SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Nové knihy IOP, AAS a IPEM 11. 2. 2019 - IOP Publishing

Vydavateľstvo Institute of Physics predstavilo nové knihy:

…a pripravované:

 • Gamma-ry Bursts od American Astronomical Society
 • Principles of Biophotonics, volume one od Institute of Physics and Engineering in Medicine
 • Supersymmetric Methods in Quantum and Statistical Physics
 • Inverse Imaging with Poisson data

Na čele hitparády často čítaných e-kníh sa drží Effective Science Communication, nasledujú The Ringed Planet a Lens Design, ktoré boli tiež stiahnuté takmer 350 000 krát.

Novinkou je služba myPrint, cez ktorú si jednotlivci z inštitúcií s prístupom k IOP ebooks môžu kúpiť svoj výtlačok knihy.

S obsahom sa zoznámite cez voľne dostupné prvé kapitoly a e-knihy z edície Physics World Discovery, ktoré si môžete zdarma prečítať a stiahnuť celé. E-knihy IOP sú dostupné formou trvalého nákupu v kolekciách AAS-IOP Astronomy, Expanding Physics a Concise Physics.

Více informací

E-zdroje z vydavatelství Taylor & Francis Group berou stříbrnou, zlatou i platinovou medaili 8. 2. 2019 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Modern Library Award (MLA) se uděluje elitním produktům a službám, které jsou hodnoceny na základě kvality, funkčnosti, hodnoty, zkušeností se zákaznickou podporou a dle celkové spokojenosti knihovníků, kteří daný produkt nebo službu využívají. Vydavatelství Taylor & Francis Group v rámci MLA Award 2019 bodovalo hned několikrát:

Máte-li zájem některý z těchto zdrojů vyzkoušet nebo získat více informací, neváhejte kontaktovat Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Lippincott začne vydávat nový časopis pro psychosociální onkologii v režimu OA 8. 2. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

Do seznamu časopisů, které vydává Lippincott Williams & Wilkins, přibyde nový titul Journal of Psychosocial Oncology Research & Practice, který je oficiálním časopisem International Psycho-Oncology Society (IPOS) a bude vydáván v režimu open access.

Časopis je zaměřen na klinický výzkum v oblasti psychosociální onkologie a publikovat bude články, které se týkají výzkumu zaměřeného na psychosociální a behaviorální intervence v onkologických zařízeních a implementaci psychosociálních a behaviorálních intervencí v rutinní klinické praxi. V Journal of Psychosocial Oncology Research and Practice tak především najdete zprávy o klinických studiích, kvalitativním výzkumu, systematic reviews, inovačních metodách výzkumu a výzkumu globálních a regionálních zdravotních rozdílů v psychosociální onkologické péči a službách.

Více informací

OVID nabízí novou knižní kolekci pro diabetology 5. 2. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

American Diabetes Association (ADA), která byla založena v roce 1940, je světovou špičkou co se týká vydávání odborných publikací s tematikou diabetes pro zdravotníky, i pro pacienty s cukrovkou. Nyní můžete mít přístup k vybraným titulům z produkce ADA prostřednictvím platformy OVID, která nově nabízí kolekci 16ti titulů jako např.

 • American Diabetes Association Guide to Nutrition Therapy for Diabetes
 • American Diabetes Association/JDRF Type 1 Diabetes Sourcebook
 • Atypical Diabetes
 • Clinical Care of the Diabetic Foot
 • Complete Nurse’s Guide to Diabetes Care
 • Diabetes Case Studies: Real Problems, Practical Solutions
 • Life with Diabetes, a další

Jednotlivé tituly lze získat formou jednorázového nákupu, celou kolekci pak formou ročního předplatného nebo jednorázového nákupu. Pro detailní informace kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Detailní citační metriky u článků v časopisech ICE 30. 1. 2019 - ICE Publishing

Autoři a čtenáři článků v časopisech ICE Publishing (ICE) nyní mají k dispozici podrobnější informace o tom, kdy, kde a jak je konkrétní článek citován.

U jednotlivých článků se nově objevují tzv. Dimensions badges, které uvádějí nejen počet citací, ale i mnohem podrobnější údaje jako kde byl článek citován, Field Citation Ratio (kolikrát byl článek citován v porovnání s dalšími články vydanými ve stejném období a s obdobným zaměřením), Recent Citations (kolikrát byl článek citován za poslední dva roky) a Relative Citation Ratio (udává relativní citovanost článku v porovnání s jinými články ve stejné oblasti výzkumu).

Čtenáři tak mají přehled o tom, kolik dalších odborníků v jejich oboru pracuje se stejným článkem. Autoři pak mohou snadněji posoudit dopad svého článku a sledovat jeho šíření mezi ostatními vědci.

Podívejte se např. na detailní Dimensions Badge pro článek Isotropic yielding in an artificially cemented soil cured under stress.

ICE Publishing, vydavatelská divize Institution of Civil Engineers, poskytuje informace pro vědce a odborníky na celém světě v oblasti stavebnictví, konstrukcí a vědy o materiálech.

