SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Český časopis Folia Zoologica a 6 dalších se od ledna objeví v BioOne 24. 8. 2017 - BioOne

Kolekce časopisů BioOne se v roce 2018 rozroste o následující tituly:

 • Journal of Herpetological Medicine and Surgery, Association of Reptilian and Amphibian Veterinarians, v. 19 (2009) – do současnosti
 • Folia Zoologica, Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. 59 (2010) – do současnosti
 • Bradleya, British Cactus and Succulent Society, n. 1 (1983) – do současnosti
 • Arachnologische Mitteilungen: Arachnology Letters, Arachnologische Gesellschaft e.V., v. 55 (2018) – do současnosti, v režimu Open Access
 • Lundellia, The Plant Resources Center, The University of Texas at Austin, v. 1 (1998) – do současnosti, v režimu Open Access
 • Bulletin of the British Ornithologists’ Club, British Ornithologists’ Club, v. 137 (2017) – do současnosti, v režimu Open Access
 • Lindbergia, Dutch Bryological and Lichenological Society and Nordic Bryological Society, v. 37 (2014) – do současnosti, v režimu Open Access

Přírůstky tak pokryjí nejen oblast zoologie a botaniky, ale také herpetologie, entomologie, ornitologie a bryologie.

 • Tituly Folia Zoologica a Bradleya jsou umístěny v žebříčku JCR (Journal Citation Reports).
 • Journal of Herpetological Medicine je vysoce uznávaným herpetologickým časopisem s přesahem i do veterinární vědy.
 • Pouze dva tituly pochazí z USA, další pak jsou z České republiky, Velké Británie, Německa a Nizozemí/Švédska.
 • Bradleya a Lundellia budou k dispozici už od svého prvního čísla.

Více informací

Videonávody laboratorních postupů pro chemiky a biology v JoVE 23. 8. 2017 - MyJoVE Corp.

Journal of Visualised Experiments rozšíří od poloviny září 2017 kolekci vzdělávacích videí Science Education o tři nové moduly pro chemii:

 • Essentials of Biochemistry
 • Essentials of Inorganic Chemistry I
 • Essentials of Organic Chemistry II

Chystanou novinkou jsou také dva nové moduly pro biologii:

 • Essentials of Lab Animal Research
 • Essentials of Lab Safety

Moduly budou dostupné od 15. září, zde malá ochutnávka.

Předplatíte-li si JoVE na rok 2018 již nyní, dostanete na zbývající část roku 2017 přístup zdarma. Pro více informací nás kontaktujte!

V polovině srpna JoVE představil nový responzivní web!

Více informací

OECD - aktuální trendy v energetice a v sektoru nerostných surovin 22. 8. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Sprievodca pre literárnu vedu a kritiku od OUP 14. 8. 2017 - Oxford University Press

Oxford Bibliographies Online sprístupnila prvých 50 článkov zo sprievodcu najnovším výskumom Literary and Critical Theory. Od afrofuturizmu až po svetovú literatúru vrátane tém, ako sú semiotika, Sigmund Freud, Jacques Derrida, Michel Foucault, či štrukturalizmu.

Modul bude slúžiť ako sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium za posledné desaťročia.

S Oxford Bibliographies Online sa jednoducho zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie.

Více informací

Proměna způsobu komunikace a mediálního výzkumu v digitální éře 11. 8. 2017 - SAGE Publishing

Jak ovlivňují technologie, jako jsou sociální média, blogování a textové zprávy, způsob komunikace a mediálního výzkumu? Dozvíte se v nejnovější enycyklopedii The SAGE Encyclopedia of Communication Research Methods, která popisuje celou řadu teorií a metodik používaných v komunikačním výzkumu, a také trendy ovlivňující budoucnost oboru.

Encyklopedie obsahuje více než 700 záznamů a zabývá se také současnými problémy, např. vlivy globalizace na výzkum nebo využitím nových metod pro shromažďování a analýzu dat. Dále se řeší otázky související se zodpovědností, autorskými právy, důvěrností informací, vlastnictvím dat a bezpečností dat, soukromím a etickými aspekty provádění výzkumu.

The SAGE Encyclopedia of Communication Research Methods je dostupná online na platformě SAGE Knowledge nebo na platformě ProQuest Ebook Central. Do encyklopedie můžete nahlédnout prostřednictvím Google Preview. Pro cenovou nabídku na online verzi nás kontaktujte.

