SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Novinky z oblasti transplantační medicíny na rok 2015 13. 1. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Společnost Wolters Kluwer do portfolia svého vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins od roku 2015 zařadí nový open access časopis Transplantation Direct. Publikovat se zde budou výsledky základního výzkumu a klinických studií z oblasti transplantační medicíny. Recenzenty budou odborníci z The Transplantation Society. Časopis umožní publikovat informace o výzkumných studiích sponzorovaných ze soukromých a veřejných zdrojů, které vyžadují publikování v režimu open access.

Jaké typy článků zde naleznete? Standardní základní nebo klinicko-vědecké články, stručné předběžné zprávy o experimentálních nebo klinických nálezech, protokoly zvlášť významných klinických pokusů, nové metodiky a technické zprávy, články předkládající nové (i když dosud netestované) hypotézy, články vycházející z aktuálního výzkumu, komentáře, ad.

Tento nový open access titul bude doplňkem k prestižnímu časopisu Transplantation, který je součástí několika časopiseckých kolekcí dostupných na platformě Journals@Ovid nebo jej lze předplatit samostatně (retrospektiva od roku 1963 do současnosti).

Více informací

Co mají společného ukulele, rešerše a hrtan 6. 1. 2015 - Albertina icome Praha

Po přečtení 7 zábavných faktů o ukuleleOxford Reference, a také díky AiP Ukulele Bandu, který hrává na konferencích Inforum, jsem se dostala k rešeršérské hře, co se stane, když zadám slovo ukulele do vyhledávacího políčka, a to nejen v hudebních nebo víceoborových e-zdrojích:

 • Ulrichsweb.com vyběhne jedna ročenka Ukulele Yes! vydávaná v tištěné podobě v Kanadě v letech 1976–1981.
 • Podle 360 KnowledgeBase má ukulele v názvu 70 e-knih.
 • ebrary nabízí 2 126 e-knih, u kterých se v textu vyskytuje slovo ukulele (za 1 měsíc psaní úvodníku přibyly 3 nové výskyty). V názvu má ukulele 5 e-knih.
 • ProQuestu je 70 695 záznamů, z toho 63 546 s plným textem od novinových až po vědecké články, mezi nimi také 12 historických článků z let 1830–1899. Omezení vyhledávání na grafické informace vydá 79 výsledků (především fotografií včetně nejstarší z roku 1950 o tradiční oslavě luau s americkými vojáky). Ale najde se i tabulka z American Journal of Applied Sciences o „Pitch Analysis of Ukulele“.
 • Jako předmětové heslo lze „ukulele“ použít na platformách Gale InfoTrac, ProQuest ve spojitosti s ukulele navrhne rovnou devět hesel.
 • Platforma OvidSP se přes Related Terms postará, aby ve výsledcích byly také záznamy, ve kterých se vyskytuje ukelele(s).
 • Na platformě Alexander Street Online je 404 dokumentů od audio (349) a video (38) nahrávek až po texty (17). Poslechnout se dají také čtyři krátké skladby z 20. let minulého století.
 • Pokud si myslíte, že ve znalostním nástroji pro podporu rozhodování v klinické praxi se ukulele nevyskytuje, máte pravdu. Zato se zeptá, zda jste mysleli allele(s), mukul, needleless nebo paralleled.
 • Že může souviset hrtan a ukulele, zjistíte v jediném nalezeném článku na platformě American Institute of Physics.
 • BioOne jsem se dozvěděla, že existuje Ukulele Camp v nadmořské výšce 1583 m n.m., kde vědci zkoumají místní faunu a flóru. Ani vědci zkoumající živou přírodu neodolají ukulele a rádi si na tento nástroj zahrají, jak vyplynulo z jednoho vzpomínkového článku.
 • A také nejeden chemik, píšící do časopisů American Chemical Society, si rád zahraje na ukulele.
 • Jaký má ukulele hospodářský význam jsem se sice nedozvěděla, ale v 8 dokumentech Economist Intelligence Unit se o něm píše.
 • AiP Ukulele Band, který hraje na konferencích Inforum, je vzpomenut ve dvou článcích v Ikarovi o konferenci INFORUM 2013, úvodních scénkách na konferenci a ve Zpravodaji U nás.

Tady končím s vědomím, že ukulele žije také v dalších e-zdrojích, ale toto je novoroční úvodník, a ne informační vodopád.

Více informací

Archív pre výskum ľudských práv a zločinov proti ľudskosti 11. 12. 2014 - Alexander Street Press

Alexander Street Press predstavil archív materiálov, analýz a interpretácií väčších porušení ľudských práv a brutálnych zločinov proti ľudskosti po celom svete. Po dokončení bude Human Rights Studies Online obsahovať 75 000 strán textov a 150 hodín videí, ktoré dokumentujú genocídy, vojnové zločiny, etnické čistky a ďalšie trestné činy v oblasti ľudských práv v 20. storočí a začiatkom 21. storočia.

Zastúpené sú Arménsko, holokaust, Kambodža, Bosna a Hercegovina, Rwanda, Darfur a vyše 30 ďalších prípadov. Pramene pre každú tému vedú používateľov cez celú udalosť, od historického kontextu a príčin cez medzinárodnú odozvu, stíhanie páchateľov až po kroky vedúce k náprave.

