SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

COUNTER 5 reporty pro platformu brill.com 24. 5. 2019 - Brill

Vydavatelství Brill v květnu zpřístupnilo COUNTER 5 statistiky, které knihovníkům pomohou získat statistiky využití přes Access Management System (záložka Reports). COUNTER 5 reporty pokrývají období od ledna 2019, vedle toho jsou nadále k dispozici COUNTER 4 statistiky pro starší reporty.

COUNTER je mezinárodní iniciativa, která usnadňuje zaznamenání a výměnu statistik využití online zdrojů. Nové statistické reporty jsou navrženy tak, aby byly přehlednější, flexibilnější a konzistentnější a umožnily zákazníkům vidět „hodnotu“ elektronických zdrojů, které mají dostupné formou předplatného. Více informací naleznete v COUNTER 5 guide nebo kontaktujte naši podporu.

Více informací

Lokální zdroj informací z francouzského trhu pro farmakovigilanci 23. 5. 2019 - ProQuest Dialog

ProQuest Dialog zpřístupnil Embase French Local Literature, doplňkový modul k databázi Embase, který umožní specialistům na farmakovigilanci monitorovat francouzské časopisy a snadněji identifikovat zmínky o lécích a jejich nežádoucích účincích (ADR reports). Plnotextové články ze 100 časopisů jsou překládány pomocí strojového překladu (a následné kontroly), názvy a abstrakty jsou k dispozici francouzsky a anglicky. Články jsou ručně indexovány s pomocí tezauru Emtree. Databáze je aktualizována denně, možnost nastavení alertů.
Více informací v letáku.

Více informací

Podpořte využití e-knih ProQuest díky novému portfoliu marketingových materiálů! 23. 5. 2019 - ProQuest

Předplácí-li vaše instituce některou z kolekcí na platformě ProQuest Ebook Central, či nakupuje jednotlivé tituly dostupné na této platformě, může nyní pro jejich propagaci využít nově vytvořené marketingové materiály, které jsou k dispozici v rámci ProQuest Ebook Central Libguides. Jde zejména o:

 • videa s návody na vyhledávání a používání různých nástrojů
 • propagační letáky
 • reklamy pro zveřejnění přes sociální sítě (Twitter, Facebook, ap.)
 • záložky k vytištění
 • digitální bannery
 • plakáty
 • náhledy uživatelského rozhraní

Nenechte si ujít sérii webinářů pro knihovníky – Ebook Central Academy, jejich přehled naleznete na našich www stránkách. Jeden z chystaných webinářů bude zaměřen speciálně na propagaci – Driving Usage with New Ebook Central Marketing Materials.

Ozvěte se nám (ČR nebo SR), pokud máte zájem o školení vašich uživatelů nebo knihovníků, uvítáte pomoc s propagací e-knih, ap.

Více informací

Oxford Scholarship Online se pyšní již téměř 30 000 tituly 21. 5. 2019 - Oxford University Press

Více než 90 nových publikací z Oxford University Press je nyní k dispozici online, napříč různými tématy – od mezinárodních organizací pod tlakem až po matematický svět Lewise Carrolla a od kvantové optiky až po snahu o autentickou filozofii. Celkově počet titulů v Oxford Scholarship Online přesáhl v dubnu 29 000.

Mezi novinkami jsou i tyto OA tituly:

Více informací

Studie prokázala pozitivní dopad JoVE videí na studenty bakalářského studia 20. 5. 2019 - MyJoVE Corp.

Studenti bakalářského studia si vedli v testech z chemie významně lépe, pokud vedle klasického mluveného výkladu následně shlédli edukační video JoVE, zjistila studie, která byla publikována v Journal of Chemical Education, a do které bylo zapojeno 501 studentů z UCLA Department of Chemistry & Biochemistry a UCLA Center for The Advancement of Teaching. Ukázalo se také, že kvalitně zpracovaná vzdělávací videa mohou efektivně sladit skupinu studentů, kteří mají na začátku studia různou úroveň znalostí, a pomoci v případech, kdy vyučující látku dostatečně neprobral.

V jedné ze tříd se procento úspěšnosti v testech zvýšilo z 38,6 % (pouze účast na přednáškách) na 90,4 % (po zhlédnutí videí). Studenti získali více bodů v testu jak v případě, že test vyplnili ihned po zhlédnutí videa, tak i pokud tak učinili s odstupem dvou dní, což potvrzuje, že videa posílila konceptuální učení.

Více informací

Slovenský a český výskum v časopisoch IOP Publishing 18. 5. 2019 - IOP Publishing

Vydavateľstvo Institute of Physics spolupracuje s mnohými vedcami zo Slovenska a Česka. Prečítajte si vybrané články.

