SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

6000 nových titulů Taylor & Francis v ProQuest Academic Complete 19. 10. 2017 - ProQuest

Do kolekce Academic Complete aktuálně přibylo 6 000 knižních titulů z vydavatelství Taylor & Francis, které jsou nyní dostupné na platformě Ebook Central®. Pro předplatitele je k dispozici také vylepšený nástroj pro vizuální propagaci dostupných e-knih na www stránkách knihovny, na Facebooku, blogu a dalších místech – Book Display Widget.

Academic Complete existuje již 15 let, jedná se o polytematickou kolekci více než 150 000 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Více informací

BMJ zařadí do svého portfolia další open access titul 18. 10. 2017 - BMJ

Vydavatelství BMJ oznámilo vznik nového časopisu BMJ Open Science (ISSN 2398–8703), zaměřeného na podporu vývoje v oblasti klinické medicíny. Časopis je vydáván formou open access a open peer review.

Posláním časopisu je zlepšit transparentnost, integritu a reprodukovatelnost biomedicínského výzkumu, s cílem zlepšit zdravotní péči. Záběr časopisu je široký a pokrývá celé spektrum preklinického a translačního biomedicínského výzkumu, od studijních protokolů až po původní výzkumné články a systematické recenze.

Časopis najdete na adrese openscience.bmj­.com. Šéfredaktorkou je Dr Emily Sena, pro více informací si přečtěte její první editorial.

Více informací

Thieme eRadiology na novej platforme MedOne 18. 10. 2017 - Thieme Publishing Group

Vydavateľstvo Thieme Publishing Group po Thieme eNeurosurgery sprístupnilo na novej platforme MedOne modul Radiology, ktorý sprístupňuje na jednom mieste všetky zdroje Thieme zamerané na rádiológiu.

Používatelia majú prístup k mixu:

 • všetky elektronické knihy Thieme z rádiológie
 • tisíce interaktívnych prípadových štúdií RadCases s klinickými prezentáciami, obrázkami vo vysokej kvalite, otázkami a odpoveďami pre samoštúdium, diferenciálnu diagnostiku a ďalšie
 • 121 000 rádio­grafických snímiek s popismi
 • časopisy od Thieme s vyhľadávaním v PubMed

Na platformu MedOne postupne prejdú všetky portály Thieme. Pokiaľ má organizácia predplatné viacerých kolekcií, platforma MedOne umožňuje vyhľadávanie vo všetkých naraz.

Více informací

Knovel Library s novým vzhľadom 17. 10. 2017 - Elsevier | Knovel

Od 16. októbra má Knovel nové rozhranie, ktoré prináša:

 • prehľadnejšiu domovskú stránku so základným vyhľadávaním, vyhľadávaním materiálov podľa ich fyzikálno-chemických vlastností premenovaným na Material Property Search a prístupom k osobnému účtu My Knovel.
 • samostatnú stránku v časti Browse s prehľadom najnovších kníh, ktoré pribudli do Knovel Library.
 • ľahší prístup ku všetkým nástrojom na každej stránke, aby boli vždy po ruke.
 • filtrovanie výsledkov vyhľadávania pomocou kľúčových slov, ďalej podľa toho, či hľadáte text, vlastnosti materiálu, rovnice, či definície.
 • vkladanie vlastných poznámok do kníh a zvýrazňovanie textov.
 • chronologický prehľad vašej činnosti za 30 dní v osobnom účte My Knovel. V časti My Activity môžete zobraziť aktivity len za určité obdobie a filtrovať podľa typu činnosti (tlač, uloženie, pridanie poznámky a pod.). Ďalej sa dajú označené texty, tabuľky, grafy, rovnice, vyhľadávania uložiť, triediť do zložiek. Texty, tabuľky a grafy si môžete vytlačiť, stiahnuť, alebo uložiť na off-line čítanie cez mobilnú aplikáciu My Knovel ToGo.
 • jednoduchšie vytváranie a zdieľanie zložiek v My Knovel a presúvanie uložených dokumentov a vyhľadávaní do nich.

S novým rozhraním sa zoznámite na webinároch v angličtine v stredy 18. 10. o 16:00 – 16:30 a 25. 10. o 12:00 – 12:30. Radi tiež dohodneme školenie v češtine alebo slovenčine, či už u vás alebo online. Kontaktujte Jiřího Kadlečka (ČR) alebo Ladislava Svrška (SR).

Více informací

Novinky OECD 17. 10. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Brill nabídl jazykové slovníky také formou nákupu 11. 10. 2017 - Brill

Vydavatelství Brill nově umožnilo jednorázový nákup svých online slovníků, např.:

Kromě jednorázového nákupu lze jednotlivé slovníky získat i formou ročního předplatného. Bližší informace zašleme na vyžádání.

Výhody pro uživatele a knihovníky: přístup pro neomezený počet uživatelů, přihlášení Shibboleth, statistiky COUNTER a SUSHI, admin modul, bez DRM, záznamy ve formátu MARC.

