 titulů v širokém spektru tematických okruhů. MACAT spolupracuje s předními akademiky z nejprestižnějších světových univerzit, kteří vytvářejí nové analýzy zaměřené na idee a dopad nejvlivnějších děl kritického myšlení, které kdy byly napsány. Tím, že je uvádějí do kontextu a sledují také vlivy, které formovaly jejich autory, stejně jako reakce, které vyvolávaly, inspirují čtenáře, aby se na tyto klasiky dívali z jiného úhlu pohledu.

Prohlédněte si kompletní nabídku MACAT pod značkou Routledge.

Více informací

Cambridge University Press navázal spolupráci s Royal College of Psychiatrists 7. 7. 2017 - Cambridge University Press

Royal College of Psychiatrists (RCPsych) oznámila, že od ledna 2018 všechny knihy a časopisy z portfolia RCPPsych bude vydávat ve spolupráci s Cambridge University Press. Jedná se například o časopisecké tituly British Journal of Psychiatry (BJPsych), BJPsych Open, BJPsych Advances , BJPsych Bulletin a BJPsych International.

Vlajkovou lodí je mezinárodní psychiatrický časopis British Journal of Psychiatry (BJPsych), který se snaží zlepšit prevenci, diagnostiku, léčbu a péči o duševní nemoci, jakož i podporu duševního zdraví na celém světě.

RCPsych vydává také úspěšné knižní tituly pro psychiatry, další odborníky na duševní zdraví a širokou veřejnost.

Více informací

Wolters Kluwer chystá nový časopis pro hematologii 6. 7. 2017 - The European Hematology Association

European Hematology Association začne ve spolupráci se společností Wolters Kluwer vydávat v režimu open access nový časopis HemaSphere, který bude přinášet výsledky relevantního základního, translačního a klinického výzkumu, přehledové články a guidelines, a diskuse k nejnovějšímu výzkumu v hematologii.

Více informací k open access a možnostem publikování viz Wolters Kluwer Open Health.

Více informací