SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Získejte cestovní grant JoVE na knihovnickou konferenci 14. 6. 2018 - MyJoVE Corp.

Společnost JoVE vypsala soutěž o cestovní grant na konferenci Charleston Conference, která se koná 7. – 9. 11. 2018. Zúčastnit se mohou knihovníci z akademických institucí.

Žadatelé zašlou krátký esej (max. 1000 slov), kde popíší, jakými způsoby aktivně oslovují a budují vztahy se svými uživateli (vědci, akademici, studenti) medicínských, technických, matematicko-fyzikálních a přírodovědných oborů (STEM). Ideální je popsat jednotlivé kroky, které vedly k úspěchu a případně odkázat na vlastní kampaně a podpůrné materiály, které knihovna pro oslovování používá.

Detailní podmínky pro udělení grantu a přihláška jsou k dispozici na www stránkách JoVE. Hrazeny budou cestovní náklady, ubytování a konferenční poplatek, uzávěrka je 1. 8.

Recenzovaný vědecký video-časopis JoVE (Journal of Visualized Experiments) obsahuje instruktážní nahrávky vědeckých pokusů s odborným komentářem. Pokrývá oblasti biologie, fyziky, chemie, medicíny, neurověd a životního prostředí. JoVE se Charleston Conference také aktivně účastní.

Více informací

Jak referenční zdroje používají dnešní studenti? 12. 6. 2018 - Oxford University Press

Vydavatelství Oxford University Press navázalo na svůj předchozí průzkum Navigating Research: How Academic Users Understand, Discover, and Utilize Reference Resources, a publikovalo výsledky aktuálního průzkumu zaměřeného na studenty vysokých škol a referenční informační zdroje – Paths to Reference: How Today's Students Find and Use Reference Resources. Formou dotazníku nebo rozhovoru odpovědělo více než 1000 studentů a základní poznatky jsou:

Diskuse ohledně referenčních zdrojů se hodně točí kolem dopadu volně dostupných informací na webu. Průzkum ale ukázal, že 75 % studentů z celého světa se spoléhá především na referenční zdroje předplacené knihovnou, ve Velké Británii a v USA je to dokonce 92 %. Studenti, kteří používají placené referenční zdroje, vyhledávají a čtou obsah déle, než ti, kteří používají volně dostupné zdroje.

Na informace z volně dostupného internetu se studenti spoléhají především v případě, že potřebují stručné, faktické informace (74 %), pokud naopak potřebují do tematiky proniknout více do hloubky, preferují zdroje placené knihovnou (69 %).

Whitepaper Paths to Reference: How Today's Students Find and Use Reference Resources je ke stažení zdarma (po registraci).

Více informací

Rodina časopisů JAMA se rozrůstá o nový OA titul 12. 6. 2018 - AMA

American Medical Association (AMA) představila svůj třináctý časopis JAMA Network Open. Jedná se o recenzovaný titul, který sleduje více než 40 medicínských oborů, nové články budou publikovány každý pátek. V prvním čísle se objevily články z onkologie, pediatrie, kardiologie a rehabilitace.

V předchozích letech AMA představila časopisy JAMA Oncology (rok 2015) a JAMA Cardiology (rok 2016). Oba dva včetně dalších JAMA titulů jsou dostupné online na platformě Ovid, kde jsou nová čísla k dispozici dříve než v tištěné podobě.

Více informací

Ušetrite pri nákupe e-kníh American Mathematical Society a o umelej inteligencii 12. 6. 2018 - ProQuest LLC

Do 30. 9. 2018 získate zľavu 20 % pri nákupe 1300 e-kníh zameraných na umelú inteligenciu. Na výber sú knihy vydavateľstiev Springer, IGI Global, Packet Publishing, Elsevier, Wiley, CRC Press, World Scientific, IOS Press, Auerbach a ďalších. Napr. z edícií Advances in Intelligent Systems and Computing (Springer), Synthesis Lectures on Artificial Intelligence and Machine Learning (Morgan & Claypool Publishers) a Intelligent Systems Reference Library (Springer).

do 31. 12. 2018 môžete nakupovať so zľavou 4100 e-kníh od American Mathematical Society. Na výber sú monografie, vrátane prekladov vedeckých kníh od ruských a čínskych autorov, učebnice, zborníky z konferencií, publikácie z kolokvií, memoáre, či populárno-náučné knihy. Zastúpené sú čistá a aplikovaná matematika, vrátane aktuárstva, bioštatistiky, kryptológie, kybernetickej bezpečnosti, manažmentu rizík, počítačovej vedy, umelej inteligencie, udržateľnosti a poľnohospodárstva.

Obe zľavy platia pri nákupe e-kníh na platforme ProQuest Ebook Central. Vypýtajte si zoznamy titulov.

Více informací

IOP Publishing představuje titul Plasma Research Express 11. 6. 2018 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOP) přidalo do svého portfolia časopisů pro plazmovou fyziku nový titul – Plasma Research Express (PREX) je rozsáhlý multidisciplinární časopis sledující nejnovější experimentální a teoretický výzkum, který pokrývá všechny aspekty základního, inženýrského a aplikovaného výzkumu plazmatu při nízkých a vysokých teplotách.

Více informací

Prvý štvrťrok v medicínskych databázach ProQuest 10. 6. 2018 - ProQuest LLC

Počas prvého štvrťroku 2018 do databáz pre prírodné vedy a techniku, ktoré je súčasťou ProQuest Central alebo Health Research Premium Collection pribudli úplné texty 75 vedeckých časopisov a ďalších publikácií vrátane:

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovej kolekcii a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete rozšíriť prístup? Dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

Více informací

Prvý štvrťrok v technických a prírodovedných databázach ProQuest 9. 6. 2018 - ProQuest LLC

Počas prvého štvrťroku 2018 do databáz pre prírodné vedy a techniku, ktoré je súčasťou ProQuest Central alebo SciTech Premium Collection pribudli úplné texty 38 vedeckých časopisov vrátane:

Databázy sú rozšírené aj o záznamy a abstrakty 800 vedeckých časopisov, zborníkov z konferencií a ďalších typov publikácií.

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovej kolekcii a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete rozšíriť prístup? Dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

Více informací

Oxford University Press v létě nabídne statistiky COUNTER 5 8. 6. 2018 - Oxford University Press

Oxford University Press již na konci června poskytne svým zákazníkům z řad knihoven statistické údaje o využití, které jsou v souladu s novým COUNTER Code of Practice, Release 5. Oxford University Press bude jedním z prvních vydavatelů, kteří budou mít statistiky v souladu s Release 5. Více informací viz Frequently Asked Questions.

COUNTER je mezinárodní iniciativa, která usnadňuje zaznamenání a výměnu statistik využití online zdrojů. Nové statistické reporty jsou navrženy tak, aby byly přehlednější, flexibilnější a konzistentnější a umožnily zákazníkům vidět „hodnotu“ elektronických zdrojů, které mají dostupné formou předplatného. Co přinese Release 5 knihovnám? Odpovědi hledejte v rozhovoru s Lorraine Estelle, ředitelkou COUNTER.

Více informací

Ucelený přehled extremistických a radikálních hnutí v archivu Gale 8. 6. 2018 - Gale, a part of Cengage Learning

Během června Gale zpřístupní unikátní archiv Political Extremism & Radicalism in the Twentieth Century: Far-right and Left Political Groups in the U.S., Europe and Australia, který mapuje extrémní levicová a pravicová hnutí 20. století. Digitalizovány byly primární zdroje, které dosud online dostupné nebyly. Veškerý obsah je pečlivě zindexován a umožňuje tak badatelům porovnávat a nacházet nové souvislosti, které nebyly dosud zjištěny.

Archiv obsahuje více než 600 000 stránek a více než 42 zvukových záznamů s plnými přepisy, což z něj činí největší a nejkomplexnější zdroj svého druhu. Nabízí vědcům různorodý obsah, včetně materiálů z kampaní, propagandu, vládní záznamy a různé další dobové materiály, které umožňují výzkumníkům zkoumat extrémismus a radikalismus novými a inovativními způsoby.

krátkém videu archiv představuje editorka Rachel Holt. Více informací v blogu na stránkách Gale.

Více informací