SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Tukydides v Oxford Scholarly Editions Online 20. 2. 2021 - Oxford University Press

V rámci Oxford Scholarly Editions Online teraz nájdete všetky kritické vydania Tukydidovho diela vrátane:

Prejdite si celý prehľad.

Vďaka Oxford Scholarly Editions Online môžete paralelne čítať texty a preklady celých Dejín Peloponézskej vojny, Voľne dostupné ukážky:

Více informací

ProQuest podporuje integraci s výukovým systémem Moodle 19. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest představil nové možnosti propojení mezi platformou ProQuest a e-learningovými systémy, konkrétně Moodle a Canva (další systémy budou brzy následovat). Platforma ProQuest nyní splňuje standard IMS Global Learning Consortium v. 1.3 pro interoperabilitu výukových nástrojů (LTI). Je to další vylepšení ze strany ProQuestu, které usnadňuje a zefektivňuje přístup do předplacených e-zdrojů, zejména v době distanční výuky.

Jakmile je integrace mezi platformou ProQuest a Moodle nastavena (viz návody níže), vyučující mohou bez problémů vkládat odkazy na obsah z ProQuestu přímo do studijních materiálů v Moodle (bez nutnosti opustit prostředí kurzu). A studenti získají přímý přístup k obsahu, aniž by se museli samostatně přihlašovat do ProQuestu, uživatel je ověřen přímo v Moodle.

Dnes je kriticky důležité, aby studenti nejen získali snadný přístup k předplacenému obsahu, ale také aby čerpali ze spolehlivých a prověřených zdrojů, jako je např. ProQuest Central. Integrace s výukovými systémy je dalším způsobem, jak mohou akademické knihovny aktivně podporovat výzkum a výuku. Tato služba je stávajícím zákazníkům poskytována zdarma.

Návody pro integraci:

Více informací

BioScientifica představila nový časopis pro endokrinní onkologii 18. 2. 2021 - BioScientifica

Vydavatelství Bioscientifica představilo nový recenzovaný open access časopis Endocrine Oncology, jehož šéfredaktorem je Edward Gelmann z University of Arizona. Časopis dává možnost publikovat důležité výsledky a podporuje vědecký výzkum a klinickou praxi, témata pro první čísla jsou k dispozici zde.

BioScientifica vydává řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii. Do portfolia vydavatelství patří např. Endocrine-Related Cancer, Journal of Endocrinology, Journal of Molecular Endocrinology, European Journal of Endocrinology, Reproduction nebo Echo Research and Practice (open access).

Obraťte se na Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací

Inspirujte se seznamem top publikací z ošetřovatelství za rok 2020 18. 2. 2021 - Wolters Kluwer

American Journal of Nursing (AJN), časopis vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, zveřejnil vítěze prestižní soutěže Book of the Year Awards za rok 2020. AJN zveřejňuje tento seznam vybraných titulů pro ošetřovatelství každoročně již od roku 1969.

V jednotlivých kategoriích zvítězily tyto tituly:

 • Portable RN: The All in One Nursing Reference
 • Advanced Physiology and Pathophysiology: Essentials for Clinical Practice
 • Advanced Pediatric Assessment
 • Public/Community Health and Nursing Practice: Caring for Populations
 • The Caregiver’s Com­panion
 • Shining the Light on All the Right: Celebrating the Art of Nursing Around the World
 • Trauma Nursing: From Resuscitation Through Rehabilitation
 • Navigate 2 Premier Access for Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Featuring Kognito Simulations
 • Global Aging: Comparative Perspectives on Aging and the Life Course
 • Talking Therapy: Knowledge and Power in American Psychiatric Nursing
 • Emerging Technologies for Nurses: Implications for Practice
 • Handbook of Perinatal and Neonatal Palliative Care: A Guide for Nurses, Physicians, and Other Health Professionals
 • Wound Care Essentials: Practice Principles
 • The Successful Nurse Faculty Member: Tools of the Trade
 • Evidence-Based Leadership, Innovation, and Entrepreneurship in Nursing and Healthcare: A Practical Guide for Success
 • Translation of Evidence Into Nursing and Healthcare
 • Handbook of Perinatal and Neonatal Palliative Care: A Guide for Nurses, Physicians, and Other Health Professionals
 • Professional Nursing: Concepts and Challenges
 • Fast Facts for the Nurse Psychotherapist: The Process of Becoming edited

