SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Novinky z OECD a pilotní projekt s Altmetric 24. 4. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat jak v elektronické, tak papírové podobě:

Zároveň OECD ve spolupráci s Altmetric spustila pilotní projekt, jehož cílem je sledovat a vyhodnotit vliv více než 120 000 článků, kapitol, publikací, tabulek, grafů a statistických datových souborů dostupných na platformě OECD iLibrary.

V prvé fázi bude možné analyzovat údaje interně prostřednictvím Altmetric Explorer for Institutions, později se v OECD iLibrary objeví u jednotlivých položek typický duhový kruh.

Více informací

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách v apríli 20. 4. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas apríla 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 7 nových monografií: Antihemophilic Factor (Recombinant), Fc fusion protein; Asfotase Alfa; Crisaborole; Calcifediol; Meningococcal Group B Vaccine; Factor IX (Recombinant), Fc fusion protein; Factor XIII A-Subunit (Recombinant) a 36 revidovaných monografií
 • BNF – 10 dôležitých zmien, 1 zmena dávkovania a 7 nových príprav
 • BNF for Children – 4 dôležité zmeny, týkajúce sa napr. Antibacterials, Hyoscine butylbromide, 3 nové prípravy: Cilodex® [dexamethasone with ciprofloxcin], Oncaspar [pegaspargase], Spectrila® [asparaginase]
 • Herbal Medicines – 2 nové monografie: Bitter Orange, Cocoa, revidované: English Ivy, Marshmallow a ďalšie
 • Stockley's Drug Interactions – 226 nových a 107 aktualizovaných alertov
 • Stockley's Herbal Medicines Interactions – nové monografie Caraway, English Ivy, Eucalyptus, Marshmallow, revidované monografie Bitter Orange, Cocoa a ďalšie

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Více informací

Diagnostika duševných porúch v Counseling and Therapy in Video 19. 4. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street vydá piatu kolekciu Counseling and Therapy in Video so vzdelávacími videami od Symptom Media zameranými na diagnostiku duševných porúch a chorôb.

Kolekcia pomáha študentom naučiť sa lepšie rozpoznať a správne diagnostikovať príznaky duševných porúch podľa DSM-5®/ICD-10, prehĺbiť kompetencie a hodnotiace schopnosti, ako aj využiť abstraktné teórie v praxi. Po ukončení bude obsahovať vyše 400 videí podľa klasifikácie DSM-5®/ICD-10 rozdelených na:

 • ADHD Series
 • Violence Series
 • Eating Disorders Series
 • PTSD Series
 • Substance Related and Addictive Disorders
 • Child and Adolescent Series

Videá sú dlhé od 30 sekúnd po 15 minút. U 90 videí sú k dispozícii dve verzie filmu. Jedna oboznámi študentov so symptómami a druhá im umožní urobiť diagnózu.

Samozrejmosťou sú nástroje na vytváranie klipov, playlistov, integráciu do e-learningových systémov, citácie, zdieľanie, zobrazovanie na mobilných zariadeniach a ďalšie. Novinkou je indexácia a možnosť vyhľadávať videá podľa sérií DSM-5®/ICD-10 a duševného stavu. Do konca roku 2021 pribudne 150 videí.

Více informací

OECD získalo cenu medzinárodného publikovania 14. 4. 2017 - OECD Publishing

OECD Publishing, ktoré vydáva publikácie OECD, OSN, Commonwealthu, združenia Norden a ďalších medzinárodných organizácií, získalo na Londýnskom knižnom veľtrhu hlavnú cenu 2017 Academic and Professional Publisher Award.

Ceny The International Excellence Awards udeľuje každoročne počas veľtrhu Publishers Association v spolupráci Research Information, časopisom vydávaným Europa Science Ltd. Rozhodcovia ocenili OECD Publishing a platformu OECD iLibrary za inovatívny spôsob publikovania a podporu pre rozmanité jazyky a používateľov.

Okrem vlastných publikácií na platforme OECD iLibrary, sprístupňuje aj materiály International Telecommunication Union, International Energy Agency, Commonwealthu, severoeurópskych štátov či Organizácie spojených národov.

Více informací

Konference INFORUM 2017: zaregistrujte se jako ranní ptáče, sleva končí v úterý 13. 4. 2017 - Albertina icome Praha

Registrace na konferenci INFORUM 2017 je v plném proudu, zvýhodněné vstupné platí v případě přihlášení do 2. 5. (a připsání platby nejpozději do 4.5.)! Kompletní program a další užitečné informace naleznete na www.inforum.cz. Těšíme se na Vás v termínu 30.-31. května na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Během zahájení vystoupí Carl Grant z University of Oklahoma Libraries, který bude sdílet zkušenosti s přeměnou univerzitní knihovny na intelektuální křižovatku a centrum inovací. Mezi dalšími zvanými řečníky uvítáme Yvonne Ng z organizace WITNESS, dlouhodobě se zabývající archivací videozáznamů a etickými principy v této oblasti a Fionu Greig z Velké Británie, která vyzdvihne význam dizertací a jejich dostupnosti v elektronické podobě.

Během středečního odpoledne se pak představí Kai Karin Geschuhn z Max Planck Digital Library v Německu s příspěvkem zaměřeným na iniciativu Open Access 2020 a zúčastní se panelové diskuse Open Access ve středu/střetu zájmu spolu se zástupci vydavatelů.

Workshopy proběhnou již v pondělí 29. května pod vedením Carla Granta a Yvonne Ng. Během večerního Infomejdanu bude příležitost setkat se a pobavit s kolegy z oboru.

Mediálními partnery konference jsou časopisy ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue. Jsme také na Facebooku. Oficiální hashtag konference #INFORUMprague.

Více informací

Classiques Garnier: knihy vydané v marci 2017 12. 4. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy zamerané na francúzsku literatúru renesancie, romantizmu, 19. – 21. storočia, svetovú literatúru, literárnu teóriu, komparatistiku, muzikológiu, antropológiu, filozofiu, syntézu výskumu literatúry a humanitných vied. V edícii Classiques Jaunes vyšlo celé dielo Jeana Racina – Théâtre complet (red. Alain Viala a Sylvaine Guyot).

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací

Karger představil tematicky zaměřené kolekce na rok 2017 11. 4. 2017 - S. Karger Publishers

Topic Article Packages je řada zákaznicky orientovaných kolekcí, které obsahují vybraný mix článků a kapitol z knih na určité téma, a jsou sestavovány s pomocí sémantického vyhledávání z nabídky časopisů a knih vydavatelství Karger. Vedle již existujících kolekcí Karger aktuálně představil další kolekce pro rok 2017:

V každém balíčku je k dispozici výběr placených článků, kapitol z knih a open access článků, publikovaných v období říjen 2016-září 2017, obě kolekce tedy ještě nejsou uzavřené a v průběhu letošního roku bude přibývat další obsah. Přístup formou cenově zvýhodněného jednorázového nákupu.

Více informací

Stáhněte si zdarma příručku přežití pro vědce 10. 4. 2017 - IOP Publishing

Praktická příručka Effective Science Communication: A practical guide to surviving as a scientist od Sama Illingwortha a Grant Allena se věnuje:

 • praktickým otázkám publikování v odborných časopisech
 • metodám získávání grantů
 • cestám, jak komunikovat výsledky výzkumu směrem k odborné i laické veřejnosti

Volně ke stažení (ve formátech ePub3 a PDF), prohlížení (v HTML) a link ke sdílení do 15. 5. 2017.

Více informací

Časopis Phonetica na rok 2017 so zľavou 50 % 7. 4. 2017 - S. Karger Publishers

Časopis Phonetica vydavateľstva Karger je interdiscipli­nárnym fórom pre výskum a teóriu fonetiky. Zverejňuje štúdie pre fonetikov, fonológov, laboratórnych fonológov, slavistov a všetkých lingvistov zameraných na prozódiu slovanských jazykov.

Využite zľavu 50 % na inštitucionálne predplatné na rok 2017. Platí na online predplatné aj na kombinované s tlačeným vydaním. V oboch prípadoch získate aj špeciálne číslo Slavic Perspectives on Prosody z roku 2016 od redaktorov Marzeny Żygis a Zofie Malisz.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 6. 4. 2017 - World Bank Group

World Bank v marci zverejnila publikácie najmä v edícii Policy Research Working Papers, ale aj:

Mimo sérií vyšla napr. Global Report on Islamic Finance 2016: A Catalyst for Shared Prosperity?.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací