SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Krásné léto, krásné prázdniny! 23. 6. 2016 - Albertina icome Praha

Přejeme vám všem krásné léto plné odpočinku, pohody a sluníčka. Vaše AiP.

Více informací

Nové knižné edície Royal Society of Chemistry 23. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

RSC Publishing predstavilo dve nové knižné série:

 • Food Chemistry, Function and Analysis s prvou knihou Food Biosensors edície zameranej na chémiu potravín, funkcie potravín vo vzťahu k zdraviu a súvisiace analytické metódy.
 • Chemical Biology s referenčnými dielami pre hraničnú oblasť medzi chémiou a biológiou. Zastúpené budú analytické a výpočtové nástroje, zobrazovanie, chemické sondy, glykovedy, genomika a transkriptomika, chemická genetika a nástroje na úpravu génu a syntetická biológia.

Onedlho začnú vychádzať aj série:

Více informací

Novinky z OECD 23. 6. 2016 - OECD

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Více informací

Právní důsledky Brexitu - volně dostupné informační zdroje 22. 6. 2016 - Oxford University Press

Tento týden se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Vydavatelství Oxford University Press ze svých právnických zdrojů vybralo a bezplatně zveřejnilo řadu materiálů.

K dispozici je také Brexit Debate Map, jejímž cílem je shromáždit právní analýzy důsledků Brexitu dle mezinárodního práva a práva EU.

Více informací

Impact factory časopisov Royal Society of Chemistry 21. 6. 2016 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry zverejnilo impact faktory svojich časopisov z 2015 Journal Citation Reports. Za všetky vyberáme:

Prvý impact faktor dostali časopisy:

Tri z časopisov sú medzi najlepšie hodnotenými vo svojej kategórii – Energy & Environmental Science, Natural Product Reports a Green Chemistry. Osem z časopisov RSC (tvoria 22 % z portfólia) sú medzi hornými 5 % v kategóriách JCR, čo je o 3 časopisy viac oproti minulému roku (9 % portfólia).

Více informací

Historický archiv dalšího významného britského deníku je online 20. 6. 2016 - Gale, a part of Cengage Learning

Každodenní život a všechny důležité události dvacáteho a druhé poloviny devatenáctého století zachycuje historický archiv britského deníku The Telegraph Historical Archive. Prohledávat lze až 1 milion stránek od prvního vydání z roku 1855 až po rok 2000, včetně článků ze Sunday Telegraph od roku 1961.

The Telegraph nabízí osobní příběhy vedle břitkých analýz, dopisy z války mladého Winstona Churchila a také reportáže z celého světa od proslulého žurnalisty George Augusta Saly.

Archiv podporuje výzkum napříč různými obory, včetně obchodu, umění, mezinárodních vztahů, vědy nebo filozofie. Vyhledávat v archivu lze podle názvu článku, autora, čísla stránky, čísla vydání nebo klíčových slov. Uživatelé si mohou novinové články číst cover-to-cover a také si je ukládat, tisknout nebo posílat e-mailem.

Archiv je součástí programu Gale NewsVault a je možné jej křížově prohledávat např. s archivy The Times nebo Daily Mail.

Dalšími novinkami z Gale jsou:

Více informací

Všetky rukopisy od Mŕtveho mora po prvýkrát online 18. 6. 2016 - Brill

Po biblických textoch, ktoré Brill vydal online v roku 2015, vydavateľstvo sprístupnilo všetky nebiblické texty. The Dead Sea Scrolls Electronic Library Non-Biblical Texts je rozsiahlym nástrojom pre výskum nebiblických textov z Judskej púšte **s transkripciami textov, prekladmi, ilustráciami a indexom. Obrázky vo vysokej kvalite s možnosťou zväčšenia. V oboch databázach sa dá vyhľadávať súčasne.

Více informací

CAB Direct - nové rozhraní již v červenci 17. 6. 2016 - CABI Publishing

Na začátku července bude představena nová verze rozhraní CAB Direct s řadou nových funkcí a vylepšení:

 • vylepšený systém vyhledávání v kombinaci s limitními funkcemi, přímými odkazy na podobné články, atd.
 • nový osobní účet My CABI pro správu řešerší a uložených záznamů a jejich zařazení pod názvy příslušných projektů
 • analytické nástroje pro zpřesnění výsledků vyhledávání, vč. vizualizací
 • možnost vkládání vlastních poznámek a zvýraznění vybraných částí textů
 • přímé procházení termínů v rámci CAB thesauru

Nové funkce názorně ukazují příklady, které jsou uvedeny v rámci sekce Promotional Materials. Obě rozhraní (původní i nové) ještě nějakou dobu poběží současně, nicméně obsah bude aktualizován jen v rámci nové verze.

Více informací

Nejstarší odborná biologická společnost navázala spolupráci s OUP 17. 6. 2016 - Oxford University Press

Na základě aktuální dohody s The Linnean Society of London začne od ledna 2017 vydavatelství Oxford University Press (OUP) vydávat tři stěžejní tituly této společnosti a zpřístupní také archivy dvou historických titulů:

 • Biological Journal of the Linnean Society
 • Botanical Journal of the Linnean Society
 • Zoological Journal of the Linnean Society
 • Proceedings of the Linnean Society of London (archiv)
 • Transactions of the Linnean Society of London (archiv)

Časopisy tematicky pokrývají evoluční a systematickou biologii a botaniku. Biological Journal je přímý následovník nejstaršího biologického časopisu na světě, který publikoval průlomové články o evoluci od Darwina a Wallace. Transactions of the Linnean Society začal být vydáván již v roce 1791.

Více informací

RCNi Learning - od teorie k praxi v ošetřovatelství 16. 6. 2016 - BMJ

RCNi spustilo e-learningovou platformu s více než stovkou modulů zaměřených na studenty ošetřovatelství, kteří se připravují na klinickou praxi, a také na další profesní vzdělávání sester.

RCNi Learning je interaktivní online zdroj, výukové moduly pokrývají aktuálně 43 témat, včetně komunikace, rakoviny, akutní péče, ošetřování ran a duševního zdraví. Všechny moduly jsou recenzované a založené na důkazech (evidence based).

Plaforma zahrnuje videa, obrázky, případové studie, testy, výukové materiály a další aktivity. Rozhraní je optimalizováno i pro tablety a mobilní telefony, chystá se také speciální aplikace pro offline přístup.

Lze se zaregistrovat pro bezplatný přístup ke 3 modulům.

Více informací