SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Ušetřete na nákupu e-knih, které už máte v tištěné podobě 26. 4. 2017 - ProQuest

Šetřte místo na regálech a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům online! ProQuest nabízí u knižních titulů vybraných vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi.

Aktuálně se nabídka týká produkce více než 70 vydavatelů – např. American Mathematical Society, American Psychological Association, American Society for Microbiology, Cambridge University Press, CRC Press, Encyclopaedia Britannica, Harvard University Press, IGI Global, IOS Press, MIT Press, Oxford University Press, Royal Society of Chemistry, S. Karger, Springer Publishing Company, Taylor & Francis, Wiley a Wolters Kluwer, ad. E-knihy lze zpřístupnit na platformách ProQuest Ebook Central nebo ebrary.

50% slevu můžete získat do 31.12. 2017.

Více informací

Novinky z OECD a pilotní projekt s Altmetric 24. 4. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Zároveň OECD ve spolupráci s Altmetric spustila pilotní projekt, jehož cílem je sledovat a vyhodnotit vliv více než 120 000 článků, kapitol, publikací, tabulek, grafů a statistických datových souborů dostupných na platformě OECD iLibrary.

V prvé fázi bude možné analyzovat údaje interně prostřednictvím Altmetric Explorer for Institutions, později se v OECD iLibrary objeví u jednotlivých položek typický duhový kruh.

Více informací

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách v apríli 20. 4. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas apríla 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 7 nových monografií: Antihemophilic Factor (Recombinant), Fc fusion protein; Asfotase Alfa; Crisaborole; Calcifediol; Meningococcal Group B Vaccine; Factor IX (Recombinant), Fc fusion protein; Factor XIII A-Subunit (Recombinant) a 36 revidovaných monografií
 • BNF – 10 dôležitých zmien, 1 zmena dávkovania a 7 nových príprav
 • BNF for Children – 4 dôležité zmeny, týkajúce sa napr. Antibacterials, Hyoscine butylbromide, 3 nové prípravy: Cilodex® [dexamethasone with ciprofloxcin], Oncaspar [pegaspargase], Spectrila® [asparaginase]
 • Herbal Medicines – 2 nové monografie: Bitter Orange, Cocoa, revidované: English Ivy, Marshmallow a ďalšie
 • Stockley's Drug Interactions – 226 nových a 107 aktualizovaných alertov
 • Stockley's Herbal Medicines Interactions – nové monografie Caraway, English Ivy, Eucalyptus, Marshmallow, revidované monografie Bitter Orange, Cocoa a ďalšie

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Více informací

Diagnostika duševných porúch v Counseling and Therapy in Video 19. 4. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street vydá piatu kolekciu Counseling and Therapy in Video so vzdelávacími videami od Symptom Media zameranými na diagnostiku duševných porúch a chorôb.

Kolekcia pomáha študentom naučiť sa lepšie rozpoznať a správne diagnostikovať príznaky duševných porúch podľa DSM-5®/ICD-10, prehĺbiť kompetencie a hodnotiace schopnosti, ako aj využiť abstraktné teórie v praxi. Po ukončení bude obsahovať vyše 400 videí podľa klasifikácie DSM-5®/ICD-10 rozdelených na:

 • ADHD Series
 • Violence Series
 • Eating Disorders Series
 • PTSD Series
 • Substance Related and Addictive Disorders
 • Child and Adolescent Series

Videá sú dlhé od 30 sekúnd po 15 minút. U 90 videí sú k dispozícii dve verzie filmu. Jedna oboznámi študentov so symptómami a druhá im umožní urobiť diagnózu.

Samozrejmosťou sú nástroje na vytváranie klipov, playlistov, integráciu do e-learningových systémov, citácie, zdieľanie, zobrazovanie na mobilných zariadeniach a ďalšie. Novinkou je indexácia a možnosť vyhľadávať videá podľa sérií DSM-5®/ICD-10 a duševného stavu. Do konca roku 2021 pribudne 150 videí.

Více informací

OECD získalo cenu medzinárodného publikovania 14. 4. 2017 - OECD Publishing

OECD Publishing, ktoré vydáva publikácie OECD, OSN, Commonwealthu, združenia Norden a ďalších medzinárodných organizácií, získalo na Londýnskom knižnom veľtrhu hlavnú cenu 2017 Academic and Professional Publisher Award.

Ceny The International Excellence Awards udeľuje každoročne počas veľtrhu Publishers Association v spolupráci Research Information, časopisom vydávaným Europa Science Ltd. Rozhodcovia ocenili OECD Publishing a platformu OECD iLibrary za inovatívny spôsob publikovania a podporu pre rozmanité jazyky a používateľov.

Okrem vlastných publikácií na platforme OECD iLibrary, sprístupňuje aj materiály International Telecommunication Union, International Energy Agency, Commonwealthu, severoeurópskych štátov či Organizácie spojených národov.

Více informací

Konference INFORUM 2017: zaregistrujte se jako ranní ptáče, sleva končí v úterý 13. 4. 2017 - Albertina icome Praha

Registrace na konferenci INFORUM 2017 je v plném proudu, zvýhodněné vstupné platí v případě přihlášení do 2. 5. (a připsání platby nejpozději do 4.5.)! Kompletní program a další užitečné informace naleznete na www.inforum.cz. Těšíme se na Vás v termínu 30.-31. května na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Během zahájení vystoupí Carl Grant z University of Oklahoma Libraries, který bude sdílet zkušenosti s přeměnou univerzitní knihovny na intelektuální křižovatku a centrum inovací. Mezi dalšími zvanými řečníky uvítáme Yvonne Ng z organizace WITNESS, dlouhodobě se zabývající archivací videozáznamů a etickými principy v této oblasti a Fionu Greig z Velké Británie, která vyzdvihne význam dizertací a jejich dostupnosti v elektronické podobě.

Během středečního odpoledne se pak představí Kai Karin Geschuhn z Max Planck Digital Library v Německu s příspěvkem zaměřeným na iniciativu Open Access 2020 a zúčastní se panelové diskuse Open Access ve středu/střetu zájmu spolu se zástupci vydavatelů.

Workshopy proběhnou již v pondělí 29. května pod vedením Carla Granta a Yvonne Ng. Během večerního Infomejdanu bude příležitost setkat se a pobavit s kolegy z oboru.

Mediálními partnery konference jsou časopisy ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue. Jsme také na Facebooku. Oficiální hashtag konference #INFORUMprague.

Více informací

Classiques Garnier: knihy vydané v marci 2017 12. 4. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy zamerané na francúzsku literatúru renesancie, romantizmu, 19. – 21. storočia, svetovú literatúru, literárnu teóriu, komparatistiku, muzikológiu, antropológiu, filozofiu, syntézu výskumu literatúry a humanitných vied. V edícii Classiques Jaunes vyšlo celé dielo Jeana Racina – Théâtre complet (red. Alain Viala a Sylvaine Guyot).

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací

Karger představil tematicky zaměřené kolekce na rok 2017 11. 4. 2017 - S. Karger Publishers

Topic Article Packages je řada zákaznicky orientovaných kolekcí, které obsahují vybraný mix článků a kapitol z knih na určité téma, a jsou sestavovány s pomocí sémantického vyhledávání z nabídky časopisů a knih vydavatelství Karger. Vedle již existujících kolekcí Karger aktuálně představil další kolekce pro rok 2017:

V každém balíčku je k dispozici výběr placených článků, kapitol z knih a open access článků, publikovaných v období říjen 2016-září 2017, obě kolekce tedy ještě nejsou uzavřené a v průběhu letošního roku bude přibývat další obsah. Přístup formou cenově zvýhodněného jednorázového nákupu.

Více informací

Stáhněte si zdarma příručku přežití pro vědce 10. 4. 2017 - IOP Publishing

Praktická příručka Effective Science Communication: A practical guide to surviving as a scientist od Sama Illingwortha a Grant Allena se věnuje:

 • praktickým otázkám publikování v odborných časopisech
 • metodám získávání grantů
 • cestám, jak komunikovat výsledky výzkumu směrem k odborné i laické veřejnosti

Volně ke stažení (ve formátech ePub3 a PDF), prohlížení (v HTML) a link ke sdílení do 15. 5. 2017.

Více informací

Časopis Phonetica na rok 2017 so zľavou 50 % 7. 4. 2017 - S. Karger Publishers

Časopis Phonetica vydavateľstva Karger je interdiscipli­nárnym fórom pre výskum a teóriu fonetiky. Zverejňuje štúdie pre fonetikov, fonológov, laboratórnych fonológov, slavistov a všetkých lingvistov zameraných na prozódiu slovanských jazykov.

Využite zľavu 50 % na inštitucionálne predplatné na rok 2017. Platí na online predplatné aj na kombinované s tlačeným vydaním. V oboch prípadoch získate aj špeciálne číslo Slavic Perspectives on Prosody z roku 2016 od redaktorov Marzeny Żygis a Zofie Malisz.

Více informací