SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Astronauti NASA se ve vesmíru spoléhají na UpToDate 5. 12. 2018 - Wolters Kluwer - UpToDate

UpToDate je první systém pro podporu klinického rozhodování, který testují kosmonauti během vesmírných expedic na mezinárodní stanici ISS.

UpToDate je zdroj pro podporu klinického rozhodování založený na důkazech, který přináší nejaktuálnější lékařské informace, včetně doporučení expertů. Vzhledem k tomu, že připojení k internetu je na palubě ISS omezeno, je veškerý obsah UpToDate stažen na iPadu, a kosmonauti tak mají bezproblémový přístup offline k nejnovějšímu komplexnímu klinickému obsahu, který zahrnuje více než 11 000 klinic­kých témat.

Více informací

Ve fotografické soutěži Royal Society zvítězil Čech Petr Horálek 5. 12. 2018 - Royal Society Publishing

Aktuálně byli vyhlášeni vítězové letošní fotografické soutěže Royal Society Publishing Photography competition 2018, která je určena pro vědce.

Petr Horálek, český astronom, jehož snímek v roce 2017 získal čestné uznání, letos se svou fotografií zatmění slunce Three diamonds in the sky zvítězil nejen v kategorii Astronomie, ale je i celkovým vítězem letošní soutěže! Gratulujeme!

Všechny oceněné snímky si můžete prohlédnout na stránkách Royal Society nebo výběr toho nejlepšího ve videu na YouTube.

Více informací

Brill připravuje dvě nové knižní série pro sociální vědy 4. 12. 2018 - Brill

Vydavatelství Brill rozšiřuje své portfolio v oblasti společenských věd přidáním dvou nových interdiscipli­nárních knižních sérií: Critical Emotion Studies (CRES) a Theory Workshop – New Frontiers in Social and Political Theory (WSPT).

Critical Emotion Studies je recenzovaná, transdisciplinární série monografií věnovaných kritické analýze emocí. Cílem této série je podporovat výzkum v otázkách, které jsou spojeny s porozuměním emocím jako sociálně vykonstruovaným, spojeným s kulturou a historií, vyjadřovaným jazykem a hluboce zapleteným do mocenských vztahů.

Série Theory Workshop – New Frontiers in Social and Political Theory si klade za cíl publikovat práce, kde se prolíná sociální a politická teorie.

Více informací

Více než 1390 e-knih v režimu open access na www.peterlang.com 4. 12. 2018 - Peter Lang International Academic Publishers

Vydavatelství Peter Lang se stává s téměř 1 400 recenzo­vanými odbornými knihami, které jsou volně k dispozici na peterlang.com, jedním z předních vydavatelů, který nabízí knihy s otevřeným přístupem pro humanitní vědy. Publikace v angličtině, němčině a dalších jazycích pokrývají všechny oblasti humanitních a sociálních věd se zaměřením na studium ekonomie, lingvistiky nebo literatury. Publikace jsou k dispozici zdarma pod různými licencemi Creative Commons.

Na platformě Peter Lang je celkem na výběr více než 10 000 titulů publikovaných hlavně v oblasti umění, humanitních a společenských věd. Ročně vychází ca 1 800 nových knih. Dostupné jsou nejčastěji ve formátech PDF a EPUB, bez omezení DRM. Získat přístup lze formou předplatného, trvalým nákupem jednotlivých titulů nebo akvizicí založenou na využití (Evidence Based Selection, EBS).

V případě zájmu o tituly Peter Lang kontaktujte Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Aktuální novinky v onkologické léčbě v novém vydání DeVita, Hellman, and Rosenberg's Cancer 3. 12. 2018 - Wolters Kluwer - Ovid

Vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins (LWW) zpřístupnilo v online podobě poslední 11. vydání publikace DeVita, Hellman and Rosenberg's Cancer: Principles & Practice of Oncology, která se řadí mezi prestižní referenční zdroje pro onkologii, a je určena především onkologům a hematologům, ale i dalším lékařským profesím (dermatologie, endokrinologie a metabolismus, gastroenterologie a hepatologie, imunologie, onkologie, patologie, radiologie, rehabilitace a chirurgie).

Více než 400 vědeckých kapacit v této publikaci popisuje aktuálně nejúčinnější metody léčby všech typů rakoviny a diskutuje roli všech dostupných léčebných metod, včetně jejich kombinace. Nové kapitoly se věnují např. precizní onkologii a mikrobiologii, autoři neopomněli ani související témata jako screening a prevence rakoviny, paliativní péče, podpůrná onkologie a otázky kvality života.

Online přístup k publikaci je možný přes rozhraní Ovid, a to formou jednorázového nákupu.

Tato příručka je také součástí kolekce Health Library-Oncology Collection, kde je k dispozici navíc dalších 20 příruček z vydavatelství LWW, přístup k této službě funguje na základě ročního předplatného.

Má-li Vaše instituce o tuto publikaci zájem, vyžádejte si cenovou nabídku.

Více informací

Byl rok 2018 toxický? 30. 11. 2018 - Oxford University Press

Slovem roku v anglofonním prostředí se podle vydavatelů oxfordských slovníků stal výraz TOXIC. Oxford Dictionaries každoročně vyhlašují slovo roku, které nejlépe odráží étos, náladu, a obavy daného roku.

Přídavné jméno toxický je definováno jako „jedovatý“, poprvé se objevilo v angličtině v polovině 17. století z latinského toxicus, což znamená „otrávený“ nebo „otrávený jedem“.

Oxforddictiona­ries.com evidují 45% nárůst vyhledávání tohoto slova, které se navíc v posledním roce používalo v řadě kontextů, a to jak v doslovném, tak metaforickém smyslu. Zde je „top 10 slov“, která se nejčastěji používala ve spojení s „toxic“:

  • chemikálie
  • maskulinita
  • substance
  • plyn
  • životní prostředí
  • vztah
  • kultura
  • odpad
  • řasy
  • vzduch

Více se dočtete na stránkách Oxford University Press.

Více informací

Najnovší výskum o transplantáciách orgánov: november 2018 30. 11. 2018 - Evidentia Publishing

V novembri 2018 je podľa Peter Morris Centre for Evidence in Transplantation článkom mesiaca A Randomized Trial of a Multicomponent Intervention to Promote Medication Adherence: The Teen Adherence in Kidney Transplant Effectiveness of Intervention Trial (TAKE-IT), ktorý zverejnil časopis American Journal of Kidney Diseases.

Celý prehľad 10 najdôležitejších nových publikácií o transplantáciách orgánov pre svoj klinický význam a metodologickú kvalitu z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch si prečítate v Transplant Evidence Alert.

Výber najnovších záznamov pridaných do databáz Transplant Library a Stem Cell Evidence môžete zdarma dostávať e-mailom každý mesiac.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z chirurgie a traumatológie.

Více informací

Najdôležitejšie články z transfúziológie: november 2018 27. 11. 2018 - Evidentia Publishing

Článkom mesiaca podľa NHS Blood and Transplant Systematic Review Initiative je v novembri 2018 Online responses to motivational interview questions enhance blood donation intention. Celý prehľad top článkov si prečítate v Transfusion Evidence Alert.

Článkom mesiaca o transplantáciách hematopoetických kmeňových buniek podľa UK Blood Services a NIHR Oxford Biomedical Research Centre je Outcomes After Second Hematopoietic Cell Transplant for Children and Young Adults with Relapsed Acute Leukemia. Celý prehľad je k dispozícii v Stem Cell Evidence Alert.

Máte prístup v internetovej sieti vašej organizácie k ProQuest Central, Knovel Library alebo Academic Video Online? Pozrite sa, aké informácie máte k dispozícii z transfúziológie a hematológie.

Více informací

Avantgarda a architektura v Československu v letech 1909-1938 24. 11. 2018 - Brill

Vydavatelství Brill zpřístupnilo unikátní sbírku periodik a monografií se zvláštním významem pro studium československé avantgardy a architektury v období před druhou světovou válkou Avant-Garde and Architecture in Czechoslovakia 1909–1938.

V online podobě jsou k dispozici časopisy Sovremennaja Architektura, Horizont, RED, Stavba, Styl a Stavitel, a publikace J. Krejcar: Život. (La vie), K. Teige: Moderní architektura v Československu, K. Teige (ed): Stavba a báseň. Umĕní dnes a zítra. 1919–1927, K. Teige: Nejmenší byt, K. Teige: Práce Jaromíra Krejcara.

Kolekci lze pořídit formou jednorázového nákupu.

Více informací