SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Classiques Garnier: knihy vydané v máji 2017 8. 6. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy zamerané najmä na francúzske divadlo, ďalej renesanciu, rodové štúdie, antropológiu, filozofiu, dejiny techniky, ekonómiu, ale aj korešpondencia a pamäte francúzskych osobností.

V edícii Bibliothèque du théâtre français vyšli v šiestich zväzkoch kritické vydania dramatických diel Victoriena Sardou – Drames et pièces historiques. V edícii Études et essais sur la Renaissance eseje o vzťahu Erazma Rotterdamského k Francúzsku – Érasme et la France.

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 7. 6. 2017 - World Bank Group

World Bank v máji zverejnila publikácie najmä v edíciách Policy Research Working Papers a Directions in Development – Human Development, ale aj:

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

Aktuální verze Kaplan and Sadock’s Comprehensive Textbook of Psychiatry je dostupná online 7. 6. 2017 - Wolters Kluwer - Ovid

Základní příručka pro obor psychiatrie a duševní zdraví Kaplan and Sadock’s Compre­hensive Textbook of Psychiatry letos slaví 50té výročí. Zároveň vychází nejnovější, 10. vydání této publikace, které je dostupné na platformě Books@Ovid také elektronicky.

Hlavními editory dvousvazkového díla jsou Benjamin J Sadock MD, Virginia A Sadock MD a Pedro Ruiz MD, na publikaci se dále podílelo více než 600 odborníků, kteří přinášejí nový pohled na řadu témat a současný vývoj v oboru. Mezi hlavní body patří:

  • detailně aktualizované pokrytí neuronových věd, včetně nových částí o epigenetice, mikrobiologii, systémových neurovědách, projektu Human Connectome a neurodevelopmentu
  • revidované sekce o schizofrenii, poruchách nálady, úzkostných poruchách, geriatrické psychiatrii a neurokognitivních poruchách
  • komplexní informace o psychosomatické medicíně, včetně kapitol o obezitě, chronické bolesti a psychiatrických důsledcích závažného onemocnění
  • aktuální informace o veřejné a globální psychiatrii, biologických terapiích a psychoterapii
  • „Text v textu“ zabývající se dětskou psychiatrií, včetně detailních informací o neuroimagingu, hodnocení, genetice, poruchách spánku a vlivu rodičů na zvýšení psychiatrického postižení dítěte
  • případové studie představující rozsáhlé klinické zkušenosti a odborné znalosti přispívajících au­torů

Publikace se stala zlatým standardem ve svém oboru, určeným pro studenty, pedagogy, lékaře a sestry v praxi. K dispozici je online na platformách Ovid a OvidMD Advantage. Pro informace o cenách kontaktujte Janu Machonskou a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Konference INFORUM 2017 úspěšně za námi 7. 6. 2017 - Albertina icome Praha

Na Vysoké škole ekonomické se v květnu uskutečnil 23. ročník konference INFORUM, které se zúčastnilo cca 410 účastníků, přednášejících a vystavovatelů.

V roli zvaných řečníků letos vystoupili Carl Grant (přeměna univerzitní knihovny na intelektuální křižovatku a centrum inovací), Yvonne Ng (archivace videozáznamů a sociálních médií), Fiona Greig (význam dizertací v elektronické podobě) a Kai Karin Geschuhn (Open Access 2020).

Úvodní scénka AiP byla tentokrát na téma Pracovní písně v knihovnách a jejich význam v knihovnickém workflow.

Příspěvky v letošním programu byly věnovány např. proměně knihoven na inovativní společenská centra, krizi v uchovávání audiovizuálních dokumentů a archivaci sociálních médií, zpřístupňování elektronických dizertačních prací, projektům CzechElib a knihovny.cz, otevřenému přístupu k vědeckým informacím, trendům v akvizici tištěných a elektronických knih, videozdrojům, tématu digital humanities, problematice sledování využití e-zdrojů a alternativním metrikám, nástrojům pro vyhledávání nebo informačním potřebám mladých vědců, součástí konference byla i posterová sekce. Během středečního odpoledne pak proběhla panelová diskuse Open Access – hledání rovnováhy. Téměř všechny příspěvky a prezentace jsou již dostupné v online sborníku.

Denní i noční dění na konferenci zachycuje také obsáhlá fotogalerie. Mediálními partnery letošní konference jsou časopisy ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue.

Děkujeme všem účastníkům, vystavovatelům a přednášejícím, kteří se na příjemné atmosféře konference podíleli a spolu s námi se těší opět na viděnou za rok v termínu 29.-30. 5. 2018.

