SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

University of Johannesburg zařadí PhD práce do ProQuest Dissertations & Theses Global 16. 11. 2020 - ProQuest

University of Johannesburg je další z řady univerzit, které se zapojily do publikačního programu ProQuest a uveřejňují závěrečné práce svých PhD studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Už brzy tak uživatelé PQDT po celém světě budou mít dostupné tisíce závěrečných prací z této jihoafrické univerzity. Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

Dizertace jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují. Cenné jsou také rozsáhlé bibliografie. Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,7 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby.

Více informací

Kazuistiky z rodinného lekárstva, hematológie a psychiatrie od McGraw-Hill 14. 11. 2020 - McGraw-Hill Professional

Vydavateľstvo McGraw-Hill predstavilo nové knihy v lekárskych portáloch, tentokrát sú to najmä aktualizované vydania kazuistík. V AccessMedicine

V špcializovaných portáloch:

Více informací

Novinky a nástroje pre chemikov a chemických inžinierov v Knovel Library 14. 11. 2020 - Knovel | Elsevier

Ťažisko sekcie Chemistry & Chemical Engineering tvoria knihy Elsevier, Wiley, Royal Society of Chemistry, De Gruyter a ďalších vydavateľstiev. Z najnovších sú to:

Podstatou Knovel Library sú interaktívne a analytické nástroje:

Osobný účet umožňuje nielen rýchlo sa vrátiť k textom, rovniciam či tabuľkám, s ktorými pracujete, ale aj vzdialene pristupovať do Knovel Library. Na registráciu použite emailovú adresu s doménou vašej organizácie.

Máte otázky? Chcete dohodnúť online školenie v slovenčine alebo češtine? Napíšte Lucii Poledníkovej.

Více informací

Videá Makematic, University of Virginia Darden a The Video Project v Academic Video Online 13. 11. 2020 - Alexander Street, a ProQuest Company

Do kolekcie Academic Video Online pribudli dokumentárne a vzdelávacie filmy od:

 • Brandy Y Productions – Dokumentárne filmy sa sústreďujú hlavne na kanadské reálie, najmú na pôvodné obyvateľstvo, rodové otázky, duševné zdravie, vedu a ďalšie.
 • Makematic – Krátke vzdelávacie filmy sú vhodné ako úvod do témy.
 • The Video Project – 212 dokumentárnych filmov zameraných na spoločenskovedné, environmentálne a globálne otázky.
 • University of Virginia Darden School of Business – Inštruktážne videá zamerané na podnikanie, manažment ľudských zdrojov, projektový manažment a súvisiace oblasti z ekonomických vi­ed.

Všetky videá sú automaticky dostupné pre používateľov z inštitúcií s predplatným kolekcie Academic Video Online a ProQuest One Academic. Mimo počítačovú sieť týchto inštitúcií sa zobrazia voľne dostupné ukážky.

Více informací

Journal of Clinical Oncology a časopisy ASCO od ledna u vydavatelství Wolters Kluwer 12. 11. 2020 - Wolters Kluwer - Ovid

Wolters Kluwer uzavřel víceletou dohodu s American Society of Clinical Oncology (ASCO), přední světovou organizací svého druhu sdružující téměř 45 000 onkologů. Na základě této dohody bude Wolters Kluwer od ledna 2021 vydávat portfolio pěti odborných lékařských časopisů ASCO, včetně vlajkové publikace Journal of Clinical Oncology (JCO), což je jeden z nejcitovanějších onkologických časopisů na světě.

Journal of Clinical Oncology (JCO) bude v nabídce jako součást balíčku spolu s dalšími časopisy – JCO Oncology Practice (JCO OP), JCO Clinical Cancer Informatics (JCO CCI), JCO Precision Oncology (JCO PO) a JCO Global Oncology (JCO GO).

Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/o­deslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopisy ASCO je samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími časopisy a databázemi, které máte přes Ovid dostupné.

Pro další informace k předplatnému na rok 2021 nás kontaktujte.

Více informací

Sedm nových modulů a 600 e-knih na platformě Oxford Scholarship Online 12. 11. 2020 - Oxford University Press

V listopadu platforma Oxford Scholarship Online rozšiřuje nabídku online titulů o více než 600 publikací napříč sedmi novými moduly:

Pro bližší informace o možnostech pořízení kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Využijte aktuální nabídku vydavatelství Oxford University Press, které v rámci programu Clear Your Shelves nabízí 75% slevu z ceny e-knih, které již vaše instituce vlastní v tištěné podobě.

