SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

BioOne se blýskne novou platformou se 208 tituly 21. 8. 2018 - BioOne

Pro rok 2019 chystá vydavatelství BioOne několik novinek. První avizovanou změnou budé nové vyhledavací prostředí, které bude spušteno již v lednu. Přístupová adresa zůstane pro uživatele stejná www.bioone.org. Více informací budeme postupně doplňovat nebo můžete sledovat stránky BioOne Publishing.

Další příjemnou novinkou je návrat tří oblíbených časopisů do kolekce pro rok 2019!

 • Biology of Reproduction vydávaný Society for the Study of Reproduction, s čísly od roku 2000 po současnost,
 • Journal of Mammalogy and Mammalian Species od American Society of Mammalogists, s čísly od roku 2000 po současnost,
 • a open-accesový titul Freshwater Mollusk Biology and Conservation, který vydává Freshwater Mollusk Conservation Society, s čísly od roku 2012 po současnost,

V přístím roce kolekce BioOne nabídne 208 titulů, z toho 81 % impaktovaných a 29 % vydávaných mimo USA.

Stáhněte si:

Více informací

Virtuálna návšteva kongresov American Heart Association 18. 8. 2018 - Wolters Kluwer - Ovid

Medzi virtuálne kongresy, ktoré môžete navštíviť cez Medical Meetings on Demand pribudli kongresy American Heart Association z rokov 2016 až 2018. Multimediálne záznamy sú ideálnym zdrojom informácií o najnovšom výskume srdcových ochorení vrátane cievnej mozgovej príhody.

Kompletné prednášky sú vo forme videí – vidíte, čo je premietané na plátno vrátane synchronizovaného zvuku. Môžete vyhľadávať v textoch premietaných počas prednášok a posunúť sa na konkrétnu časť prezentácie.

Medical Meetings on Demand sprístupňuje prestížne lekárske kongresy, kde sú diskutované najnovšie pokroky v konkrétnom odboru. Na výber sú kongresy American Academy of Neurology, American Psychiatric Association (APA), American Society of Anesthesiologists, Digestive Disease Week (DDW) a PAINWEEK.

Více informací

Early European Books Online již brzy na platformě ProQuest 17. 8. 2018 - ProQuest

Early European Books Online budou v září 2018 přecházet z původního rozhraní Chadwyck-Healey na platformu ProQuest. K neomezenému přístupu k bohatému obsahu uživatelé získají také všechny výhody uživatelsky přívětivého rozhraní a zcela nový nástroj pro vizualizaci dat s funkcemi jako jsou interaktivní mapy nebo schopnost křížového vyhledávání spolu s dalšími zdroji na platformě ProQuest.

K plánované migraci si přečtěte více na stránkách ProQuest.

Early European Books je digitalizační projekt zaměřený na tištěné knihy vydané v Evropě v pozdním středověku a raném novověku (1450 – 1700).

Více informací

Letné novinky v Academic Video Online 17. 8. 2018 - Alexander Street, a ProQuest Company

Počas prvého polroku 2018 pribudlo do Academic Video Online vyše 3000 videí z rozmanitých odborov. Vyberáme z letných noviniek:

Video inšpirácie:

Odkazy vedú priamo na platformu Alexander Street. Pokiaľ ste v internetovej sieti organizácie s prístupom videá sa zobrazia celé. Ostatným sa zobrazia ukážky videí.

Více informací

Nové knihy, klinické prípady a multimédiá v AccessMedicine 17. 8. 2018 - McGraw-Hill Global Education Holdings

V auguste vydavateľstvo McGraw-Hill rozšírilo kolekciu AccessMedicine o:

Nové kapitoly, knihy a multimédiá pribudli do špecializovaných kolekcií:

 • AccessAnesthe­siology – klinické prípady Cardiac Anesthesia and TEE, Medically Challenging Cases a Morgan & Mikhail's Clinical Anesthesiology
 • AccessBiomedical Science – 9. vydanie Casarett & Doull’s Toxicology: The Basic Science of Poisons
 • AccessEmergency Medicine – 8. vydanie Simon's Emergency Orthopedics
 • AccessHemOnc – aktualizácie Hematology-Oncology Therapy
 • AccessObGyn – nová kniha Natural Labor and Birth: An Evidence-Based Guide to the Natural Birth Plan
 • AccessPharmacy – 9. vydanie Casarett & Doull’s Toxicology: The Basic Science of Poisons, Pathophysiology Cases, videá z patofyziológie, ďalej texty z farmakoterapie a Topics in Evidence-Based Pharmacy Practice
 • AccessPhysiot­herapy – 8. vydanie Simon's Emergency Orthopedics a 10. vydanie Exercise Physiology: Theory and Application to Fitness and Performance, ďalej klinické prípady Physical Therapy Case Files®: Acute Care, Physical Therapy Case Files®: Neurological Rehabilitation, Physical Therapy Case Files®: Orthopedics a Orthopedic Case Studies
 • AccessSurgery – klinický prípad Resident Readiness®: Surgery
 • F.A. Davis PT Collection – s novou knihou Medical Language: Terminology in Context