Do 15. prosince následující slovníky pořídíte s 15% slevou na jednorázový nákup: The Hebrew and Aramaic Lexicon of the Old Testament Online, Chinese-English Dictionary Online, The Brill Dictionary of Ancient Greek Online, Dictionary of Renaissance Latin from Prose Sources, Le Grand Ricci Online, KAHAL Online, Mediae Latinitatis Lexicon Minus Online.

Více informací

UpToDate slaví 25 let a přidává novou sekci pro anesteziologii 11. 10. 2017 - Wolters Kluwer - UpToDate

Společnost UpToDate v souvislosti s 25. výročím svého vzniku oznámila pokrytí dalšího oboru – anesteziologie. Šéfredaktorkami UpToDate: Anesthesiology jsou Roberta Hines, MD; Stephanie B. Jones, MD; a Lena S. Sun a celkem se jedná již o 25. specializaci plně zastoupenou v UpToDate.

UpToDate: Anesthesiology nabízí více než 270 témat, na kterých spolupracuje 188 světově uznávaných odborníků. Zabývá se anesteziologií ve spojitosti s chirurgickými zákroky a dalšími zákroky, managementem bolesti, vyhýbání se opioidům, transfuzi krve a pooperační intenzivní péčí. Nechybí ani informace pro pacienty, a také více než 888 doprovodných obrázků.

Všechna témata jsou psána exkluzivně pro UpToDate (pro UpToDate pracuje téměř 6 500 odborníků, a to jako autoři textů, editoři a recenzenti). Obsah je:

 • založený na důkazech,
 • komplexní,
 • s odkazy na prameny (např. PubMed, Cochrane library)
 • prochází rozsáhlým odborným recenzním hodnocením, takže doporučení jsou přesná a spolehlivá

Více informací

Z Google Scholar nyní prolinkováno přímo do dizertací v ProQuestu 10. 10. 2017 - ProQuest

ProQuest a Google Scholar rozšiřují svoji spolupráci, tentokrát na poli zpřístupnění dizertačních prací. Google Scholar v roce 2015 zindexoval miliony článků z ProQuestu, nyní došlo na indexaci téměř půl milionu plných textů dizertačních prací z databáze ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT).

Tato novinka by měla usnadnit uživatelům přístup k předplacenému obsahu a podpořit využití. Prolinkování a přístup k dizertacím ze služby Google Scholar je automatické a nevyžaduje žádnou intervenci knihovny. Autorizovaný uživatel služby ProQuest®, který vyhledává prostřednictvím služby Google Scholar, bude na základě IP adres automaticky rozpoznán platformou ProQuest a připojen k plnému textu. Uživatelé bez předplatného si mohou jednotlivé disertační práce zakoupit nebo se dostat bezplatně do prvních několika stránek (ukázka: The Impact of the Brexit Referendum on Various World Stock Markets). Dizertace, které byly publikovány v režimu open access, jsou zdarma k dispozici všem uživatelům (ukázka: One Belt One Road: China's Nation-Building Initiative).

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2 milionům plných textů a 4,5 milionům abstraktů. Roční přírůstek databáze, do níž přispívá přes 3000 světových univerzit, je okolo 130 000 dokumentů v plném textu, z toho 15 000 z konti­nentální Evropy, a to v různých jazycích.

Více informací

CABI kompendia a e-knihy pořídíte za zvýhodněných podmínek 9. 10. 2017 - CABI Publishing

Až do poloviny prosince mohou knihovny využít zvýhodněné předplatné pro CABI kompendia, elektronické knihy a archivy e-knih.

Letošní novinkou je Horticulture Compendium, v případě předplatného tohoto zdroje na rok 2018 získáte na rok zdarma přístup ještě do dalšího vybraného kompendia (na výběr jsou Animal Health and Production Compendium, Aquaculture Compendium, Forestry Compendium).

Pokud instituce předplatí najednou alespoň 4 kompendia, získává množstevní slevu a další kompendium na rok zdarma (týká se: Animal Health and Production Compendium, Aquaculture Compendium, Forestry Compendium, Aquaculture Compendium, Horticulture Compendium).

Dále jsou zvýhodněny nákupy archivů CAB Abstracts Archive a Global Health Archive, archivy e-knih (CAB eBooks Archives) a specializované kolekce e-knih.

Pro detailní informace a seznamy titulů kontaktujte AiP nebo AiB.

Více informací

Edícia Distinguished Lectures in Cognitive Linguistics na Brill Online 6. 10. 2017 - Brill

Brill vydal prvé zväzky Distinguished Lectures in Cognitive Linguistics, edície príspevkov popredných medzinárodných vedcov prednášajúcich na konferencii China International Forum on Cognitive Linguistics (CIFCL) od roku 2004 po súčasnosť.

Medzi prednášajúcimi sú George Lakoff, Ronald Langacker, Leonard Talmy, Laura Janda, Dirk Geeraerts a Ewa Dąbrowska. Prednášky sú z oblasti kognitívnej vedy vrátane lingvistiky, psychológie, filozofie, antropológie, umelej inteligencie a počítačovej vedy najmä z perspektívny jazyka a kognície.

Publikácie sú súčasťou Language and Linguistics E-Book Collections.

Více informací