SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Royal Society of Chemistry představila nové stránky pro knihovníky 12. 12. 2018 - Royal Society of Chemistry

Royal Society of Chemistry spustila Librarian Hub – specializovaný portál pro knihovníky a informační specialisty, kteří zde najdou vše potřebné a užitečné k produktům Royal Society of Chemistry. Většina materiálů je volně k dispozici, ale některé jsou dostupné jen pro aktivní předplatitele po vytvoření účtu (Librarians' portal account).

Web je rozdělen přehledně do třech sekcí:

 • product information (nabídka produktů RSC, info o OA, licenční podmínky,
 • support and services (nástroje pro administrátory, MARC záznamy, URL odkazy, propagační materiály, uživatelské statistiky, OpenURL, Shibboleth
 • insights and resources (novinky, katalogy, tipy pro sociální média, průvodce a letáky, www bannery, ad.)

Průběžně bude obsah aktualizován a nabídka rozšířena o videa, případové studie a white papers, rozhodně se tedy vyplatí si odkaz na tyto stránky uložit a pravidelně je navštěvovat.

Více informací

Co přibyde do Oxford Journals Archive v roce 2019? 7. 12. 2018 - Oxford University Press

Oxford University Press poskytuje archivní čísla časopisů prostřednictvím kolekce Oxford Journals Archive. Instituce si mohou vybrat dle svých potřeb přístup (předplatné nebo jednorázový nákup) do celého archivu, do tematických kolekcí (Medicine, Science, Humanities, Social Sciences a Law) nebo do archivu jednotlivých titulů.

Archiv pro rok 2019 nabídne 255 časopisů s články z období 1791–1995, mezi nově zařazené tituly patří:

V archivu je možné vyhledávat zdarma (až po úroveň abstraktu), plné texty jsou k dispozici institucím, které si archiv předplatily/za­koupily. Kompletní seznam všech časopiseckých titulů viz. The 2019 Oxford Journals Archive.

V časopisech OUP publikovala řada významných osobností a více než 250 držitelů Nobelových cen, jejich přehled viz blog.

Více informací

Podívejte se, co skrývá speciální Human Rights month calendar 6. 12. 2018 - Oxford University Press

Netradiční adventní kalendář s tematikou lidských práv nachystalo na svých stránkách vydavatelství Oxford University Press.

Human Rights month calendar ukrývá v jednotlivých okénkách vybrané kapitoly z online referenčních zdrojů Max Planck Encyclopedia of Comparative Constitutional Law nebo Max Planck Encyclopedia of Public International Law, dále kapitoly z Oxford Public International Law (OPIL) a Oxford Constitutional Law (OXCON).

Více informací

Astronauti NASA se ve vesmíru spoléhají na UpToDate 5. 12. 2018 - Wolters Kluwer - UpToDate

UpToDate je první systém pro podporu klinického rozhodování, který testují kosmonauti během vesmírných expedic na mezinárodní stanici ISS.

UpToDate je zdroj pro podporu klinického rozhodování založený na důkazech, který přináší nejaktuálnější lékařské informace, včetně doporučení expertů. Vzhledem k tomu, že připojení k internetu je na palubě ISS omezeno, je veškerý obsah UpToDate stažen na iPadu, a kosmonauti tak mají bezproblémový přístup offline k nejnovějšímu komplexnímu klinickému obsahu, který zahrnuje více než 11 000 klinic­kých témat.

Více informací

Ve fotografické soutěži Royal Society zvítězil Čech Petr Horálek 5. 12. 2018 - Royal Society Publishing

Aktuálně byli vyhlášeni vítězové letošní fotografické soutěže Royal Society Publishing Photography competition 2018, která je určena pro vědce.

Petr Horálek, český astronom, jehož snímek v roce 2017 získal čestné uznání, letos se svou fotografií zatmění slunce Three diamonds in the sky zvítězil nejen v kategorii Astronomie, ale je i celkovým vítězem letošní soutěže! Gratulujeme!

Všechny oceněné snímky si můžete prohlédnout na stránkách Royal Society nebo výběr toho nejlepšího ve videu na YouTube.

Více informací

Brill připravuje dvě nové knižní série pro sociální vědy 4. 12. 2018 - Brill

Vydavatelství Brill rozšiřuje své portfolio v oblasti společenských věd přidáním dvou nových interdiscipli­nárních knižních sérií: Critical Emotion Studies (CRES) a Theory Workshop – New Frontiers in Social and Political Theory (WSPT).

Critical Emotion Studies je recenzovaná, transdisciplinární série monografií věnovaných kritické analýze emocí. Cílem této série je podporovat výzkum v otázkách, které jsou spojeny s porozuměním emocím jako sociálně vykonstruovaným, spojeným s kulturou a historií, vyjadřovaným jazykem a hluboce zapleteným do mocenských vztahů.

Série Theory Workshop – New Frontiers in Social and Political Theory si klade za cíl publikovat práce, kde se prolíná sociální a politická teorie.

Více informací

Více než 1390 e-knih v režimu open access na www.peterlang.com 4. 12. 2018 - Peter Lang International Academic Publishers

Vydavatelství Peter Lang se stává s téměř 1 400 recenzo­vanými odbornými knihami, které jsou volně k dispozici na peterlang.com, jedním z předních vydavatelů, který nabízí knihy s otevřeným přístupem pro humanitní vědy. Publikace v angličtině, němčině a dalších jazycích pokrývají všechny oblasti humanitních a sociálních věd se zaměřením na studium ekonomie, lingvistiky nebo literatury. Publikace jsou k dispozici zdarma pod různými licencemi Creative Commons.

Na platformě Peter Lang je celkem na výběr více než 10 000 titulů publikovaných hlavně v oblasti umění, humanitních a společenských věd. Ročně vychází ca 1 800 nových knih. Dostupné jsou nejčastěji ve formátech PDF a EPUB, bez omezení DRM. Získat přístup lze formou předplatného, trvalým nákupem jednotlivých titulů nebo akvizicí založenou na využití (Evidence Based Selection, EBS).

V případě zájmu o tituly Peter Lang kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Aktuální novinky v onkologické léčbě v novém vydání DeVita, Hellman, and Rosenberg's Cancer 3. 12. 2018 - Wolters Kluwer - Ovid

Vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW) zpřístupnilo v online podobě poslední 11. vydání publikace DeVita, Hellman and Rosenberg's Cancer: Principles & Practice of Oncology, která se řadí mezi prestižní referenční zdroje pro onkologii, a je určena především onkologům a hematologům, ale i dalším lékařským profesím (dermatologie, endokrinologie a metabolismus, gastroenterologie a hepatologie, imunologie, onkologie, patologie, radiologie, rehabilitace a chirurgie).

Více než 400 vědeckých kapacit v této publikaci popisuje aktuálně nejúčinnější metody léčby všech typů rakoviny a diskutuje roli všech dostupných léčebných metod, včetně jejich kombinace. Nové kapitoly se věnují např. precizní onkologii a mikrobiologii, autoři neopomněli ani související témata jako screening a prevence rakoviny, paliativní péče, podpůrná onkologie a otázky kvality života.

Online přístup k publikaci je možný přes rozhraní Ovid, a to formou jednorázového nákupu.

Tato příručka je také součástí kolekce Health Library-Oncology Collection, kde je k dispozici navíc dalších 20 příruček z vydavatelství LWW, přístup k této službě funguje na základě ročního předplatného.

Má-li Vaše instituce o tuto publikaci zájem, vyžádejte si cenovou nabídku.

Více informací

Byl rok 2018 toxický? 30. 11. 2018 - Oxford University Press

Slovem roku v anglofonním prostředí se podle vydavatelů oxfordských slovníků stal výraz TOXIC. Oxford Dictionaries každoročně vyhlašují slovo roku, které nejlépe odráží étos, náladu, a obavy daného roku.

Přídavné jméno toxický je definováno jako „jedovatý“, poprvé se objevilo v angličtině v polovině 17. století z latinského toxicus, což znamená „otrávený“ nebo „otrávený jedem“.

Oxforddictiona­ries.com evidují 45% nárůst vyhledávání tohoto slova, které se navíc v posledním roce používalo v řadě kontextů, a to jak v doslovném, tak metaforickém smyslu. Zde je „top 10 slov“, která se nejčastěji používala ve spojení s „toxic“:

 • chemikálie
 • maskulinita
 • substance
 • plyn
 • životní prostředí
 • vztah
 • kultura
 • odpad
 • řasy
 • vzduch

Více se dočtete na stránkách Oxford University Press.

Více informací

Najnovší výskum o transplantáciách orgánov: november 2018 30. 11. 2018 - Evidentia Publishing

V novembri 2018 je podľa Peter Morris Centre for Evidence in Transplantation článkom mesiaca A Randomized Trial of a Multicomponent Intervention to Promote Medication Adherence: The Teen Adherence in Kidney Transplant Effectiveness of Intervention Trial (TAKE-IT), ktorý zverejnil časopis American Journal of Kidney Diseases.

Celý prehľad 10 najdôležitejších nových publikácií o transplantáciách orgánov pre svoj klinický význam a metodologickú kvalitu z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch si prečítate v Transplant Evidence Alert.

Výber najnovších záznamov pridaných do databáz Transplant Library a Stem Cell Evidence môžete zdarma dostávať e-mailom každý mesiac.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z chirurgie a traumatológie.

Více informací