Více informací

Cenově zvýhodněné předplatné kolekce Oxford Medicine Online 6. 6. 2017 - Oxford University Press

Oxford Medicine Online je kolekce 1 036 plnotex­tových příruček se zaměřením na medicínu z vydavatelství Oxford University Press v elektronické podobě. Ideální zdroj jak pro studenty medicíny, tak pro začínající i zkušené lékaře, sestry a porodní asistentky. Aktuálně je předplatné celé kolekce (včetně nebo bez Mayo Clinic Toolkit) nabízeno akademickým institucím za zvýhodněné ceny.

Rozhraní Oxford Medicine nabízí komfortní práci s plnými texty, sofistikované vyhledávání, vytvoření osobního uživatelského účtu, sdílení s dalšími uživateli, a je optimalizováno pro mobilní zařízení. K dispozici jsou MARC21 záznamy, OpenURL linkování a COUNTER 4 statistiky. Obsah je pravidelně aktualizován, včetně stěžejní publikace Oxford Textbook of Medicine, k dispozici je také více než 85 900 obrázků a grafů a 2 000 videí.

V případě zájmu si lékařské fakulty mohou vyžádat zkušební přístup. Nebo si rozhraní otestovat na publikaci Field Trials of Health Interventions: A Toolbox (3 ed.), která je dostupná v režimu open access. Vybrané tituly Oxford Medicine lze získat také formou jednorázového nákupu.

Pro informace o cenách kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Do CAB Abstracts přibylo od března 75 500 nových záznamů 5. 6. 2017 - CABI Publishing

Databáze CAB Abstracts, která poskytuje přístup k informacím z celého světa z oblasti aplikovaných přírodních věd, je pravidelně aktualizována. Jen za poslední dva měsíce se počet záznamů v databází navýšil o 75 612, z toho 32 036 záznamů nabízí odkaz na plný text v repozitáři CABI Full Text nebo v časopisech s otevřeným přístupem.

CAB Abstracts existuje od roku 1973, aktuálně obsahuje více než 8,6 milionu abstraktů a poskytuje přístup k nejnovějšímu mezinárodnímu výzkumu, od zemědělské techniky až po zahradnické vědy, a od trvale udržitelného cestovního ruchu až po veterinární medicínu. Součástí CAB Abstracts na platformě CAB Direct je více jak 350 000 plných textů článků, konferenčních materiálů, reportů, ad.

Více informací

ProQuest implementuje podporu SUSHI pro e-knihy 5. 6. 2017 - ProQuest

Společnost ProQuest implementovala podporu pro SUSHI (Standardised Usage Statistics Harvesting Initiative) na platformě Ebook Central. Dostupné je tak automatizované stahování statistických přehledů prostřednictvím protokolu SUSHI – jedná se o reporty COUNTER 4 – BR1, BR2, BR3, BR5 a PR1. Ebook Central SUSHI je kompatibilní s různými SUSHI klienty a ERM systémy (včetně Ex Libris Alma, OCLC WorldShare, ad.). Bližší informace pro nastavení přes LibCentral zde.

Prohlédněte si nejnovější tituly dostupné přes Ebook Central, zobrazit si lze seznam pro konkrétní obor.

Více informací

Vychádza Max Planck Encyclopedia of Comparative Constitutional Law 27. 5. 2017 - Oxford University Press

Oxford University Press predstavil nový zdroj pre ústavných právnikov, akademikov a študentov – Max Planck Encyclopedia of Comparative Constitutional Law. Online encyklopédia komparatívnych článkov rozširuje Oxford Constitutional Law, ktorá doteraz sprístupňovala súčasné znenia všetkých štátov a ich autonómnych častí a analytické komentáre. Začne so 70 článkami, naplánovaných je 570.

Encyklopedické články vychádzajú z formy článkov v Max Planck Encyclopedia of Public International Law – zaoberajú sa témami, ktoré sa snažia najlepšie pokrytie podstaty, charakteru, vývoja a histórie ústavného práva z globálneho hľadiska.

Šéfredaktormi sú Prof. Dr. Rainer Grote, LL.M., Dr. Frauke Lachenmann a Prof. Dr. Dr. h.c. Rüdiger Wolfrum.

S encyklopédiou sa môžete oboznámiť cez voľne dostupné vyhľadávanie a výber článkov:

Více informací

Academic Video Online: nové apríl 2017 26. 5. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

V apríli pribudlo do Academic Video Online 1500 videí najmä z antropológie, teritoriálnych štúdií, etnografie, tanečného umenia a odevného dizajnu. Kolekcia je rozšírená aj o videá z nových databáz Border and Migration Studies Online a Disability in the Modern World. V súčasnosti sprístupňuje spolu 55 000 videí pre výskum a štúdium od 800 producentov.

Ukážky z noviniek:

Více informací