SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Vysokoškoláci využívají ke studiu stále častěji mobilní zařízení 3. 6. 2015 - McGraw-Hill Global Education Holdings

Z nejnovější studie McGraw-Hill Education vyplývá, že až 81% vysokoškoláků v USA používá mobilní zařízení jako jsou tablety a chytré telefony pro studijní účely. 77% respondentů výzkumu udává, že využití mobilních technologií má pozitivní vliv na jejich prospěch, a cítí se lépe připraveni na hodiny. Téměř polovina z nich také udává, že technologie jim šetří čas, který věnují týdně studiu.

Z odpovědí je vidět, že studijní návyky se mění, dnešní studenti intenzivně studují v kratších blocích, kdekoliv a kdykoliv je to možné, spíše než aby vysedávali hodiny v knihovně.

Tomuto trendu samozřejmě nahrává možnost vzdáleného přístupu k elektronickým informačním zdrojům a přizpůsobení uživatelského rozhraní mobilním zařízením.

Více informací

Nejnovější obsah v kolekcích ProQuest, včetně časopisů z ČR a SR 2. 6. 2015 - ProQuest

V časopiseckých kolekcích ProQuest v jarních měsících přibyly stovky nových titulů s plnými texty. K dispozici jsou detailní seznamy s informacemi o dostupnosti plných textů, embargu, a vyřazených titulech. Pro více informací si projděte jednotlivé obory:

 • věda a technika – 185 nových časopisů, většina z vydavatelství Springer (např. European Physical Journal C. Particles and Fields, World Wide Web: internet and web information systems). Zařazeny byly také dva tituly původem ze Slovenska: Acta Facultatis Xylologiae Zvolen res Publica Slovaca a Journal of Microbiology, Biotechnology and Food Sciences
 • medicína a ošetřovatelství – 50 nových časopisů s plnými texty, např. Current Oncology Reports, Current Diabetes Reports nebo Journal of Specialized Nursing Care
 • sociální vědy – nové časopisy (převážně vyd. Springer – European Journal of Ageing, Latin American Economic Review, International Journal of Child Care, ad.), ale také jeden časopis z České republiky – Journal of Social Sciences. Rozrostla se i nabídka country reports z EIU (včetně Country Report. Czech Republic)
 • zpravodajství – PQ Newsstand nyní obsahuje CNN Newswire, kde se nabízí více než 100 článků denně
 • literatura a umění – cca 10 nových časopisů (převážně vyd. Springer) – např. časopis pro módní/textilní průmysl Fashion and Textiles (zkratka FATE)
 • ekonomika a obchod – nové plnotextové časopisy z vyd. Oxford University Press, Emerald, Springer, Elsevier, ad. Dále nové konferenční sborníky, dizertace, zpravodajství, průzkumy trhu a country reports z EIU.

Více informací

Týdeník BMJ slaví 20 let online 2. 6. 2015 - BMJ

Časopis The BMJ (dříve British Medical Journal), který patří k nejčtenějším lékařským časopisům na světě, byl vůbec prvním všeobecným medicínským časopisem, který měl od roku 1995 své webové stránky. Klíčové momenty digitální historie The BMJ jsou zobrazeny ve speciální infografice.

Od roku 1998 je časopis dostupný přes plaformu HighWire Press, je zde k dispozici kompletní archiv zpětně až do roku 1840. Kromě článků zde nalezente také komentáře, blogy, videa a zvukové záznamy ve formě podcast. Obsah je aktualizován denně. Vydavatelem týdeníku je společnost BMJ Publishing Group Ltd, která je dceřinnou společností British Medical Association. Hlavní editorkou je Fiona Godlee. Aktuální impakt faktor časopisu je 16.3 (ISI Web of Science, 2014).

V červenci 2008 The BMJ získal ocenění Medical Publication of the Year během předávání cen Medical Journalist Association a americká asociace speciálních knihoven (US Specialist Libraries' Association) ve stejném roce týdeník The BMJ zařadila mezi top 100 nejvlivnějších časopisů pro medicínu a biologii za posledních 100 let.

Více informací

Rozmarné zahájení konference INFORUM 2015 30. 5. 2015 - Albertina icome Praha

Předkonferenčními workshopy, zaměřenými na novinky v oblasti internetových vyhledávačů a na různorodé metody akvizice e-knih, odstartoval v pondělí 25. května v Praze již 21. ročník konference INFORUM.

Vlastní konference začala v úterý 26.5. na Vysoké škole ekonomické, úvodní příspěvky přednesli zvaní přednášející Michael Levine-Clark, Lyn Robinson a Pål Hermod Bakka. Účastníci zahájení se dočkali i Rozmarného kurzu reedukačního, videozáznam je k dispozici ke shlédnutí:

Téměř všechny příspěvky a prezentace jsou již dostupné v online sborníku. Mediální partneři konference chystají reportáže a rozhovory s přednášejícími. Letošní Cenu INFORUM 2015 si odnesla Národní knihovna ČR za inovace služby Ptejte se knihovny a doc. Milan Špála za dlouholetý přínos konferenci.

Rádi bychom poděkovali všem, kdo se zúčastnili konference jako přednášející, vystavovatelé a účastníci, a sdíleli s námi své odborné i osobní zkušenosti. Těšíme se, že se setkáme i u následujícího ročníku konference INFORUM 2016, který se bude konat ve dnech 24.-25. 5. 2016.

Více informací

Sprievodca pre environmentálne vedy 30. 5. 2015 - Oxford University Press

Oxford Bibliographies Online sprístupnila prvé články zo sprievodcu najnovším výskumom o environmentál­nych vedách. Od antropocénu až po bezpečnosť vodných zdrojov vrátane najnovšej témy venovanej zvýšenej morskej hladine.

Modul bude slúžiť ako sprievodca najdôležitejšími materiálmi pre výskum a štúdium za posledné desaťročia.

S Oxford Bibliographies Online sa jednoducho zoznámite cez voľne dostupné vyhľadávanie.

Více informací

Beta verzia Christian-Muslim Relations 1500 - 1914 23. 5. 2015 - Brill

Brill spustil beta verziu databázy Christian-Muslim Relations 1500 – 1914, ktorá chronologicky nadväzuje na Christian-Muslim Relations 600 – 1500.

Všeobecné dejiny vzťahov medzi dvoma vierami, ako ich zachytávajú diela písané kresťanmi a muslimami o druhom vierovyznaní a proti nemu. V beta verzii je 250 článkov pokrývajúcich Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Maltu, Francúzsko a severnú Európu v 16. storočí. Dostupné sú už aj tri celé eseje z tlačeného vydania.

Zoznámte sa s obsahom cez voľne dostupné vyhľadávanie. Radi zabezpečíme pre organizácie skúšobný prístup aj k úplným textom.

Více informací

Beta verzia Dead Sea Scrolls Electronic Library 19. 5. 2015 - Brill

Na vyskúšanie je dostupná beta verzia príručky Dead Sea Scrolls Study Edition.

Online vydanie uľahčuje prístup ku zbierke Kumránskych zvitkov od Mŕtveho mora. Obsahuje všetky na novo upravené prepisy v hebrejčine a aramejčine a preklady nebiblických rukopisov do angličtiny. Okrem toho poskytuje zhrnutia obsahu biblických zvitkov z Kumránu a obrázky vo vysokom rozlíšení.

Príručka je predovšetkým nástrojom pre študentov a pre odborníkov z iných odborov, ktorí potrebujú spoľahlivé kompendium ku všetkým nájdeným materiálom. Užitočná je aj pre tých, ktorí študujú pôvodné rukopisy na mikrofišiach alebo CD-ROM.

Základ anglického prekladu tvorí The Dead Sea Scrolls Translated od Wilfreda G. E. Watsona skontrolovaný a opravený autormi online verzie.

Více informací

Knižné kolekcie 2015 pre biblistiku 19. 5. 2015 - Brill

Vydavateľstvo Brill predstavilo knižné kolekcie na rok 2015 pre výskum a štúdium biblistiky:

Novinkou je mimoriadna kolekcia monografií a príručiek z rokov 1974 – 2014 Compendia Rerum Iudaicarum ad Novum Testamentum o „veciach židovských“ objasňujúcich vznik kresťanstva.

Více informací

ProQuest digitalizuje americký fashion magazín Harper's Bazaar 18. 5. 2015 - ProQuest

Poprvé v historii budou mít módní nadšenci online přístup ke kompletnímu archivu amerického magazínu Harper's Bazaar, který je vůbec prvním lifestylovým časopisem, který začal v Americe vycházet, a to již před 150 lety. V Harper's Bazaar Archive najdete každé číslo od roku 1867 až po nejnovější vydání. Vyhledávat bude možné plnotextově a dle mnoha dalších specifických kritérií. Na své si tak přijdou nejen milovníci módy, ale i vědci zaměření na genderová studia, marketing, reklamu, design, módu, umění, kulturu, ad.

Archiv bude dostupný na konci roku 2015 na plaformě ProQuest. Bude obsahovat na 350 000 stran (v databázi naleznou uživatelé každou stránku z časopisu i fotografie a ilustrace ve vysokém rozlišení). Vyhledávání v Harper's Bazaar bude možné kombinovat s hledáním ve Vogue Archive a Women’s Wear Daily archives na stejné platformě.

Více informací

AiP a AiB zastupují předního vydavatele časopisů pro endokrinologii 12. 5. 2015 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se staly oficiálními exkluzivními partnery společnosti BioScientifica, která těsně spolupracuje se Society for Endocrinology, European Society for Endocrinology, Society for Reproduction and Fertility, ad. a nabízí širokou škálu produktů a služeb pro lékařské a vědecké komunity, a pro farmaceutický průmysl. Vydává především řadu uznávaných a impaktovaných časopisů zaměřených na klinickou endokrinologii a metabolismus, reprodukci a onkologii:

 • Journal of Endocrinology IF 3.718
 • Journal of Molecular Endocrinology IF 3.081
 • Endocrine-Related Cancer IF 4.805
 • European Journal of Endocrinology IF 4.069
 • Reproduction IF 3.174

Časopisy jsou dostupné formou ročního předplatného, přístup je k aktuálnímu ročníku a zpětně až do roku 1997. Zároveň je možné jednorázovým nákupem získat dva archivy:

Obraťte se na nás s požadavky na nastavení zkušebního přístupu nebo pro cenovou nabídku předplatného.

Více informací