Kompletní seznam titulů za rok 2020 je k dispozici v aktuálním čísle časopisu. Řadu titulů z tohoto prestižního seznamu lze zakoupit i v elektronické podobě přes ProQuest Ebook Central, Ovid, a další online služby. Pro více informací kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Mezinárodní systém cytogenetické nomenklatury ISCN poprvé online 18. 2. 2021 - S. Karger Publishers

International System for Human Cytogenomic Nomenclature (Mezinárodní systém lidské cytogenetické nomenklatury) se dočkal nového vydání (ISCN 2020), které je zároveň poprvé dostupné i v online interaktivní podobě. Nová platforma iscn.karger.com zároveň umožňuje přístup i k rozšířené verzi nomenklatury Human Genome Variation Society (HGVS). Podle ISCN jsou tvořeny zápisy normálních i abnormálních cytogenetických nálezů. ISCN 2020 je nepostradatelný referenční zdroj pro odborníky na lidskou cytogenetiku, molekulární biology, techniky a studenty.

V roce 2021 vydavatelství Karger Publishers plánuje nabídnout uživatelům fórum pro navazování vzájemných kontaktů a pro diskusi o problémech, změnách a aktualizacích ISCN. Integrován bude také nástroj Mutalyzer, který se používá k ověření nomenklatury HGVS. Vydavatelství navíc nabídne vzdělávací kurzy o ISCN, HGVS a zajišťování kvality sekvenování.

Více informací

Průzkum uživatelů: jak vyhledávají a přistupují k online zdrojům 17. 2. 2021 - IOP Publishing

Aktuálně probíhá výzkum zaměřený na vědce, knihovníky, vyučující a studenty, který zjišťuje, jakými cestami se uživatelé dostávají k informacím v odborných online časopisech, a k jakým došlo v této oblasti změnám za posledních pár let. Průzkum How Readers Discover Content in Scholarly Journals: 2021 navazuje na předchozí průzkumy z let 2005, 2008, 2012, 2015 a 2018. Výsledky budou volně k dispozici.

Dotazník v angličtině je dostupný online, vyplnění by nemělo trvat déle než 7 minut. Všechny odpovědi jsou anonymní, na samostatných stránkách lze následně vstoupit do slosování o šanci vyhrát Amazon vouchery.

Průzkum podpořila řada velkých vydavatelů, např. APA, IOP Publishing, Royal Society of Chemistry, Taylor & Francis nebo Wiley.

Výsledky obdobného průzkumu z roku 2018 jsme shrnuli v této novince.

Ilustrace: Pixabay

Více informací

Kompletní nabídka databází od Americké psychologické asociace (APA) u ProQuestu 16. 2. 2021 - ProQuest

Na platformě Alexander Street Online je nově k dispozici databáze APA PsycTherapy, která nabízí možnost sledovat reálná videa z psychoterapií, vedených známými psychoterapeuty. V kolekci najdete přes 500 videí a více než 100 různých terapeutických přístupů. Tato osvědčená tréninková metoda je neocenitelným nástrojem, který studentům umožní držet krok s nejnovějšími psychoterapeu­tickými technikami.

ProQuest nabízí kompletní portfolio databází American Psychological Association (APA):

Budete-li mít zájem o více informací, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Na světě je ProQuest One Business - obchodní a ekonomické informace na jednom místě 16. 2. 2021 - ProQuest

ProQuest One Business je nové řešení, které vzniklo ve spolupráci s akreditační organizací ekonomických škol AACSB – Association to Advance Collegiate Schools of Business, a přináší kombinaci praktického a teoretického obsahu pro ekonomické vědy v interaktivním rozhraní, které studentům pomáhá budovat dovednosti, které budou potřebovat pro úspěch ve svém studiu a kariéře.

