SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

De Gruyter digitalizuje zpětně svůj archiv až do roku 1749 7. 12. 2017 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Vydavatelství De Gruyter se letos rozhodlo pro digitalizaci svého kompletního knižního archivu, který sahá až do roku 1749. Aktuálně je k dispozici 10 000 e-knih, především těch, které již byly rozebrány v papírové podobě, do konce roku přibude dalších 3 000 nejžáda­nějších titulů. Do digitální podoby bude do konce roku 2020 převedeno celkem 40 000 knižních publikací, archiv pokryje 260 let.

Více informací

Vánoční soutěž s vydavatelstvím Karger 7. 12. 2017 - S. Karger Publishers

Vánoční soutěž pro všechny uživatele elektronických časopisů a knih z vydavatelství Karger je tu! Stačí si od 1. do 24. prosince vytvořit osobní uživatelský účet My Karger nebo zaslat odpověď na jednoduchou otázku.

Výhodou vytvoření osobního účtu je například možnost nastavit si zasílání novinek na Váš e-mail nebo uložení zajímavých článků.

Podrobná pravidla a seznam výher viz www.karger.com/Company/Xmas.

Vydavatelství Karger ročně produkuje cca 80 titulů časopisů a 60 titulů knih se zaměřením na medicínské obory. Většina titulů vychází v angličtině.

Více informací

De Gruyter koupil vydavatelství Deutscher Kunstverlag (DKV) 6. 12. 2017 - de Gruyter GmbH & Co. KG

S účinností od 1. ledna 2018 se vydavatelství Deutscher Kunstverlag (DKV) stává součástí společnost De Gruyter. Dále se bude pokračovat ve vydávání nových publikací pod touto značkou.

Publikační program DKV zahrnuje všechny oblasti umění, architektury, fotografie, historického uchovávání, archeologie, designu a řemesel. Dále vydává katalogy, dizertační práce, ročenky, průvodce uměním a muzei, a také monografie. DKV dosud vydalo 800 tištěných titulů v německém a anglickém jazyce a tři časopisy z oblasti architektury, historického uchovávání a historie umění. De Gruyter investuje do digitalizace těchto publikací.

Více informací

East View zpřístunil vzácné kolekce časopisů z Ruska a Afgánistánu 6. 12. 2017 - East View Information Services Inc.

Vydavatelství East View nabízí v online podobě dvě unikátní sbírky:

 • Moscow News Digital Archive obsahuje všechna publikovaná vydání Moscow News z let 1930–2014 v digitální podobě, včetně obsahu sesterského periodika Moscow Daily News, který vycházel v letech 1932–1938. Moscow News jsou nejstaršími anglickými novinami vycházejícími v Rusku
 • Afghan Serials Collection: Partisan Publications from the Wahdat Library je kolekce seriálových titulů z Afgánistánu publikovaných od sedmdesátých let až po závěr devadesátých let. Kolekce obsahuje 2 500 čísel z 46 novinových a časopiseckých titulů publikovaných v perštině, pušštině, arabštině, urdštině a angličtině

Více informací

Srovnání kvality života v 35 zemích OECD + katalog publikací na rok 2018 29. 11. 2017 - OECD Publishing

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila/při­pravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat v elektronické i tištěné podobě:

 • How's Life? 2017 Measuring Well-being
 • Pensions at a Glance 2017: OECD and G20 Indicators
 • Revenue Statistics: 1965–2016
 • OECD Guidelines on Measuring Trust
 • OECD Guidelines on Measuring the Quality of the Working Environment
 • OECD Science, Technology and Industry Scoreboard 2017:The digital transformation
 • PISA 2015 Results (Volume V): Collaborative Problem Solving
 • OECD Institutional Investors Statistics 2017
 • OECD Research and Development Expenditure in Industry 2017

OECD vydalo katalog chystaných publikací na rok 2018, kterým si lze prolistovat online. Budete-li cokoliv z tohoto katalogu potřebovat, obraťte se s důvěrou na nás, obratem zajistíme dokumenty OECD jak v tištěné, tak v elektronické podobě.

Více informací

The Royal Society nanovo zdigitalizovala celý archív časopisov 29. 11. 2017 - Royal Society Publishing

Výsledkom tohtoročnej pilnej práce Royal Society Publishing je spustenie úplne nanovo zdigitalizovaného archívu časopisov britskej Kráľovskej vedeckej spoločnosti od prvého vydania do roku 1996. V archíve je 45 000 článkov – 1250 zväzkov, 740 000 strán, 120 terabajtov údajov a 53 metrov políc v knižnici.

