SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Bohemian Rhapsody v ProQuest Centralu 17. 11. 2018 - Albertina icome Praha

Tušíte, co mají společného: operace Anthropoid, privatizace, sakrální hudba, skloňování, developeři, ale také Alfons Mucha, Toyen, Antonín Dvořák, J.A. Komenský nebo Milan Kundera? Tato a mnohá další témata se stala předmětem závěřečných prací studentů z celého světa.

Česká republika zanechává v ProQuestu znatelnou stopu!

2 miliony odborných článků, které se týkají naší republiky, z toho tisíce konferečních příspěvků a již zmíněných disertací a diplomek. Naše akademické instituce do ProQuestu přispívají svými 52 časopisy, jako např.

ProQuest Central nabízí i české a anglické zprávy z ČTK, profesionálně zpracované tržní a průmyslové zprávy zaměřené na ČR – od Business Monitor International, Economist Intelligence Unit (EIU), Oxford Economics nebo OxResearch.

… a nakonec i Bohemian Rhapsody, co není od Queenů, ale je o pivu!

Přesvědčte se, co vše v ProQuest Centralu najdete:

Více informací

Najnovší výskum o transplantáciách orgánov: október 2018 16. 11. 2018 - Evidentia Publishing

Každý mesiac zverejňuje Peter Morris Centre for Evidence in Transplantation 10 najdôležitejších nových publikácií o transplantáciách orgánov pre svoj klinický význam a metodologickú kvalitu z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch.

Článkom mesiaca v októbri 2018 je Belimumab in kidney transplantation: an experimental medicine, randomised, placebo-controlled phase 2 trial zverejnenom v časopise The Lancet. Celý prehľad top článkov o transplantáciách obličiek a pečene si prečítate v Transplant Evidence Alert.

Výber najnovších záznamov pridaných do databáz Transplant Library a Stem Cell Evidence môžete zdarma dostávať e-mailom každý mesiac.

Více informací

Literature Online již brzy na platformě ProQuest 14. 11. 2018 - ProQuest

Databáze Literature Online bude v polovině prosince 2018 přecházet z původního rozhraní na platformu ProQuest a její obsah tak bude možné křížově prohledávat i spolu s dalšími zdroji na této platformě – časopisy, novinami, a dalším relevantním obsahem. Uživatelé budou mít k dispozici také vylepšené profily autorů a rozšířené možnosti filtrování během vyhledávání, obsah databáze bude častěji aktualizován.

K plánované migraci si přečtěte více na stránkách ProQuest. S dotazy se obracejte na Kláru Loukotovu (ČR) a Ladislava Svrška (SR).

Služba Literature Online je určena především specialistům v oblasti anglické a americké literatury, ale také pedagogům a studentům angličtiny na pokročilých úrovních.

Více informací

Specializovaný online výukový portál pro sportovní vědy 14. 11. 2018 - Wolters Kluwer - Ovid

Vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins představilo nový specializovaný online portál LWW Health Library: Exercise Science, kde jsou studentům a vyučujícím k dispozici na jednom místě klíčové odborné publikace (včetně mnoha z vyd. American College of Sports Medicine), videa, obrázky, případové studie a kvízy z oboru věda o cvičení (konkrétně fyziologie cvičení, biomechanika, psychologie sportu a motorika).

Portál nabízí:

 • 18 publikací, které jsou průběžně aktualizovány
 • více než 3 600 obrázků, které se dají stahovat do PowerPointu
 • přes 2 400 otázek, které se dají využít ve výuce, při přípravě na písemné i ústní zkoušky a v dalším vzdělávání
 • 100 videí znázorňujících důležité techniky
 • instruktážní PowerPointy, laboratorní manuály a pracovní listy
 • responzivní design rozezná zařízení, z kterého uživatel přistupuje na portál, a přizpůsobí se PC i mobilnímu zařízení
 • multimédia jako videa, animace a kvízy se dají používat na počítači i přes zařízení s operačním systémem iOS
 • možnost vytvoření osobního účtu pro vzdálený přístup a tisk/stahování kapitol

Pro další informace/zkušební přístup kontaktujte Janu Machonskou (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

S JoVE Core si studenti biologii zamilují 8. 11. 2018 - MyJoVE Corp.

Společnost JoVE, přední producent a vydavatel videozdrojů pro vědecký výzkum a vzdělávání, představila novinku ve svém portfoliu – JoVE Core Bio, která je prvním výukovým videoprogramem v oblasti biologie pro studenty bakalářských oborů.

