SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Regionální obsah v databázích ProQuest na dosah! 8. 6. 2016 - ProQuest

ProQuest vytvořil devět regionálních databází s publikacemi z více než 110 států, které nabízejí téměř 3 000 akademických titulů od univerzitních vydavatelství, vědeckých asociací a společností, a také od vědeckých vydavatelství. Obsah je interdisciplinární, najdete zde časopisy se zaměřením na ekonomické vědy, humanitní a sociální vědy, medicínu, přírodní vědy i techniku.

Databáze East & Central Europe zveřejňuje vědecké články z časopisů ze zemí střední a východní Evropy, samozřejmě včetně Česka a Slovenska. Dostupné jsou například časopisy Mezinárodní vztahy, Trendy ekonomiky a managementu, Sociologický časopis, Slovenská Politologická Revue, Folia Biologica, Communication Today, Aktuální Otázky Sociální politiky, Acupuncture and Natural Medicine, a řada dalších, viz leták.

Skvělá zpráva je, že veškerý obsah East & Central Europe Database je i součástí databáze ProQuest Central, a přístup k těmto regionálním zdrojům tak mají všichni uživatelé z institucí, které ProQuest Central v ČR a SR předplácejí.

Připomínáme, že od února je rozhraní ProQuestu k dispozici také v češtině.

Více informací

Na podzim se dočkáme nového vydání kompletního díla W. Shakespeara 6. 6. 2016 - Oxford University Press

V letošním roce, kdy se připomíná 400 let od úmrtí W. Shakespeara, vydá Oxford University Press jeho kompletní dílo, a to v tištěné podobě a online. Na projektu pracuje mezinárodní a mezigenerační tým editorů pod vedením Garyho Taylora, Johna Jowetta, Terriho Bouruse a Gabriela Egana. New Oxford Shakespeare je určen studentům, vědcům, hercům, spisovatelům i umělcům.

V říjnu 2016 budou k dispozici tyto svazky New Oxford Shakespeare Modern Critical Edition:

  • For Undergraduates, Actors, Play-lovers: Modern Critical Edition (kompletní dílo s moderním pravopisem a interpunkcí, vysvětlivky a poznámky na každé stránce, inovativní úvodní materiály, časové osy a ilustrace ke každé hře)
  • For Scholars: Critical Reference Edition (dvousvazkové kompletní dílo včetně všech primárních textů; s originálním pravopisem, interpunkcí, nejasnostmi a rozpory; poznámky upozorňují na tiskové varianty a opravy; úvodní eseje zkoumají kontext, ve kterém byla každá hra napsána).
  • For Scholars: Authorship Companion (prezentuje myšlenky, důkazy a metody, které jsou základem celého projektu New Oxford Shakespeare)

Obsah všech tištěných svazků bude k dispozici v online verzi New Oxford Shakespeare Online na platformě Oxford Scholarly Editions Online, zkušební přístup pro zainteresované instituce bude k dispozici.

Více informací

Virtuální návštěva prestižních medicínských kongresů - z vašeho počítače nebo tabletu 6. 6. 2016 - Wolters Kluwer - Ovid

Společnost Wolters Kluwer představila Medical Meetings on Demand – multimediální záznamy z prestižních lékařských kongresů, kde jsou diskutovány nejnovější pokroky v konkrétním oboru. Jako první jsou k dispozici záznamy z kongresů American Psychiatric Association (APA) Annual Meeting 2015, Digestive Disease Week (DDW) 2015 a PAINWEEK 2015.

Virtuálně se tak těchto akcí můžete zúčastnit i Vy, dostupné jsou kompletní přednášky ve formě videí a synchronizovaného zvuku. Vyhledávací technologie umožňuje vyhledávat v textech promítaných během přednášek, a posunout se na konkrétní část prezentace. Vyhledávat lze i dle jména přednášejícího, dle názvu sekce, dle odborných termínů. Dostupné z počítače nebo jakéhokoliv mobilního zařízení. Možnost stahování MP3 a PDF. Pořídit lze formou jednorázového nákupu, zkušební přístupy pro instituce na vyžádání.

Více informací

Ušetřete na nákupu e-knih, které už máte v tištěné podobě 3. 6. 2016 - ProQuest

Šetřte místo na regálech a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům online! ProQuest nabízí u knižních titulů vybraných vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi.

Aktuálně se nabídka týká produkce více než 110 vydavatelů – např. CRC, Taylor & Francis, Encyclopaedia Britannica, McFarland, Sage, Wiley, Wolters Kluwer, MIT Press, RAND, University of Chicago Press, American Mathematical Society, Columbia University Press, Harvard University Press, Springer Publishing Company aj. E-knihy lze zpřístupnit na platformách ProQuest Ebook Central, ebrary nebo EBL.

