SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Alexander Street spustil jedinečný zdroj pre štúdium sociálnej práce 8. 3. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Social Work Online začína s 50 % zo 100 hodín videí a 50 000 strán textov. Vo videách sa odborníci zaoberajú základnými teóriami sociálnej práce, základmi vedenia prípadu, ako komunikovať a správať sa ku klientovi, ako viesť stretnutia skupín a komunikovať s agentúrami poskytujúcimi sociálne služby.

Zastúpené sú témy deti a rodiny, starší ľudia, zneužívanie návykových látok, trestné súdnictvo, duševné zdravie, zdravotná starostlivosť, chudoba, sociálna práca na školách, kríza a trauma, diverzita, sociálne zabezpečenie a dejiny sociálnej práce.

Videá sú najmä z dielne Missouri Institute of Mental Health, Educational Video Center, Microtraining, Filmakers Library a Berkeley Media. Dokumentárne filmy dopĺňajú vzdelávacie videá. Texty sú z publikácií Jessica Kingsley Publishers, Council on Social Work Education, Cambridge University Press, Columbia University Press, ale aj časopisu Clinical Social Work and Health Intervention.

Vyhľadávanie, kontrolované slovníky a sémantické fazety sú prispôsobené odboru. Samozrejmosťou sú synchronizované, prehľadávateľné prepisy textov ku každému videu, možnosť sprístupniť videá na zabezpečených webových stránkach cez e-learningové systémy a lokálne katalógy, ako aj sledovanie videí cez mobilné zariadenia. Používatelia môžu vytvárať, komentovať a usporiadať klipy a vkladať odkazy na ďalší obsah. Ďalšie funkcie pre výučbu a štúdium.

Více informací

Encyklopedie online vzdělávání 8. 3. 2017 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing přichází s novou encyklopedií The SAGE Encyclopedia of Online Education, která obsahuje více než 400 hesel týkajících se těchto témat:

 • technologie využívané v online výuce
 • pedagogické základy a strategie online výuky
 • efektivita a hodnocení
 • různé typy online výuky a dobrá praxe
 • měnící se role online výuky v globálním vzdělávacím systému

Encyklopedie obsahuje i přílohy s demografickými údaji o distanční vzdělávání, s názory akademiků na tento způsob vzdělávání a seznam online knih a časopisů.

The SAGE Encyclopedia of Online Education je dostupná online na platformě SAGE Knowledge nebo na platformě ProQuest Ebook Central. Do encyklopedie můžete nahlédnout prostřednictvím Google Preview.

Více informací

Classiques Garnier: knihy vydané vo februári 2017 7. 3. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy:

 • Pseudo-Bède – De mundi caelestis terrestrisque constitutione liber – La création du monde céleste et terrestre (éd. Béatrice Bakhouche, Mylène Pradel-Baquerre, Cécile Biasi, Amand Gévaudan) v kolekcii Textes littéraires du Moyen Âge
 • McKenna (Antony) – Pascal et son libertin v kolekcii Lire le XVIIe siècle
 • Siess (Jürgen), Vers un nouveau mode de relations entre les sexes – Six correspondances de femmes des Lumières v kolekcii Masculin/féminin dans l’Europe moderne
 • Baldassare Galuppi – L'œuvre opératique, instrumental et religieux (dir. Émilie Corswarem, Christophe Pirenne) v kolekcii Musicologie
 • Wang (Yu) – La Réception des anthologies de poésie chinoise classique par les poètes français (1735–2008) v kolekcii Études de littérature des XXe et XXIe siècles
 • Dictionnaire économique de l'entrepreneur (dir. André Tiran, Dimitri Uzunidis) v kolekcii Bibliothèque de l'économiste

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací

Aktuálne analýzy a štúdie World Bank 4. 3. 2017 - World Bank Group

World Bank vo februári zverejnila publikácie najmä v edícii Policy Research Working Papers a Water Papers, ale aj:

Mimo sérií vyšla napr. Trade Developments in 2016: Policy Uncertainty Weighs on World Trade.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k World Bank eLibrary, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným publikáciám.

Více informací

EMIS - významný zdroj informací o rozvíjejících se trzích 26. 2. 2017 - Albertina icome Praha, Albertina icome Bratislava

Albertina icome Praha a Albertina icome Bratislava se staly oficiálními dodavateli mezinárodního zdroje informací o trzích, firmách, zemích a sektorech – EMIS, který pokrývá přes 120 tzv. „emerging markets“. Informace pocházejí od světově renomovaných makroekonomických expertů, analytických firem a agentur i ze zdrojů operativního agenturního zpravodajství, v kombinaci s vlastním know-how na poli firemních a M&A informací.

Pro více informací kontaktujte Jiřího Kadlečka a Miriam Suchoňovú.

Aktuálně si lze zdarma stáhnout Emerging Europe M&A Report 2016/17 nebo Global Economies and Consumers in 2017.

Více informací

Co nového nabízí OASIS? 25. 2. 2017 - ProQuest

Systém OASIS slouží k vyhledávání, výběru a akvizici tištěných a elektronických knih. Obsahuje metadata o knihách na platformách EBL, ebrary, MyiLibrary, ProQuest Ebook Central a EBSCO ebooks. Jedná se o bezplatnou online službu, která podporuje také různé způsoby získání e-knih včetně akvizice řízené uživateli (demand driven acqusition).

Nově můžete vyhledávat a objednávat přes OASIS také více než 26 000 e-knih vydavatelství De Gruyter.

Zastoupeni jsou i tito vydavatelé:

 • Oxford University Press: UPSO
 • IGI Global: InfoSci
 • Wiley: Wiley Online Library
 • Taylor & Francis: T&F eBooks
 • Taylor & Francis: CRC netBASE
 • World Scientific
 • Rittenhouse (již brzy)
 • Sage (již brzy)
 • Cambridge (již brzy)

Chcete mít přístup do OASIS nebo detailnější informace k této službě? Kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Zúčastnit se také můžete některého z chystaných webinářů.

Více informací

Získejte cestovní grant JoVE 24. 2. 2017 - MyJoVE Corp.

Společnost JoVE vypsala soutěž o cestovní grant na konferenci Charleston Conference, která se koná 6. – 10. 11. 2017. Zúčastnit se mohou knihovníci z akademických, lékařských nebo výzkumných institucí, kteří šíří povědomí o problematice reprodukovatelnosti vědeckých výzkumů (Scientific Research Reproducibility).

Žadatelé zašlou jednostránkový esej, kde popíší, jakými způsoby komunikují se svými uživateli (vědci, akademiky, studenty) o problematice nezopakovatelnosti vědeckých experimentů. Ideální je uvést konkrétní příklady kampaní a podpůrných materiálů (jako jsou LibGuides, letáky, e-mailové kampaně, aktivita na sociálních sítích, blogy, videa, ap.).

Detailní podmínky pro udělení grantu a přihláška jsou k dispozici na www stránkách JoVE. Hrazeny budou náklady až do výše 1 500 USD, uzávěrka je 18. 8.

Recenzovaný vědecký video-časopis JoVE (Journal of Visualized Experiments) obsahuje instruktážní nahrávky vědeckých pokusů s odborným komentářem. Pokrývá oblasti biologie, fyziky, chemie, medicíny, neurověd a životního prostředí.

Více informací

MedicinesComplete: nové a aktualizované informácie o liečivách vo februári 21. 2. 2017 - Pharmaceutical Press

Počas februára 2017 boli v MedicinesComplete doplnené a aktualizované publikácie:

 • AHFS Drug Information – 4 nové monografie: Netupitant/Pa­lonosetron; Sugammadex; Rucaparib; Nusinersen a 19 revidovaných monografií: Propofol; Etomidate; Aprepitant/Fo­saprepitant; Varenicline; Vigabatrin;…
 • BNF – 14 dôležitých zmien a 3 nové prípravy
 • BNF for Children – 1 dôležitá zmena týkajúca sa potravinových alergií
 • Dietary Supplements – 6 revidovaných monografií: Magnesium, Vitamin B12, Vitamin C, Vitamin D, Vitamin E a Vitamin K
 • Stockley's Drug Interactions – 26 nových a 118 aktualizovaných monografií
 • The Green Guide – aktualizovaná verzia zohľadňuje zmeny v odporúčaniach britskej MHRA a legislatíve týkajúcej sa Správnej distribučnej pra­xe
 • The Orange Guide – aktualizovaná verzia zohľadňuje odporúčania Európskeho spoločenstva týkajúce sa Správnej výrobnej praxe a MHRA týkajúce sa GMP and GDP

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k MedicinesCom­plete alebo niektorej z publikácií, automaticky získavate prístup ku všetkým novým aj aktualizovaným monografiám.

Více informací

INFORUM 2017 - Call for Papers do 19. března 17. 2. 2017 - Albertina icome Praha

Rádi bychom Vás pozvali na 23. ročník konference INFORUM, kterou pořádáme ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze, v termínu 30.-31. května 2017.

Letošní konference s podtitulem „Jdeme do hloubky“ je tradičně zaměřena na profesionální elektronické informační zdroje. Nabídne zvané přednášející, tematické sekce, doprovodné workshopy, výstavu domácích a zahraničních firem a večerní Infomejdan.

Vyzýváme tímto zájemce o aktivní účast k zaslání návrhu na vystoupení (název příspěvku a stručný abstrakt) nejpozději do 19. března 2017 prostřed­nictvím online přihlášky. Délka příspěvku se předpokládá 20 minut, jednací řečí je čeština, slovenština a angličtina.

Více informací

Open access knihy v rámci Oxford Scholarship Online 16. 2. 2017 - Oxford University Press

Oxford Scholarship Online (OSO) je obrovská a rychle se rozrůstající on-line knihovna, která poskytuje snadný přístup k tisícům vědeckých publikací vydavatelství Oxford University Press. OSO je základním zdrojem pro studenty, vědce a akademiky, pokrývá celou řadu oborů napříč humanitními a společenskými vědami, medicínou, právem a přírodními vědami. K dispozici je 20 tematických kolekcí. Více se dozvíte v nové interaktivní brožuře.

Věděli jste, že Oxford Scholarship Online nabízí také 28 publikací v režimu open access? Prohlédněte si je, a nabídněte je vašim uživatelům, MARC záznamy ke stažení zde.

Více informací