Více informací

Jak dnešní vědci vyhledávají a využívají referenční zdroje? 10. 8. 2017 - Oxford University Press

Další z řady letních whitepapers připravilo vydavatelství Oxford University Press. Na základě rozhovorů s knihovníky, pedagogy a studenty zjišťovalo, jak jsou v současnosti profesionální referenční zdroje na akademické půdě využívány a vnímány.

Studie ukázala, že tyto zdroje jsou pro výzkum stále velmi důležité, ale uživatelé v řadě případů netuší o jejich existenci, a jak se k jejich obsahu vůbec dostat. Pokud se chtějí seznámit rychle s novým tématem, vyhledávají často informace přes Google nebo Wikipedii. Jak si s touto výzvou poradí knihovníci a vydavatelé?

Celá studie Navigating Research: How Academic Users Understand, Discover, and Utilize Reference Resources je ke stažení zdarma.

K dispozici je také krátké video.

Více informací

Journal of Visualised Experiments od augusta v novom šate 10. 8. 2017 - MyJoVE Corp.

Počas augusta sa môžeme tešiť na nový vzhľad časopisu JoVE a databázy JoVe Science Education. Čo prinesie nové rozhranie:

 • zlepšenú navigáciu na webovej stránke a responzívny dizajn, ktorý sa prispôsobí počítaču aj mobilnému zariadeniu
 • Streamlined user-experience
 • zjednodušené zdroje pre vedcov publikujúcich v JoVE Video Journal
 • nástroj JoVE Embed na vkladanie videí na jedno kliknutie do e-learningových systémov alebo kdekoľvek ho potrebujete
 • informačné stránky Resource Hubs pre knihovníkov a pedagógov

Nahliadnite, ako budú vyzerať JoVE Video Journal a JoVE Science Education Database.

JoVE je prvý recenzovaný časopis s video článkami a protokolmi z prírodných, biomedicínskych a behaviorálnych vied. JoVE Science Education Database slúži na výučbu laboratórnych základov v prírodných a behaviorálnych vedách, najnovšie aj pre klinickú medicínu a techniku.

Více informací

AiP a AiB zastupují Cairn.info 9. 8. 2017 - Cairn.info, Albertina icome Praha

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se staly oficiálními exkluzivními partnery Cairn.info pro Českou a Slovenskou republiku.

Cairn.info založily v roce 2005 belgická a francouzská vydavatelství De Boeck Supérieur, La Découverte, Belin a Éres. V současnosti se jedná o nejrozsáhlejší online kolekci akademických publikací z humanitních a společenských věd ve francouzštině. K dispozici je 450 časopisů, 8000 knih a 1300 kapesních encyklopedií od 130 vydavatelů z Francie, Belgie a Švýcarska.

Kromě francouzské verze Cairn.info je k dispozici Cairn.info International Edition s popisnými údaji a abstrakty v angličtině. U vybraných článků je dostupný také překlad celého textu.

S publikacemi se seznámíte přes volně dostupné vyhledávání ve francouzské nebo mezinárodní verzi a prostřednictvím OA časopisů.

Pro zkušební přístup nás kontaktujte!

Více informací

BMJ Best Practice podcast - novinky v medicíně formou audio nahrávek 9. 8. 2017 - BMJ

BMJ představuje BMJ Best Practice podcast! Každý klinický podcast obsahuje nejnovější poznatky na vybrané téma, první dva jsou zaměřeny na hepatitidu B a C:

 • Hepatitis B: How to approach diagnosis and management of chronic infection
 • Hepatitis C: What have been our successes so far?

V BMJ připravili také užitečnou infografiku zobrazující komplikace hepatitidy C.

Více informací

Classiques Garnier vydá Dictionnaire Gustave Flaubert 4. 8. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V kolekcii Dictionnaires et syntheses vyjde Dictionnaire Gustave Flaubert. Obsahuje informácie o jeho živote a diele – mená ľudí a miest, biografické aspekty, dielach a technike písania prózy. Redaktorom tohto 1295-stránkového slovníku je Éric Le Calvez.

V júli Classiques Garnier vydal knihy zamerané na francúzsku literatúru od stredoveku po 19. storočie, medzi autormi sú George Sand a Edmond Duranty. Ďalej na rétoriku, karteziánsku filozofiu v Japonsku, Európu počas osvietenstva, dielo Isidore Geoffroy Saint-Hilaire i kinematografiu.

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací