SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Brill dosáhl milníku 20.000 e-knih 12. 3. 2021 - Brill

Vydavatelství Brill nyní nabízí více než 20 000 elektro­nických knih z oblasti humanitních a sociálních věd, mezinárodního práva a lidských práv a biologie, přičemž každý rok přibyde více než 1 000 nových titulů. Lze si vybrat předmětové kolekce, specializované edice, nebo sestavit vlastní výběr e-knih přes Brill E-Book Select nebo Brill Evidence Select (EBA) – výběr jednotlivých titulů a akvizice založená na využití.

Nejžádanější tituly z katalogu e-knih:

Více informací

ProQuest One Literature oceněna jako Databáze roku 2020 11. 3. 2021 - Library Journal

Ve svém březnovém čísle Library Journal uveřejnil seznam nejzajímavějších databází a referenčních děl, které na svých stránkách recenzoval v roce 2020. Ve výběru „Best Databases of 2020“ zabodovaly např. databáze ProQuest One Literature a AccessScience (McGraw-Hill) nebo Refugees, Relief and Resettlement: Forced Migration and World War II. (Gale).

„Ačkoliv databází zaměřených na literaturu existuje hodně, tato databáze [ProQuest One Literature] je jedinečná v tom, že se chlubí více než 500 000 literárními texty, 1 200 odbornými časopisy, 20 000 e-knihami a 14 000 dizertacemi, a také multimediálním obsahem, např. audio nahrávkami Shakespearových her nebo video a audio nahrávkami básníků jako jsou Seamus Heaney nebo Langston Hughes, kteří recitují své dílo. Obsah je obdivuhodně široký a rozmanitý a rozhraní je elegantní a uživatelsky přívětivé.“

Pro zájemce rádi vyžádáme zkušební přístup. Kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Kompletní seznam Best Databases 2020.

Více informací

Urkund a Plagscan završují spojení spuštěním nového antiplagiátorského systému Ouriginal 11. 3. 2021 - Ouriginal

V pondělí 15. 3. bude spuštěna nová verze antiplagiátorského systému vzniklá spojením výhod dosavadních systémů Urkund a PlagScan již pod novým společným názvem Ouriginal. Hlavní novinky nové verze jsou:

 • Přepracované a modernizované uživatelské rozhraní Webinbox umožňuje jednodušší správu a archivaci kontrolovaných dokumentů
 • Součástí nového Webinboxu je nyní (podle oprávnění) i rozhraní pro správu implementace Ouriginal pro Vaši instituci
 • Nový modul Ouriginal Metrics využívá analýzu stylu a vzoru psaní konkrétního autora a skupiny jeho kolegů/studentů k přidání další úrovně kontroly a ochrany proti plagiarismu a psaní „na zakázku“
 • Další nový modul Cross Language Text Matching (CLTM) umožňuje identifikovat plagiarismus založený na použití překladu z jiného jazyka. CLTM v současnosti pokrývá angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, holandštinu, švédštinu, dánštinu a japonštinu

Dosavadní uživatelé získají novou verzi Webinboxu v rámci svého standardního předplatného. Moduly Ouriginal Metrics a CLTM jsou jim k dispozici za příplatek.

Více informací

Jak Thieme MedOne pomůže s připravou na zkoušku USMLE? 10. 3. 2021 - Thieme Publishing Group

Zkoušku USMLE (United States Medical Licensing Examination ) skládají na konci svého studia absolventi lékařských fakult v USA i zahraniční absolventi medicíny, jako nutnou podmínku pro vstup do absolventských postgraduálních programů klinické medicíny v USA.

Ucelenou řadu příruček s testovacími otázkami nabízí databáze Thieme MedOne Education, k dispozici jsou tisíce otázek s výběrem odpovědí ve stylu USMLE® a podrobná vysvětlení rozdělená podle orgánových systémů a úrovně obtížnosti. Přibližně 20% otázek je založeno na obrázku, což reflektuje formát USMLE. Konkrétně Thieme MedOne Education nabízí:

Thieme MedOne Education mohou využívat např. studenti Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity, a uživatelé Národní lékařské knihovny. Prověřit své znalosti si mohou také prostřednictvím části Questions and Answers.

Více informací

Nejčtenější dizertační práce v databázi ProQuest Central 10. 3. 2021 - ProQuest

Pro výzkum využívá dizertace cca 73% vědců. Jsou neocenitelným zdrojem informací o nově vznikajícím výzkumu, jsou v nich prezentovány nové myšlenky a trendy, a často obsahují data a výsledky laboratorních experimentů, terénních prací, průzkumů a statistik, které časopisy nezahrnují.

Věděli jste, že dizertace jsou také podstatnou součástí databáze ProQuest Central, ke které má přístup většina vysokých škol v ČR?

Projděte si seznam nejčtenějších dizertací za leden 2021, které jsou pro uživatele ProQuest Central dostupné v plném textu.

Více informací

Nový časopis pro zlepšení globálního zdravotnictví a prevenci infekcí 10. 3. 2021 - Cambridge University Press

Nový open access časopis z vydavatelství Cambridge University Press, Antimicrobial Stewardship and Healthcare Epidemiology (ASHE), si kladě za cíl přispět ke zlepšení bezpečnosti globální zdravotní péče a k omezení nárůstu rezistence na antibiotika.

Časopis, který vychází ve spolupráci s The Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA), bude publikovat originální výzkum v oblasti dohledu nad antibiotiky, epidemiologie zdravotní péče a prevence infekcí. ASHE začne přijímat příspěvky od 12. března a všechny články budou publikovány pod licencí Creative Commons, což umožní svobodnou komunikaci výzkumu a zároveň zajistí, že autorská práva zůstanou autorovi. Časopis bude volně k dispozici komukoli s připojením k internetu kdekoli na světě.

Více informací

Zpestřete studentům online výuku biologie: JoVE nabízí vzdělávacím institucím přístup do videoučebnice 3. 3. 2021 - MyJoVE Corp., Albertina icome Praha

Možnost nastavit otevřený přístup k videím pro online výuku molekulární biologie nabídl vysokým školám a dalším výzkumným institucím v ČR a SR vydavatel prvního impaktovaného videočasopisu JoVE.

Zainteresované instituce získají až do konce letního semestru online přístup do videoučebnice JoVE Core: Molecular Biology, kde jsou prostřednictvím 157 animovaných videí vysvětleny klíčové pojmy a koncepty oboru. V dalších 33 videích jsou pak demonstrovány původní laboratorní experimenty.

Pro více informací a nastavení přístupu pro Vaši instituci nás prosím kontaktujte – AiP nebo AiB.

Více informací

Brill připravuje dvě nové knižní série pro sociální vědy 23. 2. 2021 - Brill

Vydavatelství Brill rozšiřuje své portfolio v oblasti společenských věd přidáním dvou nových interdiscipli­nárních knižních sérií: International Studies in Maritime Sociology a Studies in Political Economy of Global Labor and Work.

International Studies in Maritime Sociology je recenzovaná, transdisciplinární série monografií, které shromažďují pohledy z různých společenskovědních oborů na témata práce na moři, sociologie využívání mořských zdrojů (např. rybářství a těžební průmysl), námořní migrační trasy, námořní turistika, ad.

Série Studies in Political Economy of Global Labor and Work zkoumá historický vývoj a transformaci dělnických organizací, odborů a třídní konflikty v širším kontextu měnící se globální kapitalistické politické ekonomiky.

Více informací

Přírůstky v Academic Complete za poslední rok 23. 2. 2021 - ProQuest

Instituce s předplatným kolekce ebooks Academic Complete mají přístup k těmto novinkám:

 • v roce 2020 přibylo 11 760 nových titulů, celkový počet tak dosahuje již 199 900 titulů
 • narůstající počet DRM-free titulů, aktuálně jich je přes 28 500
 • vzrůstající počet cizojazyčných titulů – aktuálně to je již přes 12 500 titulů ve francouzštině, němčině, italštině, češtině, španělštině, čínštině, a mnoha dalších
 • 50 titulů ze seznamu CHOICE Outstanding Academic Titles (OAT)
 • 45 titulů ze žebříčku Doody’s Core Titles
 • přírůstky v jednotlivých oborech: medicína 1420, náboženství 1065, sociální vědy 995, obchod a ekonomika 920, historie 760,
 • platforma pro elektronické knihy ProQuest Ebook Central získala ocenění ASPIRE Gold, informace o přístupnosti

Podrobnější informace viz aktuální infografika.

Academic Complete je polytematická kolekce více než 199 900 odborných elektronických monografií z produkce řady významných vydavatelů včetně univerzitních a akademických vydavatelství, jakož i malých, ale důležitých vydavatelů. Vybrány jsou především publikace, které obvykle nakupují akademické knihovny včetně titulů na seznamech Choice Magazine's Ou­tstanding Academic Titles a Doody's. Pokrývá obory ekonomie a obchod, humanitní vědy, biologie a fyzika, medicína, informační technologie, inženýrství a technologie, historie a politické vědy, právo, sociální vědy, náboženství a filosofie, literatura a jazykověda, umění a pedagogika.

Kolekce je dostupná formou předplatného pro akademické instituce pro neomezený počet současně pracujících uživatelů. Obsah lze číst online i offline, k dispozici jsou statistiky COUNTER i záznamy MARC 21.

Více informací