Více informací

Do databáze INSPEC přibylo více než 50 časopisů od Springera 16. 8. 2018 - Institution of Engineering and Technology (IET)

Více než 50 klíčových časopisů vydavatelství Springer, včetně Nature, Nature Physics a the Journal of Material Science, se nově objevilo v databázi Inspec, která je již více než 50 let celosvětově uznávaným abstraktovým zdrojem pro fyziku, elektroniku, výpočetní techniku ​​a inženýrství. Uživatelé Inspec se nyní nově dostanou k abstraktům článků z 31 open access časopisů, z dalších 9 titulů z portfolia pro fyziku a astronomii, včetně časopisu Max Planck Institute – Living Reviews in Solar Physics, ad.

IET vydalo whitepaper Cookies, fake news and single search boxes: the role of A&I services in a changing research landscape, který pojednává o rostoucím významu abstraktových databází v éře otevřeného internetu, kde stále více dominuje reklama a irelevantní výsledky. Knihovníci a vědci sdílejí své zkušenosti, jak využívají vyhledávací nástroje pro akademický výzkum a zdůrazňují rozdíly mezi ověřenými zdroji a běžnými internetovými vyhledávači. Kontrast mezi výsledky vyhledávání ukazuje, proč služby A&I hrají v současnosti ve výzkumu důležitou roli.

Více informací

Ex Libris nabídne databázi dotačních příležitostí Research Professional 15. 8. 2018 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Ex Libris®, která je součástí ProQuest, oznámila akvizici firmy Research Research Limited (známá také jako *Research), která byla založena v roce 1994 a nabízí informace o možnostech financování výzkumu ve Velké Británii, v Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu. Zároveň publikuje i autoritativní novinky a analýzy týkající se řady aspektů vědeckého světa – např. financování, vládní politiky a propojení univerzit s průmyslem.

Ex Libris je mimo jiné producentem databáze Pivot, která slouží k vyhledávání příležitostí k financování, potenciálních partnerů pro výzkum, a informací o chystaných konferencích a zvláštních vydáních vědeckých časopisů. Díky spojení s Research Research se stane Ex Libris největším pokytovatelem informací o zdrojích financování. Zároveň nabídne vědcům a projektovým administrátorům řadu nástrojů pro vyhledávání, sledování a spolupráci v oblasti financování.

Více informací

Nová verze Science of Synthesis 4.11 15. 8. 2018 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovější online verzi Science of Synthesis 4.11 (SOS), která je uznávanou referenční příručkou poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. Online verze 4.11 přináší nejnovější poznatky o karbolinech a S,S acetalech, stejně jako o katalytické redukci.

K dispozici jsou také nové SOS Knowledge Updates (500 stran). Nejnovějším přírůstkem do SOS Reference Library je příručka Catalytic Reduction in Organic Synthesis, Vol. 2, která zahrnuje příspěvky zaměřené na redukci aldehydů, ketonů a karboxylových kyselin a derivátů. Dále obsahuje řadu kapitol o katalytické redukci funkčních skupin obsahujících dusík, jako jsou iminy (včetně redukční aminace aldehydů a ketonů), nitro- a nitroso- sloučeniny, N-oxidy, azidy a nitrily.

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

Krátke monografie archeológie Európy v Cambridge Elements 9. 8. 2018 - Cambridge University Press

Cambridge University Press v spolupráci s European Association of Archaeologists pripravujú novú edíciu Elements: The Archaeology of Europe. Redaktormi sú Manuel Fernandez-Götz (University of Edinburgh) a Bettina Arnold (University of Wisconsin, Milwaukee).

Z ďalších nových pripravovaných edícií:

Cambridge Elements zverejňujú výsledky výskumu z vied a umenia. Texty majú rozsah krátkej monografie (20 000 až 30 000 slov) a prechádzajú recenzným procesom.

Prvé krátke monografie Cambridge Elements sú dočasne voľne dostupné.

Více informací

Zdieľajte zoznamy v Safari s kolegami a študentami 8. 8. 2018 - ProQuest LLC

Jedným z nástrojov nového Safari: O’Reilly’s Learning Platform for Higher Education sú Playlists. Zoznamy uľahčujú používateľom sústrediť a usporiadať obsah k obľúbeným a dôležitým témam:

 • Organizovať vybrané knihy, videá a ďalší obsah do zoznamov.
 • Vytvoriť, budovať a pomenovať toľko zoznamov, koľko potrebujete.
 • Označiť obľúbený obsah „Favorite“.
 • Využívať zoznamy odkiaľkoľvek a kedykoľvek cez mobilnú aplikáciu.

Používatelia odteraz môžu zoznamy zdieľať so svojimi kolegami a študentami.

Více informací