Zo Slovenska:

Z Česka:

Pozrite si všetky články autorov z Česka a Slovenska. Viaceré sú dostupné v režime open access.

Máte záujem o prístup k časopisom a knihám IOP Publishing?

Více informací

Video a audio se stávají důležitou součástí vědecké komunikace 18. 5. 2019 - Renew Publishing Consultants

Whitepaper A Landscape Review of Streaming Media in Scholarly Publishing: Where are we now and where to next? je výsledkem projektu, který se uskutečnil v březnu a dubnu 2018. 25 vydavatelů, kteří se zabývají vědeckou komunikací, popsalo svoje zkušenosti s využitím videí a zvukových nahrávek a také metody, jakými měří návratnost investic do těchto zdrojů.

Ze zkušeností vyplývá, že video je ideální pro:

 • praktické demonstrace (chirurgie, psychoterapie, laboratorní techniky)
 • studium chování (zvířat nebo lidí)
 • předvedení pohybu (buňky, průmyslové stroje, umělci / tanečníci)
 • propagaci (značek, článků, vědy) prostřednictvím sociálních sítí
 • zjednodušené shrnutí složitých informací
 • výuku a studium

reportu se diskutuje o video abstraktech, podcastingu, záznamech z konferencí, využití videí pro výuku a studium, videích jako primárních pramenech, o finančních otázkách, obsahovém managementu, měření využití, kvalitě, dostupnosti, diverzitě, a také o etice a budoucích výzvách pro audio a video zdroje (metadata, archivace, DOI, ad.).

Více informací

Vyšlo 28. vydanie Jawetz, Melnick, & Adelberg's Medical Microbiology 16. 5. 2019 - McGraw-Hill Professional

Na platforme McGraw-Hill sú dostupné nové knihy a vydania, najmä v kolekcii AccessMedicine, pokiaľ nie je uvedená iná:

Nové a aktualizované texty aj multimédiá, prípadové štúdie a nástroje pre klinickú prax a vzdelávanie sú automaticky dostupné v internetovej sieti inštitúcií s predplatným.

Máte otázky? Chcete dohodnúť školenie v češtine alebo slovenčine? Zabezpečiť prístup pre vašu inštitúciu? Kontaktujte nás.

Více informací

Pomocí rozšířené reality si detailně prohlédnete anatomické modely lidského těla 15. 5. 2019 - Visible Body

Společnost Visible Body volně zpřístupnila více než stovku 3D modelů lidské anatomie, které lze prohlížet v rozšířené realitě (AR) pomocí nejoblíbenějších mobilních webových prohlížečů a telefonů a tabletů kompatibilních s AR. Při návštěvě stránek Visible Body's Learn nebo blogu Visible Body Blog si může každý, kdo používá prohlížeč Chrome (Android) nebo Safari (iOS), zobrazovat struktury lidského těla v reálném prostoru. Po klepnutí na spuštění 3D anatomického modelu, jako je např. lidská lebka, ho uživatel může otočit tak, aby ho viděl ze všech stran a přiblížit si ho, aby viděl detaily – to vše v rozšířené realitě.

Visible Body používá software Google k rozšíření dostupnosti AR mimo aplikace a v mobilním vyhledávání na webu – součástí vyhledávání na Google v budoucnu budou nejen odkazy a obrázky, ale také 3D anatomické modely, které si budete moci skrze displej telefonu „promítnout“ přímo do svého okolí, a to v reálném měřítku – viz krátká ukázka z úvodní keynote konference Google I/O.

Chcete si vyzkoušet plnou verzi Human Anatomy Atlas, který podporuje rozšířenou realitu? Vyžádejte si zkušební přístup pro Vaši instituci (ČR nebo SR).

Více informací

Co považují knihovníci za největší výzvu v oblasti zpřístupnění zdrojů? 14. 5. 2019 - Taylor & Francis Group, an Informa business

V roce 2018 se vydavatelství Taylor & Francis během knihovnických konferencí (mimo jiné i na konferenci Inforum) ptalo, jakým výzvám ve spojitosti se snadnou vyhledatelností online zdrojů knihovníci čelí, a na jakou oblast se chtějí nejvíce zaměřit.

Zúčastnilo se cca 1 500 knihovníků, z nichž 31 % uvedlo na prvním místě zvýšení povědomí o dostupných online zdrojích (mezi uživateli). Dále respondenti hlasovali pro: vést uživatele k tomu, aby své vyhledávání začínali na stránkách univerzity, ne na Google (25 %), komunikace s uživateli o tom, jak jim zdroje mohou pomoci v kariéře a ve výzkumu (23 %), snadná dostupnost MARC záznamů od vydavatele (11 %), úplnost MARC záznamů (10 %). Výsledky v přehledné infografice.

Více informací