SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

ProQuest podepsal smlouvu o akvizici Ebook Library (EBL) 4. 2. 2013 - ProQuest

Společnost ProQuest významně rozšíří nabídku elektronických knih pro knihovny po celém světě. Aktuálně kupuje Ebook Library (EBL), která vznikla v roce 2004 a nabízí elektronické knihy (téměř 300 000 titulů) pro akademické, vládní, výzkumné a soukromé instituce. Recenzi EBL si můžete přečíst v prosincovém čísle Library Journal.

V roce 2011 získal ProQuest do svého portfolia ebrary, která nabízí aktuálně více než 370 000 titulů od 520 vydavatelů. Nyní ProQuest plánuje spojit ebrary a EBL do jedné platformy optimalizované pro elektronické knihy.

Více informací

Konference INFORUM 2013 - nový web a zveřejnění výzvy pro přednášející 28. 1. 2013 - Albertina icome Praha

Na adrese www.inforum.cz jsou zveřejněny aktuální informace k 19. ročníku konference o profesionálních informačních zdrojích INFORUM 2013, který proběhne na Vysoké škole ekonomické. INFORUM bude letos dvoudenní 21.-22. května (úterý a středa), Infomejdan proběhne již během prvního večera.

Jedním z prvních zvaných přednášejících je Stephen Abram z Kanady, kterého Library Journal zařadil mezi padesát osobností, které mají největší vliv na budoucnost knihoven. Další jména řečníků jsou v jednání.

V tuto chvíli jsme již také vyhlásili výzvu pro podávání odborných příspěvků, odkaz na registrační formulář včetně letošních tematických okruhů naleznete zde. Programový výbor se těší na vaše příspěvky!

V neposlední řadě je již také vyhlášena soutěž o Cenu INFORUM 2013, která bude udělena nejvýznamnějšímu českému nebo slovenskému produktu, službě nebo projektu spojenému s elektronickými informačními zdroji – své nominace zadávejte do online formuláře.

Přihlášky pro účastníky budou zveřejněny začátkem března. Už nyní si můžete na úvodní www stránce (zcela nahoře vlevo) zaregistrovat svou e-mailovou adresu, na kterou bude zaslána informace o zveřejnění přihlášek.

V případě jakýchkoli přání nebo dotazů ohledně konference INFORUM 2013 nás neváhejte kontaktovat.

Více informací

Springer převádí do digitální podoby desetitisíce dříve vydaných titulů 28. 1. 2013 - Springer

Vydavatelství Springer se rozhodlo zdigitalizovat 100 000 titulů v angličtině a němčině vydaných v letech 1840–2004, které dosud nejsou dostupné v elektronické podobě. Zpřístupní je v rámci Springer Book Archive, kde je již v tuto chvíli 37 000 titulů a archiv by měl být kompletní na konci roku 2013.

Naleznete zde např. práce více než 200 laureátů Nobelovy ceny. Vydavatelství Springer touto cestou nabídne celou řadu titulů, které jsou v tištěné podobě již rozebrané.

Každý vybraný titul bude pečlivě oskenován, ilustrace uloženy ve vysokém rozlišení, bude možné plnotextové vyhledávání a texty v PDF budou optimalizovány pro jakékoli mobilní zařízení. Předběžný seznam titulů naleznete zde.

Více informací

Manažment a soft skills pre inžinierov v Knovel Library 27. 1. 2013 - Knovel

Knovel sprístupnil 31. tematickú kolekciu Engineering Management & Leadership. Kolekcia poskytuje dôležité informácie o „soft skills“ potrebných na získanie podpory v organizácii pre projekty, pri rozhodovaní v personálnych otázkach, pri vyjednávaní o podmienkach a zmluvách a súvisiacich oblastiach manažmentu a riadenia v inžinierskych odboroch a priemysle.

Kolekcia je určená nielen manažérom v priemysle, ale aj inžinierom, vedcom a ďalším pracovníkom v technických odboroch.

Súčasťou sú publikácie od vydavateľstiev AMACOM, ASCE, ASQ Quality Press, Elsevier, Fairmont Press, IET, Industrial Press, Information Age, Management Concepts, Measurement International, Oxford University Press, PMI a Wiley.

Knovel pri tejto príležitosti uverejnil v online podobe 25-stránkový súhrn príručky The Leader's Pocket Guide od Johna Baldoniho. Pokiaľ chcete získať súhrn zdarma, zaregistrujte sa.

Více informací

Passport: Cities - detailní socioekonomická data týkající se 850 měst z celého světa 26. 1. 2013 - Euromonitor International

Euromonitor – informační služba nabízející marketingové studie – představila databázi Passport: Cities, která zpřístupňuje socioekonomické údaje a analýzy pro 850 největších měst z celého světa, a poskytuje tak cenné informace pro strategické plánování.

Databáze nabízí nejen historická data z let 2005–2011, ale také prognózy až do roku 2020. Sledováno je na 270 ekonomických ukazatelů, včetně historických údajů o HDP a zaměstnanosti podle odvětví, rozdělení populace podle pohlaví a širších věkových skupin, rozdělení příjmů domácností, struktury spotřebitelských výdajů, atd.

Chcete-li se dozvědět o Passport: Cities více, podívejte se na následující video.

Více informací

366 plnotextových titulů v Literature Online 18. 1. 2013 - ProQuest

Do nejnovější verze databáze Literature Online bylo zařazeno 5 nových fulltextových časopisů – Signa, Transnational Literature, WLA: War, Literature & the Arts, Woolf Studies Annual, a Journal of the Early Book Society for the Study of Manuscripts and Printing History. Celkový počet časopiseckých titulů v Literature Online tak dosáhl počtu 366.

V sekci biografií se objevilo 25 nových a revidovaných záznamů (např. William Archer, Norm Foster, Gary Geddes, Mary Eva Kelly, Henning Mankell a Douglas Oliver.). Literature Online nyní obsahuje přes 4 900 biografií.

Více informací

Nejžádanější tituly OECD za rok 2012 a novinky pro rok 2013 17. 1. 2013 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila nejžádanější (nejstahovanější) tituly roku 2012, které lze získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

  • OECD Factbook 2011–2012 (479 596 downloads)
  • Health at a Glance 2011 (231 817 downloads)
  • Country Key Tables (190 817 downloads)
  • STI Scoreboard 2011 (149 114 downloads)
  • Government at a Glance 2011 (118 664 downloads)
  • Economics Key Tables (107 198 downloads)

Mezi novinky pro rok 2013 pak patří:

Více informací

Novinky pro uživatele RefWorks 17. 1. 2013 - ProQuest | RefWorks-COS

Společnost RefWorks-COS v posledních týdnech zveřejnila řadu novinek pro uživatele služby RefWorks. V prvé řadě zpřístupnila nový portál RefWorks Community, kde stávající uživatelé naleznou informace o updatech, novinkách (blog) a webinářích, dále odkazy na užitečná videa, zajímavé rozhovory, diskusní fórum a informace pro administrátory.

Mezi další zajímavé novinky patří:

  • aktualizovaná verze Write-N-Cite4 – ke stažení v rozhraní RefWorks
  • nová instruktážní videa na YouTube týkající se práce s Write-N-Cite
  • detailní přehled všech funkcí a technických parametrů RefWorks
  • při přihlašování do RefWorks možnost zaškrtnout volbu Keep my session open for 14 days – po dobu 14 dní pak není třeba se ze stejného počítače pokaždé přihlašovat

Více informací

V ebrary více než 8 000 nových titulů pro trvalý nákup 17. 1. 2013 - ProQuest

Během ledna přibylo v nabídce ebrary více než 8 230 nových e-books, které jsou dostupné formou trvalého nákupu. jedná se o tituly z produkce vydavatelství Royal Society of Chemistry, Stanford University Press, Springer, Akashic Books, Manchester University Press a dalších významných vydavatelů.

Celkově ebrary nabízí pro trvalý nákup již okolo 369 600 titulů, které je možné i stahovat na mobilní zařízení a číst offline. Vybrané tituly získané formou trvalého nákupu skvěle doplňují velké kolekce dostupné formou předplatného – jako je např. Academic Complete™, která byla v roce 2012 oceněna jako nejlepší databáze elektronických knih.

Mezi nově zařazené tituly pro trvalý nákup patří např.:

Nově byly také zveřejněny stránky ebrary LibGuides, kde jsou dostupné kompletní informace o nabídce ebrary a vyhledávání v této kolekci. Zmíněny jsou hlavní výhody ebrary, tipy na vyhledávání, informace k Infotools a osobním účtům (Bookshelf), odkazy na uživatelské manuály a knowledgebase, webináře, propagační materiály, aplikace pro stažení (iOS a Android), informace pro administrátory atd.

Více informací

Bezplatná iPad aplikace pro uživatele Thieme E-Book Library 16. 1. 2013 - Thieme Publishing Group

Společnost Thieme prostřednictvím bezplatné aplikace pro iPad umožní předplatitelům kolekce Thieme E-Book Library prohlížet si všechny tituly z této kolekce online/offline na iPadu. Bezplatná aplikace iPublishCentral reader app je dostupná ke stažení v Apple’s iTunes App Store.

Aplikace umožňuje studentům, vyučujícím a vědcům stahovat na iPad jakékoli tituly z Thieme E-Book Library a následně je číst i offline, bez připojení k internetu. iPublishCentral reader nabízí fulltextové vyhledávání ve stažených titulech a snadnou navigaci díky ikonkám, které zaručují rychlý přístup k poznámkám, záložkám, nastavení a přehledu obsahu. Tituly stažené na iPad jsou k dispozici po dobu jednoho roku, následně musí být staženy znovu (za předpokladu, že instituce má stále aktivní předplatné).

Thieme E-book Library umožňuje přístup do kolekce kvalitně ilustrovaných, plnobarevných učebnic medicíny. Pokrývá všechny předměty vyučované na lékařských fakultách, jedná se tedy o jedinečný zdroj pro výuku, studium a výzkum v medicíně a přírodních vědách.

Více informací