Více informací

Pomocník pro pokročilé vyhledávání v Ovid MEDLINE 10. 11. 2020 - Wolters Kluwer - Ovid

V databázi Ovid MEDLINE je nyní k dispozici nová funkce Term Finder, která rozšiřuje rešeršní možnosti v rámci pokročilého vyhledávání. Kliknutí na tlačítko Expand Term Finder otevře externí okno, které na jednom místě přehlednou formou umožní vyhledat a správně použít vhodné termíny pro zadání rešeršních dotazů.

Term Finder zahrnuje, mj.:

 • namapované výsledky z MeSH tezauru
 • interaktivní MeSH browser
 • definice ze Stedman’s Medical Dictionary
 • výsledky z MeSH Permuted Index
 • hesla z Unified Medical Language System (UMLS)

Krátké video s ukázkou praktického využití a podrobné informace v nápovědě nebo ve videotutoriálu.

Více informací

Zveme vás na miniINFORUM 2020 5. 11. 2020 - Albertina icome Praha

Letošní rok prakticky vůbec nepřál osobnímu setkávání během konferencí, rozhodli jsme se tedy v listopadu uspořádat virtuální konferenci miniINFORUM, která volně navazuje na již ukončené INFORUM.

MiniINFORUM 2020 se bude konat 19.11. 2020 od 10 hodin, přihlášky jsou již otevřené, účast je bezplatná. Všechny příspěvky budou v češtině. Videopozvánka na tuto akci.

Během 1,5 hodinového bloku budou představeny novinky v e-knihách, dozvíte se více o výhodách DDA (způsob nákupu e-knih založený na zájmu uživatelů). Pro zpestření online výuky doporučíme JoVE – odborný časopis, který články a výukové lekce doprovází názornými videi, která studentům podstatně usnadní pochopení probírané látky a reprodukovatelnost vědeckých experimentů. Do boje proti opisování vytáhneme s Urkund, což je software, který patří ke světové špičce v odhalování plagiátorství. Na závěr se můžete těšit na minianketu mezi knihovníky a na pozvání do AiP Wellness. Prostor bude také na vaše dotazy.

Zaregistrujte se, a připojte se včas, ať neprošvihnete i úvodní minizahájení :) Čas do 19. listopadu si můžete krátit např. nahrávkami zahajovacích scének z konferencí INFORUM.

Více informací

Karger Publishers připravuje Kompass Nutrition & Dietetics 3. 11. 2020 - Karger

Jaká souvislost může být mezi výživou a průběhem nemoci Covid-19? Jak karanténa změnila stravovací návyky společnosti? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví nový časopis z vydavatelství Karger, jehož první číslo vyjde v prosinci 2020 – Kompass Nutrition & Dietetics je zaměřen na dietology a odborníky v oblasti výživy, a je vydáván ve spolupráci s European Federation of the Associations of Dietitians (EFAD). Časopis bude vycházet dvakrát ročně v digitálním formátu, každé číslo bude jinak tematicky zaměřené. Tématem prvního čísla bude Covid-19.

Primárním cílem časopisů z řady Kompass je přenos znalostí z výzkumu do klinické praxe. Odkazy na další tituly z této řady.

Více informací

Otevřený přístup k JoVE videím pro výuku chemie v bakalářských programech 29. 10. 2020 - MyJoVE Corp.

do konce roku 2020 je k dispozici otevřený přístup k výukovým videím JoVE Core Chemistry. Prostřednictvím 110 stručných a snadno pochopitelných animovaných videolekcí jsou vysvětleny klíčové pojmy a koncepty oboru (Key Terms and Concepts), videa jsou vytvořena formou 3D animací. V dalších 33 videích jsou pak demonstrovány klasické a původní výzkumné experimenty prováděné v laboratoři (Scientists in Action).

Z JoVE Core Chemistry je aktuálně dostupných prvních deset kapitol:

 1. Introduction: Matter and Measurement
 2. Atoms and Elements
 3. Molecules, Compounds, and Chemical Equations
 4. Chemical Quantities and Aqueous Reactions
 5. Gases
 6. Thermochemistry
 7. Electronic Structure of Atoms
 8. Periodic Properties of the Elements
 9. Chemical Bonding: Basic Concepts
 10. Chemical Bonding: Molecular Geometry and Bonding Theories

Přístup je funkční z jakéhokoli zařízení (počítač, tablet, mobil) s online připojením. Videa lze sdílet, vkládat do webových stránek. U všech videí je k dispozici obsah, přepis mluveného komentáře a možnost zapnutí titulků v angličtině.

Videa ocení studenti bakalářských oborů a vyučující. V lednu 2021 přibyde daších 10 kapitol, které budou obsahovat 183 videí.

Od 1. 1. 2021 bude možné pokračovat v přístupu formou předplatného, které zahrnuje další nadstavbové funkce. Máte-li zájem o více informací, napište nám (ČR nebo SR).

Více informací