Obsah pochádza z významných historických archívov, vrátane Witness.org, Journeyman Pictures, Chip Taylor Communications, Nara Archives, Basic Books a Harvard University Press.

Více informací

Päť nových publikácií v MedicinesComplete 11. 12. 2014 - Pharmaceutical Press

Vydavateľstvo Pharmaceutical Press – súčasť Royal Pharmaceutical Society of Great Britain – sprístupnilo na platforme MedicinesComplete publikácie:

Tieto tituly sú prvýkrát dostupné online. Na platforme MedicinesComplete sa dá vyhľadávať v ich úplných textoch jednotlivo alebo súčasne s ostatnými referenčnými dielami, ktoré obsahujú informácie o liečivých látkach pre klinickú prax, výskum a štúdium, ako sú napríklad Martindale a BNF.

Více informací

PF 2015 11. 12. 2014 - Albertina icome Praha

Děkujeme Vám za projevenou důvěru v uplynulém roce a přejeme Vám veselé prožití vánočních svátků s těmi, které máte rádi, a úspěšnou plavbu klidnými vodami roku 2015.

Vaše AiP.

Ilustrace Eva Holická

Více informací

ProQuest se znovu umístil na seznamu EContent 100 11. 12. 2014 - EContent Magazine

Společnost ProQuest byla opět oceněna na mezinárodní scéně. V letošním roce se opakovaně dostala mezi 100 firem, které se umístily na seznamu EContent 100 v kategorii Distribution & Delivery. Ve stejné kategorii se umístila i společnost Cengage Learning, Inc.

EContent 100 je každoroční (od roku 2000) seznam firem, které jsou považovány za nejvlivnější v oblasti zpřístupňování digitálního obsahu za předchozí rok. Seznam všech oceněných firem je dostupný na webu a v prosincovém čísle časopisu EContent magazine. V letošním roce se objevila nová kategorie Big data.

Více informací

Dráma 18. storočia v Oxford Scholarly Editions Online 18. 11. 2014 - Oxford University Press

Oxford Scholarly Editions Online od októbra obsahuje vyše 70 nových vedeckých vydaní a nový modul 18th Century Drama. Zaradené sú diela autorov, ako sú Fanny Burney, Robert Herrick, Henry Fielding, John Gay a Sir Richard Steele. Prvýkrát sú zahrnuté romány.

S novým obsahom sa zoznámite cez ukážky:

OSEO teraz obsahuje vyše 450 kritických vydaní materiálov napísaných v rokoch 1485 až 1788, spolu 44 000 diel a listov s rozsahom vyše 233 000 tlače­ných strán.

Více informací

E-knihy z produkce APA nakoupíte jednotlivě přes ebrary 18. 11. 2014 - ProQuest

Jednotlivé knižní tituly z produkce APA (American Psychological Association) je nyní možné na platformě ebrary získat formou jednorázového nákupu, krátkodobé výpůjčky nebo přes uživateli řízenou akvizici (Demand-driven Acquisition). Poprvé jsou tak k dispozici v elektronické podobě jednotlivé odborné monografie a refereční příručky z oblasti psychologie, duševního zdraví a výzkumu v behaviorálních vědách (více než 250 titulů vydaných od roku 2009).

Knihovny do svého fondu mohou zařadit např. APA Dictionary of Statistics and Research Methods nebo Medical Family Therapy and Integrated Care.

Vyberte si tituly, které chcete zařadit do Vašeho fondu, a napište si o ceny.

V ebrary je také dostupné kompletní dílo C.G. Junga (vyd. Princeton University Press).

Více informací

Nové časopisy a kolekce vydavatelství Karger na rok 2015 11. 11. 2014 - S. Karger Publishers

Vydavatelství Karger, které se specializuje na časopisy a knihy pro výzkum a klinickou praxi v oblasti biomedicínckýh věd, zveřejnilo chystané novinky na rok 2015. Od ledna začne vydávat 10 nových časopiseckých titulů, např. Inflammatory Intestinal Diseases, Karger Kompass Ophthalmologie, Kidney Diseases, Molecular Neuropsychiatry, Ocular Oncology and Pathology, Skin Appendage Disorders.

Celkem bude v roce 2015 v nabídce 106 časopisů a vyjde cca 120 knižních publikací. Z online časopisů a knih je možné si libovolně vybírat, všechny tituly jsou dostupné na stejné platformě. Archivní práva na 5 let s možností obnovy, neomezený počet současně pracujících uživatelů, statistiky COUNTER, záznamy ve formátu MARC 21, množstevní slevy.

Přístup lze získat i k archivním číslům, poprvé v roce 2015 bude dostupná kolekce 63 časopisů Karger Journal Backfiles Collection, kde najdete čísla z let 1998–2012 – lze koupit jako celek nebo po jednoltivých titulech. Ještě starší obsah je pak k dispozici v Karger Journal Archive Collection (od prvního čísla až po rok 1997). Jedná se o 64 titulů, v nabídce je pět tematických balíčků.

Pro nemocnice je v nabídce balíček vybraných časopisů a knih Karger Hospital Collection.

Kompletní přehled všech kolekcí Karger naleznete v našem katalogu.

Více informací