Po omezenou dobu můžete získat 50% slevu na tituly, které již máte (tištěné) ve fondu Vaší knihovny.

Více informací

Naučte se, jak vést kvalitní výzkum a úspěšně publikovat výsledky 1. 6. 2016 - BMJ

Cílem každého vědce je publikovat výsledky svého výzkumu v prestižních vědeckých časopisech. Klíčové to bývá především pro mladé vědce, kteří se teprve orientují v zákonitostech vedení výzkumné práce a sepsání odborného článku. Ideálním pomocníkem jim může být nový e-learningvý program Research to Publications společnosti BMJ, který je zaměřen na výzkum a publikování v medicíně.

Program Research to Publication připravuje BMJ ve spolupráci s University of California San Francisco (UCSF), celkem obsahuje 48 modulů, dostupných formou předplatného pro celou instituci.

Každý kurz obsahuje výukové materiály a aktivity, lze získat certifikát o úspěšném absolvování. Moduly jsou sestavovány a prezentovány předními odborníky v oblasti výzkumu a publikování.

V případě zájmu si vyžádejte zkušební přístup pro Vaši instituci.

Více informací

Sledujte 58 časopisů Springer Nature nově v ProQuestu 1. 6. 2016 - ProQuest

ProQuest přidal dalších 58 uznávaných vědeckých a lékařských časopisů od vydavatelství Springer Nature do svých databází (ProQuest Central, Health & Medical Collection, a SciTech Premium Collection). Patří mezi ně sedm Nature Reviews časopisů z klinické medicíny, biologie a vědy o materiálech a několik akademických titulů, včetně American Journal of Gastroenterology a Translational Psychiatry.

I nadále zůstává v ProQuestu dostupných dříve přidaných 64 časopisů z produkce Springer Nature, a to včetně Nature, celosvětově nejcitovanějšího multidiscipli­nárního vědeckého časopisu. Kompletní seznam všech 58 nově přidaných časopisů včetně impakt faktoru je k dispozici.

Více informací

Konference INFORUM 2016 úspěšně za námi 28. 5. 2016 - Albertina icome Praha

Na Vysoké škole ekonomické se aktuálně uskutečnil 22. ročník konference INFORUM, které se zúčastnilo cca 420 účastníků, přednášejících a vystavovatelů. V roli zvaných řečníků letos vystoupili Daniel Albertsson (Švédsko), Nazlin Bhimani (UK), Helle Lauridsen (Dánsko) a Dietrich Schüller (Rakousko).

Během zahájení zazněla zdravice Eugena Garfielda, který se konference zúčastnil před 21 lety a proběhla úvodní scénka AiP. Záznam nám laskavě poskytl Dr. Rostislav Kudláček – děkujeme!

Příspěvky v letošním programu byly věnovány především trendům v akvizici elektronických knih a jejich propagaci, podpoře vědy a výzkumu z pohledu akademických knihoven, trendům v oblasti knihovnických systémů, otevřenému přístupu k vědeckým informacím, informační a digitální gramotnosti, dlouhodobé archivaci audiovizuálních dokumentů, digitalizaci historických fondů, eLearningu, vyhledávání v datech, predátorským časopisům, nebo projektům Knihovny.cz a CzechELib, součástí konference byla i posterová sekce. Téměř všechny příspěvky a prezentace jsou již dostupné v online sborníku.

Letošní Cenu INFORUM 2016 získala Virtuální národní fonotéka, k vyhlášení došlo během večerního Infomejdanu. Denní i noční dění na konferenci zachycuje také obsáhlá fotogalerie. Mediálními partnery letošní konference byly časopisy IKAROS, ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue.

Děkujeme všem, kteří se na konferenci podíleli, a pevně věříme, že pro všechny účastníky kromě samotných přednášek a workshopů byla velkým přínosem také vzájemná výměna zkušeností v neformální atmosféře. Příští INFORUM 2017 se bude konat na samém konci května ve dnech 30.-31. 5. 2017.

Více informací

Oxford nabízí mladé časopisy, a se slevou! 24. 5. 2016 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press každoročně do svého portfolia časopisů zařadí několik nových titulů, které označuje jako Young Journals. Instituce, které předplácejí kompletní kolekci Oxford Journals Collection, si od letošního roku mohou osm Young Journals předplatit s 50% slevou (jednotlivě, e-only předplatné). V nabídce pro letošní rok jsou:

Máte-li o předplatné zájem, kontaktujte Jiřího Kadlečka.

Více informací