ProQuest One Business poskytuje pedagogům i studentům od bakalářského stupně až po MBA kurzy přístup k širokému spektru informačních zdrojů na jednom místě, a ve známém moderním rešeršním prostředí kombinuje za zvýhodněnou cenu špičkové e-zdroje, které v řadě případů nejsou dostupné nikde jinde:

 • tisíce ekonomických analýz firem, zemí a jednotlivých odvětví od providerů jako jsou Economist Intelligence Unit (EIU) a Fitch Solutions, a také detailní analytické reporty z J.P. Morgan, profily více než 4 000 firem
 • odborné časopisy (více než 2 600) a e-books (přes 25 000) od renomovaných vydavatelů, včetně Emerald a Springer
 • plnotextové obchodní zpravodajství z The Wall Street Journal, The Economist a the Financial Times + další zpravodajské kanály
 • kolekce videí (přes 21 000), která zahrnuje rozhovory s obchodními lídry, případové studie nebo školení
 • relevantní dizertační práce (více než 55 000)
 • případové studie (přes 15 000)

Chcete se o ProQuest One Business dozvědět více? Prolistujte si brožuru, pusťte si krátké video na YouTube nebo se přihlaste na některý z chystaných webinářů Teaching and Learning with ProQuest One Business. Pro další informace anebo nastavení zkušebního přístupu kontaktujte Michaela Svobodu.

Vedle ProQuest One Business má již ProQuest v nabídce ProQuest One Academic a ProQuest One Literature.

Více informací

Migrace ebooks na platformu Oxford Academic 13. 2. 2021 - Oxford University press

Na rok 2021 je plánována migrace knižních kolekcí vydavatelství Oxford University Press na platformu Oxford Academic. Bude tak možné z jednoho místa vyhledávat v časopisech i v e-knihách. Přesun se týká 36 000 titulů ze současných platforem Oxford Scholarship Online, University Press Scholarship Online, Very Short Introductions, Oxford Medicine Online, Oxford Clinical Psychology a Oxford Handbooks Online.

E-knihy z produkce OUP jsou dostupné nejen formou ročního předplatného (kolekce) ale lze je zakoupit i natrvalo nebo formou evidence-based acquisition. Prohlédněte si kompletní katalog online produktů OUP na rok 2021. Bližší informace Vám podají Filip Vojtášek nebo Miriam Suchoňová.

Více informací

51. vydání SIPRI Yearbook Online 6. 2. 2021 - Oxford University Press

Na konci roku 2020 byla zpřístupněna online verze nejnovějšího vydání SIPRI Yearbook Online, kterou vydávají Oxford University Press a Stockholmský mezinárodní institut pro mírový výzkum (SIPRI, zal. 1966). Ročenka poskytuje data a analýzy v oblasti bezpečnosti a konfliktů, vojenských výdajů, kontroly zbraní a odzbrojení. Nahlédnout je možné do obsahu a krátkého abstraktu ke každé kapitole.

Ročenky v elektronické podobě existují od roku 2010, předplatitelé online verze mají k dispozici pokročilé vyhledávání ve všech online edicích, sdílení obsahu na sociálních sítích a ukládání výsledků vyhledávání a rešeršních dotazů.

SIPRI Yearbook je celosvětově známý nezávislý zdroj pro politiky, diplomaty, novináře a analytiky se zaměřením na problematiku zbraní a kontroly zbrojení, ozbrojených konfliktů a řešení konfliktů, bezpečnostních opatření a odzbrojení, a kteří sledují nejpodstatnější dlouhodobé trendy v mezinárodní bezpečnosti. Autory ročenek jsou mezinárodně uznávaní odborníci.

Více informací