JoVE Core plně nahrazuje tradiční tištěné a online učebnice a skládá se ze 6 sekcí a 33 kapitol. JoVE Core představuje vědecké koncepty prostřednictvím více než 400 animovaných videí a textových popisů vytvořených odborníky. Vizualizace prostřednictvím videa umožňuje studentům rychle pochopit složité vědecké myšlenky a modely. Pokročilé funkce, včetně interaktivních kvízů a možnosti zapisování poznámek do textů, umožňují efektivní učení a výuku ve třídě. Prezentací obsahu ve formátu, který je pro studenty nejvíce blízký, pomáhá JoVE Core podporovat lásku k vědě a ocenit krásu biologie.

Výhody JoVE Core shrnuje následující infografika.

Chcete JoVE Core Bio otestovat? Obraťte se na Jakuba Petříka nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Další časopisy Cambridge University Press v režimu Gold Open Access 7. 11. 2018 - Cambridge University Press

Akademické vydavatelství Cambridge University Press od ledna 2019 přesune do kategorie Gold Open Access další čtyři (dosud placené) časopisy:

Dostupnost těchto časopisů v režimu open access zvýší jejich využití odbornou komunitou a posílí jejich postavení mezi publikacemi v příslušných oborech.

Nová služba pro sdílení obsahu Cambridge Core Share umožňuje rychle, snadno a zodpovědně sdílet obsah více než 270 časopisů s autory a čtenáři, kteří mohou vygenerovat odkaz na článek, který lze sdílet kdekoli online a umožnit každému číst bezplatně finální publikovanou verzi.

Více informací

SAGE vydavatelem časopisů pro marketéry AMA Journals 7. 11. 2018 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing se na základě spolupráce s American Marketing Association (AMA) stává vydavatelem čtyř prémiových časopiseckých titulů pro marketing:

Bude-li mít vaše instituce zájem o předplatné těchto časopisů na rok 2019, neváhejte kontaktovat Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Zoznámte sa s ESC CardioMed 2. 11. 2018 - Oxford University Press

V spolupráci s vyše 1000 poprednými kardiológmi Oxford University Press vytvoril nový rozsiahly e-zdroj z pôvodnej The ESC Textbook of Cardiovascular Medicine. ESC CardioMed obsahuje expertné názory na 63 tém srdcovocievnej medicíny. Obsah je rozdelený do sekcií:

 • Introduction to the cardiovascular system
 • Investigations
 • Heart diseases
 • Vascular disease
 • Specific populations – gender and race
 • Other aspects of cardiology

Súčasťou ESC CardioMed je množstvo ilustrácií a vyše 350 videí. Kapitoly sú priebežne aktualizované vrátane rýchlych aktualizácií „On the Radar“ po konaní popredných kardiologických kogresov a podujatí.

Sekcie v ESC CardioMed súvisiace s ESC Clinical Practice Guidelinesprepojené s relevantnými odporučenými postupmi v European Heart Journal a voľne dostupné. Napr.:

Více informací

Nové časopisy od Brillu: diplomacia, antropológia, religionistika, emócie aj medzinárodné organizácie 1. 11. 2018 - Brill

Vydavateľstvo Brill predstavilo nové časopisy, ktoré začne vydávať od roku 2019:

 • recenzovaný medzinárodný časopis Diplomatica: A Journal of Diplomacy and Society v spolupráci s New Diplomatic History (NDH) Network zameraný nielen na históriu diplomacie, ale aj diplomaciu z pohľadu humanitných a spoločenských vied.
 • recenzovaný medzinárodný časopis Public Anthropologist, ktorý uverejňovať články o globálnych a verejných otázkach z pohľadu antropológie, ako sú vojna, ľudské práva, chudoba, bezpečnosť, násilie, migrácia, nové technológie, slboda, zdravie a ďalšie.
 • V sérii Brill Research Perspectives začnú vychádzať ďalšie prehľadové časopisy Popular Culture, Religion and Education, Religion and Politics a Religion and Psychology.

Brill prevzal vydávanie existujúcich časopisov:

Pokiaľ má vaša inštitúcia záujem o predplatné, neváhajte kontaktovať Jakuba Petříka alebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Acupuncture in Medicine spojuje akupunkturu a západní medicínu 29. 10. 2018 - SAGE Publishing

Od ledna 2019 začne společnost SAGE vydávat ve spolupráci s British Medical Acupuncture Society mezinárodní recenzovaný časopis Acupuncture in Medicine.

Klinické účinky akupunktury časopis interpretuje s využitím současných poznatků moderní „západní medicíny“. Cílem je propagovat vědecké poznatky o akupunktuře a souvisejících způsobech léčby zveřejněním vědeckých výzkumů o jejich účinnosti a způsobech působení, jakož i článků o jejich užívání ve zdravotnických službách a klinické praxi. Časopis je určen lékařům v klinické praxi, čerpá poznatky např. z neurofyziologie, anatomie a patologie, a bude publikovat články o tradiční akupunktuře (jak klinické, tak i teoretické) založené na důkazech.

Bude-li mít vaše instituce zájem o předplatné tohoto časopisu na rok 2019, neváhejte kontaktovat Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací