SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nové vydání příručky Phila Bradleyho a publikace vydavatelství Karolinum 14. 7. 2017 - Albertina icome Praha

Na platformě ProQuest Ebook Central je k dispozici nejnovější vydání publikace Expert Internet Searching. Autorem je Phil Bradley, který je uznávaným odborníkem na internetové vyhledávače a různé způsoby vyhledávání. V 5. vydání odkazuje na více než 300 vyhledávacích nástrojů a dotýká se aktuálních trendů včetně sociálních médií, vizuálního vyhledávání a validity výsledků vyhledávání.

Rozšiřuje se také nabídka e-knih z českého vydavatelství Karolinum, z titulů publikovaných v letošním roce vybíráme:

 • Evropská integrace z pohledu teorie veřejné volby
 • Inferences with Ignorance: Logics of Questions
 • Theatre Theory Reader: Prague School Writings
 • Vzdělání a dnešek
 • Náročné otcovství
 • Psychiatry and Pedopsychiatry
 • Diagnostika a léčba nejčastějších osteoporotických zlomenin

Přes ProQuest Ebook Central lze publikace jednotlivě zakoupit, číst obsah online i offline, stahovat jednotlivé kapitoly i kompletní obsah nebo dopisovat vlastní poznámky.

Pro informace o cenách kontaktujte Filipa Vojtáška a Miriam Suchoňovú.

Více informací

Jak úspěšné knihovny prezentují hodnotu svých služeb a kreativně komunikují s uživateli? 13. 7. 2017 - Taylor & Francis Group, an Informa business

V průběhu roku 2016 společnost Taylor & Francis shromažďovala informace o tom, jak knihovníci komunikují hodnotu své knihovny, jak spolupracují s akademiky a propagují své sbírky. Publikovaný white paper Creative, Evolving, Relevant – Communicating the Library's Value zkoumá inovativní způsoby, kterými knihovny prezentují svou hodnotu směrem ke studentům a vyučujícím a shrnuje, co funguje a co ne. K dispozici jsou konkrétním příklady, které knihovníci mohou implementovat ve své instituci. Dotýkají se témat jako je digitální marketing, spolupráce s akademiky nebo organizace aktivit v knihovně.

Celá publikace je k dispozici ke stažení zdarma.

Další volně dostupné publikace jsou dostupné v sekci Free resources.

Více informací

Unikátní zdroje pro etnomuzikology a divadelní produkci 12. 7. 2017 - Alexander Street, a ProQuest Company

Alexander Street v průběhu letošního roku představil několik nových audiovizuálních kolekcí:

 • Performance Design Archive Online – umožňuje nahlédnout do zákulisí největších světových divadelních představení. Je to první komplexní mezinárodní kolekce, která pokrývá všechny aspekty divadelní tvorby, od 17. století až po současnost, včetně scénografie, osvětlení, ozvučení, kostýmů, make-upu, ad.
 • Ethnographic Sound Archives Online – kolekce spojuje dosud nepublikované historické zvukové nahrávky z terénních expedic a korespondující podpůrné materiály, čímž otevírá nové cesty pro studium hudby v kulturním kontextu.
 • Music Online: Music Periodicals of the 19th Century – kolekce anglických periodik zaměřených na hudbu v kontextu společenských, politických, náboženských a hospodářských dějin USA a Velké Británie.

Více informací v aktuálním letáku, pro zkušební přístup nás kontaktujte.

Alexander Street patří celosvětově k předním dodavatelům multimediálního obsahu. Kombinuje video, audio a text s pokročilými online nástroji, což umožňuje změnit způsob, jakým dnes lidé bádají, studují nebo vyučují, prakticky v jakémkoliv oboru.

Více informací

Vědci, foťte a zapojte se do soutěže! 12. 7. 2017 - Royal Society Publishing

Věnujete se vědecké práci a jste nadšenými fotografy? Zašlete své snímky do fotosoutěže vydavatelství Royal Society Publishing, které publikuje např. časopisy Biology Letters, Journal of the Royal Society Interface, Open Biology, Philosophical Transactions of the Royal Society B, Proceedings of the Royal Society B nebo Royal Society Open Science.

Soutěží se v pěti kategoriích:

 • Astronomy
 • Behaviour
 • Earth science & climatology
 • Ecology and Environmental Science
 • Micro-imaging

Hlavními kritérii jsou estetický dojem a zprostředkování zajímavého vědeckého fenoménu. Hlavní výhrou jsou peněžité ceny. Termín odeslání do 31. srpna, bližší propozice a registrační formulář naleznete na www stránkách Royal Society Publishing.

Můžete se inspirovat vítězi z loňského roku. Vítězná fotografie z roku 2016 Dancing with stars (autor Imre Potyó) je připojena k této novince.

