SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nové knihy, klinické prípady a multimédiá v AccessMedicine 17. 8. 2018 - McGraw-Hill Global Education Holdings

V auguste vydavateľstvo McGraw-Hill rozšírilo kolekciu AccessMedicine o:

Nové kapitoly, knihy a multimédiá pribudli do špecializovaných kolekcií:

 • AccessAnesthe­siology – klinické prípady Cardiac Anesthesia and TEE, Medically Challenging Cases a Morgan & Mikhail's Clinical Anesthesiology
 • AccessBiomedical Science – 9. vydanie Casarett & Doull’s Toxicology: The Basic Science of Poisons
 • AccessEmergency Medicine – 8. vydanie Simon's Emergency Orthopedics
 • AccessHemOnc – aktualizácie Hematology-Oncology Therapy
 • AccessObGyn – nová kniha Natural Labor and Birth: An Evidence-Based Guide to the Natural Birth Plan
 • AccessPharmacy – 9. vydanie Casarett & Doull’s Toxicology: The Basic Science of Poisons, Pathophysiology Cases, videá z patofyziológie, ďalej texty z farmakoterapie a Topics in Evidence-Based Pharmacy Practice
 • AccessPhysiot­herapy – 8. vydanie Simon's Emergency Orthopedics a 10. vydanie Exercise Physiology: Theory and Application to Fitness and Performance, ďalej klinické prípady Physical Therapy Case Files®: Acute Care, Physical Therapy Case Files®: Neurological Rehabilitation, Physical Therapy Case Files®: Orthopedics a Orthopedic Case Studies
 • AccessSurgery – klinický prípad Resident Readiness®: Surgery
 • F.A. Davis PT Collection – s novou knihou Medical Language: Terminology in Context

Více informací

Do databáze INSPEC přibylo více než 50 časopisů od Springera 16. 8. 2018 - Institution of Engineering and Technology (IET)

Více než 50 klíčových časopisů vydavatelství Springer, včetně Nature, Nature Physics a the Journal of Material Science, se nově objevilo v databázi Inspec, která je již více než 50 let celosvětově uznávaným abstraktovým zdrojem pro fyziku, elektroniku, výpočetní techniku ​​a inženýrství. Uživatelé Inspec se nyní nově dostanou k abstraktům článků z 31 open access časopisů, z dalších 9 titulů z portfolia pro fyziku a astronomii, včetně časopisu Max Planck Institute – Living Reviews in Solar Physics, ad.

IET vydalo whitepaper Cookies, fake news and single search boxes: the role of A&I services in a changing research landscape, který pojednává o rostoucím významu abstraktových databází v éře otevřeného internetu, kde stále více dominuje reklama a irelevantní výsledky. Knihovníci a vědci sdílejí své zkušenosti, jak využívají vyhledávací nástroje pro akademický výzkum a zdůrazňují rozdíly mezi ověřenými zdroji a běžnými internetovými vyhledávači. Kontrast mezi výsledky vyhledávání ukazuje, proč služby A&I hrají v současnosti ve výzkumu důležitou roli.

Více informací

Ex Libris nabídne databázi dotačních příležitostí Research Professional 15. 8. 2018 - Ex Libris, a ProQuest company

Společnost Ex Libris®, která je součástí ProQuest, oznámila akvizici firmy Research Research Limited (známá také jako *Research), která byla založena v roce 1994 a nabízí informace o možnostech financování výzkumu ve Velké Británii, v Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu. Zároveň publikuje i autoritativní novinky a analýzy týkající se řady aspektů vědeckého světa – např. financování, vládní politiky a propojení univerzit s průmyslem.

Ex Libris je mimo jiné producentem databáze Pivot, která slouží k vyhledávání příležitostí k financování, potenciálních partnerů pro výzkum, a informací o chystaných konferencích a zvláštních vydáních vědeckých časopisů. Díky spojení s Research Research se stane Ex Libris největším pokytovatelem informací o zdrojích financování. Zároveň nabídne vědcům a projektovým administrátorům řadu nástrojů pro vyhledávání, sledování a spolupráci v oblasti financování.

Více informací

Nová verze Science of Synthesis 4.11 15. 8. 2018 - Thieme Publishing Group

Vydavatelství Thieme představilo nejnovější online verzi Science of Synthesis 4.11 (SOS), která je uznávanou referenční příručkou poskytující přístup k ověřeným informacím o organických syntetických metodách. Online verze 4.11 přináší nejnovější poznatky o karbolinech a S,S acetalech, stejně jako o katalytické redukci.

K dispozici jsou také nové SOS Knowledge Updates (500 stran). Nejnovějším přírůstkem do SOS Reference Library je příručka Catalytic Reduction in Organic Synthesis, Vol. 2, která zahrnuje příspěvky zaměřené na redukci aldehydů, ketonů a karboxylových kyselin a derivátů. Dále obsahuje řadu kapitol o katalytické redukci funkčních skupin obsahujících dusík, jako jsou iminy (včetně redukční aminace aldehydů a ketonů), nitro- a nitroso- sloučeniny, N-oxidy, azidy a nitrily.

Science of Synthesis je průběžně aktualizována, každý svazek je editován týmem odborníků, kteří dodržují přísná a jasně stanovená kritéria pro výběr metod a průběžně sledují nejnovější literaturu. Tento zavedený postup zaručuje, že informace v SOS vždy odráží současný stav poznání.

Více informací

Krátke monografie archeológie Európy v Cambridge Elements 9. 8. 2018 - Cambridge University Press

Cambridge University Press v spolupráci s European Association of Archaeologists pripravujú novú edíciu Elements: The Archaeology of Europe. Redaktormi sú Manuel Fernandez-Götz (University of Edinburgh) a Bettina Arnold (University of Wisconsin, Milwaukee).

Z ďalších nových pripravovaných edícií:

Cambridge Elements zverejňujú výsledky výskumu z vied a umenia. Texty majú rozsah krátkej monografie (20 000 až 30 000 slov) a prechádzajú recenzným procesom.

Prvé krátke monografie Cambridge Elements sú dočasne voľne dostupné.

Více informací

Zdieľajte zoznamy v Safari s kolegami a študentami 8. 8. 2018 - ProQuest LLC

Jedným z nástrojov nového Safari: O’Reilly’s Learning Platform for Higher Education sú Playlists. Zoznamy uľahčujú používateľom sústrediť a usporiadať obsah k obľúbeným a dôležitým témam:

 • Organizovať vybrané knihy, videá a ďalší obsah do zoznamov.
 • Vytvoriť, budovať a pomenovať toľko zoznamov, koľko potrebujete.
 • Označiť obľúbený obsah „Favorite“.
 • Využívať zoznamy odkiaľkoľvek a kedykoľvek cez mobilnú aplikáciu.

Používatelia odteraz môžu zoznamy zdieľať so svojimi kolegami a študentami.

Více informací

Thieme vyhlašuje mezinárodní ocenění pro ženy ve vědě 7. 8. 2018 - Thieme Publishing Group

Thieme Chemistry a editoři Science of Synthesis vyhlašují otevření nominací na ocenění Dr. Margaret Faul Women in Chemistry Award. V roce 2019 bude cena udělena poprvé, a následně se bude každoročně opakovat. Jejím záměrem je ocenit úspěchy a upozornit na vynikající výsledky mladých vědkyň zabývajících se výzkumem v oblasti organické chemie.

K ocenění patří i odměna ve výši 5 000 EUR, uzávěrka je 14. prosince 2018. Podmínky účasti viz stránky Thieme.

Více informací

Dotazník pro knihovníky ze stavebních fakult 6. 8. 2018 - ICE Publishing

Vydavatelství ICE Publishing připravilo krátký, desetiminutový dotazník pro všechny knihovny, které poskytují informace pro stavařské obory. Cílem je zjistit, jaké informační zdroje knihovny svým uživatelům poskytují a jakými cestami je nabízejí.

Dotazník Civil Engineering library survey 2018 je k dispozici online. V případě zadání kontaktních údajů budete zařazeni do slosování o voucher ve výši 200 liber pro nákup na Amazonu.

ICE Virtual Library je největší kolekce publikací pro stavební inženýrství s impaktovanými časopisy, jako jsou Proceedings of the ICE – Civil Engineering, který vychází od r. 1836, dále Géotechnique, Magazine of Concrete Research nebo Structures and Buildings. Kromě časopisů zde vychází také průmyslové standardy, manuály, ověřené postupy (best practice), technické specifikace, projektová dokumentace, zprávy o nejnovějším výzkumu, příručky, učebnice, sborníky a případové studie. Publikují zde jak akademici, tak odborníci z praxe. Oceněné články za rok 2017 jsou volně k dispozici online.

Více informací

War, State and Society: Veľká Británia počas druhej svetovej vojny 6. 8. 2018 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Vydavateľstvo Taylor & Francis Group pokračuje v digitalizácii primárnych prameňov v The National Archives. Nový informačný zdroj War, State and Society určený pre výskum a štúdium vnútorných udalostí Veľkej Británie počas druhej svetovej vojny a v nasledujúcich rokoch. Sociálne, hospodárske, politické a kultúrne dianie v tomto období ovplyvnilo nielen samotné Spojené kráľovstvo, ale aj iné krajiny.

Sprístupňuje materiály – prehľady, reporty, memorandá, oficiálna korešpondencia, tlačové správy, záznamy zo stretnutí, ale aj fotografie, mapy, štatistické údaje, tabuľky a grafy, listy od občanov, transkripty filmov a vysielania, reklama, pamflety a letáky – vládnych organizácií:

 • The War Cabinet
 • Board of Education
 • Foreign Office
 • Ministry of Agriculture and Fisheries
 • Ministry of Food
 • Ministry of Health
 • Ministry of Home Security
 • Ministry of Information
 • Ministry of Labour and National Service
 • Ministry of Works and Buildings
 • War Office

Rozhranie War, State and Society sa podobá kolekciám Cold War Eastern Europe a Secret Files from World Wars to Cold War: Intelligence, Strategy and Diplomacy, novinkou sú sekcie Gallery a Maps.

Více informací

Otolaryngológia na novej platforme Thieme MedOne 5. 8. 2018 - Thieme Publishing Group

Vydavateľstvo Thieme Publishing Group sprístupnilo na novej platforme MedOne posledný zo špecializovaných modulov, ktorý sprístupňuje na jednom mieste všetky zdroje Thieme z otolaryngológie – chirurgie krku a hlavy:

 • 125 ťažiskových operačných techník popísaných „krok za krokom“ (Procedures)
 • 980 videí procedurálnych techník
 • 100 prípadových štúdií
 • 150 e-kníh
 • 57 000 obrázkov na použitie napr. v prezentáciách
 • vyhľadávanie súčasne v článkoch v časopisoch Thieme – Craniomaxillofacial Trauma and Reconstruction, Facial Plastic Surgery, Journal of Neurological Surgery Part B: Skull Base – a v databáze PubMed

Platforma MedOne umožňuje vyhľadávanie vo všetkých moduloch naraz.

Více informací