Vrátane najstaršieho vedeckého časopisu na svete Philosophical Transactions, ktorý vychádza od roku 1665. Po prvýkrát sú dostupné v elektronickej podobe The Philosophical Collections vydané v rokoch 1679 – 1682.

Články sú vo vysokej kvalite PDF s rozšírenými metadátami, ilustráciami vo farbe a možnosťou vyhľadávať v úplných textoch. Matematické vzorce vo formáte HTML sa dajú vyhľadávať cez MathML. Všetky sprievodné materiályindexované a vyhľadateľné. Royal Society Journal Archive sa dá zakúpiť formou trvalého nákupu. Bez ročných servisných poplatkov.

Pri tejto príležitosti sú do 24. 1. 2018 voľne dostupné všetky články z rokov 1665 až 1996 v predchád­zajúcej digitalizácii.

Více informací

Snadno a rychle ke klinickým informacím prostřednictvím BMJ Best Practice 21. 11. 2017 - BMJ

BMJ Best Practice patří k předním nástrojům pro klinické rozhodování, který pomáhá lékařům v praxi. Vychází z nejnovějších vědeckých výzkumů, guidelines a odborných posudků, které nabízejí poradenství v oblasti diagnózy, prognózy, léčby a prevence. Nyní BMJ Best Practice představuje řadu nových funkcí a vylepšení se zaměřením na klíčové potřeby lékařů z celého světa.

Informace jsou denně aktualizovány, tak, aby lékaři měli co nejdříve k dispozici nejnovější poznatky, včetně lékových informací. Navigace na www stránkách nyní umožňuje rychlejší a snadnější vyhledávání, podporováno je vyhledávání ve více než 100 jazycích. Oceněná mobilní aplikace funguje offline a poskytuje přístup kdekoli. Mezi další významné novinky patří přidání procedurálních videí, téměř 400 letáků pro pacienty, více než 250 lékařských kalkulátorů založených na důkazech, integrované odkazy na Cochrane Clinical Answers a vylepšené tabulky diferenciální diagnostiky a algoritmy léčby.

Více informací na stránkách BMJ, v krátkém videu nebo v novém uživatelském manuálu.

Více informací

Do CAB Abstracts přibylo více než 150 000 nových záznamů 20. 11. 2017 - CABI Publishing

Databáze CAB Abstracts, která existuje od roku 1973, aktuálně obsahuje přes 8,8 milionu záznamů. Obsahově je zaměřena např. na oblast přírodních věd, zemědělství, zahradnictví, trvale udržitelný cestovní ruch a veterinární medicínu, a je pravidelně aktualizována. Od začátku letošního června se počet záznamů v databází navýšil o 150 576 nových záznamů, z toho 68 832 nabízí odkaz na plný text v repozitáři CABI Full Text nebo v časopisech s otevřeným přístupem.

Více informací

Knihy ocenené Medical Book Awards 2017 18. 11. 2017 - British Medical Association

Ocenenie kniha roku od Britskej lekárskej asociácie – BMA Medical Book of the Year 2017 – získalo 6. vydanie Neinstein’s A­dolescent and Young Adult Health Care: A Practical Guide, 6th Edition vydavateľstva Lippincott Williams & Wilkins pre inštitúcie dostupná na platforme Ovid.

V kategóriách jednotlivých odborov sa umiestnili knihy od Cambridge University Press (najmä v anestéziológii a psychiatrii), CRC Press (najmä zdravotníctvo a chirurgia), Elsevier, McGraw-Hill, Oxford University Press, Thieme (chirurgia a neurológia), S. Karger (pediatria a interná medicína), Wiley-Blackwell, Wolters Kluwer / LWW a ďalších vydavateľstiev. Prvú cenu vo svojej kategórii získali napr.:

 • Returning to Work in Anaesthesia: Back on the Circuit (CUP)
 • Medical Law: Text, Cases, and Materials, 4th Edition (OUP)
 • Moss & Adams' Heart Disease in Infants, Children, and Adolescents, Including the Fetus and Young Adult, 9th Edition (WK)
 • Ernsting's Aviation and Space Medicine, 5th Edition (CRC Press)
 • Oxford Textbook of Cognitive Neurology and Dementia
 • Modern Soft Tissue Pathology: Tumors and Non-Neoplastic Conditions, 2nd Edition (CUP)
 • Eyelid & Periorbital Surgery, 2nd Edition (Thieme)

Väčšina z ocenených kníh je dostupná v elektronickej podobe na platformách vydavateľstiev alebo ProQuest Ebook Central. Chcete získať prístup? Kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) alebo Luciu Poledníkovú (SR).

Více informací