Více informací

Taylor & Francis se stane distributorem kolekce pro kritické myšlení 11. 7. 2017 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavatelství Taylor & Francis se stane distributorem produkce Macat International, všechny tituly v angličtině budou uváděny na trh pod značkou Routledge.

Macat International se zaměřuje na vytváření zdrojů pro kritické myšlení spolu s testy, které měří schopnosti kritického myšlení. V současné době nabízí 180 titulů v širokém spektru tematických okruhů. MACAT spolupracuje s předními akademiky z nejprestižnějších světových univerzit, kteří vytvářejí nové analýzy zaměřené na idee a dopad nejvlivnějších děl kritického myšlení, které kdy byly napsány. Tím, že je uvádějí do kontextu a sledují také vlivy, které formovaly jejich autory, stejně jako reakce, které vyvolávaly, inspirují čtenáře, aby se na tyto klasiky dívali z jiného úhlu pohledu.

Prohlédněte si kompletní nabídku MACAT pod značkou Routledge.

Více informací

Cambridge University Press navázal spolupráci s Royal College of Psychiatrists 7. 7. 2017 - Cambridge University Press

Royal College of Psychiatrists (RCPsych) oznámila, že od ledna 2018 všechny knihy a časopisy z portfolia RCPPsych bude vydávat ve spolupráci s Cambridge University Press. Jedná se například o časopisecké tituly British Journal of Psychiatry (BJPsych), BJPsych Open, BJPsych Advances , BJPsych Bulletin a BJPsych International.

Vlajkovou lodí je mezinárodní psychiatrický časopis British Journal of Psychiatry (BJPsych), který se snaží zlepšit prevenci, diagnostiku, léčbu a péči o duševní nemoci, jakož i podporu duševního zdraví na celém světě.

RCPsych vydává také úspěšné knižní tituly pro psychiatry, další odborníky na duševní zdraví a širokou veřejnost.

Více informací

Wolters Kluwer chystá nový časopis pro hematologii 6. 7. 2017 - The European Hematology Association

European Hematology Association začne ve spolupráci se společností Wolters Kluwer vydávat v režimu open access nový časopis HemaSphere, který bude přinášet výsledky relevantního základního, translačního a klinického výzkumu, přehledové články a guidelines, a diskuse k nejnovějšímu výzkumu v hematologii.

Více informací k open access a možnostem publikování viz Wolters Kluwer Open Health.

Více informací

Jak knihovny optimalizují svůj prostor 5. 7. 2017 - ProQuest

Aktuální průzkum společnosti ProQuest ukázal, že většina amerických knihovníků v akademických a veřejných knihovnách považuje rekultivaci prostoru knihovny za prioritu. Knihovny bojují s nedostakem prostoru ať už kvůli narůstajícímu počtu tištěných svazků a jiných materiálů, tak i z důvodu, že chtějí svým uživatelům nabízet nové služby, odpočinkové a studijní zóny nebo prostory pro pořádání různých aktivit společenského charakteru.

Knihovny ale narážejí na nedostatek času, zaměstnanců, financí, skladovacích prostor a musí překonávat resistenci ze strany vedení, knihovníků i studentů. Dle průzkumu knihovny nejčastěji vyřazují starší čísla časopisů a novin, vládní dokumenty a mikrofiše. Tištěnou formu nahrazují elektronickou verzí, snižují rozpočty na nákup tištěné produkce a investují více do nákupu elektronických knih, a duplikáty nejžádanějších publikací nepořizují v tištěné, ale v elektronické ver­zi.

ProQuest nabízí více než 850 000 e-knih v rozhraní ProQuest Ebook Central. Vybírat tituly může jednak knihovna, ale zajímavá je i alternativa, kdy e-knihy jsou objednány na základě skutečného využití akademickými pracovníky (tzv. Patron-Driven Acquisition, PDA). K dispozici je i úsporná varianta krátkodobé výpůjčky (Short-Term Loans, STL) za zlomek ceny knihy. Nejnovější možností je (u vybraných vydavatelů) přechod z výpůjček k trvalému nákupu (access-to-own, ATO).

Až do konce roku 2017 lze u ProQuestu získat slevu 50% na online verzi knižních titulů vybraných vydavatelství, které již knihovna vlastní v tištěné podobě.

Více informací

Classiques Garnier: knihy vydané v júni 2017 4. 7. 2017 - Classiques Garnier Publishers

V online kolekciách francúzskeho vydavateľstva Classiques Garnier vyšli knihy zamerané najmä na frankonfónnu literatúru 20. – 21. storočia, ďalej renesanciu, romantizmus a literatúru 19. storočia, dielo Marcela Prousta, André Gida a Nikolaja Leskova, kultúrne dejiny, filozofiu a ekonómiu.

Knižné kolekcie sú dostupné formou trvalého nákupu. Pokiaľ má vaša organizácia zakúpenú niektorú tohtoročnú kolekciu, automaticky získavate prístup ku všetkým novým knihám vydaným v r. 2017.

Více informací