Více informací

Nové e-knihy od ACM 29. 1. 2019 - ACM - Association for Computing Machinery

Počas roku 2018 pribudli do kolekcie ACM Books:

 • Making Databases Work: the Pragmatic Wisdom of Michael Stonebraker
 • The Handbook of Multimodal-Multisensor Interfaces: Signal Processing, Architectures, and Detection of Emotion and Cognition – Volume 2
 • Declarative Logic Programming: Theory, Systems, and Applications
 • The Continuing Arms Race: Code-Reuse Attacks and Defenses
 • The Sparse Fourier Transform: Theory and Practice

Uvedené e-knihy sú súčasťou Kolekcie I. V súčasnosti obsahuje 22 z 25 monografií a vysokoškolských učebníc vzťahujúcich sa k celej škále tém o informatike vrátane jej dejín a sociálneho vplyvu. Všetky knihy sú „born digital“ a sú stiahnuteľné na tablety, chytré telefóny a ďalšie mobilné zariadenia.

Kolekcia je dostupná formou trvalého nákupu. Cena závisí od typu a veľkosti inštitúcie. Bližšie informácie poskytnú Jiří Kadleček (ČR) a Miriam Suchoňová (SR).

Více informací

Stiahnite si zdarma knihy z lekárskej fyziky 29. 1. 2019 - IOP Publishing

Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine sprístupnilo IOP Publishing od 28. 1. do 10. 2. 2019 e-knihy z lekárskej fyziky:

Knihy si môžete zdarma stiahnuť vo formátoch Kindle, ePub a PDF alebo prečítať online na hore uvedených odkazoch.

Vydavateľstvo Institute of Physics vydáva odborné časopisy a knihy zamerané na teoretické a aplikované fyzikálne vedy vrátane lekárskej fyziky a biofyziky. Napr. knižné edície IOP Series in Global Health and Radiation Oncology, Series in Physics and Engineering in Medicine and Biology v spolupráci s Institute of Physics and Engineering in Medicine a Biophysical Society-IOP series.

Bez časového obmedzenia si môžete prečítať prvé kapitoly všetkých e-kníh IOP Publishing a knihy z edície Physics World Discovery. Súčasťou sú aj From Particle Physics to Medical Applications a Proton Beam Therapy.

Více informací

Primární zdroje od ProQuestu bodují v Británii 26. 1. 2019 - ProQuest

Britská nezisková organizace pro podporu vědy a výzkumu JISC označila ProQuest jako „preferovaného dodavatele“ pro nákup digitalizovaných archivních pramenů. Po úspěšné dvouleté pilotní studii získaly vysokoškolské instituce ve Velké Británii dlouhodobý přístup do 20 primárních zdrojů a to až do roku 2022.

Reakce získané od fakult potvrdily, že historické sbírky v digitální podobě jsou pro akademiky klíčovým zdrojem v jejich vědeckovýzkumné práci. Staly se důležitým doplňkem tradičních zdrojů používaných v akademických institucích a studie JISC potvrdila jejich popularitu mezi akademickými institucemi. Nákup databází v rámci projektu JISC vycházel z podrobného posouzení obsahu zdrojů a důkladných analýz studijních plánů vysokoškolských institucí ve Velké Británii.

ProQuest nabízí celou řadu primárních informačních zdrojů. Zdigitalizované:

multimediální obsah:

Chcete u vás některý z uvedených zdrojů vyzkoušet? Napište Kláře Loukotové (ČR) nebo Lucii Poledníkové (SR) a my zařídíme zkušební přístup.

Více informací

Nové časopisy v ACM Digital Library 25. 1. 2019 - ACM - Association for Computing Machinery

Digitálnu knižnicu ACM rozšíria štyri časopisy:

Bližšie informácie o zameraní časopisov ako aj o možnostiach publikovať v nich sa dozviete na ACM Publications.

Pokiaľ vaša organizácia má predplatné k ACM Digital Library, automaticky získate prístup ku všetkým novým časopisom.

Více informací

Vydavatelství SAGE vyhrálo 6 ocenění 21. 1. 2019 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing získalo cenu Modern Library Award (MLA) za svoji službu SAGE Video a 5 ocenění Choice Outstanding Academic Title.

Modern Library Award (MLA) se uděluje elitním produktům a službám, které jsou hodnoceny na základě kvality, funkčnosti, hodnoty, zkušeností se zákaznickou podporou a dle celkové spokojenosti knihovníků, kteří daný produkt nebo službu využívají. Služba SAGE Video, která obsahuje vzdělávací videa pro výzkum a výuku v klíčových společenskovědních oborech, získala Gold Award (celkem 8,15 bodu z 10).

Seznam titulů Choice Outstanding Academic Title je každoroční výběr top akademických titulů (cca 10 % z celkových asi 6 000 děl). V letošním roce získalo toto ocenění 5 databází a titulů vyd. Sage:

Máte-li zájem některý z těchto zdrojů vyzkoušet nebo získat informace o cenách, kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací